یکی از مزیت‌های تحصیل در کانادا، اجازه کار حین تحصیل است. کشور کانادا، تحت شرایط مشخصی، به دانشجویان بین‌المللی که در این کشور مشغول به تحصیل هستند اجازه کار در حین تحصیل می‌دهد. کار کردن در حین تحصیل علاوه بر اینکه از لحاظ مالی می‌تواند به دانشجویان کمک کند، باعث می‌شود دانشجویان تجربه کاری کسب کنند و مهارت‌های مهم و لازم برای اشتغال را کسب کنند. در ادامه بیشتر در مورد شرایط لازم برای کار در حین تحصیل، مشاغل موجود برای دانشجویان و میزان درآمد مشاغل دانشجویی صحبت می‌کنیم.

شرایط لازم برای داشتن اجازه کار

دانشجویانی که در دانشگاه‌های کانادا تحصیل می‌کنند، در صورت داشتن اجازه کار در حین تحصیل می‌توانند ۲۰ ساعت در هفته در طول ترم‌های تحصیلی و ۴۰ ساعت در هفته در تعطیلات کار کنند. برای داشتن درآمد کار دانشجویی در کانادا باید شرایط زیر را مهیا کنید:

 • افراد باید دارای استادی پرمیت معتبر باشند و به صورت تمام وقت مشغول به تحصیل باشند.
 • افراد باید دارای شماره بیمه اجتماعی (SIN) باشند.
 • افراد باید در مقاطع دانشگاهی ار دانشگاه‌های معتبر کانادا (DLI) پذیرش داشته باشند.
 • تحصیل افراد باید به دریافت مدرک دانشگاهی ختم شود.

لازم به ذکر است که اکثر دانشجویان بین‌المللی که برای تحصیل در مقاطع کارشناسی به بالا اقدام می‌کنند شرایط ذکر شده برای داشتن اجازه کار و کسب درآمد کار دانشجویی در کانادا را دارند.

پیدا کردن کار دانشجویی در کانادا

قبل از جست و جو برای پیدا کردن کار، افراد باید شماره SIN خود را دریافت کنند. دانشجویان می‌توانند با استفاده از این شماره از بسیاری از امکانات موجود در کانادا بهره‌مند شوند. همچنین داشتن این شماره برای اشتغال در کانادا الزامی است.

نوشتن رزومه و نامه پوششی (Cover Letter) از دیگر مراحل پیدا کردن کار در کانادا است. نوشتن رزومه مناسب یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذار ترین گام‌ها در پیدا کردن کار است. بسیاری از افرادی که رزومه مرتب و واضحی ندارند موفق به پیدا کردن کار نمی‌شوند. پس با توجه به راهنمایی‌هایی که برای نوشتن رزومه وجود دارند، سعی کنید تا یک رزومه مرتب و قابل قبول برای خودتان بنویسید. برای مشغول شدن در بیشتر موقعیت‌های شغلی، انجام مصاحبه کاری الزامی است. بهتر است از قبل خود را برای انجام مصاحبه‌های کاری آماده کنید و با اعتماد به نفس در مصاحبه‌های کاری شرکت کنید.

یکی دیگر از نکات مهم در پیدا کردن شغل، داشتن ارتباطات با افراد مختلف است. این ارتباطات به شما کمک می‌کند که از موقعیت‌های شغلی بیشتری اطلاع پیدا کنید. یکی از راه‌های گسترش ارتباطات با افراد، شرکت در کار‌های داوطلبانه است. همچنین شرکت در سمینار‌ها و کنفرانس‌های کاری می‌تواند برای ایجاد ارتباط با افراد جدید به شما کمک کند.

مشاغل دانشجویی در کانادا

اغلب مشاغل دانشجویی در کانادا مشاغل پاره وقت هستند. در بیشتر موارد، امکان دارد شغلی که فرد به عنوان شغل پاره وقت پیدا می‌کند مرتبط با رشته تحصیلی او نباشد. مشاغل پاره وقت در کانادا درآمد و دستمزد متفاوتی دارند. در ادامه تعدادی از مشاغل پاره وقت که برای دانشجویان مناسب است، به همراه میزان دستمزد ساعتی آنها را نام می‌بریم.

 • کتابدار ۲۵ دلار در ساعت
 • مترجم تحصیلی ۱۳ دلار در ساعت
 • دستیار امور مشتریان ۱۱ دلار در ساعت
 • دستیار فروش ۱۲ دلار در ساعت
 • آشپز ۱۳ دلار در ساعت
 • دستیار امور اداری ۱۳ تا ۱۵ دلار در ساعت
 • دستیار منابع انسانی ۱۳ دلار در ساعت
 • غریق نجات ۱۲ دلار در ساعت

مشاغلی که در بالا ذکر کردیم جزء مشاغل پاره وقت هستند که اغلب دانشجویان در آنها اشتغال دارند. میزان درآمد این مشاغل می‌تواند با توجه به شهر و استانی که در آن زندگی می‌کنید متفاوت باشد. همانطور که قبلتر توضیح دادیم، دانشجویان در ایام تعطیلات، مانند تعطیلات تابستانی، می‌توانند تا ۴۰ ساعت در هفته کار کنند. در ادامه نمونه‌ای از مشاغلی که دانشحویان در تابستان‌ها در آنها اشتغال دارند را نام می‌بریم:

 • نقاشی ساختمان ۱۳ دلار در ساعت
 • هماهنگ کننده فستیوال ۱۰ دلار در ساعت
 • هماهنگ کننده و برگزار کننده رویداد‌های تفریحی ۱۵ دلار در ساعت

مشاغل بسیار زیاد دیگری هم برای دانشجویان در کانادا موجود است و مشاغلی که در بالا ذکر کردیم تنها نمونه‌ای از فرصت‌های کاری برای دانشجویان بود. با توجه به متغیر بودن میزان دستمزد در استان‌های مختلف کانادا، می‌توان گفت دانشجویانی که ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار هستند به صورت میانگین بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار در ماه درآمد دارند. گرچه این مقدار نمی‌تواند تمامی مخارج دانشجویان را تأمین کند، اما همین میزان درآمد می‌تواند تا حد زیادی فشار مالی را از دوش دانشجویان بردارد.منابع