آزمون GRE تستی است که توسط مؤسسه ETS برگزار می‌شود و گامی مفید در پروسۀمهاجرت تحصیلی و ورود به تحصیلات تکمیلی و Business School است. بیش از ۶۵ سال است که انجمن فارغ‌التحصیلان و Business School نمرات این آزمون را به عنوان یک معیار اثبات شده در مقطع کارشناسی‌ارشد و دکترا در نظر می‌گیرند. این تست در بیش از ۱۰۰۰ مرکز آزمون مجاز، زیر نظر مؤسسه ETS در ۱۶۰ کشور جهان برگزار می‌گردد. در اکثر نقاط جهان این آزمون به صورت کامپیوتری برگزار می‌شود ولی در مناطقی که این امکان وجود ندارد تست‌ها به صورت کاغذ تحویل داده می‌شود.

انواع مختلف آزمون GRE

این آزمون خود به دو نوع GRE Subject و GRE General تقسیم می‌شود. آزمون GRE Subject از دروس تخصصی رشته‌های خاصی مانند زیست شناسی، شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضی، فیزیک و روان‌شناسی تشکیل شده است ولی ساختار کلی آزمون GRE General از سه بخش مختلف تشکیل شده است دربخش Analytical Writing باید به تحلیل‌های منطقی بپردازید و پس از آن وارد بخش اصلی می‌شوید که شامل دو بخش Verbal Reasoning و Quantitative Reasoning می‌باشد.

زمان ثبت نام آزمون کاغذی در تمام کشورها

          آخرین مهلت                   زمان شروع
         ۲۰۱۷/۰۱/۰۹                   ۲۰۱۷/۲۵/۰۸
         ۲۰۱۷/۲۲/۰۹                   ۲۰۱۷/۲۹/۰۹
         ۲۰۱۷/۲۲/۱۲                   ۲۰۱۷/۲۹/۱۲

هزینه‌ی شرکت در آزمون GRE

هزینه شرکت در این آزمون بسته به حضور در کشورهای زیر متفاوت است:

           ۲۳۰$                           استرالیا
        ۲۲۰.۷۰$                             چین
            ۲۲۰$                           نیجریه
            ۲۵۵$                           ترکیه
            ۲۰۵$              سایر کشورهای جهان

البته مؤسسه ETS بر این باور است که هزینه‌های بالا نباید مانع از تحصیل دانشجویان در سراسر جهان شود به همین دلیل هزینه ثبت نام در این آزمون را برای افرادی که از نظر مالی مشکل دارند کاهش داده است.