هامبورگ دومین شهر بزرگ آلمان بوده و در بخش شمالی این کشور واقع شده است. هامبورگ یکی از شهرهایی است که دارای شرایط ایده آل برای زندگی می‌باشد. این شهر همچنین دارای مساحتی برابر ۲/۷۵۵ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود ۱۷۹۰۰۰۰ نفر در سال ۲۰۲۰ است. افرادی که تحصیل در آلمان و شهر هامبورگ را برای زندگی انتخاب کرده‌اند باید با اطلاعاتی نظیر کیفیت زندگی در شهر هامبورگ، آب و هوا در شهر هامبورگ و هزینه زندگی در شهر هامبورگ آشنا شوند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

کیفیت زندگی در شهر هامبورگ

آشنایی با کیفیت زندگی در شهر هامبورگ برای کسانی که این شهر را برای زندگی انتخاب کرده‌اند، بسیار مهم است. برای مثال شاخص قدرت خرید مردم در این شهر متوسط، شاخص امنیت، متوسط، شاخص مراقبت‌های درمانی، بالا، شاخص هزینه زندگی، متوسط و شاخص آلودگی هوا، پایین است. همچنین به طور کلی براساس آمار گزارش شده در سایت معتبر numbeo کیفیت زندگی در شهر هامبورگ بسیار بالا است.

آب و هوا در شهر هامبورگ

شهر هامبورگ به طور کلی دارای تابستان‌های معتدل و زمستان‌های طولانی و بسیار سرد به همراه باد و ابر است. همچنین دمای هوا در این شهر از ۱- درجه سانتی‌گراد تا ۲۳ درجه سانتی‌گراد در طول سال متغیر بوده و دمای کم‌تر از ۹- درجه سانتی‌گراد و بیشتر از ۲۹ درجه سانتی‌گراد در این شهر بسیار نادر است. در ادامه به اطلاعات دقیق‌تری درباره ماه‌های مختلف سال در این شهر می‌پردازیم.

فصل بهار

هوای گرم در اواخر ماه مارس به این شهر وارد می‌شود و دمای هوا از ۸ درجه سانتی‌گراد به ۱۲ درجه سانتی‌گراد در ماه آوریل افزایش پیدا می‌کند. دمای هوا در فصل بهار در شب نیز بین ۱ درجه سانتی‌گراد و ۷ درجه سانتی‌گراد است و میزان تابش آفتاب نیز در این فصل در طول روز افزایش می‌یابد و ماه می را می‌توان به عنوان آفتابی‌ترین ماه این فصل در نظر گرفت.

فصل تابستان

همانطور که پیش‌تر ذکر شد هوای شهر هامبورگ در فصل تابستان، معتدل است. متوسط دمای هوا در ماه ژوئن به ۲۰ درجه سانتی‌گراد در روز نیز می‌رسد و تا اواخر ماه جولای افزایش می‌یابد. دمای هوا در عصرهای تابستانی در این شهر، خنک بوده و از ۱۰ تا ۱۲ درجه سانتی‌گراد متغیر است. جالب است بدانید که تابستان در شهر هامبورگ به عنوان بارانی‌ترین فصل سال شناخته شده است.

فصل پاییز

هوا در فصل پاییز در شهر هامبورگ به تدریج سرد می‌شود و از ۱۸ درجه سانتی‌گراد در ماه سپتامبر به ۷ درجه سانتی‌گراد در ماه نوامبر کاهش پیدا می‌کند. هوا معمولاً در این فصل به طور ناگهانی سرد نمی‌شود و ما همواره شاهد افت تدریجی دمای هوا هستیم. دمای هوا در شب‌های پاییزی نیز از ۱۰ درجه سانتی‌گراد به ۵ درجه سانتی‌گراد کاهش می‌یابد.

فصل زمستان

هوا در شهر هامبورگ در فصل زمستان، معتدل است. عصرها و شب‌های این فصل نیز سرد بوده و حدود ۱- درجه سانتی‌گراد است. میزان بارش باران هم در این فصل مشابه فصل پاییز است.

همچنین بر اساس آمار گزارش شده توسط گردشگران، بهترین زمان بازدید از شهر هامبورگ از اواخر ماه ژوئن تا اوایل ماه سپتامبر است. دمای هوا در این مدت نیز بین ۱۸ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر هامبورگ

هزینه‌های مربوط زندگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است زیرا سبک زندگی افراد مختلف با یکدیگر تمایز دارد اما به طور کلی هزینه متوسط زندگی در شهر هامبورگ برای یک نفر حدود ۵۱/۹۱۲ یورو در ماه است. در ادامه به برخی هزینه‌های مهم در شهر هامبورگ نظیر مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها نیز می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر۱۲ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۵۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۸۵/۰ یورو، ۵۸/۱ یورو، ۲۹/۲ یورو، ۱۵/۲ یورو و ۵۲/۸ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب برابر ۲۰/۸ و ۵۳/۱۱ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌هایی مانند سیب، موز و پرتقال به ترتیب برابر ۲۶/۲ یورو، ۶۴/۱ یورو و ۴۷/۲ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب حدود ۶۵/۲ یورو، ۵۴/۱ یورو و ۵۲/۱ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر هامبورگ نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب برابر ۳۰/۳ یورو و ۹۰ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند، باید بدانند که کرایه تاکسی برابر ۲ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی حدود ۵۰/۳ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند، بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر هامبورگ برابر ۴۳/۱ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر هامبورگ حدود ۸۹۵ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۶۷۲ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر حدود ۱۷۸۱ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر برابر ۱۳۱۵ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر هامبورگ را دارند، باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۶۵۲۱ یورو و ۴۰۱۵ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۲۳۰ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۳۰ یورو است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های میاندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند، متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 یا برندی مشابه) برابر ۷۳/۷۹ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) برابر ۵۸/۳۴ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز برابر ۰۴/۹۱ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز برابر ۳۲/۱۲۵ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۴۴ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته برابر ۵۰/۲۱ یورو است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر ۱۲ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

منبع: