اکثر دانشجویانی که قصد دارند بیش از سه‌ ماه در نروژ بمانند، به مجوز اقامت دانشجویی نیاز دارند. ویزا فقط برای نود روز صادر می‌شود و برای اقامت‌ بیشتر، داشتن دریافت ویزای دانشجویی الزامی است. علاقه‌مندان به تحصیل در دانشگاه‌های نروژ در این مقاله با شرایط دریافت ویزای دانشجویی نروژ آشنا می‌شوند.

دانشجویان چه کشورهای باید ویزای دانشجویی نروژ را بگیرند؟

دانشجویان کشورهای شمال اروپا مثل سوئد، فنلاند، دانمارک و ایسلند برای تحصیل در نروژ به دریافت ویزای دانشجویی نیازی ندارند؛ ولی مهاجرت‌شان را به سازمان ثبت ملی نروژ باید اعلام کنند. همچنین دانشجویان کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا (EU) و منطقۀ اقتصادی اروپایی (EEA) و انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) باید در مدت سه ماه اطلاعات‌شان را در پورتال پلیس محلی ثبت کنند. دانشجویان دیگر کشورها، به دریافت اجازۀ اقامت و ویزای دانشجویی نروژ ملزم هستند. گفتنی است هر مرحله از دریافت ویزای دانشجویی نروژ هزینۀ متفاوتی دارد و بسته به کشور مبدأ ممکن است متغیر باشد. برای دریافت ویزای دانشجویی نروژ از شما خواسته می‌شود که مدارک تمکن مالی 120هزارکرونی برای زندگی یکسال ارائه دهید. اگر زمان تحصیل‌تان بیش از یکسال طول می‌کشد، اعتبار ویزای دانشجویی را هر سال باید تمدید کنید. به این نکته توجه کنید که برای تحصیل در مؤسسه‌های خصوصی نروژ شهریه باید بپردازید؛ ولی تحصیل در دانشگاه‌های دولتی رایگان است.

شرایط دریافت ویزای دانشجویی نروژ

برای دریافت ویزای دانشجویی نروژ از کالج یا دانشگاه‌های این کشور باید پذیرش گرفته باشید. پس از دریافت نامۀ پذیرش، به‌منظور اطلاع از مراحل درخواست مجوز تحصیل به نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری نروژ باید مراجعه کنید. بعد از تحویل فرم درخواست اجازۀ اقامت دانشجویی، ارائۀ گذرنامه و دیگر مدارک الزامی است. این مدارک عبارت‌اند از 1. فرم تکمیل‌شدۀ درخواست ویزای دانشجویی؛ 2. رسید پرداخت هزینۀ درخواست ویزا به‌مبلغ 5،300 کرون؛ 3. گذرنامه؛ 4. دو قطعه عکس با پس‌زمینۀ سفید؛ 5. مدارک پذیرش دانشگاه یا کالج تمام‌وقت؛ 6. شواهدی از تمکن مالی کافی برای کل دورۀ تحصیل که به حساب بانکی در نروژ باید واریز شود. (افتتاح حساب بانکی در نروژ بدون داشتن شمارۀ شخصی نروژی دشوار است؛ بنابراین، مبلغ موردنیاز را به‌ حسابی می‌توانید واریز کنید که دانشگاه یا مؤسسۀ آموزشی‌تان برای شما باز کرده است). همچنین، مدرکی دال بر تمکن مالی برای هرسال تحصیلی به‌مدت ده‌ ماه و به مبلغ حدود 117هزار کرون (14هزار دلار) باید ارائه دهید. ؛ 7. مدارک اجاره یا خرید خانه، آپارتمان، خوابگاه یا اتاق محل اقامت؛ 8. مدرک خروج از نروژ بعد از اتمام مجوز اقامت؛ 9. تکمیل و امضای مدارک پرینت‌شدۀ UID.

زمان دریافت اجازۀ اقامت دانشجویی ممکن است دو ماه یا بیشتر زمان ببرد؛ بنابراین، توصیه می‌شود در اولین فرصت برای دریافت آن اقدام کنید. بعد از تأیید مدارک و دریافت ویزای دانشجویی نروژ، حق زندگی در این کشور را خواهید داشت. بعد از ورود به نروژ برای انگشت‌نگاری و گرفتن عکس به پلیس این کشور باید مراجعه کنید. شایان ذکر است پس از ده روز کاری، کارت اقامت‌ برای‌تان ارسال می‌شود.

اجازۀ کار با ویزای دانشجویی نروژ

با دریافت ویزای دانشجویی نروژ، اجازه دارید حین تحصیل بیست ساعت در هفته پاره‌وقت و در تعطیلات تابستانی تمام‌وقت کار کنید. همچنین، سه ماه پیش از انقضای ویزای دانشجویی‌تان ازطریق پورتال آنلاین نروژ برای تمدید آن می‌توانید اقدام کنید. به‌منظور تمدید ویزا، به ارائۀ مدارک تمکن مالی و گزارش پیشرفت تحصیلی نیاز دارید. گفتنی است دانشجویان بعد از اتمام تحصیل در نروژ، برای گرفتن مجوز اقامت حداکثر شش‌ماهه می‌توانند اقدام کنند. در این مدت، به آنان اجازه داده می‌شود که شغلی پیدا کنند و به‌عنوان نیرویی ماهر مشغول فعالیت شوند.

منابع