رم پایتخت ایتالیا و یکی از پربازدیدترین شهرهای این کشور است. این شهر همواره در تاریخ جهان نقش بسیار مهمی داشته است. رم به دلایل مختلفی مانند معماری بی‌نظیر و جاذبه های گردشگری و آب و هوای بسیار خوب دارای محبوبیت است. درست است که شهرت شهر رم بسیار زیاد است اما یکی از معروف‌ترین آنها این است که رم مرکز امپراطوری رم بوده که سال‌ها در اروپا حکومت کرده است. این شهر همچنین یکی از محبوب‌ترین شهرهای ایتالیایی است که بسیاری از افراد علاوه بر تمایل به زندگی در این شهر، رم را برای تحصیل در ایتالیا انتخاب می‌کنند. به منظور انتخاب شهر رم برای تحصیل یا زندگی باید با اطلاعاتی نظیر مساحت و جمعیت شهر رم، شهرهای نزدیک ایتالیایی، کیفیت زندگی در شهر رم، آب و هوای شهر رم و هزینه زندگی در شهر رم آشنا شوند.

مساحت و جمعیت شهر رم

رم شهری زیبا در ایتالیا است که دارای مساحتی حدود ۱۳۶٫۲۸۷ کیلومتر مربع و جمعیتی برابر ۴۲۵۷۰۵۶ نفر در سال ۲۰۲۰ است.

شهرهای نزدیک ایتالیایی

شهر رم با شهرهای بزرگ دیگری نظیر شهر ناپل، فلورانس، بولونیا، ونیز، باری، و پادوا نزدیک است و به ترتیب ۱۸۸ کیلومتر مربع، ۲۳۱ کیلومتر مربع، ۳۰۳ کیلومتر مربع، ۳۹۴ کیلومتر مربع، ۳۷۱ کیلومتر مربع، ۳۹۴ کیلومتر مربع با آنها فاصله دارد.

کیفیت زندگی در شهر رم

با وجود اینکه شاخص توان خرید مردم در شهر رم، پایین است اما کیفیت زندگی در شهر رم بالا است. همچنین شاخص امنیت در این شهر، متوسط و شاخص مراقبت‌های درمانی، متوسط است. آب و هوا نیز در این شهر بسیار خوب است. در ادامه به اطلاعات بیشتری درباره آب و هوای شهر رم می‌پردازیم.

آب و هوای شهر رم

آشنایی با آب و هوای شهر رم برای افرادی که تمایل به زندگی و یا تفریح در این شهر دارند بسیار مهم است. به طور کلی شهر رم دارای تابستان‌های کوتاه، بسیار گرم و خشک به همراه آسمانی بدون ابر و زمستان‌های طولانی و سرد به همراه آسمانی نیمه ابری است. دمای هوا نیز در طول سال از ۳ درجه سانتی‌گراد تا ۳۱ درجه سانتی‌گراد متغیر است و دمای کمتر از ۲- درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر از ۳۵ درجه سانتی‌گراد در این شهر متغیر است.

فصل گرم سال نیز در شهر رم از ۱۶ ماه ژوئن تا ۹ ماه سپتامبر با متوسط دمای ۲۸ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. گرم‌ترین روز سال هم در این شهر ۴ ماه آگوست با حداقل و حداکثر دمای به ترتیب ۱۹ و ۳۱ درجه سانتی‌گراد است.

فصل سرد سال هم در این شهر از ۱۹ ماه نوامبر تا ۱۶ ماه مارس بوده که متوسط دمای هوا در این مدت ۱۶ درجه سانتی‌گراد در روز است. سردترین روز سال نیز در شهر رم ۱۳ ماه ژانویه با حداقل و حداکثر دمای ۳ و ۱۲ درجه سانتی‌گراد است.

همچنین براساس آمار گزارش شده توسط گردشگران بهترین زمان برای بازدید از شهر رم که دمای هوا در آن مدت بین ۱۸ و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است از اوایل ماه می تا اواسط ماها جولای و از اواخر ماه آگوست تا اوایل ماه اکتبر است.

هزینه زندگی در شهر رم

هزینه زندگی در ایتالیا از فردی به فرد دیگر و از شهری به شهر دیگر، متفاوت است زیرا سبک زندگی افرادِ مختلف و هزینه‌ها در شهرهای مختلف با یکدیگر تمایز دارد اما به طور کلی هزینه متوسط زندگی در شهر رم برای یک نفر(صرف نظر از اجاره‌بها) حدود ۸۰۰ یورو در ماه است. در ادامه به برخی هزینه‌های مهم در شهر رم نظیر مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها نیز می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر ۱۵ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۶۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۱.۲۷ یورو، ۱.۵۹ یورو، ۲.۱۰ یورو، ۳.۰۹ یورو و ۱۲.۷۲ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب برابر ۸.۷۵ و ۱۵.۶۳ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌های مانند سیب و موز و پرتقال به ترتیب برابر ۲.۰۱ یورو، ۱.۷۹ یورو و ۲.۰۲ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب حدود ۲.۳۰ یورو، ۱.۳۸ یورو و ۱.۴۱ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر رم نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب برابر ۱.۵۰ یورو و ۳۵ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی برابر ۱.۴۳ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی برابر ۴.۲۵ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر رم برابر ۱.۵۸ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر رم حدود ۹۴۵ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۶۵۳ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود ۱۸۲۱ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر برابر ۱۱۴۷ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر رم را دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۶۶۹۰ یورو و ۳۰۳۳ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۱۷۶ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۳۰ یورو است.

هزینه مدرسه کودکان

هزینه مدرسه و مهدکودک غیرانتفاعی (برای یک روز کامل) به ازای هر یک کودک حدود ۴۸۰ یورو در ماه است. هزینه مدرسه بین‌المللی ابتدایی برای یک کودک نیز حدود ۱۱۶۵۰ یورو در سال است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های میاندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) حدود ۸۳ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) حدود ۳۰ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز حدود ۷۸ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز حدود ۱۱۵ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۶۲ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته حدود ۱۸ یورو است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر ۹ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

منابع:

https://www.numbeo.com/quality-of-life/in/Rome

https://weatherspark.com/y/71779/Average-Weather-in-Rome-Italy-Year-Round

https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Rome