اگر به تحصیل پزشکی در ایتالیا یا تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی علاقه دارید باید در آزمون IMAT  (آیمت) شرکت کنید. آزمون بین‌المللی پذیرش پزشکی یا IMAT که مخفف عبارت International Medical Admissions Test است، به زبان انگلیسی و توسط مرکز آزمون ارزیابی پذیرش کمبریج (Cambridge Assessment Admissions Testing) طراحی و با همکاری وزارت آموزش، دانشگاه و تحقیقات ایتالیا (MIUR) برگزار می‌شود. مرکز آزمون ارزیابی پذیرش کمبریج زیرمجموعه دانشگاه کمبریج انگلستان است. هدف آزمون آیمت ارزیابی علمی متقاضیان ورود به دوره‌های انگلیسی زبان پزشکی، جراحی و دندانپزشکی در دانشگاه‌های ایتالیا است. IMAT یک آزمون کتبی (کاغذ و قلم) و شامل ۶۰ سوال پنج‌گزینه‌ای در چهار بخش است و زمان آن ۱۰۰ دقیقه می‌باشد. به طور کلی سطح سوالات IMAT از کنکور سراسری ایران پایین‌تر است.

آیمت (IMAT) چیست؟

آیمت (IMAT) چیست؟

آیمت مخفف عبارت International Medical Admissions Test است که به معنی آزمون بین‌المللی پذیرش در رشته‌های پزشکی است. این آزمون با همکاری وزارت آمورش ایتالیا برای دانشجویان سراسر جهان که می‌خواهند تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیارا داشته باشند، برگزار می‌شود. البته همه داشنگاه‌های ایتالیا این آزمون را برای پذیرش دانشجو ملاک ارزیابی قرار نمی‌دهد اما دانشگاه‌های برتر با درجه علمی بالا در این کشور بر سر این آزمون اتفاق نظر دارند و بدون نمره قبولی در آزمون آیمت دانشجو نمی‌پذیرند. در ادامه درباره دانشگاه‌هایی در ایتالیا که آزمون آیمت را ملاک پذیرش دانشجو قرار می‌دهند نوشته‌ایم.

پذیرش در کدام دانشگاه های ایتالیا نیازمند نمره آیمت IMAT است؟

همانطور که در بخش قبل به این مسئله اشاره کردیم، پذیرش در همه دانشگاه‌های ایتالیا در رشته پزشکی نیازمند نمره آیمت نیست و بعضی از دانشگاه‌ها به روش خودشان دانش علمی دانشجویان را می‌سنجند و گاها تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان نیز ممکن می شود. اما بیشتر دانشگاه‌های مطرح و برتر از لحاظ علمی در این کشور آزمون آیمت را به رسمیت می‌شناسند و بر اساس نمره این آزمون دانشجو می‌پذیرند. در ادامه لیستی از دانشگاه های پزشکی ایتالیا که برای پذیرش در رشته پزشکی آزمون آیمت IMAT را ملاک قرار می‌دهند آورده‌ایم:

 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه تورین
 • دانشگاه ساپینزا
 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه تورورگاتا
 • دانشگاه پاویا
 • دانشگاه پادوا
 • دانشگاه باری
 • دانشگاه مسینا
 • دانشگاه سیِنا
 • دانشگاه فدریکو
 • دانشگاه بیکوکا
 • دانشگاه لوئیجی وانویتلی

زمان ثبت نام آزمون IMAT

زمان ثبت نام آزمون IMAT 2024 از ۳ جولای تا ۲۵ جولای 2024 بود. با توجه به اینکه زمان ثبت نام معمولاً تغییر چندانی ندارد، احتمالاً زمان ثبت نام آزمون IMAT 2025 نیز مشابه سال ۲۰24 خواهد بود.

زمان برگزاری آزمون IMAT

آزمون IMAP 2024 در تاریخ ۱۲ سپتامبر 2024 برگزار شد و زمان برگزاری آزمون نیز تغییر چندانی ندارد.

ساعت برگزاری آزمون در مراکز مختلف بسته به موقعیت جغرافیایی محل، متفاوت است.

آزمون آیمت برای تحصیل پزشکی در دانشگاه هیومنیتاس ایتالیا

دانشگاه علوم پزشکی هیومنیتاس (Humanitas University یا HUNIMED) یک دانشگاه خصوصی در شهر میلان ایتالیا است. این دانشگاه نیز برای ارزیابی و پذیرش دانشجویان در دوره پزشکی و جراحی از آزمون آیمت استفاده می‌کند اما زمان برگزاری و فرایند ثبت نام آزمون ایمت برای دانشگاه هیومنیتاس با آزمون اصلی متفاوت است.

هزینه شرکت در آزمون IMAT

هزینه شرکت در آزمون ۱۳۰ یورو، ۱۶۴ دلار آمریکا یا ۱۱۴ پوند انگلیس است.

کشورهای برگزارکننده آزمون

آزمون آیمت در بیش از ۲۰ نقطه از جهان برگزار می‌شود. دانش‌آموزان ایرانی می‌توانند برای شرکت در این آزمون به کشورهای امارات، ترکیه، قبرس و حتی ایتالیا سفر کنند.

نمره دهی

در این آزمون نمره کلی به این صورت محاسبه می‌شود که هر پاسخ درست ۱/۵ نمره و هر پاسخ نادرست ۰/۴- نمره خواهد داشت. سوالات بدون پاسخ نمره‌ای نخواهند داشت.

نمره کلی (حداکثر ۹۰) همراه با نمره هریک از بخش‌های استدلال منطقی، دانش عمومی، زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی گزارش می‌شود.

آزمون-IMAT-_-دندانپزشکی-2.format.webp

آزمون آیمت IMAT در چه کشورهایی برگزار می شود

متاسفانه آزمون آیمت در سال 2023 در کشورمان ایران برگزار نمی‌شود و ایرانیان ناچارند برای شرکت در آزمون آیمت به کشورهای دیگر سفر کنند. اما لازم نیست برای شرکت در این آزمون سفر دوری برویم چرا که کشورهای نزدیک به ایران هم این آزمون را برگزار می‌کنند. در سال گذشته آزمون آیلتس هم در ایران برگزار نمی‌شد و برای این آزمون هم ناچار به سفر بودید. بعید نیست که آزمون آیمت هم مانند آیلتس در سال‌های آینده در ایران برگزار شود اما فعلا برای این آزمون ناچارید که سفر کنید. در ادامه لیستی از شهرهای خارج از ایتالیا و نزدیک به کشورمان ایران که آزمون آیمت IMAT را برگزار می‌کنند آورده‌ایم:

 • استانبول
 • آنکارا
 • باکو
 • لاهور
 • امارات
 • دهلی
 • جده

سرفصل های آزمون IMAT 2024

سرفصل های آزمون IMAT 2024 عبارت است از:

 • بخش نخست: ۱۰ سوال برای ارزیابی مهارت استدلال منطقی (مهارت حل مسأله، درک بحث، تحلیل اطلاعات و استنتاج) و ۱۲ سوال دانش عمومی (تا سال ۲۰۱۸ تعداد سوالات استدلال منطقی ۲۰ مورد و تعداد سوالات دانش عمومی تنها ۲ مورد بود)
 • بخش دوم: ۱۸ سوال زیست‌شناسی
 • بخش سوم: ۱۲ سوال شیمی
 • بخش چهارم: ۸ سوال فیزیک و ریاضی

بخش نخست: استدلال منطقی و دانش عمومی

بخش نخست، دانش عمومی و مهارت‌های فکری که دانشجویان به منظور موفقیت در یک دوره تحصیلی در بالاترین سطح نیاز دارند را ارزیابی می‌کند. این مهارت‌ها اساس همه تحصیلات دانشگاهی هستند که اغلب به حل مسائل جدید، درک بحث برای نتیجه‌گیری، تقویت یا دفاع از یک دیدگاه نیاز دارند.

دانش عمومی

سوالات دانش عمومی (General Knowledge) می‌تواند مربوط به موضوعات مختلف فرهنگی، شامل موضوعات ادبی، تاریخی، فلسفی، اجتماعی و سیاسی باشد.

این سوالات از مطالب مرتبط به موضوعات درسی استخراج نمی‌شوند، بلکه هدف آنها ارزیابی علاقه و دانش متقاضی در گستره وسیعی از موضوعات است. متقاضیانی که اخبار را پیگیری می‌کنند، شانس بیشتری برای پاسخ دادن به این پرسش‌ها دارند.

استدلال منطقی

سوالات این بخش، مهارت‌های فکری، استدلالی و تحلیلی متقاضی، به ویژه توانایی پیگیری مراحل استدلال منطقی در موضوعات مختلف برای تشخیص استدلال‌های غلط در بحث، حل مسائل و تشخیص اطلاعات مرتبط از اطلاعات غیرمرتبط را ارزیابی می‌کند.

به طور خاص، دو نوع سوال استدلال منطقی وجود دارد:

 • تفکر نقادانه: سوالاتی که به استدلال با استفاده از زبان نوشتاری روزمره نیاز دارند. این پرسش‌ها بر مهارت‌های مورد استفاده برای درک و ارزیابی مباحثات متمرکز هستند.
 • حل مسأله: سوالاتی که به استدلال با استفاده از مهارت‌های محاسباتی و درک فضایی نیازمند هستند.

متقاضیان برای پاسخ دادن به این پرسش‌ها باید رویکردی منطقی را به کار گیرند. هیچ دانشی در حوزه‌ای خاص مورد نیاز نیست و تمام اطلاعات مورد نیاز برای پاسخ به این سؤالات در خود سوال ارائه می‌گردد.

تفکر نقادانه

در این دسته از سوالات، ۷ نوع پرسش می‌تواند مطرح شود:

 1. خلاصه کردن نتیجه‌گیری اصلی
 2. نتیجه‌گیری
 3. تشخیص یک فرض
 4. ارزیابی اثر شواهد اضافی
 5. تشخیص خطا در استدلال
 6. تشخیص استدلال موازی
 7. اعمال اصول

آیمت

حل مسأله

۳ نوع پرسش در بخش حل مسأله وجود دارد:

 1. انتخاب مرتبط
 2. پیدا کردن شیوه‌ها (رویه‌ها)
 3. تشخیص تشابه

اگرچه اکثر سوالات در یکی از این دسته‌ها قرار می‌گیرند، برخی سوالات را می‌توان در بیش از یک دسته قرار داد.

بخش دوم: زیست‌شناسی

مباحثی که در بخش زیست‌شناسی مورد پرسش قرار می‌گیرند:

شیمی موجودات زنده

اهمیت زیست‌شناختی برهمکنش‌های ضعیف – مولکول‌های آلی در ارگانیسم‌ها و عملکردهای مرتبط با آنها – نقش آنزیم‌ها.

سلول، پایه حیات

نظریه سلولی – اندازه سلول – سلول‌های پروکاریوتی و یوکاریوتی، سلول‌های جانوری و گیاهی – ویروس‌ها.

ساختار و عملکرد غشاء سلول و انتقال از طریق غشاء – ساختارهای سلولی و عملکردهای خاص آنها – چرخه سلولی و تقسیم سلولی: میتوسیس و میوسیس – کروموزوم‌ها و نقشه‌های کروموزومی.

بیوانرژتیک

جریان انرژی سلول‌ها: ATP – واکنش‌های ریداکس (اکسایش-کاهش) در موجودات زنده – فتوسنتز، گلیکولیز، تنفس هوازی و تخمیر

تولید مثل و وراثت

چرخه حیات – تولید مثل جنسی و غیرجنسی – ژنتیک مندلی: قوانین مندل و کاربرد آنها – ژنتیک کلاسیک: نظریه کروموزومی وراثت و الگوهای وراثتی – ژنتیک مولکولی: ساختار و تکثیر DNA، کد ژنتیکی و سنتز پروتئین – DNA پروکاریوتی – ساختار کروموزوم یوکاریوتی – ژن‌ها و تنظیم بیان ژن.

ژنتیک انسانی: انتقال شخصیت تک‌عاملی و چندعاملی؛ بیماری‌های ارثی (غیرجنسی و متصل به کروموزوم X).

زیست‌فناوری: فناوری DNA بازپیوسته و کاربردهای آن.

وراثت و محیط زیست

جهش‌های ژنتیکی – انتخاب طبیعی و مصنوعی – نظریات تکاملی – مبنای ژنتیک تکامل.

آناتومی و فیزیولوژی جانوران و انسان‌ها

بافت‌های جانوری – آناتومی و فیزیولوژی سیستم‌ها در انسان‌ها و برهمکنش آنها – هم‌ایستایی (هومئوستازی).

آزمون IMAT

بخش سوم: شیمی

مباحثی که در بخش شیمی مورد پرسش قرار می‌گیرند:

ترکیب ماده

حالت‌ها ماده؛ سیستم‌های همگن و ناهمگن؛ ترکیبات و عناصر – قوانین گازهای ایده‌آل.

ساختار اتمی

ذرات بنیادی؛ عدد اتمی و عدد جرمی، ایزوتوپ‌ها، ساختار الکترونی اتم‌های عناصر مختلف.

جدول تناولی عناصر

گروه‌ها و دوره‌ها؛ عناصر انتقالی – خواص دوره‌ای عناصر: شعاع اتمی، پتانسیل یونش، الکترون‌خواهی، خاصیت فلزی – روابط بین ساختار الکترونی، موقعیت در جدول تناوبی و خواص عناصر.

پیوند شیمیایی

پیوندهای یونی، کووالانسی و فلزی – انرژی پیوند – قطبیت پیوندها – الکترونگاتیوی – پیوندهای بین‌مولکولی.

مبانی شیمی غیرآلی

اصطلاحات و خواص اصلی ترکیبات غیرآلی: اکسیدها، هیدروکسیدها، اسیدها و نمک‌ها.

واکنش‌های شیمیایی و استوکیومتری

جرم اتمی و مولکولی، عدد آووگادرو، مفهوم مول و کاربرد آن، محاسبات استوکیومتری مقدماتی، موازنه واکنش‌های ساده، انواع واکنش‌های شیمیایی.

محلول‌ها

خواص حلالیت آب، انحلال‌پذیری، روش‌های اصلی بیان غلظت محلول‌ها – تعادل در محلول‌های آبی – سینتیک شیمیایی و کاتالیز.

اکسیداسیون و کاهش

عدد اکسیداسیون، مفهوم اکسیداسیون و کاهش – موازنه واکنش‌های ساده.

اسیدها و بازها

مفهوم اسید و باز – اسیدیته، خنثی و بازی محلول‌های آبی – مقیاس pH – هیدرولیز – محلول‌های بافر.

مبانی شیمی آلی

پیوندهای اتم‌های کربن و فرمول‌های ساختاری تجربی، مفهوم ایزومری. هیدروکربن‌های آلیفاتیک، آلیسیکلیک و آروماتیک – گروه‌های عاملی: الکل‌ها، اترها، آمین‌ها، آلدهیدها، کتون‌ها، کربوکسیلیک اسیدها، استرها، آمیدها – اصطلاحات شیمیایی.

42575166_imat-topics-themsag.max.webp

بخش چهارم: فیزیک و ریاضی

فیزیک

مباحثی که در بخش فیزیک مورد پرسش قرار می‌گیرند:

اندازه‌گیری

اندازه‌گیری مستقیم و غیرمستقیم، کمیت‌های اصلی و فرعی، ابعاد فیزیکی کمیت‌ها، دانش سیستم متریک و سیستم CGS واحدها، واحدهای اندازه‌گیری فنی (یا عملی) و سیستم بین‌المللی یکاها (نام‌ها و روابط بین واحدهای اصلی و فرعی)، پیشوندهای سیستم‌های اندازه‌گیری (اسامی و مقادیر).

سینماتیک

کمیت‌های سینماتیک، انواع حرکت با تمرکز بر حرکت خطی یکنواخت و با شتاب ثابت؛ حرکت دایره‌ای یکنواخت؛ حرکت نوسانی (برای تمام حرکت‌ها: مفهوم و روابط بین کمیت‌ها).

دینامیک

بردارها و عملیات‌های برداری – نیروها، گشتاور‌های نیرو حول یک نقطه – گشتاور یک کوپل نیرو – ترکیب برداری نیروها – مفهوم جرم و وزن – شتاب ناشی از گرانش – چگالی و چگالی ویژه – قانون جهانی گرانش، قوانین اول، دوم و سوم حرکت – کار، انرژی جنبشی، انرژی پتانسیل – اصل بقای انرژی – ضربه و تکانه – اصل بقای تکانه.

مکانیک سیالات

فشار و واحد اندازه‌گیری آن (در SI و دیگر سیستم‌های یکاهای اندازه‌گیری) – اصل ارشمیدس – اصل پاسکال – قانون استوینو.

ترمودینامیک

دماسنجی و کالری‌متری – گرمای ویژه، ظرفیت گرمایی – مکانیزم‌های انتشار گرما – تغییرات حالت و گرمای نهان – قوانین گازهای ایده‌آل – قوانین اول و دوم ترمودینامیک.

الکتروستاتیک و الکترودینامیک

قانون کلمبو – میدان الکتریکی و پتانسیل الکتریکی – ثابت دی الکتریک – خازن‌ها – خازن‌های سری و موازی – جریان مستقیم – قانون اهم – اصول کیرشهف – مقاومت الکتریکی و مقاومت ویژه الکتریکی، مقاومت‌های سری و موازی – کار، توان، اثر ژول – مولدها – القای الکترومغناطیسی و جریان‌های متناوب – اثرات جریان‌های الکتریکی (گرمایی، شیمیایی و مغناطیسی).

ریاضیات

مباحثی که در بخش ریاضی مورد پرسش قرار می‌گیرند:

جبر و مجموعه‌های عددی

اعداد طبیعی، صحیح، کسری و حقیقی – مرتب‌سازی و مقایسه: مقیاس‌ها و نماد علمی. اعمال جبری و خواص آنها – کسرها و درصدها – توان با نمای حقیقی و کسری (گویا) و خواص آنها – جذر و خواص آن – لگاریتم‌ها (بر مبنای ۱۰ و e) و خواص آنها – ترکیبیات – بیان‌های جبری و چندجمله‌ای – حاصلضرب اصلی توان nام بسط‌های دوجمله‌ای – تجزیه چندجمله‌ای‌ها – کسرهای جبری – معادلات جبری و نامعادلات درجه اول و درجه دوم – دستگاه معادلات.

توابع

مفاهیم بنیادی توابع و نمایش ترسیمی (نمودار) آنها (دامنه، هم‌دامنه، اثر، بیشینه و کمینه، افزایش و کاهش و…) – توابع مقدماتی: توابع جبری صحیح و کسری؛ توابع نمایی، لگاریتمی و مثلثاتی – ترکیب و معکوس توابع – معادلات و نامعادلات مثلثاتی.

هندسه

چندضلعی‌ها و خواص آنها. دایره و محیط – اندازه‌گیری طول‌ها، مساحت سطوح و حجم‌ها – ایزومتری، تشابه و هم‌ارزی در صفحه – مکان‌های هندسی – اندازه‌گیری زاویه بر حسب درجه و رادیان – سینوس، کسینوس و تانژانت زاویه و مقادیر ویژه آنها – معادلات مثلثاتی – حل مثلثات – دستگاه مختصات کارتزین در صفحه – فاصله بین دو نقطه و نقطه میانی یک قسمت – معادله خط مستقیم – شرایط خطوط موازی و متعامد – فاصله نقطه تا خط – معادله دایره، سهمی، هذلولی، بیضی و بیان و نمایش آنها در صفحه کارتزین – قضیه فیثاغورث – قضیه‌های اول و دوم اقلیدس.

آمار و احتمالات

توزیع فراوانی و نمایش ترسیمی آن – مفهوم تجربیات و رویدادهای تصادفی – احتمال و فراوانی.

درصد قبولی در آزمون آیمت IMAT

درصد قبولی در آزمون آیمت IMAT

همانطور که تا اینجای این مطالب بارها به آن اشاره کردیم آزمون آیمت آزمونی مانند کنکور سراسری است و نمره مشخصی برای قبولی در دانشگاه‌ها ندارد. تنها چیزی که مشخص است آن است که نباید نمره زیر 20 کسب کنید. اما حالا دقیقا باید چه نمره‌ای کسب کنید و درصد قبولی شما در این آزمون چقدر است؟ این سوالی است که یقینا پاسخ قطعی ندارد. مثل همان سوال معمول در ایران درباره کنکور که می‌گویند چقدر شانس قبولی در دانشگاه شریف و دانشگاه تهران وجود دارد؟ مبنای پاسخ به این سوال‌ها نمره و رتبه‌ای است که کسب می‌کنید. حتی نمره‌ای که در آزمون آیمت کسب می‌کنید مبنای ثابتی برای رتبه شما در این آزمون ندارد. یعنی رتبه شما علاوه بر نمره به تعداد شرکت‌کنندگان آن سال و درصدی که آن‌ها زده‌اند هم بستگی دارد. برای مثال ممکن است فردی با کسب رتبه 50 در سال 2021 در دانشگاه میلان قبول شده باشد اما فردی دیگر با همان نمره در سال 2022 موفق به گرفتن پذیرش در این دانشگاه نشده باشد. با استدلال موضوعاتی که مطرح شد می‌توانیم سه موضوع کلی را مبنای تأثیر بر شانس قبولی در آزمون آیمت بدانیم:

 • ظرفیت دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا در سال شرکت در آزمون
 • تعداد دانشجویان و متقاضیان شرکت در آزمون در آن سال
 • تعداد دانشجویان و متقاضیان غیر اروپایی در آزمون آن سال

روی هم رفته نمی‌توان درصد قبولی دقیقی برای این سوال مطرح کرد اما چیزی که با ارزیابی آزمون‌ها ادوار گذشته می‌توان دریافت آن است که برای قبولی در دانشگاه‌های خوب ایتالیا در رشته پزشکی دست کم به نمره 50 از 90 نیاز خواهید داشت.

نمونه سوالات آزمون IMAT

در صورت تمایل می‌توانید نمونه سوالات آزمون IMAT سال‌ گذشته و پاسخنامه آن را دانلود کنید.

آزمون IMAT 2018

پاسخ آزمون IMAT 2018

اگر قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید می توانید از راه های زیر با مشاوران سیم آخر در ارتباط باشید:

02141405

مشاوره رایگان

سوالات متداول

آزمون آیمت IMAT از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

اگر تا حالا نمونه سوالی از آزمون ایمت حل نکرده‌اید و می‌خواهید بدانید ساختار کلی آزمون آیمت به چه شکل است این بخش را مطالعه کنید. به طور کلی آزمون آیمت از 60 سؤال در چهار بخش تشکیل شده است که این چهار بخش از سؤالات اطلاعات عمومی و استدلال منطقی، زیست‌شناسی، شیمی و ریاضی و فیزیک تشکیل شده است.

چگونه برای آیمت IMAT آماده شویم؟

 • داشتن دانش کافی در دبیرستان یا دوره متوسطه در دروس زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی
 • داشتن مهارت تجزیه تحلیل برای پاسخ دادن به سوال‌های استدلال منطقی
 • و از همه مهم‌تر، داشتن دانش زبانی کافی برای شرکت در آزمون و در ادامه ارائه مدرک آیلتس برای ثبت نام در دانشگاه