قبرس یک کشور جزیره‌ای در بخش شرقی دریای مدیترانه و سومین جزیره پرجمعیت در این دریا است. از نظر موقعیت، این کشور در جنوب ترکیه، غرب سوریه و لبنان، شمال‌ غربی فلسطین، شمال مصر و جنوب شرقی یونان واقع شده است.

معمولاً اولین سوالی که حدس می‌زنیم دربارۀ این کشور بپرسید این سوال است که «کشور قبرس در کدام قاره است؟» و جواب این سوال هم شاید برای شما عجیب باشد! قبرس یک کشور فراقاره‌ای است! یعنی هم یک کشور اروپایی است و هم یک کشور آسیایی. آسیایی به این دلیل که از نظر جغرافیایی در غرب آسیا قرار گرفته و اروپایی هم به این دلیل که از نظر فرهنگی و روابط بین‌المللی، به اروپا وابسته است.

البته جای نگرانی نیست! در ادامه همه چیز را دربارۀ کشور قبرس توضیح می‌دهیم؛ از همین آسیایی-اروپایی بودنِ آن گرفته تا اقتصاد و آب‌وهوا و حتی شرایط مهاجرت به آن. قبل از شروع، بهتر است نگاهی به وضعیت کلی این کشور بیندازیم:

نام جمهوری قبرس (Republic of Cyprus)
قاره اوراسیا
پایتخت نیکوزیا (Nicosia)
زبان رسمی یونانی، تُرکی
مساحت 9.251 کیلومتر مربع
جمعیت حدود 1 میلیون و 232 هزار نفر (تا ژوئن 2023)
تعداد ایالت‌ها 6 ایالت
آب‌وهوا معتدل مدیترانه‌ای
مهم‌ترین شهرها نیکوزیا، لیماسول (Limassol)، لارناکا (Larnaca)، پافوس (Paphos)
دین مسیحیت، اسلام، بی‌دین
حکومت جمهوری ریاستی متمرکز
رئیس جمهور قبرس جنوبی نیکوز آناستاسیادس (Nicos Anastasiades)
رئیس جمهور قبرس شمالی اِرسین تاتار (Ersin Tatar)
کد کشور قبرس 357+
واحد پول یورو (Euro)
دامنه اینترنتی .cy
شاخص سن امید به زندگی ۸۱٫5 سال
شعار سرود آزادی (Hymn to Freedom)
وب‌سایت http://www.cyprus.gov.cy

قبرس جنوبی و شمالی

گذشتۀ دور را که کنار بگذاریم، کشور قبرس تا سال 1950 ضمیمۀ بریتانیا و تحت حاکمیت این کشور بود. اختلاف بین جمعیت یونانی قبرس و جمعیت تُرک قبرس بالا گرفت که منجر به لشکرکشی بریتانیا به این کشور و حدود یک دهه درگیری با مخالفان شد. نتیجۀ این درگیری‌ها چیزی جز استقلال قبرس در سال 1960 میلادی نبود.

این استقلال چیزی را حل نکرد و جنگ و خون‌ریزی در این کشور ادامه پیدا کرد. یونان در سال 1974 با یک کودتای نظامی قصد ضمیمه‌کردن قبرس به خاک خود را داشت که کشور ترکیه هم در جواب قسمت شمالی قبرس را تحت تسلط درآورد.

قسمت شمالی قبرس - یعنی همان بخشِ تحت سلطۀ کشور ترکیه - در سال 1983 میلادی استقلالِ خود و تشکیل یک کشور جداگانه را اعلام کرد و آتش درگیری‌ها بین دو کشور درگیر کم‌کم فروکش کرد.

هیچ کشوری به جز ترکیه وجود قبرس شمالی را به رسمیت نشناخت ولی از آن طرف، قبرس جنوبی با توجه به پیوند سیاسی و فرهنگی عمیقی که با یونان داشت، در سال 2004 به اتحادیۀ اروپا و در سال 2008 به منطقۀ یورو پیوست.

قبرس

از آن موقع به بعد، کشور قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد؛ که قسمت جنوبی همان قبرس یونانی یا قبرس اروپایی نام گرفت و قسمت شمالی هم به‌عنوان قبرس ترکی مشهور شد.

در نقشۀ زیر می‌توانید ببینید که قبرس جنوبی کجاست و قسمت شمالی در کدام بخش این کشور قرار دارد.

استان‌‌های کشور قبرس

قبرس از نظر ساختاری شش ناحیه دارد که موقعیت آن‌ها را می‌توانید در نقشۀ بالا ببینید. در زیر هم این ناحیه‌ها را معرفی کرده‌ایم:

ناحیه مرکز جمعیت*
ناحیه نیکوزیا (Nicosia) نیکوزیا حدود 340 هزار نفر
ناحیه لیماسول (Limassol) لیماسول حدود 240 هزار نفر
ناحیه لارناکا (Larnaca) لارناکا حدود 150 هزار نفر
ناحیه پافوس (Paphos) پافوس حدود 91 هزار نفر
ناحیه فاماگوستا (Famagusta) فاماگوستا حدود 48 هزار نفر

*منبع: World Statistics در 2023

مهم‌ترین شهرهای کشور قبرس هم همین شهرهای بالا هستند. پایتخت قبرس هم همان‌طور که ابتدای مطلب خواندید، شهر نیکوزیا است که در واقع یک شهر مرزی بین قبرس شمالی و جنوبی است.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید خودِ شهر نیکوزیا هم به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود که در شمال آن بیشتر مردم تُرک‌زبان و در قسمت جنوبی، بیشتر مردم یونانی‌زبان ساکن هستند.

قبرس جایگاه ویژه‌ای هم در اساطیر یونانی دارد. بر اساس یک باور، زادگاه آفرودیت (Aphrodite) یا همان خدای عشق و زیبایی، قبرس است. در ادامه نگاهی به آب‌وهوا، سیستم اقتصادی، وضعیت زندگی و شرایط مهاجرت به این کشور زیبا می‌اندازیم.

شهرهای مهم

برخی از مهم‌ترین شهرهای قبرس عبارتند از:

 • نیکوزیا (پایتخت این کشور)
 • لارناکا
 • لیماسول
 • پافوس (در این شهر فستیوالی فرهنگی با نام آفرودیت برگزار می‌شود)
 • کایرنیا

گفتنی است براساس باوری افسانه‌ای، زادگاه آفرودیت (Aphrodite) یا همان خدای عشق و زیبایی، قبرس است. این باور افسانه‌ای یکی از دلایل شهرت این کشور است.

آب‌وهوای قبرس

قبرس یک آب‌وهوای مدیترانه‌ای با تابستان‌های طولانی، گرم و خشک (از اردیبهشت تا مهر) و زمستان‌هایی معتدل همراه با باران (از آذر تا بهمن) دارد.

متوسط دمای روز در تابستان از ۲۱ تا ۳۴ درجۀ سانتی‌گراد است که البته این دما در تابستان‌های بسیار گرم به ۴۰ درجۀ سانتی‌گراد هم می‌رسد. همچنین دمای هوا در این کشور در ماه‌های خنک‌تر سال بین ۷ تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد است.

فرقِ خاصی بین آب‌وهوای قبرس شمالی و جنوبی وجود ندارد؛ به جز این‌که قسمت جنوبی کمی گرم‌تر و قسمت شمالی کمی معتدل‌تر است. به‌طور کُلی آب‌وهوای قبرس چیزی جز همان نسیم‌های خُنک مدیترانه‌ای و گرمای مطبوع تابستانی نیست. در زیر میانگین دمای این کشور در طول سال را می‌بینید:

آب و هوای قبرس.webp

زبان کشور قبرس

تُرکی و یونانی دو زبان رسمی کشور قبرس هستند. بعد از این دو زبان، زبان‌های ارمنی و عربیِ قبرسی به‌عنوان زبان‌های بومی و پرکاربرد شناخته می‌شوند. زبان انگلیسی هرچند در بین زبان‌های رسمی و اقلیتی این کشور وجود ندارد، اما به‌شکل گسترده‌ای توسط مردم استفاده می‌شود.

از علایم راهنمایی و رانندگی گرفته تا تابلوی مغازه‌ها به انگلیسی هم راهنمای شما هستند و مکالمات روزمره با مردم بومی منطقه هم به‌سادگی می‌تواند به زبان انگلیسی باشد. دلیل این موضوع هم این است که در طول سلطۀ بریتانیا به کشور قبرس، زبان انگلیسی زبان رسمی این کشور و تا همین سی سال پیش، زبان امور اداری و نامه‌نگاری‌های رسمی بوده.

البته با وجود جاذبه‌های گردشگری قبرس و آمار بالای سفر و مهاجرت به این کشور، زبان انگلیسی همچنان در این جزیرۀ زیبا پُررونق است.

زبان قبرس شمالی، تُرکی استانبولی است؛ هرچند در امور روزمره، زبان انگلیسی پابه‌پای ترکی استانبولی پیش می‌رود. در قبرس جنوبی هم زبان یونانی زبان رسمی است و داستان مشابهی در مورد زبان انگلیسی برای این بخش هم وجود دارد.

وضعیت اقتصادی

اقتصاد قبرس مبتنی بر بازار آزاد است و عمدتاً بخش خدمات آن را به دوش می‌کشد. محصولات کشاورزی و پوشاک مهم‌ترین صادرات را تشکیل می‌دهند و توریسم هم یکی از منابع درآمدی این کشور است. البته در چند سال اخیر هم صدور اقامت قبرس در ازای سرمایه‌گذاری و خرید ملک درآمد خوبی را به جیب دولت این کشور سرازیر کرده.

نرخ بیکاری در قبرس طبق آخرین آمار وزارت امور مالی این کشور (آوریل 2023) حدود 5.1 درصد است؛ یعنی نرخ اشتغال به کار در این جزیره بالای 90 درصد است!

به جز چند بندر مهم برای ترانزیت و سفرهای تفریحی، قبرس 3 فرودگاه بین‌المللی برای سفر و ترابری دارد. فرودگاه لارناکا و فرودگاه پافوس در قبرس جنوبی و فرودگاه بین‌المللی اِرجان (Ercan) در قبرس شمالی و شهر نیکوزیا. البته با توجه به تحریم‌های بین‌المللی، ایرلاین‌ها برای رفتن به این فرودگاه باید اول یک توقف در یکی از شهرهای ترکیه داشته باشند.

واحد پول قبرس شمالی، لیر ترکیه (Turkish Lira) است؛ هرچند به پوند انگلیس هم می‌توانید در این کشور خرج کنید. در بخش جنوبی هم یورو (Euro) ارز رایج است.

سیستم سیاسی

سیستم سیاسی در قبرس ترکیه یک دولت خودمختار با ساختار دموکراسی پارلمانی است؛ که قانون اساسی، پارلمان و سازمان‌های مختص به خود را دارد و رئیس جمهور هم به‌عنوان رئیس دولت شناخته می‌شود. رئیس جمهور فعلی این کشور هم در حال حاضر اِرسین تاتار (Ersin Tatar) است.

از آن طرف ماجرا، قبرس یونانی با عنوان جمهوری قبرس در سطح بین‌المللی به‌عنوان دولت قانونی و نمایندۀ کل جزیره شناخته می‌شود. ساختار سیاسی در اینجا جمهوری یکپارچه ریاست جمهوری مبتنی بر دموکراسی ریاستی است. قبرس اروپایی هم دولت، پارلمان، قوۀ قضاییه و قانون اساسی خود را دارد و در رأس آن در حال حاضر نیکوز آناستاسیادس (Nicos Anastasiades) به صندلی ریاست جمهوری تکیه زده است.


کشور قبرس برای زندگی

قبرس شاید آن‌قدرها یک مقصد پُرطرفدار برای زندگی و مهاجرت نباشد؛ اما بدون شک ارزش یک بررسی و فکر کردن را دارد. با توجه به پتانسیل‌های زیاد این کشور در حوزه‌های مختلف مثل تحصیل، کار، راه‌اندازی بیزنس، سرمایه‌گذاری و ... و همچنین هزینه‌های پایین، تمایل به زندگی در قبرس، حتی بین ایرانیان، در سال‌های گذشته زیاد شده است.

زندگی در قبرس جنوبی و شمالی فرق زیادی با هم ندارد؛ ولی قسمت جنوبی با توجه به اروپایی‌بودن، سریع‌تر مسیر رشد و پیشرفت را طی می‌کند. برای زندگی در قسمت شمالی بهتر است به زبان ترکی مسلط باشید؛ هرچند دانستن زبان انگلیسی برای مهاجرت و زندگی در دو بخش شمالی و جنوبی کافی است.

اگر می‌خواهید نیم‌نگاهی به هزینه‌های زندگی در این کشور بیندازید، در زیر اطلاعات خوبی برای شما آورده‌ایم.

سیستم آموزشی قبرس

سیستم آموزشی در این کشور به چند بخش تقسیم می‌شود که عبارتند از: پیش‌دبستانی (از سن ۳ تا ۶ سال)، ابتدایی (از سن ۶ تا ۱۲ سال)، متوسطه (از سن ۱۲ تا ۱۸ سال) و آموزش عالی (۱۸ سال به بالا). تحصیلات تمام‌وقت برای همه کودکان ۵ تا ۱۵ ساله در این کشور الزامی است. همچنین کیفیت بالای آموزش و شهریه نسبتاً پایین دانشگاه‌ها، قبرس را به کشوری مناسب برای ادامه تحصیل تبدیل کرده است. در ادامه به ترتیب بهترین دانشگاه‌های این کشور بر اساس رتبه‌بندی جهانی سال ۲۰۲۰ و همچنین دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم را مشاهده خواهیم کرد:

آشنایی با برترین دانشگاه های قبرس ۲۰۲۱

افرادی که تمایل به تحصیل در قبرس دارند؛ بهتر است با برترین دانشگاه‌های آن نیز آشنا شوند که در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد.

دانشگاه فناوری قبرس (Cyprus University of Technology)

با قرار گرفتن در جایگاه ۳۵۰-۳۰۱ توانست همانند سال قبل عنوان برترین دانشگاه این کشور را بدست آورد. دانشگاه فناوری قبرس یکی از دانشگاه‌های جوان و دولتی این کشور است که در سال ۲۰۰۴ در شهر لیماسول در ساحل جنوبی این کشور تأسیس شد. یکی از اهداف عمده تأسیس این دانشگاه، جبران کم‌وکاست‌های موجود در سیستم آموزشی این کشور بود.

دانشجویان خارجی در دانشگاه نیکوزیا قبرس.webp

دانشگاه قبرس (University of Cyprus)

یکی دیگر از برترین دانشگاه های این کشور در سال ۲۰۲۱ است که در جدید‌ترین رتبه‌بندی تایمز در جایگاه ۵۰۱ – ۶۰۰ قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۹۸۹ توسط جمهوری قبرس تأسیس شده و در حال حاضر یکی از دانشگاه‌های دولتی و تحقیق محور این کشور به شمار می‌رود.

دانشگاه نیکوزیا (University of Nicosia)

با قرار گرفتن در جایگاه ۸۰۱-۱۰۰۰ موفق شد عنوان سومین دانشگاه برتر این کشور را از آن خود کند. دانشگاه نیکوزیا واقع در شهر نیکوزیا بوده و به عنوان بزرگترین دانشگاه این کشور شناخته می‌شود.

بهترین راه مهاجرت به قبرس

در حال حاضر می‌توان گفت خرید ملک، بهترین راه مهاجرت به قبرس است. البته باید توجه داشته باشید که هزینه خرید ملک در قبرس بسیار بالا است. شما باید در ابتدا یک پیش‌پرداخت یک تا دو میلیاردی پرداخت کرده و در ادامه ماهیانه ۸۰۰ پوند قسط پرداخت کنید. این مبلغ به‌صورت میانگین محاسبه شده است و هزینه مهاجرت شما به قبرس با توجه به ملکی که انتخاب می‌کنید متغیر خواهد بود اما زیاد تفاوتی با مبلغی که گفتیم ندارد. اگر به‌دنبال راه‌های ارزان‌تر برای مهاجرت هستید، اینجا کلیک کنید و مشاوره رایگان بگیرید.

هزینه زندگی در قبرس

بدیهی است هزینه زندگی در قبرس بستگی به سبک زندگی شما دارد؛ اما در اینجا میانگین هزینه‌های اساسی زندگی در قبرس (مثل مسکن و رفت‌وآمد) را آورده‌ایم.

نوع هزینه هزینه (یورو)*
هزینۀ کلی زندگی ماهانه با اجاره‌خانه (1 نفر) 1400 یورو
هزینۀ کلی زندگی ماهانه با اجاره‌خانه (خانواده 4 نفره) 3200 یورو
هزینۀ کلی زندگی ماهانه بدون اجاره‌خانه (1 نفر) 650 یورو
اجاره‌خانه (یک‌خوابه در مرکز شهر) 550-850 یورو
اینترنت 1ماهه پرسرعت نامحدود 35 یورو
1 لیتر بنزین 1.5 یورو
یک وعدۀ غذایی در رستوران متوسط 15 یورو
بلیط یک‌سفرۀ اتوبوس 1.5 یورو
نان (یک قرص) 0.7 یورو
گوشت (یک کیلوگرم) 10 یورو
شیر (یک لیتر) 1.5 یورو
تخم مرغ (4 عدد) 2 یورو
سیگار (یک پاکت) 4.5 یورو

*منبع: Numbeo و Living Cost در 2023

البته هزینه‌های زندگی در این کشور را به‌شکل مفصل در یک مقاله جداگانه بررسی کرده‌ایم. اگر می‌خواهید یک بررسی دقیق‌تری روی هزینه‌ها داشته باشید، مطلب هزینۀ زندگی در قبرس را از دست ندهید.

مهاجرت به قبرس

روش‌های مختلفی برای مهاجرت به کشور قبرس وجود دارد. از تحصیل و کار گرفته تا خرید ملک و راه‌اندازی بیزنس. روش‌های سرمایه‌گذاری مثل خرید ملک یا خرید بیزنس معمولاً روش‌ها آسان‌تری برای مهاجرت و گرفتن اقامت قبرس هستند؛ هرچند برای مهاجرت از طریق این روش‌ها، هزینۀ بیشتری هم باید پرداخت کنید.

هزینه زندگی در قبرس.webp

مهاجرت تحصیلی؛ ارزان و باکیفیت!

از آن‌طرف، مهاجرت از طریق تحصیل و کار هم آنقدرها سخت نیست. اگر به‌دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، قبرس یک مقصد ارزان برای تحصیل شماست. دانشگاه‌های این کشور جایگاه خوبی در بین دانشگاه‌های بین المللی دارند و کیفیت سیستم آموزشی در این کشور بالاست.

بیش از 20 دانشگاه و کالج در کشور قبرس وجود دارند که هم در بخش ترکی و هم بخش یونانی می‌توان آن‌ها را پیدا کرد. حدود 6 دانشگاه خارجی هم در کشور قبرس پردیس دانشگاهی دارند. در زیر چند مورد از معروف‌ترین و بهترین دانشگاه‌های قبرس را معرفی کرده‌ایم:

 • دانشگاه قبرس (University of Cyprus) در شهر نیکوزیا
 • دانشگاه نیکوزیا (University of Nicosia) در شهرهای نیکوزیا، لیماسول و لارناکا
 • دانشگاه مدیترانه شرقی (Eastern Mediterranean University) در شهر فاماگوستا (قبرس شمالی)
 • دانشگاه فیلیپس (Philips Univeristy) در شهر استرووولوس

لیست کامل دانشگاه‌های این کشور و جزئیات هر کدام را می‌توانید در مطلب دانشگاه‌های قبرس مطالعه کنید.

مهاجرت کاری؛ کمی سخت اما ممکن!

برای مهاجرت کاری به قبرس، چه شمالی و چه جنوبی، معمولاً باید یک پیشنهاد کاری از یک کارفرما داشته باشید. مجوز اقامت کاری هم معمولاً کوتاه‌مدت صادر می‌شود اما امکان تمدید آن یا حتی تبدیل به اقامت دائم هم وجود دارد.

در زیر با چند مورد از مشاغل مورد نیاز قبرس و میانگین دستمزدها آشنا خواهید شد:

 • پرستار و ماما
 • حسابدار
 • پزشک
 • مهندسی
 • دندانپزشک
 • داروساز
 • معلم زبان (زبان دوم)

میانگین درآمد مشاغل قبرس

میزان درآمد به خیلی چیزها بستگی دارد؛ شغل شما، سطح ارشدیت شما، سابقه‌کار شما، وضعیت کارفرما، میزان مالیات بر درآمد و ... . حداقل درآمد در قبرس بین 800 تا 900 یورو در ماه است و میانگین آن هم با در نظر گرفتن همۀ مشاغل، حدود 2500 یورو در ماه است.

جزئیات درآمد بعضی مشاغل را در زیر مشاهده می‌کنید:

شغل میانگین درآمد ماهانه در قبرس*
پرستار 2000 یورو
ماما 1900 یورو
پزشک 3000 یورو
دندانپزشک 2500 یورو
داروساز 2300 یورو
مهندس نرم‌افزار 3500 یورو
مهندس معماری 2200 یورو
حسابدار 2300 یورو
معلم زبان 1900 یورو

*منبع: Paylab و SalaryExplorer در 2023

کلام آخر

امیدواریم که اطلاعات کافی و مفید درباره قبرس را به دست آورده باشید. در این مطلب سعی کردیم داستان این جزیرۀ زیبا و پرطرفدار را، از جنوبی و شمالی گرفته تا وضعیت اقتصادی و زندگی و مهاجرت بررسی کنیم. منتظر نظرات و سؤالات شما در قسمت دیدگاه‌ها هستیم.

اگر در خصوص مهاجرت به قبرس از طریق روش‌های مختلف نیاز به مشاوره دارید؛ سیم آخر در کنار شماست. یادتان نرود که سیم آخر، به‌عنوان متخصص مهاجرت تحصیلی، آمادۀ یاری شما در مسیر تحصیل در دانشگاه‌های معتبر و کشورهای مختلف است. کافی است فرم ارزیابی رایگان مهاجرت را پُر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.