کلیه دانشجویانی که قصد دارند در ترم اول دریکی از مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در دانشگاه های ایتالیا ثبت نام کنند، باید درخواست ثبت‌نام خود را در www.universitaly.it ثبت نمایند.

این نحوه‌ی پیش ثبت نام آنلاین شامل دوره‌های آموزشی موسسات زیر نمی‌باشد:

 • دوره‌های آموزشی موسسات آموزش عالی هنری، موسیقی ورقص (AFAM)
 • مدارس دوره متوسطه برای تربیت میانجیان زبانی (مترجمین و مشاوران زبانی)
 • دوره‌های آموزشی موسسات تخصصی روان درمانی (ITS)

در رابطه با موارد فوق دانشجویان متقاضی می‌بایست در خواست پیش ثبت نام خود را از طریق ایمیل مستقیما به سفارت ایتالیا به آدرس studi.teheran@esteri.it ارسال نمایند.

به همین ترتیب، پیش ثبت نام از طریق سایت Universitaly برای ثبت نام در دوره‌های کارشناسی ارشد (Master) و دکترای پژوهشی نیز امکان پذیر نیست. در این موارد نیز دانشجویان متقاضی باید به سفارت رجوع کنند.

دانشجویانی که از طریق Universitaly پذیرش اولیه را از دانشگاه های ایتالیا دریافت کرده‌اند (پذیرش تأیید شده ای که با اطلاع رسانی ویژه از طریق ایمیل صورت گرفته است) جهت ارائه درخواست ویزای تحصیلی از تاریخ ۲۷ جولای تا ۱۵ نوامبر ۲۰۲۰ باید به شرکت کاکس اند کینگز گلوبال سرویس (Cox and Kings Global Services (CKGS (واقع در خیابان ولنجک، خیابان سیزدهم ،برج تجاری گالریا) مراجعه نمایند.

همچنین دانشجویان باید در محل آژانس مذکور حضور یافته و از طریق اسکایپ با پرسنل دفتر کنسولی سفارت ایتالیا در ارتباط قرار گیرند تا با ایشان مصاحبه به عمل آید. تاریخ و زمان مصاحبه پس از ارائه درخواست روادید و تحویل مدارک لازم، از سوی شرکت CKGS مقرر خواهد شد.

دانشجویان حائز شرایط زیر نیاز به انجام مصاحبه نخواهند داشت:

 • دانشجویانی که موفق به کسب دیپلم آموزشی درجه دوم پنج یا چهار ساله از مدارس ایتالیایی (دولتی یا خصوصی) خارج از کشور، شده‌اند.
 • دانشجویانی که موفق به کسب دیپلم زبان و فرهنگ ایتالیایی از دانشگاه‌های مخصوص اتباع خارجی پروجا و سیه نا شده‌اند.
 • دانشجویانی که یکی از گواهینامه‌های مهارت زبان ایتالیایی سطح C1 و C2 ی شورای اروپا مطابق با سیستم کیفیت CLIQ (دانشگاه مخصوص اتباع خارجی پروجا، دانشگاه مخصوص اتباع خارجی سیه نا، دانشگاه روما تره، موسسه دانته آلیگیری) را کسب کرده‌اند.

برای رزرو وقت ثبت درخواست، متقاضیان می‌بایست به سایت http://www.ckgsir.com مراجعه و ثبت نام کنند و برای دریافت (روادید دانشجویی جهت ثبت نام در دانشگاه) در یکی از روزهای موجود وقت بگیرند. اکیدا توصیه می شود که از مراجعه به آژانس و یا هرگونه واسطه دیگری که در ازای خدمات خود از شما پول مطالبه می‌کند بپرهیزید، بالاخص در ارتباط با گرفتن وقت که کاملا رایگان است.

لازم به تذکر است که در صورت عدم حضور در وقت تعیین شده یا اشتباه وارد کردن اطلاعات شخصی، گرفتن وقت به مجدد امکان پذیر نخواهد بود.

حتی دانشجویانی که برای پذیرفته شدن در مقطع کارشناسی منتخب خود، موظف به شرکت در امتحان گزینش اولیه (ورودی) اند، نیز باید به همان شیوه‌ای که در پاراگراف قبل توضیح داده شد، روادید ملی نوع D درخواست کنند.

هزینه‌ها

 • هزینه کنسولی جهت رواید دانشجویی برای ثبت نام در دانشگاه: ۵۰ یورو
 • تعرفه شرکت کاکس اند کینگز گلوبال سرویس: ۲۱ یورو
 • گرفتن وقت: رایگان

مدارک لازم

مدارک لازم برای تشکیل پرونده روادید نوع D :

 • برگه پیش ثبت نام در رشته دانشگاهی مورد نظر در ایتالیا به فرمتی که در سایت Universitaly موجود است.
 • فرم رایگان درخواست روادید تکمیل و امضا شده
 • دو قطعه عکس رنگی (۳۵*۴۰)
 • گذرنامه و فتوکپی صفحه اول آن ( گذرنامه باید دستکم تاسه ماه پس از زمان پیش بینی شده برای خروج از محدوده شنگن در پایان مدت ویزا اعتبار داشته و حداقل دو صفحه سفیدداشته باشد.)
 • کپی بلیت یا رزرو بلیت هواپیما به نام متقاضی.
 • برخورداری از مبلغی کافی برای تضمین بازگشت متقاضی یا رزرو بلیت پرواز بازگشت.
 • رزرو هتل در شهر مقر دانشگاه به نام متقاضی (حداقل برای ۱۰ روز اول اقامت) یا ارائه اظهاریه در رابطه با اینکه نزد یکی از بستگان میهمان خواهد بود
 • مدرک استطاعت مالی (شخصی یا خانواده) برای پوشش طول مدت تحصیل در ایتالیا معادل ۴۵۹.۸۳ یورو در ماه (معادل ۵.۹۷۷.۷۹ یورو سالانه) از این رو متقاضی می‌تواند صورت حساب بانکی سه ماه آخر به زبان انگلیسی، به نام شخص دانشجو یا یکی از والدین. (به ضمیمه آن شناسنامه صاحب حساب، ترجمه شده به زبان ایتالیایی یا انگلیسی)، و سایر اطلاعات مربوط به درآمد خانواده (قرارداد کاری، بیمه تامین اجتماعی، اقرار نامه مربوط به درآمد) را ارائه نماید.
 • بیمه درمانی برای پوشش هفته‌های اول اقامت در ایتالیا (برای مدت زمان قبل از ثبت نام و قرار گرفتن تحت پوشش در خدمات درمانی ملی)
 • برای ‌ رشته‌های انگلیسی زبان حداقل سطح مورد پذیرش B2 است که برابر با امتیازات ذیل در هریک از آزمون های سنجش زبان می باشد، حداقل نمره مورد نیاز جهت پذیرش: ( IELTS -6) (TOEFLE – 78) (TOLIMO – 600) (FCE – ۱۶۹) (DUOLINGO – ۹۰)
 • برای ‌رشته‌های ایتالیایی زبان، داشتن مدرک حداقل B2 در یکی از آزمون‌های سنجش زبان مورد تایید وزارت علوم ایتالیا MIUR جهت کسب (گواهی آشنایی مطلوب با زبان ایتالیایی Certificazione Lingua Italiana di Qualita’ – CLIQ) الزامی است: CELI CILS, Roma Tre , Dante Alighieri
 • 50 یورو هزینه خدمات کنسولی

در صورتی که دانشجو نیاز به ارزشیابی تحصیلی (DOV) داشته باشد ارائه مدارک زیر نیز الزامی است.

 • اصل تاییدیه تحصیلی آخرین مقطع متوسطه؛
 • اصل و ترجمه ایتالیایی دیپلم نهایی ۱۲ ساله و ریز نمرات چهار سال آخر که به تایید وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری رسیده باشد
 • اصل و ترجمه ایتالیایی دانشنامه کارشناسی و ریز نمرات چهار سال دانشگاه که به تایید وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری رسیده باشد. (فقط برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد)
 • اصل و ترجمه ایتالیایی دانشنامه کارشناسی ارشد و ریز نمرات دوسال که به تایید وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری رسیده باشد. (فقط برای متقاضیان مقطع دکترا)
 • اصل و ترجمه ایتالیایی شناسنامه، تایید شده توسط وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری
 • متقاضی باید دو فتوکپی اضافه از هر دو نسخه ایتالیایی و فارسی کلیه مدارک فوق الذکر همراه داشته باشد.
 • فرم پیش ثبت نام از طریق سایت universitaly.it در دوره دانشگاهی انتخابی.
 • فتوکپی صفحه اول گذرنامه ( گذرنامه باید دست کم تا سه ماه پس از زمان پیش بینی شده برای خروج از محدوده شنگن در پایان مدت روادید، اعتبار داشته و حد اقل دو صفحه سفید داشته باشد. )
 • شرح کامل و دقیق تک تک امتحانات پشت سر گذاشته شده در دوران کارشناسی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی (فقط برای متقاضیان دوره های کارشناسی ارشد و فقط در صورتی که دانشگاه مد نظر فرد چنین مدرکی را خواسته باشد)

اطلاعات تکمیلی

از دانشجویانی که مایل به دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با پروسه صدور ویزا هستند درخواست می شود که ایمیلی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی به آدرس پست الکترونیکی  studi.teheran@esteri.it ارسال نمایند.

در حال حاضر تمامی مترجمین رسمی مورد تایید جمهوری اسلامی ایران مورد تایید سفارت ایتالیا نیز هستند. برای دریافت اسامی آنان به سایت www.iacti.ir مراجعه کنید.

در تخصیص وقت جهت ارائه مدارک درخواست روادید به شرکت CKGS، اولویت با دانشجویان شرکت کننده در آزمون IMAT و نیز دانشجویانی است که مایلند در دوره‌های دانشگاهی با ورودی برنامه ریزی شده (محدود) ثبت نام کنند و از این رو می‌بایست درآزمون ورودی مربوطه در ایتالیا شرکت نمایند.

مهم:

فرایندهای فوق الذکر بستگی کامل به تمهیدات اضطراری کنونی و آتی متخذه از سوی دولت ایتالیا و اتحادیه اروپا در ارتباط با پیشگیری و مهار اپیدمی ویروس کوید ۱۹ دارند. این امکان وجود دارد که در صورت لزوم دست کم برای کل سال ۲۰۲۰ فعالیت‌های آموزشی از راه دور، جایگزین انتقال فیزیکی دانشجویان بین المللی به ایتالیا شود. تصمیم گیری نهایی درباب صدور یا عدم صدور روادید تحصیلی منحصرا در حیطه صلاحیت نمایندگی دیپلماتیک – کنسولی ایتالیاست. مدارک فراهم شده از سوی نهادهای آموزش عالی در ارتباط با هریک از متقاضیان روادید، به عنوان پشتوانه‌ای در روند ارزیابی درخواست از سوی نهاد دیپلماتیک قلمداد می‌شود؛ و به هیچ عنوان به معنای صدور خود به خود و حتمی روادید نخواهد بود.

دانشجویانی که نیاز به ارزشیابی تحصیلی برای مقطع پیش دانشگاهی خود دارند این مدرک را به همراه روادید تحصیلی دریافت خواهند کرد. دانشجویان می توانند به عنوان جایگزینی برای نامه ارزشیابی، از طریق سایت CIMEA (تحت پوشش وزارت آموزش، دانشگاه ها و تحقیقات ایتالیا) صدور یک گواهی معادل را درخواست کنند. فرایند صدور این گواهی از سوی CIMEA در حوزه اختیارات و صلاحیت سفارت نیست.

تاریخ اتمام مهلت درخواست برابر با ۱۵ نوامبر ۲۰۲۰ تمدید نخواهد شد.

منابع:

https://ambteheran.esteri.it/ambasciata_teheran/fa