شهر لئون اسپانیا یکی از شهرهای معروف و زیبای این کشور است که در ناحیه خودمختار کاستیا-لئون و در بخش شمال غربی این کشور واقع شده است. این شهر همچنین دارای جمعیتی حدود ۱۳۴۰۰۰ نفر و مساحتی برابر ۳۹.۰۳ کیلومتر مربع است. شهر لئون اسپانیا نیز به شهرهای اسپانیایی دیگری نظیر اویدو (۱۲۳.۱۹ کیلومتر تا این شهر) فاصله دارد و امکان سفر راحت به این شهر را برای افرادی که به لئون می‌روند فراهم می‌کند. در ادامه نیز به اطلاعات بیشتری درباره شهر لئون اسپانیا خواهیم پرداخت.

کیفیت زندگی در شهر لئون اسپانیا

کیفیت زندگی در شهر لئون اسپانیا نسبتاً بالا بوده و شاخص مراقبت‌های درمانی، بسیار بالا، شاخص وضعیت اقلیمی، بالا و شاخص آلودگی هوا نیز پایین است.

آب و هوای شهر لئون اسپانیا

افرادی که تمایل به زندگی و یا تفریح در شهر لئون اسپانیا دارند بهتر است با اطلاعاتی درباره آب و هوا این شهر نیز آشنا شوند.

شهر لئون اسپانیا به طور کلی دارای تابستان‌های گرم و کوتاه به همراه آسمان صاف است. زمستان‌های این شهر نیز بسیار سرد به همراه آسمان نیمه ابری است. دمای هوا نیز در طول سال در شهر لئون اسپانیا از ۰ درجه سانتی‌گراد تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد متغیر بوده و دمای کمتر از ۴- درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر از ۳۲ درجه سانتی‌گراد در این شهر بسیار نادر است.

فصل گرم سال نیز در شهر لئون اسپانیا از ۱۶ ماه ژوئن آغاز شده و تا ۱۱ ماه سپتامبر با متوسط دمای ۲۳ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. گرم‌ترین روز سال هم در این شهر ۲ ماه آگوست با حداقل و حداکثر دمای به ترتیب ۱۳ درجه سانتی‌گراد و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

فصل سرد سال هم در شهر لئون اسپانیا از ۱۵ ماه نوامبر آغاز شده و تا ۲ ماه مارس با متوسط دمای ۱۱ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. سردترین روز سال نیز در این شهر ۲۰ ماه ژانویه با حداقل و حداکثر دمای به ترتیب ۰ درجه سانتی‌گراد و ۷ درجه سانتی‌گراد است.

بهترین زمان سال برای بازدید از  این شهر نیز از اواخر ماه ژوئن تا اوایل ماه سپتامبر با دمای بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر لئون اسپانیا

هزینه زندگی در اسپانیا از فردی به فرد دیگر و از شهری به شهر دیگر، متفاوت است زیرا سبک زندگی افرادِ مختلف و هزینه‌ها در شهرهای مختلف با یکدیگر تمایز دارد اما در ادامه به برخی هزینه‌های مهم در شهر لئون اسپانیا نظیر مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها نیز می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر ۱۰.۵۰ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۳۴.۵۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۰.۷۸ یورو، ۰.۷۸ یورو، ۰.۸۰ یورو، ۲.۲۳ یورو و ۸.۳۳ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب برابر ۴.۹۸ و ۱۱.۵۰ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب حدود ۱.۶۷ یورو، ۰.۸۰ یورو و ۱.۳۵ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر لئون اسپانیا نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) برابر ۱.۲۰ یورو و هزینه بلیط یک ماهه برابر ۲۰ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی برابر ۱.۵۰ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی برابر ۰.۸۵ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر لئون اسپانیا برابر ۱.۲۸ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر لئون اسپانیا حدود ۵۸۷ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۳۸۷ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود ۷۳۰ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر برابر ۵۵۷ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر لئون اسپانیا را دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۱۵۰۰ یورو و ۹۵۰ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۱۱۲ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۴۱ یورو است.

هزینه مدرسه کودکان

هزینه مدرسه و مهدکودک غیرانتفاعی (برای یک روز کامل) به ازای هر یک کودک حدود ۳۰۰ یورو در ماه است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های میاندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) حدود ۸۸ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) برابر ۲۵ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز حدود ۷۰ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز حدود ۱۰۲ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۳۴ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته برابر ۴ یورو است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما حدود ۸ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

منابع: