پزشکی شاید محبوب‌ترین شغل دنیا و هدف بسیاری از افراد باشد. پزشکانِ آینده قبل از تحصیل در رشتۀ پزشکی معمولاً افرادی هستند که اشتیاقشان به کمک به دیگران را نشان می‌دهند. علاوه‌براین، پزشکی در سراسر جهان شغل پرکاربردی است و تحصیل این رشته در خارج از کشور گزینه‌ای ایدئال به‌نظر می‌رسد.

بد نیست بدانید کیفیت آموزشی دانشکده‌های پزشکی کشور انگلیس از دیگر کشورهای اروپایی بهتر است؛ ازاین‌رو، ابتدا فهرستی از دانشکده‌های پزشکی برتر انگلستان را می‌آوریم. طبق رده‌بندی وبگاه QS، بهترین دانشکده‌های پزشکی انگلیس عبارت‌اند از: دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کمبریج، دانشگاه کالج لندن، کالج امپریال لندن، کالج کینگ لندن، دانشگاه ادینبورگ و دانشگاه گلاسگو.

همچنین طبق رتبه‌بندی وبگاه THE، دانشگاه‌های شفیلد و لیورپول و بریستول از دانشکده‌های پزشکی مطرح انگلیس به‌شمار می‌آیند. البته به این نکته نیز باید توجه کنید که تحصیل در کشور انگلستان درمقایسه‌با کشورهای اروپایی دیگر هزینۀ ‌بیشتری دربر دارد و بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند برای کاهش هزینه‌هایشان در دیگر کشورهای اروپایی تحصیل کنند.

در این مقاله، بهترین دانشکده‌های پزشکی اروپا در سال ۲۰۲۱ را از دیدگاه دو وبگاه QS و THE بررسی خواهیم کرد. این دو وبگاه هر سال رتبه‌بندی دانشگاه‌های معتبر دنیا را در رشته‌های گوناگون منتشر می‌کنند و می‌توان گفت تقریباً همۀ متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های برتر جهان به رتبه‌بندی این دو وبگاه توجهی ویژه می‌کنند. پس تا پایان با ما همراه باشید.

دانشکده‌های برتر پزشکی در اروپا

بهترین دانشکده‌های پزشکی اروپا در سال ۲۰۲۱ از دیدگاه وبگاه THE عبارت‌اند از:

دانشکدۀ پزشکی مؤسسۀ کارولینسکا در سوئد

مؤسسۀ کارولینسکا در سولنای استکهلم واقع شده است و یکی از مؤسسه‌های پزشکی معتبر جهان شناخته می‌شود. کارولینسکا با برخورداری از بیمارستانی آموزشی و تحقیقاتی وابسته به مؤسسه، نه‌تنها روی جنبه‌های نظری حوزۀ پزشکی، بلکه روی نوآوری و جنبه‌های کاربردی این رشته متمرکز است.

دانشکدۀ پزشکی دانشگاه هایدلبرگ در آلمان

دانشگاه هایدلبرگ در آلمان و اروپا سابقۀ فراوانی دارد. این دانشگاه قدیمی‌ترین دانشگاه آلمان و سومین دانشگاهی است که امپراتوری روم تأسیس کرد. هم‌اکنون، این دانشگاه از دانشجویان بین‌المللی فراوانی میزبانی می‌کند که از بیش از ۱۳۰ کشور جهان برای تحصیل به آلمان مهاجرت کرده‌اند.

دانشکدۀ پزشکی مؤسسۀ فناوری فدرال زوریخ (ETH) در سوئیس

مؤسسۀ فناوری فدرال زوریخ (ETH) بیش از ۱۵۰ سال پیش در سوئیس بنیان نهاده شد و یکی از مؤسسه‌های تحقیقاتی مهم در زمینۀ STEM است. کسب مدرک تحصیلی از این مؤسسۀ جهانی به ارزش علمی رزومۀ دانشجویان بسیار می‌افزاید.

دانشکدۀ پزشکی دانشگاه Charité در آلمان

دانشگاه Charité در شهر برلین قرار دارد و توانسته است به‌لطف تلاش‌های تحقیقاتی‌اش میان سایر دانشگاه‌های کشور آلمان برجسته باشد. امروزه، بیش از ۳،۷۰۰ نفر محقق روی نوآوری‌ها و دستگاه‌های پزشکی جدید مشغول پژوهش هستند.

دانشکدۀ پزشکی دانشگاه LMU در آلمان

دانشگاهLudwig-Maximilians-University  با نام اختصاری LMU نیز شناخته می‌شود و یکی از دانشگاه‌های بین‌المللی مشهور آلمان است. این دانشگاه سال ۱۴۷۲م تأسیس شد و ازجمله مؤسسه‌های پژوهشی معتبر جهان و اروپاست که در تمامی مراحل تحقیق و جنبه‌های حقوقی و اداری از محققانش پشتیبانی می‌کند. دانشکدۀ پزشکی دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانز نیز ازجمله بهترین دانشکده‌های پزشکی اروپا در سال ۲۰۲۱ معرفی شده است.

دانشکدۀ پزشکی دانشگاه لوون در بلژیک

دانشکدۀ پزشکی دانشگاه لوون (University of Leuven) در بلژیک یکی از مقاصد مهم دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل رشتۀ پزشکی است. این دانشکده با همکاری یکی از بیمارستان‌ها محیطی عملی برای آموزش دانشجویانش فراهم کرده است و متخصصان این دانشکده در حوزه‌های علوم و فناوری و بهداشت تحقیق می‌کنند.

دانشکدۀ پزشکی دانشگاه روتردام در هلند

دانشگاه اراسموس روتردام غالباً در رده‌بندی‌های جهانی وبگاه‌های QS و THE و USNews همواره حضور دارد و یکی از بهترین دانشکده‌های پزشکی اروپا در سال ۲۰۲۱ به‌حساب می‌آید. سیستم آموزشی مطلوب و تلاش‌های تحقیقاتی و امکانات درخورتوجه از مزایای دانشکدۀ پزشکی دانشگاه روتردام در هلند است.

دانشکدۀ پزشکی دانشگاه سوربن در فرانسه

دانشگاه سوربن نیز یکی از دانشگاه‌های قدیمی و معتبر فرانسه و حتی اروپا محسوب می‌شود که به ارائۀ حوزه‌های چندرشته‌ای (Multidisciplinary) مشهور است. شایان ذکر است بسیاری از تحقیقات پیشرفتۀ جهان در زمینه‌های علوم، فناوری، پزشکی و علوم انسانی در این دانشگاه انجام می شود.

دانشکدۀ پزشکی دانشگاه پاریس در فرانسه

دانشگاه پاریس حدود بیست محوطۀ دانشگاهی و مرکز تحقیقاتی دارد و دوره‌های ابتکاری با اهداف بلندپروازانه و پیشنهادهای متنوع برای مطالعه ارائه می‌دهد. هدف این دانشگاه افزایش دانش دانشجویان و ایجاد تغییرات اجتماعی است.

دانشکدۀ پزشکی دانشگاه ماستریخت در هلند

در دانشگاه ماستریخت در هلند، دروس با استفاده از روش یادگیری مبتنی‌بر مسئله در کلاس‌های تعاملی و ساختن ذهنیت‌های متمرکز بر علم تدریس می‌شود. این دانشگاه تحقیقات فراوانی در زمینۀ موضوع‌های روز دنیا انجام داده است و نامش در فهرست بهترین دانشکده‌های پزشکی اروپا در سال ۲۰۲۱ نیز به‌چشم می‌خورد.

دانشکدۀ پزشکی دانشگاه زوریخ در سوئیس

دانشگاه زوریخ بزرگ‌ترین دانشگاه سوئیس است که دانشجویان را با روش‌های جدید مبتنی‌بر نمونه‌های واقعی برای مشاغل مختلف آماده می‌کند. کلاس‌های تحصیلات آکادمیک این دانشگاه در جهان پیشرو است؛ ازاین‌رو، یکی از بهترین دانشکده‌های پزشکی اروپا در سال ۲۰۲۱ به‌شمار می‌رود.

درپایان مطلب، شایسته است به فهرست بهترین دانشکده‌های پزشکی اروپا در سال ۲۰۲۱ براساس رتبه‌بندی وبگاه QS نیز اشاره کنیم. در فهرست مذکور، نام این دانشکده‌ها به‌چشم می‌خورد: دانشکدۀ پزشکی مؤسسۀ کارولینسکا در سوئد، دانشکدۀ پزشکی دانشگاه هایدلبرگ در آلمان، دانشکدۀ پزشکی دانشگاه آمستردام در هلند، دانشکدۀ پزشکی دانشگاه اراسموس روتردام در هلند، دانشکدۀ پزشکی دانشگاه کپنهاگ در دانمارک، دانشکدۀ پزشکی دانشگاه LMU در آلمان، دانشکدۀ پزشکی دانشگاه لوون در بلژیک، دانشکدۀ پزشکی دانشگاه سوربن در فرانسه، دانشکدۀ پزشکی دانشگاه Charité در آلمان و دانشکدۀ پزشکی دانشگاه زوریخ در سوئیس.

منبع: