تمکن مالی برای ویزای تحصیلی اسپانیا یکی از مدارک مهم برای دریافت این نوع ویزا است. دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در اسپانیا به‌منظور اخذ ویزای تحصیلی این کشور، باید تمکن مالی را به‌همراه سایر مدارک موردنیاز به سفارت ارائه دهند.

گواهی تمکن مالی چست؟

به زبان ساده، می‌توان گفت گواهی تمکن مالی (Bank statement) سندی معتبر و رسمی‌‌‌ است که در بانک صادر و در آن، موجودی انواع حساب‌‌‌های شما و نرخ برابری آن به ارز درخواستی متقاضی (دلار یا یورو) نوشته می‌‌‌شود. این گواهی نشان می‎دهد که چقدر پول در حسابی مشخص دارید و نیز در دوره‌ای مشخص (بسته به درخواست متقاضی)، تراکنش مالی‌تان چقدر است. ناگفته نماند این گواهی بنا به درخواست شما به دو زبان انگلیسی و فارسی ارائه می‌‌‌شود. درحقیقت دانشجویان با ارائۀ این گواهی، نشان می‌دهند که در طول تحصیل (یک سال تحصیلی) می‌توانند بدون مشکل هزینه‌های تحصیل و زندگی را پرداخت کنند و از بابت تأمین هزینه‌ها با مشکل مواجه نخواهند شد.

مدارک موردنیاز برای دریافت گواهی تمکن مالی

برای دریافت این گواهی، باید به‌همراه مدارک زیر به بانک مراجعه کنید:

 1. ارائۀ کارت ملی متقاضی؛
 2. ارائۀ اصل و کپی گذرنامۀ متقاضی؛
 3. ارائۀ اصل وکالت‌نامۀ نمایندۀ قانونی درصورت وکالت به غیر؛
 4. ارائۀ فرم تکمیل‌شدۀ درخواست صدور گواهی تمکن مالی.

نکات مهم دربارۀ دریافت گواهی تمکن مالی

برای درخواست گواهی تمکن مالی، به این نکات دقت کنید:

 1. گواهی در سربرگ مخصوص بانکی صادر شود؛
 2. گواهی بانک به نام شخص اقدام‌کننده باشد؛
 3. اطلاعات تماس بانک مانند نشانی پستی و شماره‌تماس و آدرس ایمیل در گواهی ذکر شده باشد؛
 4. شماره‌حساب در آن درج شده باشد؛
 5. از تاریخ افتتاح حساب حداقل شش ماه باید گذشته باشد؛
 6. سعی کنید تمام پول را شش ماه قبل از گرفتن گواهی در حساب نگه دارید؛
 7. اجازه دهید پول تا زمان مشخص‌شدن وضعیت ویزا در حسابتان باقی بماند؛
 8. بهتر است پولِ در حسابتان کمی بیشتر از رقم درخواستی سفارت یا دانشگاه باشد؛ البته این رقم نباید به‌طور درخورملاحظه‌ای بیشتر از میزان تعیین‌شده باشد.

مقدار تمکن مالی برای ویزای تحصیلی اسپانیا

با توجه به هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور (در مقطع کارشناسی بین ۷۵۰ تا ۲۵۰۰ یورو در سال و در مقطع کارشناسی‌ارشد بین ۱۰۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو در سال) و البته هزینه‌های زندگی ( ۸۰۰ تا ۹۰۰ یورو در ماه)، دانشجویانی که قصد تحصیل در اسپانیا را دارند، می‌بایست بر اساس نوع مقطع تحصیلی، تمکن مالی را برای پوشش هزینه‌های یک سال به سفارت ارائه دهند. علاوه‌بر نامه تمکن مالی گردش حساب متقاضی یا والدین (به همراه اظهارنامه والدین) مورد نیاز است. بنابراین، می‌توان گفت به طور میانگین ۱۰۰۰ یورو در ماه برای تحصیل در این کشور مورد نیاز است که با احتساب ۱۲ ماه مبلغی معادل ۱۲۰۰۰ یورو برای یک سال تحصیلی خواهد شد.

منابع

https://spainvisa-iran.com/persian/index.php