ویزای نیروی متخصص فدرال کانادا

کانادا به‌عنوان یکی از قدرتمندترین اقتصادهای دنیا، با کمبود نیروی کار مواجه است. در همین راستا دولت کانادا از جذب نیروی کار خارجی حمایت می‌کند. برنامه نیروی کار متخصص فدرال کانادا یکی از راه‌هایی است که دولت کانادا از طریق آن به جذب نیروی کار متخصص خارجی می‌پردازد. در ادامه شما را با این برنامه بیشتر آشنا می‌کنیم.

پروسه نیروی متخصص کانادا در یک نگاه

در برنامه نیروی متخصص کانادا شما ابتدا باید سوابق کاری و تحصیلی خود را در پروفایل الکترونیکی ثبت کرده و منتظر بمانید. این اطلاعات وارد استخر انتظار شده و با سیستم امتیازبندی کانادا رتبه‌بندی می‌شوند. در نهایت اگر امتیاز شما به حد کافی رسیده باشد، جواب مثبت دریافت می‌کنید و می‌توانید اقدام برای ویزا را شروع کنید.

شرایط ویزای نیروی متخصص کانادا

 • سن: ۲۱ تا ۴۹ سال
 • مدرک تحصیلی: حداقل کاردانی (فوق‌دیپلم)
 • مدرک زبان: سطح B2 (آیلتس ۶ به بالا)
 • سابقه کاری: حداقل یک سال
 • امتیاز همسر: پنج امتیاز اضافه از نمره زبان همسر دریافت می‌کنید
 • امتیاز اقوام: پنج امتیاز اضافه در صورت داشتن اقوام در کانادا
 • امتیاز پیشنهاد شغلی: ده امتیاز در صورت داشتن پیشنهاد شغلی یا دعوت نامه استانی از کانادا
 • امتیاز تحصیل یا سابقه کار قبلی در کانادا

۱. شرایط نیروی متخصص کانادا.webp

مزایای نیروی متخصص کانادا

نیروی کار متخصص کانادا را می‌توان به‌عنوان سریع ترین راه اخذ اقامت دائم کانادا معرفی کرد. از این روش شما و تمام همراهانتان می‌توانید اقامت کانادا را دریافت کنید و فرزندان زیر ۲۱ سال شما می‌توانند تحصیل رایگان را در این کشور تجربه کنند. علاوه‌بر این همسر شما در این روش اجازه کار قانونی دارد. علاوه بر تمام این موارد، با ویزای نیروی متخصص کانادا تنها پس از سه سال می‌توانید برای پاسپورت کانادایی اقدام کنید.

قدم اول: بررسی مشاغل مورد نیاز کانادا

همانطور که گفتیم کانادا با برنامه نیروی متخصص سعی دارد کمبود نیروی کار خود را جبران کند. در همین راستا هر سال کدهای مشاغل مورد نیاز کانادا توسط دولت این کشور اعلام می‌شوند. اگر کد شغلی شما در این فهرست موجود باشد، امکان اقدام برای برنامه نیروی متخصص کانادا را دارید. البته در صورتی که کد شغلی شما در این لیست وجود نداشته باشد هم برای سایر برنامه‌ها شانس دارید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید از مشاوره اولیه رایگان سیم آخر استفاده کنید.

۲. قدم اول بررسی مشاغل مورد نیاز کانادا.webp

قدم دوم: ارزیابی مدارک تحصیلی

امتیاز مدرک تحصیلی برای روش اکسپرس انتری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. کارشناسان ما در این مرحله سوابق تحصیلی شما را بررسی کرده و از سازمان ارزیابی کانادا تاییدیه می‌گیرند تا امتیاز مدرک تحصیلی برای شما محاسبه شود.

قدم سوم: اقدام برای ورود به استخر انتظار

در این مرحله شما یک پروفایل الکترونیکی در سایت اداره مهاجرت کانادا ایجاد کرده و اطلاعات مربوط به سوابق تحصیلی و کاری خود را ثبت می‌کنید. این پروفایل توسط کارشناسان مربوطه بررسی می‌شود تا مشخص شود آیا شما واجد شرایط این روش هستید یا خیر. در میان کسانی که وارد استخر انتظار می‌شوند، کسانی که دارای شرایط زیر باشند به طور مستقیم برای برنامه فدرال کانادا انتخاب خواهند شد.

 • سن زیر ۳۰
 • مدرک حداقل کارشناسی ارشد
 • آیلتس حداقل ۷
 • حداقل سه سال سابقه کاری

کسانی که واجد شرایط برنامه فدرال شوند از همان ابتدا اقامت دائم دریافت می‌کنند. سایر افراد حاضر در استخر انتظار با شرایط پایین‌تر وارد برنامه استانی PNP می‌شوند. در این برنامه با توجه به نیازهای شغلی هر ایالت می‌توانید اقدام کرده و ویزای نیروی متخصص کانادا را دریافت کنید.

۳. ورود به استخر انتظار.webp

قدم چهارم: اقدام برای ویزا بعد از اخذ دعوتنامه

در ادامه اگر شرایط شما مورد قبول اداره مهاجرت کانادا واقع شود، یک دعوتنامه برای اپلای (Invitation to Apply یا به‌طور مخفف ITA) دریافت می‌کنید. این نامه به شما اعلام می‌کند که شرایط مناسب را داشته و

انتخاب شده‌اید و موظفید مدارک لازم را در مهلت مشخص‌شده برای اخذ ویزای نیروی متخصص کانادا به سازمان مهاجرت کانادا ارائه کنید.

سیستم امتیازدهی اکسپرس انتری

تحصیلات امتیاز
دیپلم 5
مدرک فوق دیپلم یکساله 15
مدرک فوق دیپلم 2 ساله 19
مدرک دانشگاهی 3 ساله یا بیشتر 21
2 مدرک تحصیلی که یکی مدرک دانشگاهی 3 ساله یا بیشتر باشد 22
مدرک فوق لیسانس 23
مدرک دکترا 25
سطح زبان Listening Reading Writing Speaking نمره کل
CLB 7 ۴ ۴ ۴ ۴ ۱۶
CLB 8 ۵ ۵ ۵ ۵ ۲۰
CLB 9 ۶ ۶ ۶ ۶ ۲۴
سابقه کار در ده سال گذشته امتیاز
یک سال ۹
دو سال ۱۱
چهار سال ۱۳
۶ سال ۱۵
سن امتیاز
۱۸-۳۵ ۱۲
۳۶ ۱۱
۳۷ ۱۰
۳۸ ۹
۳۹ ۸
۴۰ ۷
۴۱ ۶
۴۲ ۵
۴۳ ۴
۴۴ ۳
۴۵ ۲
۴۶ ۱
بالای ۴۷ ۰
معیار انطباق امتیاز
زبان همسر بالاتر از CLB4 ۵
تحصیل در کانادا ۵
تحصیل همسر در کانادا ۵
سابقه کار در شرکت های کانادایی ۱۰
سابقه کار همسر در شرکت‌های کانادایی ۱۰
داشتن فامیل در کانادا ۵

اقامت دائم کانادا از طریق اکسپرس انتری

همانطور که در بخش‌های قبل گفتیم اطلاعات ثبت‌ شده توسط متقاضیان در سیستم اکسپرس انتری وارد سیستم امتیازدهی می‌شود. اگر از سیستم بالا نمره بالایی بگیرید و در جمع رتبه‌های برتر قرار داشته باشید، از همان ابتدای راه اقامت دائم کانادا را دریافت خواهید کرد. رتبه‌های بعدی هم وارد برنامه استانی می‌شوند و بر اساس نیازهای هر استان اقامت دائم دریافت می‌کنند. می‌توان گفت روش اکسپرس انتری، سریع ترین و کم هزینه ترین روش برای رسیدن به اقامت دائم کانادا است.

روش های مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

اخذ ویزای سرمایه گذاری کانادا روش‌های مختلفی دارد. شما می‌توانید یک شعبه جدید در کانادا برای کسب‌وکارتان تاسیس کرده یا یک کسب‌وکار را در این کشور خریداری کرده و مدیریت کنید. این روش مهاجرت به کانادا شرایط خاص خود را دارد که در ادامه توضیح می‌دهیم.

۴. مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری.webp

تاسیس شعبه در کانادا (ICT)

اگر در ایران یا سایر کشورهای دنیا شرکتی دارید که از نظر مالی در شرایط خوبی قرار داشته و حداقل ۱۰۰ هزار دلار کانادا در سال گردش مالی (Turnover) دارد، این امکان را دارید که شعبه جدیدی با حمایت دولت کانادا در این کشور تاسیس کنید. البته برای این کار لازم است به مراجع مربوط اثبات کنید که کسب‌وکار شما در کانادا جواب می‌دهد و به سوددهی خواهد رسید.

یکی از مهم‌ترین نکات این روش عدم نیاز به حضور سرمایه‌گذار است. شما می‌توانید مدیران ارشد یا کارمندان کلیدی خود را به‌عنوان نماینده و ناظر بر کسب‌وکار خود به کانادا بفرستید و خودتان به‌عنوان مالک یا مدیرعامل از دور کسب‌وکار را مدیریت کنید. کسانی که موفق می‌شوند این نوع ویزا را بگیرند یک مجوز کاری یک‌ساله دریافت می‌کنند که قابل تمدید است.

مزایای مهاجرت به کانادا از طریق ICT این است که:

 • محدودیت سنی ندارد
 • به نمره زبان بالا نیازی نیست
 • به مجوز LMIA کانادا نیاز نیست
 • همسر و فرزندان شامل ویزا می‌شوند
 • همسر اجازه کار دارد
 • فرزندان تحصیل رایگان

۵. تاسیس شعبه در کانادا.webp

سرمایه گذاری در ایالت بریتیش کلمبیا

بریتیش کلمبیا یکی از بهترین ایالت‌های کانادا برای کار، تحصیل و زندگی است. برنامه سرمایه گذاری در بریتیش کلمبیا دو حالت دارد؛ حالت اول سرمایه‌گذاری در شهرهای بزرگ این استان یا Base Category است و حالت دوم سرمایه‌گذاری در شهرهای کوچک بوده و Regional Pilot نام دارد. در ادامه تفاوت‌های این دو حالت را توضیح می‌دهیم.

شرایط اخذ ویزای کارآفرینی کانادا

برای درک بهتر تفاوت برنامه کارآفرینی و استارتاپ برای مهاجرت به کانادا، لازم است ابتدا هر مورد را به‌صورت جداگانه بشناسیم. ویزای کارآفرینی (Entrepreneurship) کانادا نوعی ویزا است که با خرید یا تاسیس یک کسب‌وکار در این کشور به شما تعلق می‌گیرد. برای اخذ ویزای کارآفرینی کانادا لازم است میزان مشخصی سرمایه و حداقل دو سال سابقه مدیریتی داشته باشید. حداقل سرمایه لازم برای اخذ این ویزا، در هر استان کانادا متفاوت است. در واقع برای مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کارآفرینی لازم است ابتدا شرایط هر کدام از استان‌ها را بررسی کرده و سپس استان مورد نظرتان را انتخاب کنید. برای مثال حداقل سرمایه لازم برای اخذ ویزای کارآفرینی کانادا در استان انتاریو ۴۰۰ هزار دلار کانادا و در استان بریتیش کلمبیا ۱۰۰ هزار دلار کانادا است. علاوه بر این لازم است یک طرح کسب‌وکار (Business Plan) خوب داشته باشید که به افسر سفارت ثابت کند می‌توانید کسب‌وکارتان را به رشد برسانید. در صورتی که تمام این مدارک به سفارت ارائه و مورد قبول واقع شوند، شما دعوت به مصاحبه خواهید شد. در این مصاحبه از شما در مورد انگیزه‌هایتان برای کارآفرینی در کانادا و روش‌های مدیریتی‌تان سوال پرسیده می‌شود.

۶. شرایط اخذ ویزای کارآفرینی کانادا.webp

در نهایت اگر بتوانید دولت کانادا را قانع کنید که حضور شما به رشد اقتصاد این کشور کمک می‌کند، مجوز کار (Work Permit) موقت برای شما صادر می‌شود تا بتوانید وارد این کشور شده و کسب‌وکار خود را راه بیندازید. پس از اینکه کسب‌وکار شما روی روال افتاد و فعالیت رسمی خود را آغاز کرد، مجوز کار و ویزای شما دائمی می‌شود.

مدارک لازم برای اخذ ویزای کارآفرینی کانادا

برای ثبت درخواست ویزای کارآفرینی کانادا لازم است این مدارک را برای سفارت این کشور ارسال کنید:

 • اصل پاسپورت و شناسنامه
 • مدارک تحصیلی
 • رزومه کاری
 • طرح کسب‌وکار
 • مدارک مربوط به ثبت شرکت
 • نامه اثبات تمکن مالی (گزارش ۶ ماه اخیر حساب)
 • مدرک زبان (آیلتس CLB5)
 • سند ازدواج (در صورت وجود)
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
۷. مدارک لازم برای کارآفرینی کانادا.webp

شرایط اخذ ویزای استارتاپ کانادا

همانطور که گفتیم مهم‌ترین تفاوت برنامه کارآفرینی و استارتاپ برای مهاجرت به کانادا این است که در برنامه استارتاپ، اخذ اقامت دائم کانادا ساده‌تر و حمایت‌های دولت بیشتر خواهد بود. البته باید توجه داشت که برخورداری از این مزایا با در اختیار داشتن یک ایده خوب و قابل اجرا ممکن می‌شود. در همین راستا برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا لازم است ایده خود را به‌همراه طرح کسب‌وکارتان به یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در کانادا ارائه کنید. در صورتی که ایده و طرح کسب‌وکار شما تایید یکی از این شرکت‌های سرمایه‌گذاری را بگیرد، شرایط اخذ ویزای استارتاپ کانادا برای شما فراهم خواهد شد. در نهایت لازم است تاییدیه طرح خود را در کنار مدارک هویتی و سایر مدارک لازم برای اخذ ویزا به سفارت ارائه کنید و مدتی را برای صدور ویزا منتظر بمانید.

شرایط لازم برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا فقط به در اختیار داشتن یک ایده کسب‌وکار خوب محدود نمی‌شود. سایر شرایط و حداقل‌های لازم برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا عبارتند از:

 • مدرک زبان (انگلیسی یا فرانسوی) با نمره قبولی (CLB5)
 • تمکن مالی لازم برای حداقل ۶ ماه زندگی در کانادا (به ازای خودتان و هر کدام از همراهان شما)

توجه داشته باشید مراحل اخذ ویزای استارتاپ کانادا ممکن است شامل یک مرحله مصاحبه باشد که در آن از شما در مورد انگیزه‌هایتان برای کمک به اقتصاد و کارآفرینی در کانادا سوال می‌پرسند.

۸. ویزای استارتاپ کانادا.webp

مدارک لازم برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا

در ادامه بیان تفاوت برنامه کارآفرینی و استارتاپ برای مهاجرت به کانادا، به تفاوت مدارک لازم برای اخذ هر کدام می‌رسیم. ارائه این مدارک به سفارت برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا الزامی است:

 • شناسنامه و پاسپورت
 • مدارک تحصیلی
 • رزومه کاری
 • نامه اثبات تمکن مالی (گزارش ۶ ماه اخیر حساب بانکی)
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • ایده و طرح کسب‌وکار
 • تاییدیه ایده و طرح کسب‌وکار توسط یک شرکت سرمایه‌گذاری

تفاوت برنامه کارآفرینی و استارتاپ برای مهاجرت به کانادا

پس از ارائه توضیح در مورد هر کدام از روش‌ها، حالا نوبت به مقایسه این دو و مشخص کردن تفاوت برنامه کارآفرینی و استارتاپ برای مهاجرت به کانادا می‌رسد.