قبرس کشوری جزیره‌ای در بخش شرقی دریای مدیترانه و سومین جزیره پرجمعیت در این دریا است و در جنوب ترکیه، غرب سوریه و لبنان، شمال غربی فلسطین، شمال مصر و جنوب شرقی یونان واقع شده و نیکوزیا نیز پایتخت این کشور است. قبرس که به جواهر مدیترانه معروف است به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود. سیستم حکومتی آن نیز جمهوری بوده که رئیس‌جمهور رئیس دولت است. این کشور از نظر موقعیت جغرافیایی به آسیا نزدیک‌تر است؛ اما از نظر تاریخی و فرهنگی، کشوری اروپایی محسوب می‌شود. قبرس در دوران باستان به خاطر وجود کان‌های مس فراوان مشهور بوده؛ به طوری‌که واژه مس در زبان‌های اروپایی (مانند copper انگلیسی) از نام یونانی این جزیره یعنی Kupros گرفته شده است. برای آشنایی با قبرس ، بخش‌های جنوبی و شمالی آن، مهم‌ترین شهرها، آب‌وهوا، زبان‌های رایج، وضعیت اقتصادی، سیستم حکومتی، سیستم آموزشی، مشاغل مورد نیاز، خدمات درمانی و هزینه‌های زندگی در قبرس این مقاله را مطالعه کنید.

قبرس جنوبی و شمالی

قبرس

برای آشنایی با قبرس بهتر است نخست با شرایط سیاسی آن شروع کنیم. قبرس جزیره‌ای در دریای مدیترانه شرقی است که به دو بخش شمالی (بخش ترکی/ جمهوری ترکی قبرس شمالی) و جنوبی (بخش یونانی یا جمهوری مستقل قبرس و یا قبرس یونانی) تقسیم می‌شود. به طور کلی این جزیره و جمهوری مستقل قبرس، جزء اتحادیه اروپا بوده ولی عضویت آن در اتحادیه اروپا به طور کامل شامل حال قبرس شمالی نمی‌شود. به عبارت دیگر قبرس شمالی، ناحیه‌ای آسیایی و قبرس جنوبی، ناحیۀ اروپایی است. پایتخت کشور قبرس، نیکوزیا است که با خطی سبز (The Green Line) به دو بخش تقسیم شده که مانند مرزی عمل می‌کند که رفت‌وآمد بین این دو بخش را محدود می‌کند. با وجود اینکه رفت‌وآمد بین این دو بخش، دارای محدودیت است اما در سال‌های اخیر مشکلی بین بخش جنوبی و شمالی پیش نیامده است. یکی از نکاتی که باید به آن توجه شود، این است که قبرس جنوبی، تحت کنترل یونان نیست ولی از نظر فرهنگی، ارتباط تنگاتنگی با این کشور دارد.

شهرهای مهم

برخی از مهم‌ترین شهرهای قبرس عبارتند از:

 • نیکوزیا (پایتخت این کشور)
 • لارناکا
 • لیماسول
 • پافوس (در این شهر فستیوالی فرهنگی با نام آفرودیت برگزار می‌شود)
 • کایرنیا

گفتنی است براساس باوری افسانه‌ای، زادگاه آفرودیت (Aphrodite) یا همان خدای عشق و زیبایی، قبرس است. این باور افسانه‌ای یکی از دلایل شهرت این کشور است.

آب‌وهوا

قبرس و آشنایی با کشور قبرس

قبرس آب‌وهوایی مدیترانه‌ای با تابستان‌هایی طولانی، گرم و خشک (از ماه می تا اکتبر) و زمستان‌هایی معتدل همراه باران (از دسامبر تا فوریه) است. متوسط دمای روز در تابستان از ۲۱ تا ۳۴ درجه سانتی‌گراد بوده که البته این دما در تابستان‌های بسیار گرم به ۴۰ درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد. همچنین دمای هوا در این کشور در ماه‌های خنک‌تر سال بین ۷ تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد است.

زبان مردم

قبرسی ها افرادی بسیار تحصیل‌کرده و اکثراً به چند زبان مسلط هستند. زبان‌های رسمی این کشور، یونانی و ترکی است؛ اما انگلیسی نیز در سطح گسترده‌ای در این کشور صحبت و به عنوان زبان تجارت بین‌المللی در نظر گرفته می‌شود. آلمانی، فرانسوی و روسی نیز از جمله زبان‌های دیگری هستند که در امور بازرگانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با وجود کاربرد گسترده زبان انگلیسی، برای کار کردن در این کشور، افراد باید زبان یونانی را یاد بگیرند. در حقیقت، با وجود اینکه اکثر مردم این کشور می‌توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند؛زبان اول در آن یونانی است. افرادی که در این کشور زندگی کرده‌اند به خوبی می‌دانند که حدود ۹۵ درصد مردم قبرس به طور کامل به این زبان مسلط هستند و بیشتر فعالیت‌های تجاری آنها از طریق زبان انگلیسی انجام می‌شود. زبان نوشته‌شده بر روی تابلو‌های راهنمایی و رانندگی و منوی رستوران‌ها نیز به هردو زبان انگلیسی و یونانی است.

وضعیت اقتصادی

بر اساس آمار گزارش‌شده توسط بانک جهانی به دلیل درآمد بالایی که در این کشور وجود دارد (وضعیت اقتصادی خوب)؛ حتی در سال ۲۰۰۱ از جمله اقتصاد‌های برتر جهان نامگذاری شد. قبرس از جمله کشورهایی است که نرخ بیکاری در آن بسیار پایین است. این نرخ هیچ‌وقت از ۱۰ درصد بالاتر نرفته است. به طور کلی قبرس از جمله کشورهای ثروتمند جهان است. ارز رسمی این کشور در ژانویه سال ۲۰۰۸، از پوند قبرس به یورو تبدیل شده است.

سیستم سیاسی

سیستم سیاسی این کشور ، ریاست جمهوری بوده و مانند تمامی کشورهای مشابه، رئیس جمهور به عنوان رئیس (مدیر) کشور و دولت است. قدرت مطلق در این کشور دولت بوده و قدرت قانونی نیز بر عهده دولت و مجلس است.

سیستم آموزشی

سیستم آموزشی در این کشور به چند بخش تقسیم می‌شود که عبارتند از: پیش‌دبستانی (از سن ۳ تا ۶ سال)، ابتدایی (از سن ۶ تا ۱۲ سال)، متوسطه (از سن ۱۲ تا ۱۸ سال) و آموزش عالی (۱۸ سال به بالا). تحصیلات تمام‌وقت برای همه کودکان ۵ تا ۱۵ ساله در این کشور الزامی است. همچنین کیفیت بالای آموزش و شهریه نسبتاً پایین دانشگاه‌ها، قبرس را به کشوری مناسب برای ادامه تحصیل تبدیل کرده است. در ادامه به ترتیب بهترین دانشگاه‌های این کشور بر اساس رتبه‌بندی جهانی سال ۲۰۲۰ و همچنین دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم را مشاهده خواهیم کرد:

آشنایی با برترین دانشگاه های قبرس ۲۰۲۱

افرادی که تمایل به تحصیل در این کشور دارند؛ بهتر است با برترین دانشگاه‌های آن نیز آشنا شوند که در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد.

دانشگاه فناوری قبرس (Cyprus University of Technology)

با قرار گرفتن در جایگاه ۳۵۰-۳۰۱ توانست همانند سال قبل عنوان برترین دانشگاه این کشور را بدست آورد. دانشگاه فناوری قبرس یکی از دانشگاه‌های جوان و دولتی این کشور است که در سال ۲۰۰۴ در شهر لیماسول در ساحل جنوبی این کشور تأسیس شد. یکی از اهداف عمده تأسیس این دانشگاه، جبران کم‌وکاست‌های موجود در سیستم آموزشی این کشور بود.

دانشگاه قبرس (University of Cyprus)

یکی دیگر از برترین دانشگاه های این کشور در سال ۲۰۲۱ است که در جدید‌ترین رتبه‌بندی تایمز در جایگاه ۵۰۱ – ۶۰۰ قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۹۸۹ توسط جمهوری قبرس تأسیس شده و در حال حاضر یکی از دانشگاه‌های دولتی و تحقیق محور این کشور به شمار می‌رود.

دانشگاه نیکوزیا (University of Nicosia)

با قرار گرفتن در جایگاه ۸۰۱-۱۰۰۰ موفق شد عنوان سومین دانشگاه برتر این کشور را از آن خود کند. دانشگاه نیکوزیا واقع در شهر نیکوزیا بوده و به عنوان بزرگترین دانشگاه این کشور شناخته می‌شود.

مشاغل مورد نیاز در آن

اگر تمایل دارید در این کشور زندگی کنید؛ بهتر است ضمن آشنایی با آن از مشاغل مورد نیاز نیز آگاه شوید. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • پرستار و ماما
 • حسابدار
 • مهندس
 • دندانپزشک
 • داروساز
 • معلم زبان (زبان دوم)

درآمد در این کشور بسته به شغل افراد تفاوت دارد؛ اما به طور متوسط برابر ۳۴۳۲ یورو در ماه است. همچنین حداقل درآمد در قبرس برای کارمندان بدون سابقه کار برابر ۸۷۰ یورو در ماه و برای کارمندان دارای ۶ ماه سابقه کار برابر ۹۲۴ یورو در ماه است.

خدمات درمانی

استاندارد بیمارستان‌ها و خدمات درمانی و پزشکی در قبرس مانند دیگر کشورهای اروپایی بسیار بالا است. بیشتر پزشکان در این کشور، مدرک خود را از انگلستان یا آمریکا دریافت کرده‌اند؛ بنابراین ارتباط برقرار کردن با پزشکان این کشور به زبان انگلیسی به آسانی امکان پذیر است.

هزینه زندگی

هزینه زندگی در این کشور از شهری به شهری دیگر متفاوت است؛ اما این هزینه به طور متوسط برای دانشجویان بین‌المللی برابر ۶۵۰-۳۰۰ یورو در ماه است. برای اطلاعات بیشتر درمورد هزینه زندگی در قبرس به جداول زیر توجه کنید:

هزینۀ خرید مواد غذایی

در جدول زیر می‌توانید متوسط قیمت برخی از مواد غذایی در قبرس را مشاهده کنید:

ماده غذایی هزینه (یورو)
شیر (۱ لیتر) 1.36
برنج سفید (۱ کیلوگرم) 1.40
تخم‌مرغ (۱۲ عدد) 2.59
پنیر محلی (۱ کیلو گرم) 7.89
سینه مرغ بدون پوست و استخوان (۱ کیلوگرم) 6.59
گوشت گاو (۱ کیلو گرم) 9

هزینه رفت‌وآمد

در جدول زیر می‌توانید متوسط هزینۀ رفت‌وآمد با وسایل نقلیه عمومی و تاکسی را مشاهده کنید:

نوع وسیله هزینه (یورو)
حمل‌ونقل عمومی بلیت‌ یک‌طرفه 1.50
بلیت یک‌ماهه 40
تاکسی ورودی 4.12
هر یک کیلومتر 0.85

در حال حاضر قیمت ۱ لیتر بنزین ۱.۴۵ یورو است.

هزینه قبوض و اینترنت (ماهیانه)

متوسط هزینۀ زندگی به شرح زیر است:

قبوض و اینترنت (ماهیانه) هزینه (یورو)
قبض برق، آب و سیستم گرمایشی 117.84
اینترنت 39

اجاره ماهیانه

در جدول زیر می‌توانید متوسط اجاره آپارتمان در این کشور را مشاهده کنید:

نوع مسکن متوسط اجاره ماهیانه (یورو)
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 590
آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 972
آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر 458
آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر 784

هزینۀ تحصیل

متوسط شهریه برای دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های این کشور در مقطع کارشناسی کمتر از ۳۵۰۰ یورو (سالانه) است. البته این شهریه بسته به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. برای نمونه دانشجویان داروسازی تقریباً ۷۰۰۰ یورو در سال پرداخت می‌کنند. هزینه تحصیل برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ یورو و باز هم به رشته تحصیلی بستگی دارد.