هنگامی که صحبت از کشور اسپانیا می‌شود بیشتر افرادی که قصد تحصیل در اسپانیا به شهرهای مشهوری مانند مادرید فکر می‌کنند اما در این میان، شهرهای دیگری نیز وجود دارند که از جهات بسیاری دارای محبوبیت هستند. برای مثال شهر سالامانکا در اسپانیا با مساحتی حدود ۶/۳۸ کیلومتر مربع، یکی از شهرهای خوب و محبوب در این کشور است که به دلایلی مانند معماری منحصر به فرد و مزین و دانشگاه تاریخی و قدیمیِ سالامانکا دارای شهرت است. شهر سالامانکا در اسپانیا همچنین شهری قدیمی و تاریخی است که از نظر گردشگران بسیار زیبا است. افرادی که شهر سالامانکا در اسپانیا را برای زندگی و یا تفریح انتخاب کرده‌اند باید با اطلاعاتی درباره این شهر آشنا شوند. در ادامه به کیفیت زندگی در شهر سالامانکا در اسپانیا، جاذبه های گردشگری در شهر سالامانکا در اسپانیا، آب و هوا در شهر سالامانکا در اسپانیا و هزینه زندگی در شهر سالامانکا در اسپانیا خواهیم پرداخت.

کیفیت زندگی در شهر سالامانکا در اسپانیا

بی‌شک برای اطلاعات دقیق درباره کیفیت زندگی در شهر سالامانکا در اسپانیا باید به این شهر رفته و از نزدیک با شرایط موجود آشنا شد اما خوب است پیش از رفتن به این شهر بدانید که به طور کلی کیفیت زندگی در شهر سالامانکا در اسپانیا تقریباً بالا است. شاخص امنیت در این شهر، بالا، شاخص آلودگی هوا بسیار پایین و شاخص مراقبت‌های درمانی نیز بالا است. افراد در این شهر می‌توانند به راحتی و در امنیت کامل، پیاده‌روی کرده که البته میزان امنیت در روز نسبت به شب، بیشتر است.

جاذبه های گردشگری در شهر سالامانکا در اسپانیا

بازدید از شهر زیبایی مانند سالامانکا و یا زندگی در شهر سالامانکا در اسپانیا به عنوان میراث فرهنگی یونسکو شناخته می‌شود یکی از بهترین تصمیماتی است که می‌شود اتخاذ کرد. همانطور که می‌دانید سالامانکا، شهری تاریخی بوده که دارای اماکن دیدنی بسیاری است که در ادامه به برخی از آنها می‌پردازیم.

میدان پلازا مایور

میدان پلازا مایور و یا همان Plaza Mayor، میدانی عمومی و زیبا در مرکز شهر سالامانکا در اسپانیا است و به عنوان یکی از بزرگترین میدان‌های عمومی در اسپانیا شناخته می‌شود. اطراف این میدان سه ساختمانِ تاریخی واقع شده که ساخت آنها از سال ۱۷۲۹ آغاز و در سال ۱۷۵۵ به اتمام رسید. این میدان را می‌توان یکی از اماکن دیدنی در شهر سالامانکا و به طور کلی اسپانیا در نظر گرفت.

کلیسای جامع جدید

کلیسای جامع جدید و یا همان Catedral Nueva یکی دیگر از اماکن زیبا در شهر سالامانکا در اسپانیا است که از کلیسای جامع قدیمی به دلیل بزرگی و زیبایی فراوان پیشی گرفته است. ساخت این کلیسا از قرن ۱۶ میلادی توسط فردی به نام Juan Gil de Hontañón آغاز شد و در قرن ۱۸ میلادی توسط فردی به نام  Alberto de Churriguera به اتمام رسید و به دلیل اینکه ساخت آن، حدود ۲ قرن به دو طول انجامیده سبک‌های مختلفی از معماری مانند گوتیک، باروک و پلاترسک را پوشش داده است.

خانه صدف‌ها

خانه صدف‌ها و یا همان Casa de las Conchas در قرن ۱۵ میلادی ساخته شد و در حقیقت قصری مربوط به دوره رنسانس است. یکی از منحصر به فردترین ویژگی‌های Casa de las Conchas، این است که نمای خارجی این قصر با کنده‌کاری‌هایی از صدف حلزونی تزئین شده است. این قصر زیبا امروزه به عنوان کتابخانه عمومی سالامانکا و دفتر اطلاعات شناخته می‌شود.

کلیسای جامع قدیمی

قدیمی‌ترین اثر مسیحی در سالامانکا، کلیسای جامع قدیمی و یا همان Catedral Vieja de Santa María de la Sede است که بین سال‌های ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ ساخته شده است و می‌توان آن را به عنوان یکی از زیباترین ساختمان‌های این شهر در نظر گرفت. درست است که کلیسای جامع قدیمی به اندازه کلیسای جامع جدید، بزرگ نیست اما این کلیسا دارای زیبایی و حسی منحصر به فرد است که همه افراد را مجذوب می‌کند.

آب و هوا در شهر سالامانکا در اسپانیا

آشنایی با شرایط آب و هوایی نیز یکی دیگر از موضوعاتی است که پیش از رفتن به هر شهر و یا کشوری باید در نظر گرفته شود. به طور کلی شهر سالامانکا دارای تابستان‌های کوتاه، گرم و آفتابی و زمستان‌های بسیار سرد به همراه باد و آسمان ابری است. همچنین دمای هوا در طول سال در این شهر از ۰ درجه سانتی‌گراد تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد متغیر است. امکان رسیدن درجه هوا به کمتر از ۶- درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر از ۳۵ درجه سانتی‌گراد در شهر سالامانکا نیز بسیار نادر است. خشک‌ترین ماه سال در شهر سالامانکا در اسپانیا، آگوست با میزان بارشِ حدود ۱۱میلی‌متر است اما بارندگی در ماه دسامبر به بیشترین میزان به بیشترین میزان خود یعنی حدود ۵۱ میلی‌متر می‌رسد. فصل گرم سال نیز در شهر سالامانکا از ۱۴ ژوئن آغاز شده و تا ۱۱ سپتامبر با متوسط دمای بیش از ۲۶ درجه سانتی گراد در روز به طول می‌انجامد. گرم‌ترین روز سال نیز در این شهر، ۲۹ جولای با حداکثر دمای ۳۰ درجه سانتی‌گراد و حداقل دمای ۱۳ درجه سانتی‌گراد است. فصل سرد سال هم در این شهر از ۱۴ نوامبر آغاز شده و تا ۲ مارس با متوسط دمای ۱۳ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. همچنین سردترین روز سال در شهر سالامانکا در اسپانیا، ۲۳ ژانویه با حداقل دمای ۰ درجه سانتی‌گراد و حداکثر دمای ۹ درجه سانتی‌گراد است. میزان تابش آفتاب در روز نیز در این شهر از ماهی به ماه دیگر متغیر است. در سال ۲۰۲۰ کوتاه‌ترین روز سال، ۲۱ دسامبر با ۹ ساعت و ۱۴ دقیقه تابش آفتاب و طولانی‌ترین روز سال ۲۰ ژوئن با ۱۵ ساعت و ۷ دقیقه تابش آفتاب خواهد بود. همچنین بهترین زمان برای بازدید از این شهر (برای انجام فعالیت‌های مربوط به روزهای گرم) از اوایل جولای تا اواسط آگوست است.

هزینه زندگی در شهر سالامانکا در اسپانیا

هزینه‌های مربوط زندگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است زیرا سبک زندگی افراد مختلف با یکدیگر تمایز دارد اما برخی از هزینه‌های بین تمامی افراد، مشترک است. در ادامه به هزینه مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌های می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

اطلاع از هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان حدود ۱۰ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط حدود ۳۰ یورو است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۷۴/۰ یورو، ۹۰/۰ یورو، ۰۵/۱ یورو، ۵۳/۱ یورو و ۵۰/۹ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب حدود ۵ و ۹ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌های مانند سیب و موز و پرتقال به ترتیب حدود ۶۰/۱ یورو، ۴۱/۱ یورو و ۴۰/۱ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب حدود ۶۰/۱ یورو، ۱ یورو و ۰۶/۱ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر سالامانکا در اسپانیا نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب حدود ۰۲/۱ یورو و ۲۰ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی حدود ۱ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی حدود ۵۰/۲ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی برای عبور و مرور استفاده می‌کنند بسیار حائز اهمیت است. هزینه بنزین در شهر سالامانکا در اسپانیا حدود ۲۹/۱ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز آپارتمان، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر حدود ۵۰/۴۸۷ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۳۳۱ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود ۷۳۳ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر برابر ۵۸۳ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر سالامانکا در اسپانیا دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۲۹۰۰ یورو و ۱۷۳۳ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۱۱۲ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۴۲ یورو است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های میاندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباسی که فرد انتخاب می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) حدود ۵۸ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) حدود ۲۸ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز حدود ۷۰ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی حدود ۶۵ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۳۲ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته برابر ۲۵/۴ یورو است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما حدود ۸ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

منابع: