کانادا یکی از بهترین کشور‌ها برای مهاجرت، تحصیل و کار است. سیستم اقتصادی قوی و رفاه بالایی که مردم کانادا دارند، این کشور را به یکی از جذاب‌ترین مقاصد برای افراد از سرتاسر جهان تبدیل کرده است. برای ورود به کشور کانادا، شهروندان ایرانی به ویزا نیاز دارند. در این مقاله درباره انواع ویزای کانادا شامل انواع ویزای موقت، ویزای توریستی و شرایط و مدارک لازم برای دریافت آن، مزایای روش آنلاین برای دریافت ویزای کانادا، درخواست تمدید ویزای توریستی، سوپر ویزای کانادا، ویزای تحصیلی جهت تحصیل در کانادا و مدارک لازم برای دریافت آن، هزینه ویزای کانادا ، دلایل رد شدن درخواست ویزای کانادا و درخواست تجدید نظر توضیحاتی ارائه می‌دهیم.

انواع ویزای کانادا

ویزای کانادا به دو بخش اصلی موقت و دائم تقسیم می‌شود. ویزای موقت ویزایی است که به فرد اجازه می‌دهد تا مدت مشخصی در کانادا حضور داشته باشد. ویزای موقت می‌تواند سینگل یا مولتی باشد. ویزای سینگل به فرد اجازه می‌دهد که در طول مدت ویزا تنها یک بار وارد کانادا شود ولی ویزای مولتی به افراد اجازه می‌دهد تا چندین بار از کانادا خارج و مجدداً وارد شوند. در حال حاضر به دلیل شرایطی که کشور کانادا تعیین کرده، شهروندان ایرانی برای ورود به کانادا بهتر است برای گرفتن ویزای موقت اقدام کنند.

انواع ویزای موقت کانادا

ویزا‌های موقتی که ایرانیان می‌توانند برای ورود به کشور کانادا بگیرند به صورت کلی ویزا‌های زیر است:

 • ویزای توریستی
 • ویزای تحصیلی

ویزای توریستی

کسانی که برای مقاصد توریستی و یا دیدار با اقوام قصد سفر به کانادا را دارند، می‌بایست برای گرفتن این ویزا اقدام کنند. این ویزا به صورت موقت و مدت‌دار به افراد اجازه می‌دهد تا در کانادا بمانند. مدت اعتبار ویزای توریستی، با توجه به شرایط افراد می‌تواند متغیر باشد ولی اکثر ویزا‌های توریستی که صادر می‌شود، ۵ ساله هستند. دارندگان این ویزا حق دارند تا ۶ ماه به صورت مداوم در کانادا حضور داشته باشند و بعد از ۶ ماه باید حتماً حداقل یک بار از کانادا خارج شوند و در صورت تمایل دوباره به کانادا برگردند.

شرایط گرفتن ویزای توریستی

 • داشتن پاسپورت
 • داشتن سلامت فردی
 • نداشتن سوءسابقه کیفری
 • اثبات دلیل برای برگشتن به کشور مبداء
 • داشتن پول لازم برای مدت اقامت در کانادا

شرایطی که در بالا ذکر شد شرایط کلی هستند که افراد برای گرفتن ویزای توریستی کانادا حتماً باید داشته باشند. در اکثر موارد داشتن دعوتنامه معتبر و معاینه پزشکی برای گرفتن ویزای کانادا الزامی است.

مدارک لازم برای ویزای توریستی

 • پر کردن فرم درخواست ویزا
 • مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی
 • ارائه بلیط رفت و برگشت و توضیح در مورد مکانی که می‌خواهید در آن اقامت داشته باشید
 • ارائه دعوتنامه در صورتی که قصد دیدار با خانواده یا دوستان را دارید
 • اثبات نسبت خانوادگی اگر قصد دیدار با خانواده را دارید
 • اطلاعات مهاجرتی خانواده یا دوستان خود در کانادا
 • اظهارنامه بانکی خانواده یا دوستان ساکن کانادا
 • دو قطعه عکس جدید و واضح با پس‌زمینه سفید
 • گواهی اشتغال به کار یا تحصیل و توضیح در مورد اینکه حتماً باید به ایران برگردید
 • ترجمه فیش حقوقی
 • اثبات اینکه اقامت شما در کانادا موقت خواهد بود و ارائه اسناد ملکی برای اثبات برگشتن به ایران
 • اثبات اینکه برنامه‌ای برای کار و یا زندگی در کانادا ندارید
 • گواهی معتبر عدم سوءسابقه

گرفتن ویزای کانادا هم به صورت آنلاین امکان‌پذیر است و هم به صورت حضوری. در شرایط حاضر که کانادا در ایران سفارتخانه‌ای برای انجام کار‌های مربوط به ویزا ندارد، بهترین گزینه برای شهروندان ایرانی، انتخاب روش آنلاین است.

مزایای روش آنلاین برای گرفتن ویزای کانادا

 • هزینه ارسال مدارک وجود ندارد و درخواست افراد در لحظه به دست دولت کانادا می‌رسد.
 • فرآیند ویزا گرفتن با سرعت بیشتری جلو می‌رود.
 • در صورت ناقص بودن مدارک و یا درخواست مدارک بیشتر، افراد به راحتی می‌توانند مدارک را ارسال کنند.
 • بروزرسانی پرونده‌ افراد در لحظه به اطلاعشان می‌رسد.

پس از پرداخت هزینه‌های مربوط به درخواست ویزا و انگشت‌نگاری، نامه‌ای به افراد ارسال می‌شود که زمان و مکان انگشت‌نگاری را مشخص می‌کند. افراد ۳۰ روز وقت دارند تا برای انجام انگشت‌نگاری به صورت حضوری به یکی از کشور‌های همسایه رفته و انگشت‌نگاری را انجام دهند.

برای گرفتن ویزای توریستی کانادا دو مورد است که بسیار در روند گرفتن ویزا تأثیر می‌گذارد:

 • تمکن مالی
 • تاریخچه سفر

تمکن مالی

افراد برای گرفتن ویزای کانادا بایستی نامه تمکن مالی و اظهارنامه بانکی را به سفارت کانادا تحویل دهند. مطمئن‌ترین مبلغ برای اثبات تمکن مالی مبلغ ۵۰۰۰۰ دلار برای هر نفر است. امکان دارد با مبالغ کمتر از این هم افراد ویزای کانادا را دریافت کنند.

تاریخچه سفر

تاریخچه سفر یکی دیگر از اسناد مهمی است که افراد باید برای گرفتن ویزای کانادا از آن استفاده کنند. تاریخچه سفر به کشور‌های خارجی مثل کشور‌های اروپایی (حوزه شینگن)، انگلستان، آمریکا، استرالیا، ژاپن و … داشتن قدرت مالی فرد را برای سفر‌های خارجی به دولت کانادا اثبات می‌کند. همچنین تاریخچه سفر قوی باعث می‌شود که ثابت شود فرد در گذشته به کشور‌های معتبر سفر کرده و دوباره به ایران بازگشته که خود می‌تواند یک نکته بسیار مثبت برای گرفتن ویزای کانادا باشد. افراد باید پاسپورت‌های قبلی خود را نیز برای نشان دادن تاریخچه سفر، به دولت کانادا ارائه دهند.

درخواست تمدید ویزای توریستی

کسانی که با ویزای توریستی در کانادا هستند و قصد دارند تا مدت بیشتری در کانادا باقی بمانند، باید برای ویزیتو رکورد اپلای کنند. کسانی که ویزای توریستی خود را تمدید می‌کنند تاریخ انقضای جدید برای ویزای توریستی خود دریافت می‌کنند. افراد باید ۳۰ روز قبل از پایان اعتبار ویزای توریستی، برای تمدید ویزای خود اقدام کنند.

افراد برای تمدید ویزای خود باید به صورت آنلاین برای گرفتن ویزیتور رکورد اقدام کنند. افراد باید اسکن مدارک و ویزای خود را در سایت مربوطه آپلود کنند. قبل از آپلود کردن مدارک یک سری سؤال شخصی‌سازی شده از افراد پرسیده می‌شود که باید به درستی به آنها پاسخ بدهند.

مدت زمان پاسخگویی به درخواست تمدید ویزای توریستی، می‌تواند تا ۱۰ روز طول بکشد و هزینه آن از ۱۰۰ دلار به بالا است. افرادی که منتظر جواب تمدید ویزای خود هستند ولی اعتبار ویزای آنها در این مدت تمام شده، می‌توانند تا زمانی که جواب درخواست تمدید ویزا برای آنها ارسال می‌شود در کانادا بمانند.

سوپر ویزای کانادا

این ویزا به والدین و مادربزرگ و پدربزرگ افرادی که در کانادا اقامت دائم دارند، داده می‌شود. این نوع ویزا تا ۱۰ سال هم می‌تواند معتبر باشد ولی از آنجایی که پاسپورت ایرانی تا ۵ سال تاریخ انقضا دارد، به ایرانیانی که برای گرفتن این ویزا اقدام می‌کنند، حداکثر ویزای ۵ ساله داده می‌شود. کسانی که این ویزا را دریافت می‌کنند، می‌توانند تا ۲ سال به صورت مداوم در خاک کانادا حضور داشته باشند. لازم به ذکر است که افرادی که با این ویزا در کانادا هستند، اجازه کار و تحصیل ندارند و شامل بیمه دولت کانادا نمی‌شوند و فرد دعوت کننده باید حداقل برای یک سال اول، با استفاده از شرکت‌های بیمه خصوصی، بیمه درمانی برای آنها بگیرد.

مدارک لازم برای گرفتن این ویزا مانند ویزای توریستی است ولی مدارک بیشتری از سمت دعوت‌کننده باید ارائه شود. فرد دعوت‌کننده باید حداقل ۲۴۰۰۰ دلار در سال درآمد داشته باشد و فیش حقوقی و گواهی اشتغال به کار خود را ارائه دهد.

ویزای تحصیلی کانادا

کانادا با داشتن دانشگاه‌های معتبر در سطوح بین‌المللی، یکی از گزینه‌های پرطرفدار برای ادامه تحصیل افراد بشمار می‌رود. نیاز کانادا به نیروی متخصص باعث شده تا فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های کانادا به راحتی وارد بازار کار شوند. همچنین شرایط خوبی که برای گرفتن اقامت دائم برای فارغ‌التحصیلان در نظر گرفته شده باعث شده تا بسیاری از افراد، مهاجرت از طریق تحصیل در کانادا را انتخاب کنند. دانشجویان برای ورود به کانادا هم به ویزا و هم به استادی پرمیت نیاز دارند. دانشجویانی که استادی پرمیت معتبر داشته باشند، اجازه دارند تا سقف ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. در استادی پرمیت افراد ذکر می‌شود که اجازه دارند در داخل و یا خارج از کانادا مشغول به کار شوند.

ویزای تحصیلی کانادا مانند ویزای توریستی یک نوع ویزای موقت محسوب می‌شود. افراد باید توجه داشته باشند که ویزای دانشجویی به کسانی تعلق می‌گیرد که از دانشگاه‌های دی‌ال‌آی (DLI) پذیرش داشته باشند.

دانشگاه‌های DLI دانشگاه‌های معتبری هستند که از سمت دولت و ایالت‌های کانادا اجازه دارند تا دانشجویان بین‌المللی جذب کنند. بسیاری از مؤسسه‌ها و دانشگاه‌های خصوصی در کانادا جزء دانشگاه‌های DLI نیستند و افراد حتماً باید توجه داشته باشند که برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های معتبر، اقدام کنند.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا

 • نامه پذیرش از یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادا
 • پاسپورت
 • گواهی عدم سوءسابقه
 • دو قطعه عکس واضح و جدید با پس‌زمینه سفید
 • معاینات پزشکی
 • اثبات داشتن تمکن مالی (شهریه و هزینه زندگی)

افراد برای گرفتن ویزای کانادا باید اثبات کنند که می‌توانند هزینه زندگی و شهریه دانشگاه را بپردازند. میزان اظهارنامه بانکی مورد نیاز برای گرفتن ویزای دانشجویی مبلغ ۱۰۰۰۰ دلار برای دانشجو و ۴۰۰۰ دلار به ازای هر همراه است. والدین، همسر و فرزندان کسانی که در کانادا تحصیل می‌کنند، می‌توانند برای گرفتن ویزای موقت کانادا اقدام کنند.

دانشجویانی که از دانشگاه‌های کانادا فارغ‌التحصیل می‌شوند باید بعد از منقضی شدن ویزای تحصیلی برای گرفتن اجازه کار پس از تحصیل اقدام کنند تا بتوانند در کانادا بمانند.

هزینه ویزای کانادا

هزینه‌های مربوط به گرفتن ویزای کانادا برای هر فرد به شرح زیر است:

نوع ویزا هزینه بررسی پرونده هزینه انگشت‌نگاری و بایومتریک
ویزای توریستی ۱۰۰ دلار ۸۵ دلار
ویزای تحصیلی ۱۵۰ دلار ۸۵ دلار
استادی پرمیت ۱۵۰ دلار --

رد شدن درخواست ویزای کانادا

پس از انجام مراحل لازم برای گرفتن ویزای کانادا، به افراد یک شماره پیگیری داده می‌شود که می‌توانند با استفاده از آن، وضعیت درخواست ویزای خود را در سایت مشاهده کنند.

رد شدن درخواست ویزای کانادا و یا همان ریجکت شدن ویزا می‌تواند به مسائل مختلفی وابسته باشد. یکی از مهم‌ترین موضوعات، کامل بودن مدارکی است که افراد باید ارسال کنند. متقاضیان باید توجه داشته باشند تا تمامی مدارک درخواست شده را با ترجمه معتبر و دقیق برای سفارت ارسال کنند و به هیچ عنوان جای شک و شبهه باقی نگذارند.

توضیحاتی که افراد برای هدف خود از سفر به کانادا می‌دهند هم تأثیر بسیار زیادی بر روی قبول شدن درخواست ویزای کانادا دارد. افراد باید توضیحات دقیق، درست و منطقی ارائه دهند تا افسران سفارتخانه‌های کانادا به خوبی متقاعد شوند. همچنین دلایلی که برای بازگشت به ایران ارائه داد می‌شود باید دلایل معتبری باشند. به دلیل اینکه اینگونه از اسناد که برای اثبات بازگشت ارائه می‌شود، متر و معیار دقیقی ندارند، افراد باید توجه داشته باشند که تا حدی که در توانشان است اسناد و مدارک معتبر مبنی بر بازگشت به ایران را ارائه دهند. به همین دلیل اسناد ملکی و گواهی اشتغال می‌توانند به عنوان اسناد معتبر شناخته شوند. این اسناد گویای این است که فرد متقاضی دارای وابستگی‌های زیادی به ایران است و منبع درآمد و محل زندگی اصلی او ایران است. پس بهتر است برای جمع‌آوری این اسناد حداکثر دقت را داشته باشید.

اثبات داشتن تمکن مالی از دیگر عوامل مهم برای گرفتن ویزای کانادا است. درخواست افرادی که نتوانند تمکن مالی خود را اثبات کنند، به راحتی ریجکت می‌شود. افراد باید اثبات کنند که می‌توانند هزینه اقامت و زندگی خود را در مدت حضورشان در کانادا بپردازند. اگر احتمال این وجود داشته باشد که فرد نتواند نیاز‌های مالی خود را تأمین کند و برای دولت کانادا مشکل ایجاد کند، درخواست ویزای فرد ریجکت می‌شود. برای این منظور افراد باید با دقت مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی خود را فراهم کنند تا مشکلی برای گرفتن ویزا پیش نیاید.

نداشتن تاریخچه سفر معتبر هم از دلایل ریجکت شدن افراد است. اگر افراد تاریخچه سفر معتبر نداشته باشند، شک بر این می‌رود که فرد قصد دارد در کانادا بماند. نداشتن تاریخچه سفر معتبر ریسک ریجکت شدن درخواست ویزای کانادا را بالا می‌برد.

وضعیت شغلی ضعیف و داشتن سوءسابقه هم از موارد دیگری است که احتمال ریجکت شدن را افزایش می‌دهد.

اعتراض و درخواست دوباره برای گرفتن ویزای کانادا

در زمانی که درخواست ویزای موقت افراد ریجکت شود، راه رسمی برای اعتراض کردن به رد شدن درخواست وجود ندارد و بهتر است که فرد دوباره برای گرفتن ویزا درخواست بدهد. در صورتی که دلیل ریجکت شدن مسائلی مثل نقص مدارک باشد، فرد باید مدارک جدید و کامل‌تری ارائه دهد. همچنین فرد باید مدارکی ارائه بدهد که نشان دهد شرایطش با دفعه قبلی که درخواست گرفتن ویزا داشته، متفاوت است.

با توجه به اینکه قوانین مهاجرتی کانادا هر چند مدت یک بار تغییر پیدا می‌کند، کسانی که قصد گرفتن ویزای کانادا را دارند، حتماً باید به سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا مراجعه کنند تا از آخرین قوانین و شرایط لازم برای گرفتن ویزا مطلع شوند. در سایت رسمی دولت کانادا ابزار‌هایی وجود دارد که افراد با وارد کردن اطلاعات خود، می‌توانند متوجه شوند که چه نوع ویزایی نیاز دارند و از مراحل لازم برای گرفتن ویزا مطلع شوند.

منبع: