مهندسی برق و الکترونیک علوم پیشرانۀ فناوری است و ابزارها و سیستم‌هایی را بهبود می‌بخشد که هر روز با آن‌ها سر‌و ‌ار داریم. از سیستم‌های انرژی خورشیدی تا گوشی‌های همراه، مهندسان برق و الکترونیک نیازهای جامعه به فناوری و انرژی و ارتباط را برآورده می‌کنند؛ اما تفاوت این دو در چیست؟ مهندسی برق با کنترل و انتقال قدرت برق و مهندسی الکترونیک با مدارهای الکتریکی سروکار دارد. اگر به ریاضی و علوم علاقه‌مندید و پیشرفت فناوری برایتان جذاب است، این رشته‌ها گزینه‌های مناسبی می‌توانند برایتان باشند. در این مقاله برای علاقه‌مندان به تحصیل در فرانسه، دانشگاه‌های برتر برای تحصیل برق در فرانسه را معرفی می‌کنیم.

دانشگاه PSL

دانشگاه PSL بهترین دانشگاه برای تحصیل برق در فرانسه است. این دانشگاه سال ۲۰۱۰ شروع به کار کرد و کالج‌های مختلفی در خود دارد. دانشگاه PSL میزبان بیش از هفده‌هزار نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری است و رشته‌های متنوعی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد؛ ازجمله کارشناسی ارشد حسابداری و حسابرسی، کارشناسی ارشد علوم زمین، کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی، کارشناسی ارشد بانکداری و امورمالی و بیمه، کارشناسی ارشد شیمی، کارشناسی ارشد علوم شناختی.

دانشگاه اکول پلی‌تکنیک

دانشگاه اکول پلی‌تکنیک دومین دانشگاه برتر برای تحصیل برق در فرانسه محسوب می‌شود. این دانشگاه در قرن هجدهم تأسیس شد و میزبان بیش از سه‌‌هزار نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری است. دپارتمان‌های دانشگاه اکول پلی‌تکنیک بدین شرح‌اند: دپارتمان علوم کامپیوتر، دپارتمان زبان، دپارتمان زیست‌شناسی، دپارتمان شیمی، دپارتمان اقتصاد، دپارتمان ریاضی، دپارتمان مکانیک، ‌دپارتمان فیزیک، دپارتمان علوم انسانی و علوم اجتماعی و دپارتمان مدیریت. برخی از رشته‌های تحصیلی ارائه‌شده در این دانشگاه عبارت‌اند از: شیمی، ریاضی و آمار، زمین‌شناسی، ‌آموزش، علوم کامپیوتر، اقتصاد، کسب‌وکار، زبان‌شناسی، تاریخ، فلسفه، علوم زیست‌شناسی، مهندسی، فیزیک و نجوم.

دانشگاه پاریس‌ساکلی

در فهرست دانشگاه‌های برتر برای تحصیل برق در فرانسه، نام دانشگاه پاریس‌ساکلی نیز به چشم می‌خورد. این دانشگاه جانشین دانشگاه پاریس‌ساد (Université Paris-Sud) است که امروزه از بیش از شصت‌هزار نفر دانشجو میزبانی می‌کند. برخی از رشته‌های ارائه‌شده در دانشگاه پاریس ساکلی عبارت‌اند از: بوم‌شناسی، محیط‌زیست، سیستم‌های تغذیه و کشاورزی و منابع غذایی، شیمی، علوم کامپیوتری، علوم انسانی، علوم زیستی و بهداشت، ریاضی، فیزیک، بهداشت عمومی، علوم سیاسی، علوم ورزشی، حقوق، اقتصاد، مدیریت، آموزش، زمین‌شناسی، محیط‌زیست، علوم دارویی و بهداشت زیست‌شناسی، جامعه‌شناسی.

دانشگاه پاریس‌ساکلی


دانشگاه تلکام پاریس

دانشگاه تلکام پاریس دانشگاهی دولتی است که تاریخ تأسیس آن به ۱۸۷۸ باز می‌گردد و هم‌اکنون، بیش از ۱،۶۰۰ نفر دانشجو در آن مشغول تحصیل هستند. ناگفته نماند این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل برق در فرانسه به‌شمار می‌آید. دانشگاه تلکام چهار دپارتمان در خود جای داده است: دپارتمان پردازش تصویر و سیگنال، دپارتمان اقتصاد و علوم اجتماعی، دپارتمان الکترونیک و ارتباطات، دپارتمان علوم کامپیوتری و شبکه. ازجمله رشته‌های ارائه‌شده در دانشگاه مذکور می‌توان از این رشته‌ها نام برد‌: مهندسی الکترونیک، مهندسی برق، حسابداری و امورمالی، اقتصاد، مدیریت، ریاضی و آمار، علوم کامپیوتری، ادبیات و زبان‌شناسی، جامعه‌شناسی، علوم ارتباطات، مطالعات سیاسی.

دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربن آخرین نام در فهرست دانشگاه‌های برتر برای تحصیل برق در فرانسه است. این دانشگاه سال ۱۲۵۷م بنیان شد و هم‌اکنون از بیش از ۵۵هزار نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری در سه دانشکدۀ خود میزبانی می‌کند. برخی از رشته‌های تحصیلی این دانشگاه از این قرارند: علوم زمین، محیط‌زیست، ادبیات، زبان و ادبیات خارجی، زبان‌شناسی، فلسفه، جامعه‌شناسی، تاریخ و جغرافیا، تاریخ هنر و باستان‌شناسی، موسیقی‌شناسی، علوم اطلاعات و ارتباطات، علوم آموزش، زیست‌شناسی، شیمی، مهندسی، ریاضی، فیزیک.

برای کسب اطلاعات در زمینه شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه می‌توانید به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

منبع: