کشور ایتالیا به دلایل مختلفی شهرت پیدا کرده و با وجود اینکه کشوری جوان محسوب می‌شود، تأثیر زیادی بر جامعه بین‌المللی داشته است. بسیاری از افراد در سراسر دنیا با دلایل شهرت کشور ایتالیا مانند هنر، معماری، مد و فشن، اپرا، ادبیات، طراحی و فیلم آشنا هستند. شما نیز اگر به زندگی یا تحصیل در ایتالیا علاقه دارید، بد نیست دلایل شهرت کشور ایتالیا و مردم آن را بدانید. در این مقاله با برخی از جالب‌ترین مواردی که باعث شهرت کشور ایتالیا شده‌اند، مانند غذاهای مشهور ایتالیایی، صنعت مد، صنعت خودرو، هنر، فوتبال و کاوشگران ایتالیایی بیشتر آشنا خواهیم شد.

1- پیتزا

غذاهای مشهور ایتالیا پیتزا

با شنیدن نام ایتالیا بسیاری از غذادوستان به یاد پیتزا می‌افتند. از سوی دیگر شاید هنگامی که صحبت از بیرون رفتن برای خوردن غذا به میان می‌آید، پیتزا بیشترین طرفدار را داشته باشد. این غذا یکی از بزرگ‌ترین موفقیت‌های ایتالیا در زمینه آشپزی است. پیتزا انواع مختلفی دارد؛ مانند پیتزاهای رومی، چیپسی، نازک، سیسیلی (که ضخیم و پف‌دار هستند) و… . یکی از مشهورترین انواع پیتزا در ایتالیا، پیتزا ناپولتانا است که با خمیر نرم، پنیر موزارلای تازه و روغن زیتون پخته می‌شود. یونسکو آن را به عنوان یکی از موارد میراث فرهنگی ایتالیا به رسمیت شناخته است.

2- پاستا

غذاهای مشهور ایتالیا پاستا

یکی دیگر از غذاهای بسیار خوشمزه و پرطرفدار ایتالیایی، پاستا است که نحوه درست کردن آن در مناطق مختلف ایتالیا، تا حدی متفاوت باشد. پاستا در هر ناحیه از ایتالیا دارای دستور پخت خاصی است اما به طور کلی ایتالیایی‌ها دوست ندارند پاستا زیاد پخته شود. همچنین آنها پاستا را با مرغ و یا سس کچاپ نمی‌خورند.

3- وسپا

شهرت کشور ایتالیا وسپا

مانند تاکسی‌های زرد نیویورک و اتوبوس‌های دوطبقه لندن، وسپاها در ایتالیا بسیار مشهور هستند. کارخانه وسپا در سال ۱۹۴۶ راه‌اندازی و در شهر فلورانس ایتالیا واقع شده است. با استفاده از وسپا می‌توان در ترافیک سنگینی که غالباً در خیابان‌های این کشور حاکم است، با سرعت بیشتر به مقصد موردنظر رسید و آن را در فضایی بسیار کوچک، پارک کرد. در حقیقت وسپا یکی از نماد‌های کشور ایتالیا است.

4- صنعت مد

شهرت کشور ایتالیا مد

ایتالیا دارای صنعتی بسیار قوی در زمینه مد و فشن است. با وجود اینکه اولین فشن شوی (Fashion Show) ایتالیا در سال ۱۹۵۱ در فلورانس برگزار شد، امروزه میلان به عنوان مرکز مد ایتالیا شناخته می‌شود. همچنین برخی از معروف‌ترین برندهای مد جهان در شهر میلان قرار دارند. پرادا (Prada)، گوچی (Gucci)، ورساچه (Versace)، آرمانی (Armani)، دولچه و گابانا (Dolce and Gabbana) یا همان D&G و والنتینو (Valentino) از جمله برند‌های مشهور ایتالیایی هستند.

5- هنر

شهرت کشور ایتالیا هنر

نشانه‌های پررنگ هنر جای جای کشور ایتالیا را فراگرفته است. آثار میکل‌آنژ، جوتو دی بوندونه، لئوناردو داوینچی، برنینی و بسیاری دیگر از هنرمندان بزرگ، به ایتالیا رنگ و بوی هنر داده است. نکته‌ای بسیار مهم درباره ایتالیا این است که آثار هنری این کشور، تنها به نقاشی و مجسمه‌های موجود در موزه‌ها محدود نمی‌شوند بلکه در تمامی اماکن این کشور اعم از کلیسا‌ها، قصرها، خانه‌های تاریخی و از همه مهم‌تر در معماری این کشور یافت می‌شود.

6- صنعت خودرو

شهرت کشور ایتالیا خودرو

ایتالیا زادگاه برخی از مشهورترین برندهای اتومبیل جهان مانند آلفارومئو (Alfa Romeo)، فیات (Fiat)، لامبورگینی (Lamborghini)، مازراتی (Maserati)، فراری (Ferrari) و… است. اتومبیل‌های ایتالیا به جهت زیبایی، منحصر به فرد بودن و عملکردی که دارند، دارای شهرتی جهانی هستند. برای مثال کارخانه فراری که ابتدا به عنوان کارخانه تولیدکننده ماشین‌های مسابقه‌ای شروع به فعالیت کرد، در سال ۲۰۱۲، ۸۰۰۰ اتومبیل فروخت.

7- حرکات دست

شهرت کشور ایتالیا حرکت دست

یکی از موضوعات بسیار جالب درباره ایتالیایی‌ها، استفاده بسیار زیاد از دست‌هایشان حین صحبت کردن است. بر اساس تحقیقی که درباره این موضوع صورت گرفته، یک فرد ایتالیایی در مکالماتی که در یک روز دارد، نزدیک به ۲۵۰ حرکت دست انجام می‌دهد.

8- فوتبال

شهرت فوتبال ایتالیا

مردم ایتالیا عاشق فوتبال هستند و این ورزش در ایتالیا بسیار جدی گرفته می‌شود. تیم ملی این کشور ۴ بار قهرمان جام جهانی شده است. در حقیقت بعد از برزیل، دو کشور آلمان و ایتالیا موفق‌ترین کشورهای جهان در زمینه فوتبال ملی (در جام جهانی) هستند. همچنین سری‌آ (لیگ برتر حرفه‌ای فوتبال در ایتالیا) یکی از معتبرترین لیگ‌های فوتبال جهان است.

9- کاوشگران ایتالیایی

افراد مشهور ایتالیا کاوشگران ایتالیایی

مارکو پولو، جان کابوت، آمریگو وسپوچی و کریستف کلمب که از مشهورترین کاوشگران جهان محسوب می‌شوند، همگی اهل ایتالیا بودند. ایتالیا در عصر اکتشافات و در زمینه جستجوی تجارت، ثروت و دانش، نقش پررنگی را ایفا کرده است.

10- جلاتو!

شهرت کشور ایتالیا جلاتو

جلاتو واژه‌ای ایتالیایی و معادل «بستنی» است اما با هیچ بستنی دیگری در جهان، قابل مقایسه نیست. در حقیقت تفاوت عمده جلاتو با دیگر بستنی‌ها آن است که دارای چربی کمتر و غلظت بیشتری است و در دمایی بالاتر از بستنی‌های دیگر کشورها سرو می‌شود. همچنین جلاتو نسبت به بستنی‌های دیگر نرم‌تر، ابریشمی‌تر و خوشمزه‌تر است.

منابع: