بی‌شک با شنیدن نام اسپانسر، بسیاری از افراد تنها به کمک‌هزینۀ مالی فکر می‌کنند؛ بااین‌حال، نوع دیگری از اسپانسرشیپ یا کمک نیز وجود دارد که به بُعد مالی منحصر نیست. براساس جدیدترین مطلب منتشر‌شده در وبگاه رسمی کامپوس فرانس، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به‌راحتی با دانشجویان محلی در فرانسه ارتباط برقرار کنند تا از کمک آنان هنگام ورود به این کشور بهره‌مند شوند. به‌بیان‌دیگر، برای اینکه دانشجویان بین‌المللی راحت‌تر با محیط کشور فرانسه و دانشگاهشان آشنا شوند، از سیستم‌های اسپانسرشیپ بین‌المللی و یافتن اسپانسر دانشجویی در فرانسه می‌توانند استفاده کنند که برای بیشتر شهرهای دانشجویی فرانسه دردسترس است. درحقیقت، هرساله دانشجویانی با هدف کمک به دانشجویان بین‌المللی داوطلب می‌شوند و کمک‌هایی ازقبیل خوشامدگویی در فرودگاه فرانسه یا ایستگاه قطار، نشان‌دادن محیط دانشگاه و شهر و… را به آنان ارائه می‌دهند. برای یافتن اسپانسر دانشجویی در فرانسه، می‌توان از پلتفرم‌های دیجیتالی بهره برد که بدین‌منظور طراحی شده‌اند.

شبکۀ دانشجویی Erasmus یا به‌اختصار ESN، پلتفرمی چندزبانه و رایگان و امن است که با هدف سهولت ارتباط بین دانشجویان بین‌المللی و محلی طراحی شده است. ثبت‌نام در این وبگاه کمتر از پنج دقیقه زمان می‌برد و به دانشجویان بین‌المللی امکان می‌دهد که به‌راحتی با دوستی از شهر مقصد ارتباط برقرار کنند و از کمک‌های وی حین ورود به فرانسه بهره ببرند.

ناگفته نماند مؤسسه‌های آموزش عالی و انجمن‌های دانشجویی سیستم‌های اسپانسرشیپ دیگری نیز دارند و دانشجویان بین‌المللی تازه‌وارد در شهرهای مون‌پلیه و نیم و پرپینیان می‌توانند با سیستمی بین‌المللی همکاری کنند که دانشگاه و سازمان CROUS طراحی کرده‌اند.

منبع:

https://www.campusfrance.org/fr/trouver-un-parrain-etudiant-pour-la-rentree-2020