برای افرادی که قصد تحصیل در کانادا در رشته معماری را دارند، اغلب پیدا کردن دانشگاه مناسب فرآیندی چالش برانگیز است. برترین دانشگاه‌های کانادا در رشته معماری از سمت هیأت معماران کانادا اعلام و تأیید می‌شوند. این هیأت تأیید می‌کند که دانشگاه‌های برتر کانادا در رشته معماری، در سطوح بسیار بالای به دانشجویان خود آموزش داده و آنان را برای شرکت درآزمون گواهی معماری آماده می‌کنند. بعضی از این دانشگاه‌ها مقطع دکتری معماری را ندارند و همچنین تعدادی از رشته‌های معماری در کانادا وجود دارد که مخصوص افرادی هستند که تجربه کاری دارند. به همین دلیل، متقاضیان باید هنگام اپلای برای رشته معماری، به تمامی نکات توجه کرده تا بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنند. در ادامه تعدادی از برترین دانشگاه های معماری کانادا را معرفی می‌کنیم.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا در شهر ونکوور استان بریتیش کلمبیا قرار دارد. دانشگاه بریتیش کلمبیا رشته‌ها و گرایش‌های متنوعی از معماری را در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی در اختیار دانشجویان خود قرار داده است. بر اساس رتبه بندی‌های معتبر، دانشگاه بریتیش کلمبیا برترین دانشگاه رشته معماری در کانادا است.

این دانشگاه سه گرایش جدید به گرایش‌های رشته معماری خود اضافه کرده است. گرایش‌های طراحی در معماری، معماری منظره و شهرسازی سه گرایش جدید این دانشگاه در مقطع کارشناسی هستند که از سال۲۰۲۰ در این دانشگاه تدریس می‌شوند. دانشگاه بریتیش کلمبیا ۶ گرایش در مقاطع تحصیلات تکمیلی دارد. همچنین این دانشگاه یک رشته دو منظوره دارد که علاوه بر پوشش جنبه معماری و طراحی، دانشجویان از لحاظ علمی و مهندسی نیز در آن آموزش می‌بینند.

مقطع کارشناسی ارشد معماری در دانشگاه بریتیش کلمبیا ۳ ساله است که یکی از رشته‌های پرطرفدار این دانشگاه هم محسوب می‌شود. دانشجویان دانشگاه بریتیش کلمبیا این فرصت را دارند تا با شرکت در برنامه‌های فنی و حرفه‌ای این دانشگاه، در حین تحصیل برای شرکت‌های بزرگ معماری نیز کار کنند و درآمد داشته باشند. مقطع دکتری معماری در دانشگاه بریتیش کلمبیا تدریس نمی‌شود اما تحقیقات مرتبط با معماری در مقطع دکتری در رشته‌های دیگر این دانشگاه انجام می‌شود.

دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو یکی دیگر از برترین دانشگاه های معماری کانادا است که در شهر تورنتو استان اونتاریو قرار دارد. این دانشگاه مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی را در دانشکده معماری خود در اختیار متقاضیان قرار داده است. دانشگاه تورنتو برترین دانشگاه در کانادا و دومین دانشگاه معماری در کانادا است. دانشگاه تورنتو یک رشته کارشناسی معماری و در حدود ۸ رشته کارشناسی ارشد معماری دارد. کارشناسی ارشد معماری، کارشناسی ارشد معماری منظره و کارشناسی ارشد طراحی شهری از جمله گرایش‌های مختلف معماری این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد هستند. در سال گذشته شهریه این دانشگاه برای دانشجویان غیر بومی برای مقطع کارشناسی ارشد معماری مبلغی در حدود ۱۲ هزار دلار در سال بوده است.

دانشگاه تورنتو با فراهم کردن ابزار و محیط‌های مناسب برای کار و اجرا، سعی بر این دارد تا دانشجویان در طراحی و اجرا آزاد باشند و از خلاقیت خود استفاده کنند. همچنین معماران بسیار زیادی در شهر تورنتو فعالیت دارند که دانشجویان می‌توانند با برقراری ارتباط با این معماران، علاوه بر کسب تجربه، موقعیت‌های شغلی مناسبی را بدست بیاورند.

دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل یکی از برترین دانشگاه های معماری کانادا است که در شهر مونترال استان کبک قرار دارد. این دانشگاه سومین دانشگاه کانادا در رشته معماری است. برنامه طراحی دانشگاه مک گیل یکی ازمعروف‌ترین برنامه‌های درسی این دانشگاه است که دانشجویان معماری را در زمینه طراحی، که یکی از اصول معماری است، آموزش داده و آنان را برای داشتن آینده کاری موفق تربیت می‌کند. مدت زمان این برنامه یک هفته است و در یکی از شهر‌های کوچک اطراف مونترال برگزار می‌شود.

دانشگاه مونترال یک رشته ۳ ترمی کارشناسی ارشد و یک رشته ۴ ترمی کارشناسی ارشد معماری دارد. همچنین دانشجویانی که فارغ‌التحصیل شده‌اند و تجربه کاری نیز دارند می‌توانند در برنامه‌های کارشناسی ارشد تخصصی معماری دانشگاه مک گیل تحصیل کنند. مدت تحصیل در این برنامه‌های تخصصی ۳ ترم است و دانشجویان می‌توانند یکی از دو موضوع تئوری و تاریخ معماری یا طراحی شهری را انتخاب کنند. دانشگاه مک گیل مقطع دکتری معماری نیز دارد. مقطع دکتری معماری در دانشگاه مک گیل تحقیقات محور است و مدت زمان تحصیل در این مقطع حداقل ۳ سال است. دانشجویان تحصیلات تکمیلی معماری در دانشگاه مک گیل فرصت این را دارند تا به عنوان دستیار تحقیق و یا دستیار استاد فعالیت داشته باشند و در کنار آن مقداری درآمد نیز داشته باشند. به دلیل اینکه فرصت‌های دستیاری در دانشگاه مک گیل متقاضیان زیادی دارد، بسیاری از دانشجویان معماری این دانشگاه برای تأمین هزینه‌های خود از بورسیه‌های موجود استفاده می‌کنند.

دانشگاه واترلو

دانشگاه واترلو در شهر واترلو استان اونتاریو قرار دارد. دانشگاه واترلو علاوه بر کارشناسی معماری، ۷ رشته کارشناسی ارشد دو ساله معماری نیز در اختیار دانشجویان قرار داده است. دانشگاه واترلو در مقطع کارشناسی درحدود ۵۰۰ دانشجو در سال پذیرش دارد. از جمله زمینه‌های اصلی رشته معماری در دانشگاه واترلو می‌توان، معماری و ساختمان، استفاده از داده و معماری سبز را نام برد.

دانشجویان دانشگاه واترلو می‌توانند با شرکت دربرنامه‌های فنی وحرفه‌ای این دانشگاه، علاوه بر تحصیل، برای شرکت‌های بزرگ معماری کار کنند تا در کنار کسب تجربه، مقداری درآمد هم داشته باشند.منبع: