امکان کار دانشجویی در کانادا یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در کانادا است. بیشتر دانشجویان بین‌المللی در کانادا می‌توانند تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند که البته در تعطیلات دانشگاهی اجازه کار به صورت تمام وقت را نیز دارند. کار حین تحصیل کمک بسیار بزرگی به دانشجویان است و آنها از این طریق می‌توانند هزینه‌های خود را تا حدود بسیاری ساپورت کرده و همچنین افراد جدیدی را نیز ملاقات کنند. در ادامه به موضوعاتی درباره کار دانشجویی در کانادا خواهیم پرداخت.

انواع کار دانشجویی در کانادا

دانشجویان به محض شروع تحصیلات خود در یکی از رشته‌های دانشگاهی کانادا می‌توانند به صورت on-campus و off-campus کار کنند. برای آشنایی بیشتر با این نوع مشاغل به تقسیم‌بندی زیر توجه کنید:

مشاغل داخل دانشگاه on-campus

دانشجویان با انتخاب مشاغل on-campus می‌توانند برای هر فردی داخل دانشگاه و یا محوطه کالج کار کنند. چند نمونه از این مشاغل به شرح زیر هستند.

  • کار برای خود دانشگاه یا کالج
  • کار برای یکی از اعضای دانشکده (برای مثال به عنوان دستیار تحقیق)
  • کار به صورت خود اشتغالی در محوطه دانشگاه
  • کار برای سازمان‌های دانشجویی
  • کار برای افرادی که به صورت قراردادی و شخصی در دانشگاه فعالیت دارند، مانند باشگاه ورزشی و رستوران

مشاغل خارج دانشگاه off-campus

دانشجویان با انتخاب این دسته از مشاغل می‌توانند برای هر فردی خارج از دانشگاه/کالج کار کنند. یکی از نکات بسیار مهمی که باید به آن توجه شود این است که حتی اگر دانشجویان بخواهند حین تحصیل خود کار کنند، ارائه تمکن مالی کافی برای دریافت مجوز تحصیل (study permit) الزامی است. به عبارت دیگر دانشجویان باید نشان دهند که پشتوانه مالی کافی برای زندگی و تحصیل در کانادا (بدون کار کردن) را دارند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند تحت شرایط زیر در مشاغل on-campus و یا off-campus مشغول به فعالیت شوند.

  • مشاغل پاره‌وقت (اجازه کار تا ۲۰ ساعت در هفته) در طول ترم
  • مشاغل تمام وقت (۴۰ ساعت در هفته) در تعطیلات

دانشجویان همچنین می‌توانند به صورت کارآموز فعالیت کرده یا با انجام کارهای داوطلبانه رزومه خود را قوی کنند.

انواع کار دانشجویی در کانادا

شرایط کار دانشجویی در کانادا

افرادی که تمایل به کار حین تحصیل در کانادا دارند باید ابتدا با شرایط و ضوابط مربوطه آشنا شوند. دانشجویان بین‌المللی دارای ویزای تحصیلی (study permit) که به صورت تمام وقت در مؤسسات آموزشی معینی (Designated Learning Institution) ثبت‌نام کرده‌اند، می‌توانند بدون ویزای کار به صورت  off-campus یا خارج از محوطه دانشگاه (در هر بخشی از کانادا) کار کنند که اگر استادی پرمیت به افراد این اجازه را بدهد، می‌توانند تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. دانشجویان بین‌المللی همچنین می‌توانند به صورتon- campus و یا داخل محوطه دانشگاه کار کنند. به منظور واجد شرایط بودن برای مشاغل off-campus دانشجویان باید دارای شرایط زیر باشند:

  • دانشجویان باید دارای مجوز تحصیل (study permit) بوده و دانشجوی تمام وقت باشند.
  • دارا بودن سین نامبر یکی دیگر از موضوعات مهم برای کار کردن در کانادا است.
  • دانشجویان باید در یکی از مراکز آموزشی در کانادا ثبت‌نام کرده باشند.

همچنین افرادی می‌خواهند در مشاغل on-campus فعالیت کنند، نیازی به داشتن مجوز کار (work permit) و یا سین نامبر ندارند و می‌توانند بیش از ۲۰ ساعت در هفته در طول ترم کار کنند.

سین نامبر کانادا (شماره ملی کانادا)

مجوز تحصیل (study permit) دانشجویان نشان‌دهنده این است که آیا افراد اجازه کار در کانادا را دارند یا خیر. این مجوز همچنین نشان‌دهنده شرایط و وضعیت کار نیز است. این اطلاعات، دانشجویان را قادر می‌کند که برای دریافت سین نامبر یا شماره ملی کانادا از طریق Service Canada اقدام کنند. دریافت سین نامبر یکی از مهم‌ترین الزامات پیش از شروع کار دانشجویی در کانادا است. همچنین یکی دیگر از موضوعاتی که دانشجویان باید به آن توجه کنند این است که تا زمانی که فرد درس خود را در دانشگاه شروع نکرده باشد نمی‌تواند کار دانشجویی را آغاز کند.

یافتن شغل در کانادا

بعد از اخذ سین نامبر، یافتن شغل، قدم بعدی برای شروع فعالیت در کانادا است. کارفرمایان کانادایی معمولآً تمایل زیادی به استخدام دانشجویان برای موقعیت‌های شغلی پاره وقت دارند. بنابراین این کشور دارای فرصت‌های شغلی بسیاری برای دانشجویان است. یافتن شغل در کانادا دارای شرایطی است که اولین و اساسی‌ترین آنها داشتن تمرکز و انگیزه کافی است که البته دانستن راهکارهایی در این باره نیز حائز اهمیت است. برای مثال دانشجویان، قبل از جستجو برای شغل مناسب باید رزومه و کاور لتر (Cover Letter) خود را آماده کنند زیرا رزومه و کاورلتر از جمله مهم‌ترین مدارکی است که می‌تواند توجه یک کارفرما را به خود جلب کند. رزومه‌ای که دانشجویان ارائه می‌دهند باید به روز و متناسب با انتظارات کارفرمایان کانادایی باشد. همچنین کاورلتر این فرصت را برای دانشجویان فراهم می‌کند که شخصیت و دستاوردهای خود را برای کارفرمایان آشکار کنند. ارائه کاور لتری مناسب برای موقعیتی خاص، نشان‌دهنده این است که فرد برای شغل مربوطه چقدر شایستگی دارد. آن دسته از دانشجویانی که برای یافتن کار در کانادا دچار اضطراب هستند خوب است بدانند که می‌توانند در مناطق مختلفی از این کشور و یا به صورت آنلاین در وب سایت‌هایی مانند Indeed  Monster و Craigslist شغلی مناسب اتخاذ کنند. همچنین ممکن است دانشجویان در اماکنی مانند کتابخانه، مراکز تفریحی و… (در شهر محل تحصیل خود) موفق به دریافت شغل شوند. خوب است بدانید که یکی از راه‌های بسیار مؤثر برای یافتن شغل توجه به آگهی‌های استخدامی در اماکن مختلف مانند فروشگاه‌ها یا رستوران‌ها هست که دانشجویان بدین منظور باید یک کپی از رزومه خود را همیشه همراه داشته باشند. درست است که یافتن شغل و کار حین تحصیل در کانادا از جمله موضوعات بسیار مهم برای دانشجویان است اما نباید این موضوع را فراموش کنند که آنها هنوز دانشجو هستند و اولویت با تحصیل و دانشگاه است و نباید برای زمان‌هایی که نمی‌توانند در محل کار خود حضور پیدا کنند، خجالت‌زده شوند.

انواع کار دانشجویی در کانادا

همانطور که پیش‌تر گفتیم، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در مشاغل متعددی مشغول به فعالیت شوند. البته در این میان ممکن است تعدادی از دانشجویان نتوانند کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود پیدا کنند اما اگر درآمد شغل مربوطه مناسب باشد، می‌توان تا حدودی از بی ربط بودن آن با رشته تحصیلی چشم پوشی کرد. در ادامه به برخی از مشاغل در دسترس برای دانشجویان بین المللی و همچنین درآمد آنها می‌پردازیم:

عنوان شغلی درآمد مربوطه (در هر ساعت)
کتابدار 25 دلار کانادا
مترجم آموزشی 13 دلار کانادا
دستیار خدمات مشتریان 11 دلار کانادا
دستیار فروش 12 دلار کانادا
آشپز 13 دلار کانادا
معاون دفتر 13 تا 15 دلار کانادا
دستیار منابع انسانی 13 دلار کانادا
نجات غریق 12‌ دلار کانادا

دانشجویان همچنین می‌توانند در طول تابستان کار کنند که برخی از این مشاغل برای آنها به شرح زیر است:

عنوان شغلی درآمد مربوطه (در هر ساعت)
نقاش 13 دلار کانادا
هماهنگ‌کننده فستیوال 10 دلار کانادا
مشاور کمپ (اردوگاه) 12 دلار کانادا
تسهیل کننده برنامه 13 دلار کانادا
هماهنگ کننده فعالیت‌های تفریحی 15 دلار کانادا
نانوا 11 تا 22 دلار کانادا (به صورت ماهیانه)

منبع: