تریسته یکی از شهرهای ایتالیا است که در بخش شمال شرقی این کشور واقع شده است. این شهر برای زندگی و یا تحصیل گزینه بسیار مناسبی است زیرا علاوه بر داشتن شرایط مناسب برای زندگی، امکان تحصیل در دانشگاه تریسته ایتالیا، یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان، را برای دانشجویان فراهم می‌کند. به بیانی دیگر دانشجویان که تمایل به تحصیل در ایتالیا دارند می‌توانند با انتخاب دانشگاه تریسته در این شهر از بهترین امکانات تحصیلی و آموزشی برخوردار شوند. کسانی که شهر تریسته را برای زندگی و یا تحصیل انتخاب کرده‌اند باید با اطلاعاتی درباره این شهر آشنا شوند. در ادامه به مساحت و جمعیت شهر تریسته، کیفیت زندگی در شهر تریسته، شرایط آب و هوایی در شهر تریسته و هزینه زندگی در شهر تریسته خواهیم پرداخت.

مساحت و جمعیت شهر تریسته

شهر تریسته دارای جمعیتی حدود ۱۸۷۰۰۰ نفر است. مساحت این شهر نیز براب ۸۴ کیلومترمربع است. این شهر همچنین به شهرهایی نظیر پادوا، ورونا، بولونیا نزدیک بوده و به ترتیب حدود ۲۰۲ کیلومتر، ۲۷۷ کیلومتر و ۳۰۱ کیلومتر فاصله دارد.

کیفیت زندگی در شهر تریسته

آشنایی با کیفیتی زندگی در شهر تریسته یکی دیگر از موضوعاتی است که پیش از رفتن به شهر موردنظر باید درباره آن تحقیق است. دانشجویانی که شهر تریسته را برای تحصیل انتخاب می‌کنند خوب است بدانند که کیفیت زندگی در این شهر بسیار بالا است. همچنین شاخص امنیت در شهر تریسته، بسیار بالا، شاخص مراقبت‌های درمانی، بالا و شاخص آلودگی هوا متوسط است.

شرایط آب و هوایی در شهر تریسته

شهر تریسته به طور کلی دارای تابستان‌های گرم و زمستان‌های بسیار سرد به همراه آسمان نیمه ابری است. دمای هوا نیز در طول سال در شهر تریسته از ۳ درجه سانتی‌گراد تا ۲۹ درجه سانتی‌گراد متغیر بوده و دمای کمتر از ۱- درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر از ۳۲ درجه سانتی‌گراد در این شهر بسیار نادر است.

فصل گرم سال نیز در شهر تریسته از ۹ ماه ژوئن آغاز شده و تا ۸ ماه سپتامبر با متوسط دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. گرم‌ترین روز سال هم در این شهر ۳۱ ماه جولای با حداقل و حداکثر دمای به ترتیب ۲۱ درجه سانتی‌گراد و ۲۹ درجه سانتی‌گراد است.

فصل سرد سال هم در شهر تریسته از ۲۳ ماه نوامبر آغاز شده و تا ۱۴ ماه مارس با متوسط دمای ۱۲ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. سردترین روز سال نیز در این شهر ۲۷ ماه ژانویه با حداقل و حداکثر دمای به ترتیب ۳ درجه سانتی‌گراد و ۸ درجه سانتی‌گراد است.

بهترین زمان سال برای بازدید از شهر تریسته نیز از اوایل ماه آگوست تا اوایل ماه اکتبر با دمای بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر تریسته

به طور کلی هزینه زندگی در شهر تریسته از فردی به فرد دیگر متغیر است که این هزینه تا حدود زیادی به سبک زندگی فرد بستگی دارد اما به طور متوسط هزینه زندگی در شهر تریسته برای یک نفر حدود ۸۰۰ یورو در ماه است. هزینه‌های زندگی نیز شامل هزینه‌های مختلفی مانند هزینه مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن، هزینه قبوض و اینترنت، هزینه مدرسه کودکان و سایر هزینه‌ها است. که در ادامه به آنها نیز می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان حدود ۱۵ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۵۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۱.۲۴ یورو، ۲.۱۲ یورو، ۲.۲۴ یورو، ۳.۵۸ یورو و ۱۴.۵۰ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب برابر ۹.۲۵ و ۱۹.۲۵ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میوه‌هایی نظیر سیب، موز و  پرتقال به ترتیب برابر ۲.۱۲، ۲.۲۱ و ۱.۷۸ یورو به ازای هر۱ کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب حدود ۳.۳۵ یورو، ۱.۹۰ یورو و ۲.۶۷ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر تریسته نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و یک‌ماهه به ترتیب برابر ۱.۳۰ یورو و ۳۵ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی برابر ۱.۲۰ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی برابر ۴ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر تریسته برابر ۱.۵۸ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر تریسته حدود ۵۰۱ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۳۸۰ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود ۸۴۵ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر برابر ۶۳۷ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر تریسته را دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۲۵۴۲.۵۰ یورو و ۱۴۵۶ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۱۴۶ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۳۰ یورو است.

هزینه مدرسه کودکان

هزینه مدرسه و مهدکودک غیرانتفاعی (برای یک روز کامل) به ازای هر یک کودک برابر ۵۳۷.۵۰ یورو در ماه است. هزینه مدرسه بین‌المللی ابتدایی برای یک کودک نیز حدود ۱۳۲۰۰ یورو در سال است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های میاندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) حدود ۸۴ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) برابر ۳۴ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز برابر ۹۰ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز حدود ۱۵۲.۵۰ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۴۱ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته حدود ۱۵ یورو است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر ۸ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

منابع: