دانشگاه علوم ورزشی یا دانشگاه NIH نروژ (Norwegian School of Sport Sciences - Norges idrettshøgskole) سال ۱۹۶۸ در شهر اسلو تأسیس شد. این دانشگاه دولتی وظیفۀ ملی پژوهش و تربیت و آموزش در زمینۀ علوم ورزشی را برعهده دارد. دانشگاه NIH نروژ دانشگاهی تخصصی در زمینۀ علوم ورزشی و حرکتی و تربیت‌بدنی است و درحال‌حاضر، ۱،۶۰۰ نفر دانشجو تمام‌وقت و پاره‌وقت در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری آن تحصیل می‌کنند. اگر به تحصیل در نروژ در زمینۀ علوم ورزشی و تربیت بدنی علاقه‌مندید، تحصیل در دانشگاه NIH گزینۀ مناسبی می‌تواند برایتان باشد.

دانشکده‌ها و دپارتمان‌های دانشگاه NIH نروژ

دانشگاه NIH نروژ چهار دپارتمان و دو مرکز پژوهشی دارد. دپارتمان‌های دانشگاه NIH ازاین‌قرارند:

  • دپارتمان علوم اجتماعی و ورزشی (Sport and Social Sciences)
  • دپارتمان تربیت مدرس و علوم فضای باز (Teacher Education and Outdoor Studies)
  • دپارتمان اجرای فیزیکی (Physical Performance)
  • دپارتمان پزشکی ورزشی (Sport Medicine)

رشته‌های تحصیلی در دانشگاه NIH نروژ

در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری، دانشگاه NIH نروژ دوره‌های تحصیلی مختلفی در رشته‌های مربوط به علوم ورزشی و حرکتی و تربیت بدنی ارائه می‌کند. در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، این دوره‌ها اغلب به زبان نروژی برگزار می‌شوند؛ اما تعدادی از آن‌ها نیز برای دانشجویان بین‌المللی برنامه‌های بورسیۀ تبادل دانشجو، مانند اراسموس و نوردپلاس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

شهریه و هزینه تحصیل در دانشگاه NIH

شهریه و هزینه تحصیل در دانشگاه NIH


تحصیل در دانشگاه NIH مانند تمام دانشگاه‌های دولتی نروژ رایگان است؛ اما فراموش نکنید نروژ کشوری گران برای زندگی است و برای تحصیل در این کشور، بهتر است ابتدا میانگین هزینه‌های زندگی در شهر مدنظرتان را بررسی کنید.

مدارک لازم برای پذیرش

مدارک لازم برای پذیرش در دوره‌های مقاطع مختلف دانشگاه‌های نروژ متغیر است و به دوره و مقطع مدنظر و شرایط دوره‌های تحصیلی قبلی دانشجویان بستگی دارد. به‌طورکلی، برای تحصیل در دانشگاه‌های نروژ به مدارکی همچون مدارک تحصیلی مقاطع پیشین و ریزنمره‌ها، رزومه، انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه، مدرک اثبات تمکّن مالی، مدارک هویتی، ویزا و مجوز اقامت در نروژ نیاز خواهید داشت. برای اطلاع از مدارک لازم به‌منظور پذیرش در دانشگاه NIH، به وبگاه این دانشگاه سر بزنید.

دربارۀ شهر اسلو

شهر اسلو (Oslo) پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر نروژ است. این شهر مرکز اقتصادی و دولتی و قطب اصلی تجارت، بانکداری، صنعت و کشتی‌رانی نروژ است. اسلو خانۀ اصلی بسیاری از شرکت‌های بزرگ صنایع دریایی و مرکز صنایع و تجارت دریایی اروپا محسوب می‌شود و به‌دلایل زیادی ازجمله اهمیت اقتصادی و زیبایی و کیفیت آموزش در نروژ و تمام جهان مشهور است. روی‌هم‌رفته، شهر اسلو کیفیت زندگی بسیار مطلوبی دارد و هزینۀ زندگی در آن کمی گران ارزیابی می‌شود. درادامه، میانگین اجارۀ ماهانۀ آپارتمان در این شهر را می‌خوانید. این داده‌ها از وبگاه Numbeo در ژوئن۲۰۲۱ استخراج و تمام مبالغ به کرون نروژ محاسبه شده است.

  • آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر: ۱۳،۲۱۲.۰۵ کرون
  • آپارتمان یک‌خوابه خارج از مرکز شهر: ۱۰،۴۵۱.۴۰ کرون
  • آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر: ۲۰،۹۴۸.۵۴ کرون
  • آپارتمان سه‌خوابه خارج از مرکز شهر: ۱۶،۲۸۶.۳۹ کرونمنابع: