شهر اویدو یکی از شهرهای اسپانیایی است که در بخش شمال غربی این کشور واقع شده است. این شهر درحقیقت به عنوان مرکز ناحیه خودمختار آستوریاس در اسپانیا و محلی بسیار معتبر برای تجارت و بازرگانی نیز شناخته می‌شود. شهر اویدو همچنین دارای یکی از مشهورترین دانشگاه‌های اسپانیا و جهان بوده و از همین نظر نیز برای دانشجویان حائز اهمیت است و بسیاری از کسانی که تمایل به تحصیل در اسپانیا دارند این شهر را انتخاب می‌کنند. در ادامه با اطلاعات بیشتری درباره شهر اویدو مانند کیفیت زندگی در شهر اویدو، مساحت، جمعیت و شهرهای نزدیک اسپانیایی به شهر اویدو، شرایط آب و هوایی در شهر اویدو و هزینه زندگی در شهر اویدو خواهیم پرداخت.

کیفیت زندگی در شهر اویدو

به طور کلی شهر اویدو از نظر کیفیت زندگی در سطح نسبتاً بالایی قرار دارد. در ادامه نیز سطح کیفیت شاخص‌های مختلف زندگی را مشاهده می‌کنیم.

  • شاخص امنیت: بسیار بالا
  • شاخص مراقبت‌های درمانی: بسیار بالا
  • شاخص کیفیت اقلیمی: بسیار بالا
  • شاخص آلودگی هوا: پایین

مساحت و جمعیت شهر اویدو

شهر اویدو دارای مساحتی حدود ۱۸۶.۶ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود ۲۲۴۰۰۰ نفر است. شهر اویدو همچنین به شهرهای اسپانیایی دیگری نظیر شهر بیلبائو نزدیک بوده و تنها حدود ۲۸۸.۶۹ کیلومتر فاصله دارد.

شرایط آب و هوایی در شهر اویدو

بی‌شک آشنایی با شرایط کلی آب و هوایی برای افرادی که شهر و یا کشور خاصی را برای تفریح، زندگی و یا تحصیل انتخاب کرده‌اند بسیار مهم است.

به طور کلی، آب و هوا در تابستان‌های شهر اویدو، کوتاه، معتدل و بدون باران است. این شهر همچنین دارای زمستان‌های بلند و سرد به همراه باد و آسمان نیمه‌ابری است. دمای هوا نیز در طول سال در شهر اویدو از ۵ درجه سانتی‌گراد تا ۲۳ درجه سانتی‌گراد متغیر بوده و دمای کمتر از ۱ درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر از ۲۷ درجه سانتی‌گراد در این شهر، نادر است.

فصل گرم سال نیز در شهر اویدو از ۲۴ ماه ژوئن آغاز شده و تا ۲۰ ماه سپتامبر با متوسط دمای ۲۱ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. همچنین گرم‌ترین روز سال در این شهر، ۲ ماه آگوست با حداکثر دمای ۲۳ درجه سانتی‌گراد و حداقل دمای ۱۵ درجه سانتی‌گراد است.

فصل سرد سال نیز در این شهر از ۱۷ ماه نوامبر تا ۱۵ ماه مارس بوده و دمای هوا در این مدت به طور متوسط، ۱۴ درجه سانتی‌گراد در روز است. سردترین روز سال هم ۷ ماه فوریه با حداقل دمای ۵ درجه سانتی‌گراد و حداکثر دمای ۱۲ درجه سانتی‌گراد است.

بهترین زمان سال نیز برای بازدید از شهر اویدو از اواخر ماه ژوئن تا اوایل ماه سپتامبر است که دمای هوا در این مدت، بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر اویدو

هزینه‌های مربوط زندگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است زیرا سبک زندگی افراد مختلف با یکدیگر تمایز دارد اما به طور کلی هزینه متوسط زندگی در شهر اویدو برای یک نفر صرف نظر از اجاره ماهیانه، حدود ۷۵۰ یورو در ماه است. در ادامه به برخی هزینه‌های مهم در شهر اویدو نظیر مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها در سال ۲۰۲۰ می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر ۱۰.۵۰ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۴۱.۵۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۰.۸۱ یورو، ۰.۶۰ یورو، ۱.۲۳ یورو، ۱.۴۸ یورو و ۹.۵۰ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب حدود ۶.۷۸ و ۹.۶۵ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌های مانند سیب و موز و پرتقال به ترتیب برابر ۱.۶۸ یورو، ۱.۵۸ یورو و ۱.۵۰ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب برابر ۲.۵۶ یورو، ۱.۵۲ یورو و ۱.۲۵ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر اویدو نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب حدود ۱ یورو و ۴۰ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی حدود ۱ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی حدود ۴ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر اویدو برابر ۱.۲۸ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر اویدو حدود ۴۷۸ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۳۳۸ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود ۸۱۰ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر حدود ۵۰۰ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر اویدو را دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۳۳۷۵ یورو و ۱۳۳۷ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۹۱ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۴۶ یورو است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های میاندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) برابر ۹۲.۵۰ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) حدود ۳۲ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز برابر ۷۵ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز حدود ۱۰۹ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۳۶ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته برابر ۴.۵۰ یورو است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر ۸ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

منابع: