کانادا یکی از بهترین کشورهای دنیا برای مهاجرت است؛ سوال اینجا است که بهترین روش مهاجرت به کانادا چیست؟ مهاجرت کاری به کانادا راحت‌تر است یا مهاجرت تحصیلی به کانادا ؟ ما در این مقاله قصد داریم پرطرفدارترین روش های مهاجرت به کانادا را از نظر شرایط بررسی کنیم تا به این سوالات پاسخ دهیم.

ویزای سرمایه گذاری کانادا

دولت کانادا به جذب سرمایه‌گذاران خارجی علاقه دارد. در همین راستا راه‌های مختلفی برای مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری پیش روی شما است. شرایط سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران خارجی در هر استان کانادا متفاوت است. برای مثال در برنامه سرمایه‌گذاری استان کبک لازم است حداقل دو میلیون دلار سرمایه‌گذاری انجام دهید تا ویزای سرمایه‌گذاری کانادا برای شما صادر شود. سن متقاضی برای این روش نباید بیشتر از ۵۵ سال باشد.

در روش مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری، شما می‌توانید یک کسب‌وکار را در این کشور خریداری کرده و اداره کنید. البته برای این کار لازم است رزومه مدیریتی خوب (حداقل دو سال سابقه کار مدیریتی) داشته باشید. راه دیگر این است که هم ایده از شما باشد و هم سرمایه لازم برای راه‌اندازی کسب‌وکار. اگر قصد راه‌اندازی کسب‌وکار در کانادا را داشته باشید لازم است علاوه‌بر سابقه مدیریتی، یک ایده و طرح کسب‌وکار هم ارائه کنید.

سرمایه گذاری در کانادا.webp

ویزای کاری کانادا

کانادا با کمبود نیروی کار مواجه است و به همین خاطر از مهاجرت نیروی کار خارجی به‌خصوص نیروی متخصص استقبال می‌کند. هر چه مهارت شما تقاضای بیشتری در بازار کار کانادا داشته باشد، شانس بهتری برای اخذ ویزای کاری این کشور خواهید داشت. برای مهاجرت کاری به کانادا باید حداقل دو سال سابقه کار رسمی (بیمه) داشته باشید. سایر شرایط اخذ ویزای کاری کانادا عبارتند از:

 • داشتن یک پیشنهاد کار (جاب آفر) از کانادا
 • مدرک زبان (آیلتس ۶/۵ یا تافل ۹۰ - معادل CLB 8)
 • سن زیر ۴۰ سال
 • برخورداری از تمکن مالی

برای اخذ ویزای کاری کانادا چند راه وجود دارد. شما می‌توانید ابتدا با یک شرکت کانادایی به توافق برسید و یک جاب آفر بگیرید؛ سپس با ارائه این جاب آفر به‌همراه سایر مدارک مورد نیاز، برای اخذ ویزای کاری کانادا اقدام کنید. سایر راه‌های اخذ ویزای کاری کانادا عبارتند از:

 • برنامه مهاجرت استانی
 • برنامه کارگر ماهر فدرال
 • ویزای خوداشتغالی کانادا

مزایای مهاجرت به کانادا از طریق کار عبارتند از:

 • دریافت حقوق از ابتدای ورود
 • بهره‌مندی از بیمه
 • اخذ اقامت دائم در کمتر از پنج سال

معایب مهاجرت به کانادا از طریق کار عبارتند از:

 • هزینه اولیه لازم برای این روش بالا است
 • شانس ریجکتی ویزا بالا است

کار در کانادا.webp

ویزای تحصیلی کانادا

سریع ترین روش مهاجرت به کانادا مهاجرت تحصیلی است. در این روش ابتدا برای اخذ پذیرش یکی از دانشگاه‌ های کانادا اقدام می‌کنید. در مرحله اخذ پذیرش لازم است سوابق تحصیلی و مدرک زبان خود را ارائه کنید. پس از اخذ پذیرش نوبت به اخذ ویزای تحصیلی کانادا می‌رسد. در این مرحله لازم است تمکن مالی خود را با گزارش حساب اثبات کنید. اگر برای تمکن مالی اسپانسر دارید (یعنی یک فرد دیگر مسئولیت پرداخت هزینه‌های شما را قبول کرده است) لازم است گزارش گردش ۶ ماهه حساب ارائه شود. بهتر است مبلغ مورد نیاز برای تمکن مالی چند ماه قبل از اقدام تا زمان اقدام برای ویزای تحصیلی کانادا در حساب شما باشد. مهم‌ترین شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا عبارتند از:

 • سن: سن مناسب برای تحصیل در کانادا بسته به مقطع مورد نظر متفاوت خواهد بود. متقاضی مقطع کارشناسی بهتر است بین ۱۸ تا ۲۲ سال سن داشته باشد. محدودیت سنی برای کارشناسی ارشد ۲۸ سال و برای دکتری ۳۵ سال است؛ البته منظور این نیست که اگر این شرایط سنی را ندارید شانس شما صفر خواهد بود. نبود شرایط سنی را می‌توانید با سابقه کاری یا مقاله ISI جبران کنید.
 • مدرک زبان: دانشگاه های کانادا سخت‌گیری زیادی روی مدرک زبان دارند. برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا لازم است نمره آیلتس شما کمتر ۶/۵ نباشد. مدرک آیلتس به‌شکل گسترده‌ای در این کشور مورد قبول دانشگاه‌ها است و برای مهاجرت به کانادا اخذ این مدرک توصیه می‌شود.
 • معدل: مهاجرت با معدل پایین به کانادا کار راحتی نیست. در واقع معدل‌های بالای ۱۶ برای مهاجرت به کانادا شانس بیشتری دارند. البته کمبود معدل ممکن است با مواردی مثل سابقه کاری یا پژوهشی (مقاله ISI) جبران شود.
 • تمکن مالی: هزینه تحصیل و زندگی در کانادا نسبت به کشورهای اروپایی گران‌تر است و کسانی که می‌خواهند به کانادا مهاجرت کنند باید شرایط مالی خوبی داشته باشند. برای اطلاعات بیشتر فرم ارزیابی رایگان ما را پر کنید.

تحصیل در کانادا.webp

ارزان ترین راه مهاجرت به کانادا

به طور کلی مهاجرت به کانادا از مهاجرت به کشورهای اروپایی گران‌تر است. در واقع مهاجرت به کانادا برای کسانی مناسب‌تر است که شرایط مالی خوبی دارند. اما در بین راه‌های مهاجرت به کانادا، مهاجرت تحصیلی را می‌توان به‌عنوان ارزان ترین راه مهاجرت به کانادا معرفی کرد. این روش نه‌تنها نسبت به سایر روش‌ها ارزان‌تر است، بلکه امکان اخذ بورسیه را هم به دانشجو می‌دهد. بورسیه تحصیلی به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که قصد تحصیل ارشد مقاله‌محور یا دکتری در کانادا را داشته باشند.

جمع بندی

راه‌های مختلفی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد. از اخذ ویزای کاری گرفته تا تحصیل در کانادا. سوال اینجا است که بهترین روش مهاجرت به کانادا چیست؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا لازم است شرایط هر روش را بررسی کنید و با شرایط خود تطبیق دهید. بهترین روش مهاجرت به کانادا برای هر فرد متفاوت است.