شهر بیلبائو واقع در بخش شمالی اسپانیا بوده و به عنوان بزرگترین شهر ناحیه خودمختار باسک شناخته می‌شود. شهر بیلبائو دارای مساحتی حدود ۴۲ کیلومتر مربع و جمعیتی رو به رشد است. جمعیت شهر بیلبائو در سال ۲۰۲۰ برابر ۳۵۰۰۰۰ نفر است و نسبت به سال گذشته، ۲۸/۰ درصد افزایش داشته است. این شهر همچنین به دلایل زیادی نظیر داشتن غذاهای دریایی خوشمزه، موزه گوگنهایم و معماری معاصر دارای شهرت است. افرادی که می‌خواهند شهر بیلبائو اسپانیا را برای زندگی و یا تحصیل در اسپانیا انتخاب کنند باید با اطلاعاتی نظیر کیفیت زندگی در شهر بیلبائو، آب و هوای شهر بیلبائو و هزینه زندگی در شهر بیلبائو آشنا شوند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

کیفیت زندگی در شهر بیلبائو

به طور کلی کیفیت زندگی در شهر بیلبائو بسیار بالا است. همچنین شاخص قدرت خرید مردم، متوسط، شاخص امنیت، متوسط، شاخص مراقبت‌های درمانی، بسیار بالا و شاخص آلودگی هوا نیز پایین است.

آب و هوای شهر بیلبائو

بی‌شک آشنایی با شرایط کلی آب و هوایی برای افرادی که شهر و یا کشور خاصی را برای تفریح و یا زندگی انتخاب کرده‌اند بسیار مهم است.

به طور کلی، آب و هوا در تابستان‌های شهر بیلبائو، معتدل است. این شهر همچنین دارای زمستان‌های بلند و سرد به همراه باد و باران است. دمای هوا نیز در طول سال در شهر بیلبائو از ۵ درجه سانتی‌گراد تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد متغیر بوده و دمای کمتر از ۱ درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر از ۲۹ درجه سانتی‌گراد در این شهر، نادر است.

فصل گرم سال نیز در شهر بیلبائو از ۲۱ ماه ژوئن آغاز شده و تا ۲۳ ماه سپتامبر با متوسط دمای ۲۲ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. همچنین گرم‌ترین روز سال در این شهر، ۷ ماه آگوست با حداکثر دمای ۲۴ درجه سانتی‌گراد و حداقل دمای ۱۷ درجه سانتی‌گراد است.

فصل سرد سال نیز در این شهر از ۱۹ ماه نوامبر تا ۱۴ ماه مارس بوده و دمای هوا در این مدت به طور متوسط، ۱۴ درجه سانتی‌گراد در روز است. سردترین روز سال هم ۷ ماه فوریه با حداقل دمای ۵ درجه سانتی‌گراد و حداکثر دمای ۱۲ درجه سانتی‌گراد است.

بهترین زمان سال نیز برای بازدید از شهر بیلبائو از اواخر ماه ژوئن تا اوایل ماه سپتامبر است که دمای هوا در این مدت، بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر بیلبائو ۲۰۲۰

هزینه‌های مربوط زندگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است زیرا سبک زندگی افراد مختلف با یکدیگر تمایز دارد اما به طور کلی هزینه متوسط زندگی در شهر بیلبائو برای یک نفر صرف نظر از اجاره ماهیانه، حدود ۷۵۰ یورو در ماه است. در ادامه به برخی هزینه‌های مهم در شهر بیلبائو نظیر مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها در سال ۲۰۲۰ می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان حدود ۱۲ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۵۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۰/۹۹ یورو، ۱/۲۶ یورو، ۱/۵۰ یورو، ۲/۳۰ یورو و ۱۸ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب حدود ۶ و ۱۵ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌های مانند سیب و موز و پرتقال به ترتیب برابر ۲ یورو، ۲/۰۳ یورو و ۱/۷۷ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب برابر ۲/۲۶ یورو، ۱/۲۳ یورو و ۱/۲۲ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر بیلبائو نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب برابر ۱/۵۰ یورو و ۴۰ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی حدود ۱ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی برابر ۴ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر بیلبائو حدود ۱/۳۰ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر بیلبائو حدود ۷۷۰ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۶۲۶ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود ۱۱۹۳ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر حدود ۹۰۰ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر بیلبائو را دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۴۱۲۴ یورو و ۲۷۹۲ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۱۵۴ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۴۶ یورو است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های میاندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) حدود ۸۸ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) حدود ۴۰ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز حدود ۱۰۰ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز حدود ۱۱۷ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۵۰ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته حدود ۱۴ یورو است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر ۸ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

منابع:

https://www.numbeo.com/quality-of-life/in/Santander

https://weatherspark.com/y/37498/Average-Weather-in-Santander-Spain-Year-Round