اگر به تحصیل در یک کشور اروپایی با حداقل هزینه فکر می‌کنید، ایتالیا می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برایتان باشد. شما می‌توانید با استفاده از بورسیه تحصیلی که دولت ایتالیا در اختیارتان قرار می‌دهد در این کشور تحصیل و از امکانات رفاهی آن استفاده کنید. در ادامه به بررسی مزایای تحصیل در ایتالیا پرداخته‌ایم.

8 مورد از مهم‌ترین مزایای تحصیل در ایتالیا

۱- دانشگاه‌های بین‌المللی با محیطی مناسب برای دانشجویان

ایتالیا به عنوان مقصدی مناسب برای دانشجویان بین المللی شناخته می شود. یکی از دلایل آن اعتبار دانشگاه های ایتالیا است. فضای چندملیتی این کشور به همراه شعبه‌های زیاد دانشگاه‌های بین المللی ایتالیا شرایط را برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی آسان کرده است. شعبه های زیاد دانشگاه معتبر بین المللی در کنار فضای چند ملیتی، یکی از مزایای تحصیل در ایتالیا است و این کشور را به یکی از مناسب‌ترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده است.

دانشگاه بولونیا به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه های اروپا منشاء نظام آموزش عالی غرب محسوب می شود. همچنین بولونیا یکی از برترین شهرهای اروپا در زمینه برنامه جابجایی دانشجو به شمار می رود.

برخی دیگر دانشگاه های معتبر ایتالیا:

۲- کشوری ارزان برای دانشجویان بین المللی

یکی از مهمترین مزایای تحصیل در ایتالیا هزینه پایین است. ایتالیا یکی از مقرون به صرفه ترین کشورهای اروپایی از لحاظ هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی به حساب می‌آید.

  • میانگین شهریه دانشگاه های دولتی ایتالیا برای تمام مقاطع تحصیلی، سالیانه بین ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو است و درصورت داشتن بورسیه استانی، تحصیل در ایتالیا تقریبا رایگان خواهد بود.
  • متوسط هزینه زندگی دانشجویی به صورت ماهیانه: بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو که این هزینه شامل، اجاره خانه، تغذیه، حمل و نقل و تفریح می‌باشد.
  • گران ترین شهرهای ایتالیا: رم، میلان و بولونیا
  • ارزان ترین شهرهای ایتالیا: پیزا، پادوا و تورین

۳- تحصیل به زبان انگلیسی

این مورد می‌تواند یکی از مهمترین مزایای تحصیل در ایتالیا باشد. در ایتالیا شما می‌توانید برنامه تحصیلی مناسب در رشته تحصیلی مورد علاقه‌تان را به زبان انگلیسی پیدا کنید، از هنر تا علوم رایانه‌ای. در ادامه محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در ایتالیا آورده شده است:

  • روابط بین الملل
  • MBA
  • مهندسی الکترونیک
  • علوم کامپیوتر
  • معماری
  • طراحی فشن

شما باید ۲۰ امتحان را پشت سر بگذارید تا موفق به کسب مدرک شوید ( به طور متوسط ۸ امتحان در هر سال تحصیلی) بیشتر این آزمون‌ها به صورت شفاهی برگزار می شود. در بعضی از رشته‌های خاص مانند داروسازی و مهندسی، شما باید ۴۰ تا ۵۰ امتحان را در هر سال تحصیلی انجام دهید. امتحانات شفاهی شرایط را برای بسیاری از دانشجویان آسان‌تر می کند، اما اگر خجالتی باشید ممکن است مقداری با این موضوع به مشکل بخورید. قرار گرفتن در شرایط امتحان شفاهی تمرین خوبی است تا مهارت‌های ارتباطی خود را تقویت کنید.

۴- حمل و نقل آسان و ارزان به سراسر کشور به عنوان یکی از مزایای تحصیل در ایتالیا

شما می‌توانید تنها با چند یورو سوار اتوبوس یا قطار شوید تا از شهر سرد و مه‌گرفته میلان به شهر گرم و ساحلی بولونیا بروید که یکی از زیباترین ساحل‌های دنیا را دارد. تقریبا ۸۷ فرودگاه در تمام شهرهای بزرگ ایتالیا پروازهای منظم به شهرهای اروپایی و غیراروپایی دارند. همچنین شما می‌توانید به راحتی با قطار به تمامی شهرهای ایتالیا سفر کنید؛ ۷۷ ایستگاه اصلی راه آهن در سراسر ایتالیا قرار دارد. این موضوع زندگی را برای خیلی از دانشجویان آسان‌تر کرده و فرصت خوبی را برای دانشجویانی فراهم کرده که دوست ندارند با ماشین یا هواپیما سفر کنند.

۵- محاصره شده با هنر، معماری و مد

برای آن دسته از دانشجویان که ایتالیا را برای تحصیل در رشته­‌هایی مانند هنر، معماری یا فشن انتخاب می‌­کنند این مورد می‌تواند از مهمترین مزایای تحصیل در ایتالیا باشد. حتی اگر برای تحصیل در هر رشته دیگری به ایتالیا مهاجرت کنید مطمئناً از ویژگی‌های فرهنگ ایتالیایی هیجان‌زده خواهید شد. ایتالیا زادگاه هنر رنسانس است و شما در سراسر ایتالیا نشانه‌های این موضوع را می‌بینید.

۶- کشوری پر از شگفتی ها

در حالی که شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در ایتالیا زندگی می‌کنید، تقریباً محال است که از فرصت بازدید بناهای تاریخی ثبت شده در سازمان ملل استفاده نکنید. ایتالیا با داشتن ۵۱ بنای فرهنگی و تاریخی که در یونسکو ثبت شده جزو توریستی‌ترین کشورهای دنیا به شمار می‌آید.

۷- زندگی شبانه در ایتالیا

در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، ساعت شروع و پایان زندگی در ایتالیا متفاوت است. در ساعت ۸ شب خیابان‌های ایتالیا پر از جمعیت است و بعضی شب‌ها از ساعت ۸ به بعد زندگی شبانه شروع می‌شود. در بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی در ساعت ۶ عصر شهر خالی از سکنه به نظر می رسد و دیگر کسی در خیابان‌ها نیست، موضوعی که قطعا در ایتالیا اتفاق نخواهد افتاد.

در شهرهای دانشجویی ایتالیا، شما در ساعت ۹ یا ۱۰ شب می‌توانید در خیابان‌ها قدم بزنید، به خصوص در فصل‌های بهار، تابستان و پاییز، موضوعی که باعث می‌شود شما حس خوبی از دیدن مردم در خیابان‌ها و جاری بودن زندگی داشته باشید. و به عنوان کسی که قرار است سالیان زیادی در ایتالیا زندگی کنید این موضوع می‌تواند از مزایای تحصیل در ایتالیا به حساب بیاید.

۸- طعم واقعی پیتزا را امتحان کنید

فکرش را بکنید! خوردن پیتزای واقعی یکی از مزایای تحصیل در ایتالیا باشد! اما خوب است بدانیم ایتالیایی‌ها را در سراسر دنیا با پیتزا می‌شناسند، البته که شما می‌توانید پیتزا را در هر کشوری امتحان کنید، اما برای چشیدن طعم پیتزای اصیل ایتالیایی باید به ایتالیا بروید. من مطمئن نیستم که کسی تا الان رمز پخت پیتزای ایتالیایی را کشف کرده باشد اما حقیقت این است که شما باید آن را امتحان کنید تا متوجه منحصر به فرد بودنش بشوید. پیتزا در ایتالیا با خمیر نازک درست می‌شود بنابراین انتظار نداشته باشید که روی آن ماهی تن قرار بگیرد یا مخلفات زیادی داشته باشد.

این موضوع در خصوص پاستا نیز وجود دارد، شما می‌توانید از پاستا در سایزهای مختلف لذت ببرید، کاواتلی، راویولی و… از پاستاهای معروفی هستند که بیشتر رستوران‌های ایتالیایی آنها را به صورت خانگی برای شما طبخ می‌کنند. ایتالیایی‌ها در خصوص درست کردن قهوه نیز ادعای زیادی دارند.

منبع: