پس از انتخاب نروژ برای تحصیل، با ویزای تحصیلی نروژ نیز باید آشنا شویم؛ زیرا بدون داشتن آن، نمی‌توان به این کشور وارد شد و تحصیل کرد. البته دانشجویان اهل کشورهای ایسلند، دانمارک، سوئد و فنلاند به ویزا برای ورود به نروژ نیازی نخواهند داشت. ناگفته نماند دانشجویان اروپایی یا نواحی اقتصادی این قاره حداکثر نود روز بدون داشتن اجازۀ اقامت می‌توانند در نروژ بمانند؛ اما آنان هم به‌منظور اقامت بیش از نود روز، برای اجازۀ اقامت دانشجویی باید درخواست دهند.

دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در نروژ برای ورود به این کشور، به دریافت ویزای تحصیلی یا همان اجازۀ اقامت نیاز خواهند داشت. به‌عبارت‌دیگر، تمامی افرادی که اهل کشورهای اسکاندیناوی و نواحی اقتصادی اروپا نیستند، برای ورود به نروژ و اقامت بیش از سه ماه باید ویزا داشته باشند. پس از اطلاع از این موضوع، برخی گمان می‌کنند اگر بخواهند کمتر از سه ماه در این کشور بمانند، به اجازۀ اقامت نیازی نخواهند داشت. دربارۀ این مسئله باید بگوییم اگر مدت اقامت کمتر از سه ماه هم باشد، داشتن ویزا الزامی است. در مطلب حاضر، دربارۀ ویزای تحصیلی نروژ بیشتر صحبت خواهیم کرد.

مزایای دریافت ویزای تحصیلی نروژ

متقاضیان پس از دریافت ویزای تحصیلی نروژ اجازه دارند به این کشور وارد شوند و در دانشگاه مدنظرشان تحصیل کنند. داشتن ویزای تحصیلی نروژ مزایایی برای آنان به‌ارمغان می‌آورد. یکی از این مزایا آن است که دانشجویان با دریافت ویزای تحصیلی، اجازه دارند درکنار تحصیل حداکثر بیست ساعت در هفته کار کنند. کسانی که می‌خواهند پس از فارغ‌التحصیلی در نروژ بمانند، برای گرفتن اجازۀ اقامت شش‌ماهه می‌توانند اقدام کنند تا شغل دلخواهشان را پیدا کنند.

مدارک و شرایط دریافت ویزا

برای دریافت ویزای تحصیلی نروژ ابتدا در رشتۀ تحصیلی خاصی از یکی از دانشگاه‌ها یا کالج‌های نروژ باید پذیرش بگیرید و بعد از دریافت نامۀ پذیرش، به نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری نروژ بروید و دربارۀ روند دریافت اجازۀ اقامت پرس‌وجو و از کشور مبدأ برای ویزای تحصیلی نروژ اقدام کنید.

مراحل دریافت ویزا

مراحل دریافت ویزای تحصیلی یا اجازۀ اقامت دانشجویی در نروژ تا حدود زیادی به کشوری بستگی دارد که از آن اقدام می‌کنید. درادامه، مراحل عمومی دریافت ویزای تحصیلی نروژ را برای دانشجویان بین‌المللی بیان خواهیم کرد.

مرحلۀ اول

در اولین مرحله، دانشجویان برای دریافت پذیرش از دانشگاه نروژی مدنظرشان باید درخواست پذیرش دهند و در‌صورت دریافت پذیرش، مراحل بعد را طی کنند.

مرحلۀ دوم

در این مرحله، دانشجویان باید بررسی کنند آیا اقدام برای دریافت پذیرش آنلاین است یا برگه‌ای. برای این منظور، از دانشگاه مقصد می‌توانند راهنمایی بخواهند.

مرحلۀ سوم

در مرحلۀ سوم، دانشجویان هزینۀ اقدام برای دریافت ویزا را باید پرداخت کنند که این هزینه به کشور مبدأ بستگی دارد؛ اما معمولاً حدود ۵،۳۰۰ کرون نروژ (معادل ۶۳۳ یورو) است.

مرحلۀ چهارم

در این مرحله، دانشجویان حساب بانکی نروژی باید افتتاح کنند. برای این کار، آنان از دانشگاه مقصد می‌توانند کمک بگیرند؛ زیرا ممکن است باز‌کردن حساب در بانک‌های نروژی بدون داشتن شمارۀ شناسایی نروژی کمی سخت باشد. شایان ذکر است ازآنجاکه ایرانیان برای باز‌کردن حساب از ایران با مشکلاتی مواجه می‌شوند، مد‌رکی دال بر داشتن بودجۀ موردنیاز در حساب بانکی‌شان در ایران و چگونگی دسترسی به آن از نروژ را می‌توانند ارائه دهند.

در پنجمین مرحله، از دانشجویان خواسته می‌شود هزینه‌های موردنیاز برای زندگی در نروژ را کنار بگذرانند. طبق اعلام دانشگاه‌های این کشور، حداقل هزینۀ موردنیاز برای سال اول ۱۲۴هزار کرون است. ناگفته نماند دریافت‌کنندگان بورسیه یا کمک‌هزینه مدارکی دال بر بهره‌بردن از کمک‌های یادشده باید ارائه دهند.

مرحلۀ ششم

بعد از کنارگذاشتن هزینه‌ها، نوبت به یافتن مسکن در نروژ می‌رسد که دانشجویان می‌توانند آنلاین به‌دنبال منزل شخصی یا آپارتمان یا خوابگاه‌های دانشجویی بگردند.

مرحلۀ هفتم

در آخرین مرحله، دانشجویان دیگر مدارک موردنیاز را باید آماده کنند. برخی از مدارک عمومی عبارت‌اند از: اپلیکیشن فرم، گذرنامۀ معتبر، عکس جدید، نامۀ پذیرش از دانشگاه، گواهی تمکّن مالی، گواهی مسکن و بیمۀ سلامت یا درمانی.

بعد از تکمیل مدارک، دانشجویان درخواست خود را باید ارسال کنند. در‌صورت تأیید‌، کارت اقامتشان را برای تحصیل در نروژ  دریافت می‌کنند.

منبع: