شهر اولم یکی دیگر از شهرهای آلمانی است که در ناحیه بادن-وورتمبورگ واقع شده است. این شهر همچنین به دلایلی مانند داشتن دانشگاه اولم یکی از شهرهای مهم دانشجویی جهت تحصیل در آلمان است. یکی دیگر از جاذبه‌های این شهر داشتن کلیسای اولم (Ulmer Münster) است که به‌خاطر بزرگی ساختمان آن دارای شهرت جهانی است. شهر اولم نیز دارای جمعیتی حدود ۱۲۰۰۰۰ نفر و مساحتی برابر ۱۱۸.۷ کیلومتر مربع است. همانطور که پیش‌تر ذکر شد این شهر در ایالت بادن-وورتمبورگ واقع شده بنابراین دانشگاه‌های این شهر برای دانشجویان غیراروپایی رایگان نیست. افرادی که به شهر اولم آلمان می‌روند نیز باید با اطلاعاتی درباره این شهر آشنا شوند. در ادامه اطلاعاتی درباره شهرهای نزدیک آلمانی، کیفیت زندگی در شهر اولم آلمان، شرایط آب و هوایی شهر اولم آلمان و هزینه زندگی در شهر اولم آلمان را مشاهده می‌کنیم.

شهرهای نزدیک آلمانی

شهر اولم آلمان به شهرهای دیگر موجود در کشور آلمان نزدیک بوده و به همین طریق، مسافرت برای بسیاری از افراد در این شهر راحت است. در ادامه شهرهای نزدیک آلمانی به این شهر و فاصله آن را تا اولم مشاهده می‌کنیم:

  • شهر اشتوتگارت: ۹۷.۵۲ کیلومتر تا شهر اولم آلمان
  • شهر مونیخ: ۱۳۹.۷۰ کیلومتر تا شهر اولم آلمان
  • شهر فرانکفورت: ۲۸۹.۹۴ کیلومتر تا شهر اولم آلمان

کیفیت زندگی در شهر اولم آلمان

به طور کلی کیفیت زندگی نیز در این شهر بسیار بالا است و به همین دلیل شرایط زندگی را برای افراد و دانشجویانی که به این شهر می‌روند آسان می‌کند. در ادامه با اطلاعاتی درباره شاخص‌های مختلف کیفیت در شهر اولم آلمان آشنا خواهیم شد.

  • شاخص قدرت خرید مردم: بالا
  • شاخص امنیت: بالا
  • شاخص مراقبت‌های درمانی: بالا
  • شاخص وضعیت اقلیمی: بالا
  • شاخص آلودگی هوا: پایین

شرایط آب و هوایی شهر اولم آلمان

اولم به طورکلی دارای تابستان‌های معتدل و زمستان‌های بسیار سرد به همراه باد و آسمان نیمه‌ابری است. متوسط دمای هوا نیز در طول سال در این شهر از ۳- درجه سانتی‌گراد تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد متغیر بوده و دمای کمتر از ۱۰- درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر ۳۰ درجه سانتی‌گراد در این شهر نادر است. فصل گرم سال نیز در شهر اولم آلمان از ۳۰ ماه می آغاز شده و تا ۹ ماه سپتامبر با متوسط دمای ۲۰ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. همچنین گرم‌ترین روز سال در این شهر، ۳ ماه آگوست با حداقل دمای ۱۳ درجه سانتی‌گراد و حداکثر دمای ۲۴ درجه سانتی‌گراد است. فصل سرد سال هم در این شهر از ۱۵ ماه نوامبر تا ۳ ماه مارس با متوسط دمای ۶ درجه سانتی‌گراد در روز است. سردترین روز سال هم در این شهر، ۹ ماه فوریه با حداقل دمای ۳- درجه سانتی‌گراد و حداکثر دمای ۳ درجه سانتی‌گراد است. همچنین براساس نظرات گردشگران، بهترین زمان برای بازدید از شهر اولم آلمان از اواخر ماه ژوئن تا اواخر ماه آگوست است. دمای هوا نیز در این مدت بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر اولم آلمان

هزینه زندگی در شهر اولم آلمان

هزینه‌های مربوط به زندگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است زیرا سبک زندگی افراد مختلف با یکدیگر تمایز دارد اما به طور متوسط هزینه زندگی در شهر اولم آلمان حدود ۷۷۴ یورو در ماه (برای یک نفر صرف نظر از اجاره‌بها) است. در ادامه نیز به برخی هزینه‌های مهم در شهر اولم آلمان نظیر مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها در سال ۲۰۲۰ می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر ۱۰ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط حدود ۵۲ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۰.۷۰ یورو، ۱.۹۰ یورو، ۲.۱۹ یورو، ۲.۳۲ یورو و ۸.۱۶ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب حدود ۱۰ و ۱۱ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌های مانند سیب و موز و پرتقال به ترتیب برابر ۲.۴۱ یورو، ۱.۴۹ یورو و ۱.۸۵ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب برابر ۲.۳۴ یورو، ۱.۲۵ یورو و ۱.۳۴ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در این شهر نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب برابر ۲.۳۰ یورو و ۵۹.۳۰ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی برابر ۳.۲۰ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی برابر ۲.۵۰ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر اولم آلمان حدود ۱.۳۶ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. به طورکلی اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر اولم آلمان برابر ۷۵۵ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر برابر ۶۰۵ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود ۱۳۷۵ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر برابر ۱۰۵۰ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر اولم آلمان را دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۴۸۳۳ یورو و ۱۰۵۰ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۱۹۴ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) برابر ۳۰ یورو است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های میاندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) برابر ۷۰.۵۰ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) حدود ۳۱ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز حدود ۸۶ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز حدود ۱۰۳ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۵۰ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس حدود ۱۶ یورو به ازای هر ۱ ساعت در آخر هفته است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر ۸.۷۵ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

اگر پرسشی درباره راه های مهاجرت تحصیلی به آلمان و شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان دارید، می‌توانید آن را به‌صورت کامنت مطرح کنید.

منابع: