ایتالیا یکی از کشور‌هایی است که میان دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل بسیار محبوب است. به خصوص دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته‌هایی چون معماری را دارند، ایتالیا یکی از کشور‌هایی است که به راحتی پذیرش این رشته‌ها را می‌دهد. پایین بودن هزینه زندگی و تحصیل در ایتالیا از دیگر دلایلی است که بسیاری از افراد ایتالیا را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند. بسیاری از دانشجویانی که در ایتالیا تحصیل می‌کنند و یا قصد دارند که به ایتالیا بروند، تصمیم می‌گیرند که در کنار درس کار هم بکنند تا قسمتی از هزینه زندگی را تأمین کنند. در ادامه شرایط کار در حین تحصیل در ایتالیا صحبت می‌کنیم.

قوانین کار در حین تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی

به طور کلی با توجه به قوانین ایتالیا، دانشجویان در مدت تحصیل اجازه دارند تا ۴ ساعت در روز و یا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. البته قوانین مربوط به اجازه کار برای دانشجویان کشور‌های اتحادیه اروپا و کشور‌های خارج از اتحادیه اروپا متفاوت است.

دانشجویانی که از کشور‌های عضو اتحادیه اروپا برای تحصیل وارد ایتالیا شده‌اند، به اجازه کار خاصی نیاز ندارند و با همان اجازه تحصیلی که دارند می‌توانند تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. اما دانشجویانی که از کشور‌های خارج از اتحادیه اروپا برای ادامه تحصیل وارد ایتالیا شده‌اند، باید درخواست گرفتن اجازه کار بدهند.

مدت زمان گرفتن اجازه کار دانشجویی بسته به استانی که دانشجو در آن قرار دارد، متفاوت است و به طور متوسط تا ۲ ماه زمان می‌برد. از مدارک لازم برای گرفتن اجازه کار دانشجویی داشتن قرارداد کاری و ارائه آن به اداره مهاجرت است. یعنی دانشجویان می‌بایست اول کار پیدا کنند و سپس برای گرفتن اجازه کار اقدام کنند. درآمدی که دانشجویان از طریق کار دانشجویی در ایتالیا به دست می‌آورند برای پرداخت کل ‌هزینه‌های زندگی کافی نیست و معمولاً مبلغی بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه است.

شرایط کار در حین تحصیل

معمولاً افراد برای پیدا کردن کار در ایتالیا باید زبان ایتالیایی بلد باشند. کارهایی که دانشجویان می‌توانند در حیت تحصیل انجام دهند، بیشتر کار‌های نیمه‌وقت است که متقاضی زیاد دارند و به همین دلیل بلد بودن زبان ایتالیایی یکی از مزیت‌هایی است که باعث می‌شود دانشجویان بهتر کار پیدا کنند. البته کار‌هایی هم وجود دارند که نیاز به زبان ایتالیایی نداشته باشد. از دیگر نکات قابل توجه این است که بعضی از رشته‌های تحصیلی در ایتالیا مانند معماری، به دلیل حجم سنگین درسی که دانشجویان دارند، بسیاری وقت کافی برای کار کردن را ندارند و ترجیح می‌دهند تا تمرکز خود را روی درس خواندن بگذارند.

از گزینه‌هایی که برای کار دانشجویی در ایتالیا وجود دارد این است که دانشجویان می‌توانند هم در داخل دانشگاه کار کنند و هم در خارج دانشگاه. همچنین دانشجویان می‌توانند به عنوان کارآموز برای شرکت‌های مختلف کار کنند. همانظور که پیش‌تر توضیح دادیم، شانس پیدا کردن کار در ایتالیا به سطح دانش فرد از زبان ایتالیایی بستگی زیادی دارد و اگر افراد ایتالیایی بلد نباشند شانس پایینی برای پیدا کردن کار دانشجویی دارند.

منبع:

www.mastersportal.com