شهر شامبری فرانسه (Chambéry) شهری در دپارتمان ساووآ و منطقۀ اوورنی-رون-آلپ است. این شهر در جنوب‌شرقی فرانسه قرار دارد و از قرن سیزدهم مرکز دپارتمان ساووآ به‌شمار می‌رود. شهر کوچک شامبری چندین جاذبۀ گردشگری دارد و وجود یکی از پردیس‌های دانشگاه ساووآ مون بلان نیز آن را به شهری دانشگاهی تبدیل کرده است. در این مقاله برای علاقه‌مندان به زندگی و تحصیل در فرانسه، دربارۀ شهر شامبری بیشتر صحبت خواهیم کرد.

مساحت و جمعیت شهر شامبری

مساحت شهر شامبری فرانسه تقریباً ۲۰.۹۹ کیلومترمربع است و براساس آمار سال ۲۰۱۸، تقریباً ۵۸،۸۳۳ نفر در خود شهر و ۱۹۰،۲۷۹ نفر در کل شهر و حومۀ آن ساکن‌اند. گفتنی است تراکم جمعیت در این شهر ۲،۸۰۰ نفر در هر کیلومترمربع است.

وضعیت آب‌وهوایی شهر شامبری فرانسه

وضعیت آب‌وهوایی شهر شامبری فرانسه


آب‌وهوای شهر شامبری فرانسه در تابستان‌ها گرم و در زمستان‌ها بسیار سرد و بارانی است. در طول سال، میانگین دمای هوا در این شهر از ۲- تا ۲۷ درجۀ سانتی‌گراد متغیر است و به‌ندرت به کمتر از ۶- یا بیشتر از ۳۲ درجۀ سانتی‌گراد می‌رسد. بهترین زمان برای سفر به شامبری و انجام فعالیت‌های مخصوص هوای گرم از اواسط ژوئن تا اواسط سپتامبر است. فصل گرم این شهر ۳.۱ ماه، یعنی از ۶ژوئن تا ۱۰سپتامبر، طول می‌کشد و میانگین دما در این دوره بیش از ۲۲ درجۀ سانتی‌گراد است. فصل سرد سال نیز ۳.۵ ماه، یعنی از ۱۷نوامبر تا ۳مارس است و میانگین دما در این بازۀ زمانی به کمتر از ۹ درجۀ سانتی‌گراد می‌رسد.

دانشگاه‌های شهر شامبری فرانسه

دانشگاه شامبری یا دانشگاه ساووآ مون بلان دانشگاه اصلی شامبری به‌شمار می‌رود. علاوه‌براین، یکی از پردیس‌های مؤسسۀ آموزش عالی مهندسی ENSAM و بیزینس‌اسکول INSEEC در این شهر قرار گرفته است.

دانشگاه ساووآ مون بلان شامبری

دانشگاه ساووآ مون بلان یا دانشگاه شامبری (Université Savoie Mont Blanc - Chambéry University) دانشگاهی دولتی است که سال ۱۹۷۹ در منطقۀ ساووآ فرانسه تأسیس شد. این دانشگاه دو پردیس در شهرهای شامبری و انسی دارد. دانشکده‌های زبان، ادبیات، علوم اجتماعی، حقوق و علوم اقتصادی این دانشگاه در پردیس شامبری و دانشکده‌های مهندسی و کسب‌وکار و مدیریت پردیس انسی قرار گرفته‌اند. درحال‌حاضر، دانشگاه شامبری از بیش از پانزده‌هزار نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری میزبانی می‌کند.

هزینه زندگی در شهر شامبری فرانسه

هزینه زندگی در شهر شامبری فرانسه


هزینه‌های زندگی بسته به سبک زندگی هر فرد متغیر است. به‌طورکلی، هزینه زندگی در شهر شامبری درمقایسه‌با شهرهای بزرگ فرانسه، مانند پاریس بسیار کمتر ارزیابی می‌شود. درادامه، جزئیات میانگین هزینه‌های اصلی زندگی در شهر شامبری را شرح داده‌ایم. این اطلاعات از جدیدترین داده‌های وبگاه livingcost.org در سال ۲۰۲۱ استخراج شده‌ است.

هزینۀ موادغذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و موادغذایی از هزینه‌های بسیار مهم زندگی است. در شهر شامبری، برای خرید غذا از رستورانی ارزان‌قیمت ۷.۶۴ یورو و از رستورانی نسبتاً گران‌قیمت ۴۴.۸ یورو برای غذای دو نفر باید پرداخت کرد. علاوه‌براین، قیمت موادغذایی پرمصرفی نظیر یک لیتر شیر، یک قرص پانصدگرمی نان سفید، یک کیلوگرم برنج سفید‌، دوازده عدد تخم‌مرغ، یک کیلوگرم پنیر، یک کیلوگرم سینۀ مرغ و یک کیلوگرم گوشت گاو به‌ترتیب ۱، ۰.۹۶، ۱.۶، ۲.۹، ۱۵.۲، ۹.۷۸ و ۱۵.۱ یورو تخمین زده می‌شود. همچنین، هر کیلوگرم از میو‌ه‌هایی مانند سیب و موز و پرتقال به‌ترتیب ۴.۷۴ و ۱.۸۹ و ۲.۳۱ یورو و هر کیلوگرم از صیفی‌جاتی همچون گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی و پیاز نیز به‌ترتیب ۲.۸۱ و ۱.۸۷ و ۱.۸۸ یورو قیمت دارند.

هزینۀ حمل‌و‌‌نقل

هزینۀ حمل‌و‌نقل نیز یکی دیگر از هزینه‌های مهم به‌حساب می‌آید. در شهر شامبری، قیمت بلیت یک‌طرفه و یک‌ماهۀ حمل‌و‌نقل داخلی به‌ترتیب ۱.۳۳ و ۴۷.۳ یوروست. افزون‌براین، مبلغ کرایه تاکسی ۱۶.۲ یورو به‌ازای هر ۸ کیلومتر (۵ مایل) برآورد می‌شود. ناگفته نماند برای خرید هر لیتر بنزین در شامبری ۱.۴۱ یورو باید پرداخت کرد.

هزینۀ مسکن

هزینۀ مسکن مهم‌ترین هزینۀ زندگی به‌حساب می‌آید که بسته به محل زندگی و متراژ خانه متغیر است. به‌طورکلی، هزینۀ اجارۀ مسکن در شهر شامبری در‌مقایسه‌با شهرهای بزرگ فرانسه، مانند پاریس مقرون‌به‌صرفه‌تر است. برای مثال، اجاره‌بهای آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر ۳۹۸ یورو و اجاره‌بهای آپارتمان مشابه خارج از مرکز شهر ۳۱۴ یورو در ماه است. همچنین، اجاره‌بهای ماهانۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ۸۵۴ یورو و اجاره‌بهای ماهانۀ همان آپارتمان خارج از مرکز شهر ۶۹۵ یورو تخمین زده می‌شود.

هزینۀ قبوض و اینترنت

هزینۀ قبوض نیز به سبک زندگی فرد و متراژ آپارتمان بستگی دارد. در شهر شامبری فرانسه، بهای قبوض آب، برق، سیستم گرمایشی و سرمایشی و حمل زباله برای یک نفر حدود ۳۵.۹ یورو و هزینۀ اینترنت ADSL یا کابلی نامحدود با حداقل سرعت پنجاه مگابیت‌بر‌ثانیه ۱۴.۱ یورو در ماه است.منابع: