در سالی که گذشت، کانادا آموزش مجازی بی‌سابقۀ دانشگاه‌ها و کالج‌ها را شاهد بود. روز دوشنبۀ این هفته، مسئول بهداشت استان بریتیش کلمبیا، دکتر بانی هنری، به تمامی کالج‌ها و دانشگاه‌های دولتی توصیه کرد که به‌منظور بازگشایی دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا برای آموزش حضوری از سپتامبر آماده شوند. دراین‌میان، آن کانگ، وزیر آموزش‌و‌پرورش کانادا، در بیانیه‌ای از تصمیم دکتر هنری استقبال کرده است.

از اواخر فوریه، استان بریتیش کلمبیا طرحی برای واکسیناسیون اجرا کرده است که براساس آن، بزرگ‌سالان واجد‌شرایط اولین دُز واکسن بیماری همه‌گیر کرونا را تا اواخر ژوئیه باید دریافت کنند. کانگ می‌گوید سال سختی را پشت‌سر گذاشته‌ایم و اگر خیال بسیاری از دانشجویان و اعضای هیئت‌علمی و کارمندان از بابت ایمنی راحت باشد، مشتاق‌اند به دانشگاه بازگردند. به‌باور وی، هنوز افرادی هستند که دربارۀ بازگشایی مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها نگران باشند؛ اما ایمنی از اولویت‌های وزارتخانۀ آموزش‌وپرورش است و این وزارتخانه مطمئن می‌شود تا اقدامات درستی برای حفظ ایمنی مردم انجام شود.

اشتیاق دانشجویان و کارکنان برای آموزش حضوری

تانیشا کلاسن، رئیس فدراسیون دانشجویان بریتیش کلمبیا، می‌گوید یادگیری آنلاین برای بسیاری از افراد دشوار است و تجربۀ دانشگاه فقط به یادگیری دروس مربوط نیست و حضور در جامعۀ دانشگاهی نیز بسیار مهم است. وی می‌افزاید وقتی متقاضیان در دانشگاه ثبت‌نام می‌کنند، در دوره‌های آنلاین ثبت‌نام نمی‌کنند و می‌خواهند در دانشگاه قدم بزنند و با دوستان جدید ملاقات و تجربه‌های جدید کسب کنند. کلاسن از خبر بازگشایی دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا برای آموزش حضوری از سپتامبر استقبال و تأکید می‌کند با رعایت ایمنی، دانشجویان آمادۀ بازگشت به دانشگاه هستند. افزون‌براین، برنت کالورت، رئیس فدراسیون مربیان دورۀ دوم متوسطۀ استان بریتیش کلمبیا، دربارۀ این موضوع می‌گوید با رعایت سازوکار‌های ایمنی و همکاری همۀ افراد، بازگشایی دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا از سپتامبر امکان‌پذیر است.

تمرکز روی موضوع ایمنی

بنابر اعلام سانتا جی اونو، معاون رئیس دانشگاه دولتی بریتیش کلمبیا، سلامتی و رفاه افراد در اولویت است و این دانشگاه برای آموزش حضوری از سپتامبر۲۰۲۱ (شهریور۱۴۰۰) آماده می‌شود. او می‌گوید با هم‌فکری مقام‌‌های وزارت بهداشت، دربارۀ اجرای طرح ایمنی برنامه‌ریزی کرده است. این طرح برای اسکان افراد در پردیس دانشگاهی تعریف شده است و برنامه‌ریزی برای حمل‌و‌نقل و اقدامات قرنطینه‌ای برای دانشجویان بین‌المللی و تضمین ایمنی فضاهای مطالعه را شامل می‌شود.

ناگفته نماند دانشگاه پلی‌تکنیک کوانتلن و دانشگاه سایمون فریزر نیز از خبر بازگشایی استقبال و اعلام کرده‌اند خواهان بازگشت امن دانشجویان به دانشگاه‌ها هستند.

منبع: