شهر روستوک آلمان یکی از شهرهای باکیفیت در آلمان است که در بخش شمال شرقی آلمان واقع شده و دارای مساحتی برابر ۱۸۱.۴ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود ۲۰۹۰۰۰ نفر است. در ادامه نیز به اطلاعات بیشتری درباره شهر روستوک آلمان نظیر کیفیت زندگی در شهر روستوک آلمان، شهرهای نزدیک آلمانی، شرایط آب و هوایی شهر روستوک آلمان و هزینه زندگی در شهر روستوک آلمان خواهیم پرداخت.

کیفیت زندگی در شهر روستوک آلمان

به طور کلی کیفیت زندگی نیز در شهر روستوک آلمان بسیار بالا است. در ادامه با اطلاعاتی درباره شاخص‌های مختلف کیفیت در شهر روستوک آلمان آشنا خواهیم شد.

  • شاخص امنیت: بالا
  • شاخص مراقبت‌های درمانی: بسیار بالا
  • شاخص وضعیت اقلیمی: بسیار بالا
  • شاخص آلودگی هوا: پایین

شهرهای نزدیک آلمانی

شهر روستوک آلمان به شهرهای دیگری نظیر هامبورگ و برلین نزدیک بوده و به همین طریق مسافرت و گردش و بازدید از این شهرها را برای دانشجویان خود آسان می‌کند. در ادامه مسافت موجود بین روستوک آلمان و شهرهای مذکور را مشاهده می‌کنیم.

  • شهر هامبورگ: ۱۸۲.۴۰ کیلومتر تا شهر روستوک آلمان
  • شهر برلین: ۲۲۹.۵۱ کیلومتر تا شهر روستوک آلمان

شرایط آب و هوایی شهر روستوک آلمان

شهر روستوک آلمان به طورکلی دارای تابستان‌های معتدل به همراه آسمان نیمه-ابری و زمستان‌های طولانی، بسیار سرد به همراه باد و آسمان ابری است. متوسط دمای هوا نیز در طول سال در این شهر از ۲- درجه سانتی‌گراد تا ۲۳ درجه سانتی‌گراد متغیر بوده و دمای کمتر از ۹- درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر ۲۸ درجه سانتی‌گراد در آن نادر است. فصل گرم سال نیز در شهر روستوک آلمان از ۶ ماه ژوئن آغاز شده و تا ۸ ماه سپتامبر با متوسط دمای ۱۹ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. همچنین گرم‌ترین روز سال در این شهر، ۵ ماه آگوست با حداقل دمای ۱۴ درجه سانتی‌گراد و حداکثر دمای ۲۳ درجه سانتی‌گراد است. فصل سرد سال هم در این شهر از ۱۷ ماه نوامبر تا ۱۶ ماه مارس با متوسط دمای ۷ درجه سانتی‌گراد در روز است. سردترین روز سال نیز در این شهر، ۱۸ ماه ژانویه با حداقل دمای ۲- درجه سانتی‌گراد و حداکثر دمای ۳ درجه سانتی‌گراد است. همچنین براساس نظرات گردشگران، بهترین زمان برای بازدید از شهر روستوک آلمان از اواخر ماه ژوئن تا اواخر ماه آگوست است. دمای هوا نیز در این مدت بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر روستوک آلمان

بی‌شک هزینه‌های زندگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است زیرا سبک زندگی افراد مختلف با یکدیگر تمایز دارد اما به طور متوسط هزینه زندگی در شهر روستوک برای یک نفر (صرف نظر از اجاره‌بها) حدود ۷۳۱ یورو در ماه است. در ادامه نیز به برخی هزینه‌های مهم در شهر روستوک آلمان نظیر هزینه مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها در سال ۲۰۲۰ می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به مواد غذایی و رستوران از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر ۱۰ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط حدود ۵۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۷۲/۰ یورو، ۹۷/۰ یورو، ۹۲/۱ یورو، ۵۱/۱ یورو و ۱۰ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب برابر ۵.۵۶ یورو و ۱۱.۸۸ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌های مانند سیب و موز و پرتقال به ترتیب برابر ۱.۹۹ یورو، ۱.۲۶ یورو و ۲.۷۷ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب برابر ۲.۸۰ یورو، ۷۹/۰ یورو و ۰.۶۷ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر روستوک نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب برابر ۲.۳۰ یورو و ۵۸ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی برابر ۲.۴۰ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی برابر ۵۰/۳ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر روستوک حدود ۱.۴۳ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. به طورکلی اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر روستوک حدود ۴۷۷ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۲۹۰ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر برابر ۹۵۰ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر حدود ۶۷۵ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر روستوک آلمان دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب برابر ۳۴۷۹ یورو و ۲۳۱۵ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۲۲۱ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۳۰ یورو است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌ها می‌اندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) حدود ۷۵ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) حدود ۴۳ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز حدود ۸۳ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز حدود ۱۴۰ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۲۳ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس ۱۶ یورو به ازای هر ۱ ساعت در آخر هفته است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر ۱۰.۵۰ یورو (به ازای هر بلیط) است.

اگر به مهاجرت تحصیلی به آلمان و زندگی در این کشور علاقمندید با سیم آخر همراه باشید.

منابع: