قبرس یک کشور جزیره‌ای در بخش شرقی دریای مدیترانه و سومین جزیره پرجمعیت در این دریا است. از نظر موقعیت، این کشور در جنوب ترکیه، غرب سوریه و لبنان، شمال‌ غربی فلسطین، شمال مصر و جنوب شرقی یونان واقع شده است.

معمولاً اولین سوالی که حدس می‌زنیم دربارۀ این کشور بپرسید این سوال است که «کشور قبرس در کدام قاره است؟» و جواب این سوال هم شاید برای شما عجیب باشد! قبرس یک کشور فراقاره‌ای است! یعنی هم یک کشور اروپایی است و هم یک کشور آسیایی. آسیایی به این دلیل که از نظر جغرافیایی در غرب آسیا قرار گرفته و اروپایی هم به این دلیل که از نظر فرهنگی و روابط بین‌المللی، به اروپا وابسته است.

البته جای نگرانی نیست! در ادامه همه چیز را دربارۀ کشور قبرس توضیح می‌دهیم؛ از همین آسیایی-اروپایی بودنِ آن گرفته تا اقتصاد و آب‌وهوا و حتی شرایط مهاجرت به آن. قبل از شروع، بهتر است نگاهی به وضعیت کلی این کشور بیندازیم:

نام جمهوری قبرس (Republic of Cyprus)
قاره اوراسیا
پایتخت نیکوزیا (Nicosia)
زبان رسمی یونانی، تُرکی
مساحت 9.251 کیلومتر مربع
جمعیت حدود 1 میلیون و 232 هزار نفر (تا ژوئن 2023)
تعداد ایالت‌ها 6 ایالت
آب‌وهوا معتدل مدیترانه‌ای
مهم‌ترین شهرها نیکوزیا، لیماسول (Limassol)، لارناکا (Larnaca)، پافوس (Paphos)
دین مسیحیت، اسلام، بی‌دین
حکومت جمهوری ریاستی متمرکز
رئیس جمهور قبرس جنوبی نیکوز آناستاسیادس (Nicos Anastasiades)
رئیس جمهور قبرس شمالی اِرسین تاتار (Ersin Tatar)
کد کشور قبرس 357+
واحد پول یورو (Euro)
دامنه اینترنتی .cy
شاخص سن امید به زندگی ۸۱٫5 سال
شعار سرود آزادی (Hymn to Freedom)
وب‌سایت http://www.cyprus.gov.cy

قبرس جنوبی و شمالی

گذشتۀ دور را که کنار بگذاریم، کشور قبرس تا سال 1950 ضمیمۀ بریتانیا و تحت حاکمیت این کشور بود. اختلاف بین جمعیت یونانی قبرس و جمعیت تُرک قبرس بالا گرفت که منجر به لشکرکشی بریتانیا به این کشور و حدود یک دهه درگیری با مخالفان شد. نتیجۀ این درگیری‌ها چیزی جز استقلال قبرس در سال 1960 میلادی نبود.

این استقلال چیزی را حل نکرد و جنگ و خون‌ریزی در این کشور ادامه پیدا کرد. یونان در سال 1974 با یک کودتای نظامی قصد ضمیمه‌کردن قبرس به خاک خود را داشت که کشور ترکیه هم در جواب قسمت شمالی قبرس را تحت تسلط درآورد.

قسمت شمالی قبرس - یعنی همان بخشِ تحت سلطۀ کشور ترکیه - در سال 1983 میلادی استقلالِ خود و تشکیل یک کشور جداگانه را اعلام کرد و آتش درگیری‌ها بین دو کشور درگیر کم‌کم فروکش کرد.

هیچ کشوری به جز ترکیه وجود قبرس شمالی را به رسمیت نشناخت ولی از آن طرف، قبرس جنوبی با توجه به پیوند سیاسی و فرهنگی عمیقی که با یونان داشت، در سال 2004 به اتحادیۀ اروپا و در سال 2008 به منطقۀ یورو پیوست.

قبرس

از آن موقع به بعد، کشور قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد؛ که قسمت جنوبی همان قبرس یونانی یا قبرس اروپایی نام گرفت و قسمت شمالی هم به‌عنوان قبرس ترکی مشهور شد.

در نقشۀ زیر می‌توانید ببینید که قبرس جنوبی کجاست و قسمت شمالی در کدام بخش این کشور قرار دارد.

استان‌‌های کشور قبرس

قبرس از نظر ساختاری شش ناحیه دارد که موقعیت آن‌ها را می‌توانید در نقشۀ بالا ببینید. در زیر هم این ناحیه‌ها را معرفی کرده‌ایم:

ناحیه مرکز جمعیت*
ناحیه نیکوزیا (Nicosia) نیکوزیا حدود 340 هزار نفر
ناحیه لیماسول (Limassol) لیماسول حدود 240 هزار نفر
ناحیه لارناکا (Larnaca) لارناکا حدود 150 هزار نفر
ناحیه پافوس (Paphos) پافوس حدود 91 هزار نفر
ناحیه فاماگوستا (Famagusta) فاماگوستا حدود 48 هزار نفر

*منبع: World Statistics در 2023

مهم‌ترین شهرهای کشور قبرس هم همین شهرهای بالا هستند. پایتخت قبرس هم همان‌طور که ابتدای مطلب خواندید، شهر نیکوزیا است که در واقع یک شهر مرزی بین قبرس شمالی و جنوبی است.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید خودِ شهر نیکوزیا هم به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود که در شمال آن بیشتر مردم تُرک‌زبان و در قسمت جنوبی، بیشتر مردم یونانی‌زبان ساکن هستند.

قبرس جایگاه ویژه‌ای هم در اساطیر یونانی دارد. بر اساس یک باور، زادگاه آفرودیت (Aphrodite) یا همان خدای عشق و زیبایی، قبرس است. در ادامه نگاهی به آب‌وهوا، سیستم اقتصادی، وضعیت زندگی و شرایط مهاجرت به این کشور زیبا می‌اندازیم.

شهرهای مهم

برخی از مهم‌ترین شهرهای قبرس عبارتند از:

 • نیکوزیا (پایتخت این کشور)
 • لارناکا
 • لیماسول
 • پافوس (در این شهر فستیوالی فرهنگی با نام آفرودیت برگزار می‌شود)
 • کایرنیا

گفتنی است براساس باوری افسانه‌ای، زادگاه آفرودیت (Aphrodite) یا همان خدای عشق و زیبایی، قبرس است. این باور افسانه‌ای یکی از دلایل شهرت این کشور است.

آب‌وهوای قبرس

قبرس یک آب‌وهوای مدیترانه‌ای با تابستان‌های طولانی، گرم و خشک (از اردیبهشت تا مهر) و زمستان‌هایی معتدل همراه با باران (از آذر تا بهمن) دارد.

متوسط دمای روز در تابستان از ۲۱ تا ۳۴ درجۀ سانتی‌گراد است که البته این دما در تابستان‌های بسیار گرم به ۴۰ درجۀ سانتی‌گراد هم می‌رسد. همچنین دمای هوا در این کشور در ماه‌های خنک‌تر سال بین ۷ تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد است.

فرقِ خاصی بین آب‌وهوای قبرس شمالی و جنوبی وجود ندارد؛ به جز این‌که قسمت جنوبی کمی گرم‌تر و قسمت شمالی کمی معتدل‌تر است. به‌طور کُلی آب‌وهوای قبرس چیزی جز همان نسیم‌های خُنک مدیترانه‌ای و گرمای مطبوع تابستانی نیست. در زیر میانگین دمای این کشور در طول سال را می‌بینید:

آب و هوای قبرس.webp

زبان کشور قبرس

تُرکی و یونانی دو زبان رسمی کشور قبرس هستند. بعد از این دو زبان، زبان‌های ارمنی و عربیِ قبرسی به‌عنوان زبان‌های بومی و پرکاربرد شناخته می‌شوند. زبان انگلیسی هرچند در بین زبان‌های رسمی و اقلیتی این کشور وجود ندارد، اما به‌شکل گسترده‌ای توسط مردم استفاده می‌شود.

از علایم راهنمایی و رانندگی گرفته تا تابلوی مغازه‌ها به انگلیسی هم راهنمای شما هستند و مکالمات روزمره با مردم بومی منطقه هم به‌سادگی می‌تواند به زبان انگلیسی باشد. دلیل این موضوع هم این است که در طول سلطۀ بریتانیا به کشور قبرس، زبان انگلیسی زبان رسمی این کشور و تا همین سی سال پیش، زبان امور اداری و نامه‌نگاری‌های رسمی بوده.

البته با وجود جاذبه‌های گردشگری قبرس و آمار بالای سفر و مهاجرت به این کشور، زبان انگلیسی همچنان در این جزیرۀ زیبا پُررونق است.

زبان قبرس شمالی، تُرکی استانبولی است؛ هرچند در امور روزمره، زبان انگلیسی پابه‌پای ترکی استانبولی پیش می‌رود. در قبرس جنوبی هم زبان یونانی زبان رسمی است و داستان مشابهی در مورد زبان انگلیسی برای این بخش هم وجود دارد.

پرچم قبرس شمالی

پرچم قبرس شمالی

اولین نکته ‌ای که در پرچم قبرس شمالی ممکن است جلب نظر کند، ترکیب رنگ قرمز و سفید آن است. یک هلال و ستاره سفید در زمینه آن، بارزترین وجه تمایز این پرچم با پرچم سایر کشورها می‌ باشد. در فرهنگ ترک ‌های قبرس، ماه و ستاره نشانه استقلال و تاریخچه این کشور برای رسیدن به یکپارچگی است. پس زمینه قرمز این پرچم نیز به یاد قربانی‌ هایی که در تاریخ این کشور برای استقلال جنگیدند به این رنگ درآمده است.

شاید جالب باشد اگر بدانید جمهوری قبرس، پرچم قبرس شمالی را غیر قانونی می ‌داند زیرا دولت، استقلال جامعه ترک قبرس را به رسمیت نمی‌ شناسد. همین امر سبب شده تا این پرچم به نمادی برای ایستادگی در مقابل دولت برای مردم قبرس شمالی بدل شود و در تعطیلات و راهپیمایی ‌های سیاسی و حتی برخی از رویداد های ورزشی از این پرچم استفاده می ‌کنند.

معایب قبرس شمالی

معایب قبرس شمالی

در سال ‌های گذشته قبرس شمالی به یکی از مقاصد جذاب برای ایرانیان جهت ادامه تحصیل و حتی گرفتن اقامت تبدیل شده است. به همین جهت آشنایی با رشته های دانشگاه emu قبرس به یکی از دغدغه های علاقمندان به تحصیل در خارج از کشور مبدل گشته است. در کنار مزایایی که زندگی در کشور قبرس شمالی دارد، می ‌بایست شما معایب زندگی در این کشور را نیز بشناسید. در ادامه به بررسی این موارد خواهیم پرداخت:

مشکلات حمل و نقل عمومی

اکثر مردمی در قبرس شمالی از وسایل نقلیه شخصی استفاده می ‌کنند. به همین دلیل وسایل حمل و نقل عمومی در این کشور مانند ایران گسترش زیادی نیافته و اگر قصد زندگی طولانی مدت در این کشور را داشته باشید می ‌بایست برای خود وسیله نقلیه ‌ای تهیه کنید. البته به علت کوتاه بودن فاصله بین شهرها، یک دوچرخه نیز می ‌تواند به شما در این امر کمک کند.

چند زبانی در قبرس شمالی

ممکن است در قبرس شمالی به علت اینکه مردم چند زبان مختلف را صحبت می ‌کنند به مشکل بر بخورید. زبان غالب مردم قبرس شمالی ترکی استانبولی است ولی در برخی از مناطق انگلیسی نیز استفاده می‌شود. در قسمت ‌های جنوبی این کشور مردم به زبان یونانی صحبت می‌کنند.

پرداخت مالیات

پرداخت مالیات

برخلاف ایران که میزان مالیات دریافتی از مردم بسیار به نسبت سایر کشورهای دنیا کم است، شما در قبرس شمالی تا ۳۵ درصد مالیات نیز ممکن است پرداخت کنید. علت آن نیز عدم وجود ذخایر انرژی است که دولت را مجبور به اخذ مالیات از مردم برای ارائه خدمات می ‌کند.

مهندسی جایی در قبرس ندارد

دیگر عیبی که قبرس شمالی دارد تمرکز بیشتر صنعت بر روی گردشگری و کشاورزی است و مشاغلی که وابسته به رشته ‌های مهندسی هستند مانند برق، عمران و شیمی در این کشور رونق چندانی ندارند. همین امر سبب شده تا اگر با مدرک مهندسی قصد مهاجرت به این کشور را دارید، گزینه ‌های شغلی برایتان محدود تر شود.

پاسپورت قبرس

عدم سفر با پاسپورت کشور قبرس به کشورهای حوزه شنگن ممکن است باعث برخی محدودیت ‌ها برای شما شود. رتبه پاسپورت قبرس در دنیا ۸ است ولی عضو اتحادیه اروپا و شنگن نیست. البته در این خصوص دولت این کشور تمهیداتی را اندیشیده و ممکن است به زودی این کشور نیز به عضویت کشور های حوزه شنگن در آید.

وضعیت اقتصادی

اقتصاد قبرس مبتنی بر بازار آزاد است و عمدتاً بخش خدمات آن را به دوش می‌کشد. محصولات کشاورزی و پوشاک مهم‌ترین صادرات را تشکیل می‌دهند و توریسم هم یکی از منابع درآمدی این کشور است. البته در چند سال اخیر هم صدور اقامت قبرس در ازای سرمایه‌گذاری و خرید ملک درآمد خوبی را به جیب دولت این کشور سرازیر کرده.

نرخ بیکاری در قبرس طبق آخرین آمار وزارت امور مالی این کشور (آوریل 2023) حدود 5.1 درصد است؛ یعنی نرخ اشتغال به کار در این جزیره بالای 90 درصد است!

به جز چند بندر مهم برای ترانزیت و سفرهای تفریحی، قبرس 3 فرودگاه بین‌المللی برای سفر و ترابری دارد. فرودگاه لارناکا و فرودگاه پافوس در قبرس جنوبی و فرودگاه بین‌المللی اِرجان (Ercan) در قبرس شمالی و شهر نیکوزیا. البته با توجه به تحریم‌های بین‌المللی، ایرلاین‌ها برای رفتن به این فرودگاه باید اول یک توقف در یکی از شهرهای ترکیه داشته باشند.

واحد پول قبرس شمالی، لیر ترکیه (Turkish Lira) است؛ هرچند به پوند انگلیس هم می‌توانید در این کشور خرج کنید. در بخش جنوبی هم یورو (Euro) ارز رایج است.

سیستم سیاسی

سیستم سیاسی در قبرس ترکیه یک دولت خودمختار با ساختار دموکراسی پارلمانی است؛ که قانون اساسی، پارلمان و سازمان‌های مختص به خود را دارد و رئیس جمهور هم به‌عنوان رئیس دولت شناخته می‌شود. رئیس جمهور فعلی این کشور هم در حال حاضر اِرسین تاتار (Ersin Tatar) است.

از آن طرف ماجرا، قبرس یونانی با عنوان جمهوری قبرس در سطح بین‌المللی به‌عنوان دولت قانونی و نمایندۀ کل جزیره شناخته می‌شود. ساختار سیاسی در اینجا جمهوری یکپارچه ریاست جمهوری مبتنی بر دموکراسی ریاستی است. قبرس اروپایی هم دولت، پارلمان، قوۀ قضاییه و قانون اساسی خود را دارد و در رأس آن در حال حاضر نیکوز آناستاسیادس (Nicos Anastasiades) به صندلی ریاست جمهوری تکیه زده است.

خرید ملک در قبرس شمالی

خرید ملک در قبرس شمالی فرآیندی جذاب و مطمئن برای سرمایه‌گذاران مسکن و افرادی است که به دنبال خرید ویلا، آپارتمان یا خانه در منطقه‌ای با طبیعت زیبا و امکانات رفاهی هستند. قبرس شمالی با مناظر طبیعی خیره‌کننده، آب و هوای معتدل و فرهنگ محلی غنی، به عنوان مقصدی جذاب برای سرمایه‌گذاری در حوزه ملک مشهور است.

در خرید ملک در قبرس شمالی، تعامل با مشاوران ملکی ماهر و محلی اهمیت زیادی دارد. این مشاوران با داشتن اطلاعات به‌روز در زمینه بازار ملک، قوانین ملکی و مسائل مالی به شما کمک می‌کنند تا ملک مناسب را انتخاب کنید. همچنین، آن‌ها در فرآیند خرید شما را از ابتدا تا انجام معامله همراهی می‌کنند.

در بازار ملک قبرس شمالی، انواع ملک‌ها از ویلای لوکس با مناظر دریا تا آپارتمان‌های شهری در دسترس است. انتخاب ملک مناسب به نیازها و سلیقه شما بستگی دارد. مشاوران ملکی می‌توانند شما را در این فرآیند هدایت و گزینه‌های متنوع را به شما معرفی کنند.

خرید ملک در قبرس شمالی فرصت سرمایه‌گذاری ارزشمندی است. با توجه به رشد سریع بازار ملک در این منطقه، سرمایه‌گذاری در املاک می‌تواند یک استراتژی موفق در حوزه سرمایه‌گذاری ملکی محسوب شود.

پروسه خرید ملک در قبرس شمالی شامل مراحل مختلفی مانند بررسی ملک، انجام مذاكرات، تهيه قرارداد و انجام معامله نهایی می‌شود. خرید ملک در قبرس شمالی فرصتی برای داشتن یک ملک زیبا و سرمایه‌گذاری مطمئن است. تجربه لذت‌بخشی که با آن همراه خواهید شد، به شما امکان می‌دهد تا از زندگی در یکی از زیباترین نقاط جهان لذت ببرید.

اپلای قبرس

درخواست برای تحصیل در دانشگاه‌های قبرس چالشی جذاب و پر از فرصت‌های تحصیلی است. قبرس، جزیره‌ای زیبا در شرق مدیترانه، با دانشگاه‌های معتبر و محیط تحصیلی متنوع، تبدیل به مقصد محبوبی برای دانشجویان بین‌المللی شده است.

اقدام به اپلای قبرس نه تنها به دریافت مدرک تحصیلی معتبر بلکه به تجربه زندگی جدید و جذاب نیز منجر می‌شود. دانشگاه‌های قبرس با ارائه رشته‌های متنوع در سطوح مختلف تحصیلی، دانشجویان خود را با دنیایی پویا و پراز فرصت‌های شغلی آشنا می‌کنند.

یکی از ویژگی‌های جذاب دانشگاه‌های قبرس، محیط دوزبانه آن‌هاست. این به دانشجویان این امکان را می‌دهد که به طور همزمان به یادگیری زبان انگلیسی و یکی از زبان‌های رسمی قبرس بپردازند. این تجربه زبانی منحصر به فرد، مهارت ارتباط با فرهنگ‌های مختلف را به دانشجویان می‌آموزد.

سیستم آموزشی در دانشگاه‌های قبرس با دانش‌افزایی و فعالیت‌های عملی، دانشجویان را برای ورود به بازار کار آماده می‌سازد. استفاده از فناوری‌های نوین، کارگاه‌های علمی و کلاس‌های کاربردی به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا تجربه عمیقی از مطالب تئوری را درک کنند و در زمینه‌های علمی و کاربردی به توانمندی‌های خود بیفزایند.

علاوه بر محیط تحصیلی فوق‌العاده، قبرس با مناظر طبیعی زیبا، آب و هوای معتدل و فرهنگ محلی غنی، به دانشجویان امکانات فراوانی برای تفریح و تجربه لحظات لذت‌بخش به ارمغان می‌آورد. پارک‌ها، سواحل دل‌انگیز و فضاهای تاریخی و فرهنگی، از دیگر جذابیت‌های این کشور است.

برای داشتن تجربه‌ای موفق در اپلای قبرس، مشاوره و اطلاع‌رسانی صحیح بسیار اهمیت دارد. اپلای قبرس به دانشجویان این فرصت را می‌دهد که در جامعه جهانی شناخته شوند و با تجربه تحصیلی و زندگی دو زبانه وارد بازار کار شوند.

ویزای قبرس

ویزای قبرس

ویزای قبرس گامی مهم در راستای تجربه زندگی، تحصیل یا کار در این جزیره زیبا و فرهنگی محسوب می‌شود. با دریافت ویزا، فرصت‌های بیشماری برای دستیابی به آرزوهای تحصیلی یا حرفه‌ای خود را در قبرس فراهم می‌آورید. در ادامه مراحل دریافت ویزای قبرس را شرح داده‌ایم.

 • انواع ویزا: در قبرس، برای تحصیل، کار، بازدید توریستی و ... ویزا وجود دارد. بسته به هدف اقامت شما، نوع ویزا متغیر است. به عنوان مثال، ویزای تحصیلی برای دانشجویان، ویزای کاری برای افرادی که می‌خواهند در قبرس کار کنند و ویزای توریستی برای گردشگران.
 • ویزای تحصیلی: برای درخواست ویزای تحصیلی در قبرس، باید از یک دانشگاه یا موسسه آموزشی پذیرش دریافت کنید. سپس با مدارک مربوطه، از جمله انگیزه‌نامه، مدارک تحصیلی و سایر اسناد لازم، به دفتر کنسولگری قبرس در کشور خود مراجعه و درخواست خود را ثبت کنید.
 • ویزای کاری: برای درخواست ویزای کاری در قبرس، به پیشنهاد کار از یک کارفرما در قبرس نیاز دارید. پس از دریافت پیشنهاد کار، با تهیه مدارک مورد نیاز و مراجعه به دفتر کنسولگری قبرس، می‌توانید درخواست ویزای کاری خود را ارائه دهید.
 • ویزای توریستی: ویزای توریستی برای افرادی است که به عنوان گردشگر قصد بازدید از قبرس را دارند. این نوع ویزا برای مدت زمان محدود صادر می‌شود و به شما اجازه می‌دهد تا برای مدت معینی در قبرس اقامت کنید.
 • مراحل دریافت ویزا: مراحل دریافت ویزا شامل تهیه مدارک مورد نیاز، پر کردن فرم درخواست، پرداخت هزینه ویزا و مصاحبه (در صورت لزوم) می‌شود. برای جزئیات دقیق‌تر، بهتر است با دفتر کنسولگری قبرس در کشور خود تماس بگیرید.

مشاوره حقوقی: اگر قصد دریافت ویزای قبرس را دارید، مشاوره حقوقی از اهمیت بالایی برخوردار است. مشاوران حقوقی می‌توانند شما را در موارد مربوط به ویزا، قوانین مهاجرتی و سایر جنبه‌های حقوقی یاری دهند.

کشور قبرس برای زندگی

قبرس شاید آن‌قدرها یک مقصد پُرطرفدار برای زندگی و مهاجرت نباشد؛ اما بدون شک ارزش یک بررسی و فکر کردن را دارد. با توجه به پتانسیل‌های زیاد این کشور در حوزه‌های مختلف مثل تحصیل، کار، راه‌اندازی بیزنس، سرمایه‌گذاری و ... و همچنین هزینه‌های پایین، تمایل به زندگی در قبرس، حتی بین ایرانیان، در سال‌های گذشته زیاد شده است.

زندگی در قبرس جنوبی و شمالی فرق زیادی با هم ندارد؛ ولی قسمت جنوبی با توجه به اروپایی‌بودن، سریع‌تر مسیر رشد و پیشرفت را طی می‌کند. برای زندگی در قسمت شمالی بهتر است به زبان ترکی مسلط باشید؛ هرچند دانستن زبان انگلیسی برای مهاجرت و زندگی در دو بخش شمالی و جنوبی کافی است.

اگر می‌خواهید نیم‌نگاهی به هزینه‌های زندگی در این کشور بیندازید، در زیر اطلاعات خوبی برای شما آورده‌ایم.

تحصیل در قبرس شمالی

تحصیل در قبرس شمالی فرصتی فراگیر و منحصر به فرد برای دانشجویان جوان است که به دنبال تحصیل در محیطی دوزبانه و فرهنگی هستند. این کشور با ترکیبی از طبیعت زیبا، تاریخ باستانی و دانشگاه‌های با کیفیت، به یک مقصد محبوب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است.

قبرس شمالی با تاریخچه‌ای غنی و میراث فرهنگی خاص، دنیایی از تاریخ، هنر و فرهنگ محلی را به دانشجویان معرفی می‌کند. دانشگاه‌های این منطقه با استفاده از این میراث، برنامه‌های تحصیلی منحصر به فردی را ارائه می‌دهند.

دانشگاه‌های قبرس شمالی با ارائه برنامه‌های تحصیلی در انواع رشته‌های علمی و انسانی، به دانشجویان این امکان را می‌دهند تا زمینه‌های مختلف تخصصی را بررسی کنند و در راستای تحقق آرزوهای تحصیلی خود پیش بروند. فعالیت‌های علمی، همایش‌ها و کارگاه‌های تخصصی، محیط تحصیلی را به محیطی پویا و فعّال تبدیل می‌کند.

تحصیل در قبرس شمالی به دانشجویان این امکان را می‌دهد که به طور همزمان به یادگیری دو یا چند زبان بپردازند. این تجربه زبانی به آن‌ها این امکان را می‌دهد که به عنوان فردی چندزبانه، در بازار کار جهانی رقابت کنند و ارتباطات بین‌المللی خود را بهبود بخشند.

در کنار تحصیلات، قبرس شمالی با فرهنگ محلی خاص و رویدادهای فرهنگی متنوع، دانشجویان را به تجربه‌های فرهنگی جدید می‌کشاند. بازارهای محلی، جشنواره‌ها و آثار هنری تاریخی، از دیگر جذابیت‌های این منطقه است. همچنین، امکانات تفریحی متنوع از جمله سواحل زیبا و فضاهای سبز، زندگی روزمره دانشجویان را با انرژی و شاد می‌کند.

در مراحل اپلای و تحصیل در قبرس شمالی، دانشجویان از خدمات مشاوره تحصیلی و پشتیبانی مالی بهره‌مند می‌شوند. مشاوران تحصیلی با اطلاعات به‌روز و تجربه، دانشجویان را در تمام مراحل اپلای، انتخاب رشته و فرآیند تحصیلی یاری می‌دهند. تحصیل در قبرس شمالی، علاوه بر ارتقاء مهارت تحصیلی، به دانشجویان فرصتی فراگیر برای رشد شخصی و فرهنگی نیز ارائه می‌دهد.

سیستم آموزشی قبرس

سیستم آموزشی قبرس

سیستم آموزشی در این کشور به چند بخش تقسیم می‌شود که عبارتند از: پیش‌دبستانی (از سن ۳ تا ۶ سال)، ابتدایی (از سن ۶ تا ۱۲ سال)، متوسطه (از سن ۱۲ تا ۱۸ سال) و آموزش عالی (۱۸ سال به بالا). تحصیلات تمام‌وقت برای همه کودکان ۵ تا ۱۵ ساله در این کشور الزامی است. همچنین کیفیت بالای آموزش و شهریه نسبتاً پایین دانشگاه‌ها، قبرس را به کشوری مناسب برای ادامه تحصیل تبدیل کرده است. در ادامه به ترتیب بهترین دانشگاه‌های این کشور بر اساس رتبه‌بندی جهانی سال ۲۰۲۰ و همچنین دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم را مشاهده خواهیم کرد:

آشنایی با برترین دانشگاه های قبرس 2024

افرادی که تمایل به تحصیل در قبرس دارند؛ بهتر است با برترین دانشگاه‌های آن نیز آشنا شوند که در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد.

دانشگاه فناوری قبرس (Cyprus University of Technology)

با قرار گرفتن در جایگاه ۳۵۰-۳۰۱ توانست همانند سال قبل عنوان برترین دانشگاه این کشور را بدست آورد. دانشگاه فناوری قبرس یکی از دانشگاه‌های جوان و دولتی این کشور است که در سال ۲۰۰۴ در شهر لیماسول در ساحل جنوبی این کشور تأسیس شد. یکی از اهداف عمده تأسیس این دانشگاه، جبران کم‌وکاست‌های موجود در سیستم آموزشی این کشور بود.

دانشجویان خارجی در دانشگاه نیکوزیا قبرس.webp

دانشگاه قبرس (University of Cyprus)

یکی دیگر از برترین دانشگاه های این کشور در سال ۲۰۲۱ است که در جدید‌ترین رتبه‌بندی تایمز در جایگاه ۵۰۱ – ۶۰۰ قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۹۸۹ توسط جمهوری قبرس تأسیس شده و در حال حاضر یکی از دانشگاه‌های دولتی و تحقیق محور این کشور به شمار می‌رود.

دانشگاه نیکوزیا (University of Nicosia)

با قرار گرفتن در جایگاه ۸۰۱-۱۰۰۰ موفق شد عنوان سومین دانشگاه برتر این کشور را از آن خود کند. دانشگاه نیکوزیا واقع در شهر نیکوزیا بوده و به عنوان بزرگترین دانشگاه این کشور شناخته می‌شود.

بهترین راه مهاجرت به قبرس

در حال حاضر می‌توان گفت خرید ملک، بهترین راه مهاجرت به قبرس است. البته باید توجه داشته باشید که هزینه خرید ملک در قبرس بسیار بالا است. شما باید در ابتدا یک پیش‌پرداخت یک تا دو میلیاردی پرداخت کرده و در ادامه ماهیانه ۸۰۰ پوند قسط پرداخت کنید. این مبلغ به‌صورت میانگین محاسبه شده است و هزینه مهاجرت شما به قبرس با توجه به ملکی که انتخاب می‌کنید متغیر خواهد بود اما زیاد تفاوتی با مبلغی که گفتیم ندارد. اگر به‌دنبال راه‌های ارزان‌تر برای مهاجرت هستید، اینجا کلیک کنید و مشاوره بگیرید.

هزینه زندگی در قبرس

بدیهی است هزینه زندگی در قبرس بستگی به سبک زندگی شما دارد؛ اما در اینجا میانگین هزینه‌های اساسی زندگی در قبرس (مثل مسکن و رفت‌وآمد) را آورده‌ایم.

نوع هزینه هزینه (یورو)*
هزینۀ کلی زندگی ماهانه با اجاره‌خانه (1 نفر) 1400 یورو
هزینۀ کلی زندگی ماهانه با اجاره‌خانه (خانواده 4 نفره) 3200 یورو
هزینۀ کلی زندگی ماهانه بدون اجاره‌خانه (1 نفر) 650 یورو
اجاره‌خانه (یک‌خوابه در مرکز شهر) 550-850 یورو
اینترنت 1ماهه پرسرعت نامحدود 35 یورو
1 لیتر بنزین 1.5 یورو
یک وعدۀ غذایی در رستوران متوسط 15 یورو
بلیط یک‌سفرۀ اتوبوس 1.5 یورو
نان (یک قرص) 0.7 یورو
گوشت (یک کیلوگرم) 10 یورو
شیر (یک لیتر) 1.5 یورو
تخم مرغ (4 عدد) 2 یورو
سیگار (یک پاکت) 4.5 یورو

*منبع: Numbeo و Living Cost در 2023

البته هزینه‌های زندگی در این کشور را به‌شکل مفصل در یک مقاله جداگانه بررسی کرده‌ایم. اگر می‌خواهید یک بررسی دقیق‌تری روی هزینه‌ها داشته باشید، مطلب هزینۀ زندگی در قبرس را از دست ندهید.

زندگی در قبرس

روش‌های مختلفی برای مهاجرت به کشور قبرس وجود دارد. از تحصیل و کار گرفته تا خرید ملک و راه‌اندازی بیزنس. روش‌های سرمایه‌گذاری مثل خرید ملک یا خرید بیزنس معمولاً روش‌ها آسان‌تری برای مهاجرت و گرفتن اقامت قبرس هستند؛ هرچند برای مهاجرت از طریق این روش‌ها، هزینۀ بیشتری هم باید پرداخت کنید.

هزینه زندگی در قبرس.webp

دانشجو شدن در قبرس؛ ارزان و باکیفیت!

از آن‌طرف، مهاجرت از طریق تحصیل و کار هم آنقدرها سخت نیست. اگر به‌دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، قبرس یک مقصد ارزان برای تحصیل شماست. دانشگاه‌های این کشور جایگاه خوبی در بین دانشگاه‌های بین المللی دارند و کیفیت سیستم آموزشی در این کشور بالاست.

بیش از 20 دانشگاه و کالج در کشور قبرس وجود دارند که هم در بخش ترکی و هم بخش یونانی می‌توان آن‌ها را پیدا کرد. حدود 6 دانشگاه خارجی هم در کشور قبرس پردیس دانشگاهی دارند. در زیر چند مورد از معروف‌ترین و بهترین دانشگاه‌های قبرس را معرفی کرده‌ایم:

 • دانشگاه قبرس (University of Cyprus) در شهر نیکوزیا
 • دانشگاه نیکوزیا (University of Nicosia) در شهرهای نیکوزیا، لیماسول و لارناکا
 • دانشگاه مدیترانه شرقی (Eastern Mediterranean University) در شهر فاماگوستا (قبرس شمالی)
 • دانشگاه فیلیپس (Philips Univeristy) در شهر استرووولوس

لیست کامل دانشگاه‌های این کشور و جزئیات هر کدام را می‌توانید در مطلب دانشگاه‌های قبرس مطالعه کنید.

مهاجرت کاری؛ کمی سخت اما ممکن!

برای مهاجرت کاری به قبرس، چه شمالی و چه جنوبی، معمولاً باید یک پیشنهاد کاری از یک کارفرما داشته باشید. مجوز اقامت کاری هم معمولاً کوتاه‌مدت صادر می‌شود اما امکان تمدید آن یا حتی تبدیل به اقامت دائم هم وجود دارد.

در زیر با چند مورد از مشاغل مورد نیاز قبرس و میانگین دستمزدها آشنا خواهید شد:

 • پرستار و ماما
 • حسابدار
 • پزشک
 • مهندسی
 • دندانپزشک
 • داروساز
 • معلم زبان (زبان دوم)

میانگین درآمد مشاغل قبرس

میزان درآمد به خیلی چیزها بستگی دارد؛ شغل شما، سطح ارشدیت شما، سابقه‌کار شما، وضعیت کارفرما، میزان مالیات بر درآمد و ... . حداقل درآمد در قبرس بین 800 تا 900 یورو در ماه است و میانگین آن هم با در نظر گرفتن همۀ مشاغل، حدود 2500 یورو در ماه است.

جزئیات درآمد بعضی مشاغل را در زیر مشاهده می‌کنید:

شغل میانگین درآمد ماهانه در قبرس*
پرستار 2000 یورو
ماما 1900 یورو
پزشک 3000 یورو
دندانپزشک 2500 یورو
داروساز 2300 یورو
مهندس نرم‌افزار 3500 یورو
مهندس معماری 2200 یورو
حسابدار 2300 یورو
معلم زبان 1900 یورو

*منبع: Paylab و SalaryExplorer در 2023

کلام آخر

امیدواریم که اطلاعات کافی و مفید درباره قبرس را به دست آورده باشید. در این مطلب سعی کردیم داستان این جزیرۀ زیبا و پرطرفدار را، از جنوبی و شمالی گرفته تا وضعیت اقتصادی و زندگی و مهاجرت بررسی کنیم. منتظر نظرات و سؤالات شما در قسمت دیدگاه‌ها هستیم.

اگر در خصوص مهاجرت به قبرس از طریق روش‌های مختلف نیاز به مشاوره دارید؛ سیم آخر در کنار شماست. یادتان نرود که سیم آخر، به‌عنوان متخصص مهاجرت تحصیلی، آمادۀ یاری شما در مسیر تحصیل در دانشگاه‌های معتبر و کشورهای مختلف است. کافی است فرم ارزیابی مهاجرت را پُر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

در صورتیکه قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید می توانید با مشاوران سیم آخر از طریق راه های زیر در ارتباط باشید:

02141405

مشاوره رایگان