مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل یکی از روش‌های ساده و البته کم‌هزینه برای دریافت اقامت اروپا، زندگی و کار در این قاره سبز است. به لطف شرایط ساده تحصیل در ایتالیا به خصوص برای دانشجویان بین‌المللی، تحصیل در این کشور و ورود به دانشگاه‌های تاریخی و مطرح ایتالیا می‌تواند شرایط و فرصت مناسبی برای دانشجویان فراهم کند تا از طریق تحصیل در این کشور مهم، پلی برای اقامت خود در قاره اروپا بسازند. بنابراین اگر به دنبال کسب تجربه تحصیل در یکی از کشور‌های مطرح اروپایی و زندگی در آن هستید، مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل می‌تواند یک انتخاب‌ها هوشمندانه باشد. در این مطلب شرایط مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل و نحوه دریافت اقامت از این کشور مورد بررسی قرار گرفته است.

معرفی سیستم آموزشی جهت تحصیل در ایتالیا

قبل از بررسی شرایط مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل بهتر است در ابتدا تا حدودی با نظام آموزش عالی در ایتالیا و انواع مدارک تحصیلی این کشور آشنا شویم. در حالت کلی مراکز آموزش عالی در ایتالیا به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 1. دانشگاه‌ها (دانشگاه‌های دولتی و خصوصی)
 2. آموزش عالی هنرهای زیبا، موسیقی و رقص (Alta Formazione Artistica e Musicale یا به اختصار AFAM)
 3. مؤسسات عالی فنی (Istituti Tecnici Superiori یا به اختصار ITS)

مهم:

دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل در ایتالیا باید صلاحیت تحصیلی خود را نشان دهند. تأیید صلاحیت تحصیلات متوسطه متقاضیان منوط به گذراندن یک دوره تحصیلی حداقل ۱۲ ساله است. اگر تحصیلات در کمتر از ۱۲ سال پایان یافته باشد، گواهی تأیید تحصیلات متوسطه باید با گواهی دانشگاهی آزمون‌های گذرانده‌‌شده یا یک مقطع بالاتر از تحصیلات متوسطه که کمبود سال‌های تحصیلات متوسطه را پوشش دهد، همراه باشد (برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت www.studyinitaly.it مراجعه کنید).

مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه‌های ایتالیا

یکی از مهمترین مسائلی که دانشجویان برای دریافت پذیرش تحصیلی از ایتالیا می‌بایست به آن توجه کنند، انتخاب دقیق مقطع تحصیلی است. مقاطع تحصیلی دانشگاه‌ها به این صورت دسته‌بندی می‌شوند:

 • کارشناسی (Laurea)
 • کارشناسی ارشد (Laurea Magistrale)
 • دکتری (Dottorato di Ricerca)
 • ارشد تخصصی و دوره‌های تکمیلی

برای کسب اطلاعات دقیق‌تر و جزییات مربوط به مقاطع تحصیلی در دانشگاه‌های ایتالیا به صفحه آموزش عالی در ایتالیا مراجعه کنید.

مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل در دانشگاه های برتر‌

مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل در دانشگاه های برتر‌

بعد از آشنایی با سیستم آموزشی و مقاطع تحصیلی در دانشگاه‌های این کشور، نوبت آشنایی با دانشگاه‌های مطرح ایتالیا است. بدون شک یکی از مهمترین عواملی که موجب شده تا تحصیل در ایتالیا به یک گزینه محبوب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شود، وجود مراکز آموزش عالی معتبر و طراز اول جهانی است. در جدید‌ترین رتبه‌بندی برترین‌ دانشگاه‌های جهان (۲۰۲۱) که توسط موسسه QS صورت گرفته است، دانشگاه‌های ایتالیا جز برترین دانشگاه‌های دنیا قرار دارند. در این رتبه‌بندی، ایتالیا با داشتن ۳۶ دانشگاه در بین هزار دانشگاه مطرح جهان یکی از کشور‌های برجسته اروپایی در این زمینه (تعداد دانشگاه) است. این یعنی با تحصیل در یکی از این دانشگاه‌های مشهور ایتالیا، رزومه تحصیلی شما به مراتب قوی‌تر شده و در نتیجه شرایط مساعد‌تری برای اقامت و پیدا کردن کار برای شما ایجاد می‌شود. در زیر می­ توانید نام برخی از برترین دانشگاه‌های ایتالیا به همراه جایگاه آن در جدید­­ترین رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۲۱ را مشاهده کنید.

 • دانشگاه پلی‌تکنیک میلان (رتبه ۱۳۷)
 • دانشگاه بولونیا (رتبه ۱۶۰)
 • دانشگاه ساپینزا رم (رتبه ۱۷۱)
 • دانشگاه نرماله (رتبه ۲۰۴)
 • دانشگاه پادوا (رتبه ۲۱۶)
 • دانشگاه میلان (رتبه ۳۰۱)
 • دانشگاه پلی‌تکنیک تورین (۳۰۸)
 • دانشگاه پیزا (۳۸۳)
 • دانشگاه ناپل (۳۹۲)

برای مشاهده دیگر دانشگاه‌های حاضر در این لیست می‌توانید به صفحه برترین دانشگاه‌ های ایتالیا در جدید‌ترین رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۲۱ مراجعه کنید.

شرایط مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل

شرایط مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل به مراتب راحتر‌تر از دیگر کشور‌های اروپایی است. در واقع دانشجویان‌ بین‌المللی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا و مهاجرت به این کشور شرایط ساده‌تری در پیش روی دارند. این شرایط ساده عبارت است:

 • شرایط ساده اخذ پذیرش (امکان دریافت پذیرش اکثر دانشگاه‌های ایتالیا بدون مدرک زبان، بدون شرط معدل، بدون گذراندن آزمون ورودی، بدون محدودیت سنی و حتی با داشتن گپ تحصیلی (وقفه ایجادشده پس از آخرین مدرک تحصیلی) وجود دارد)
 • شهریه پایین دانشگاه (شهریه دانشگاه های ایتالیا با توجه به نوع رشته و نوع مقطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری) ممکن است متفاوت باشد. به طور معمول شهریه دانشگاه های ایتالیا می‌تواند از ۰ تا ۵۰۰۰ یورو برای یک سال تحصیلی باشد. البته اگر شما دانشجوی بین‌المللی باشید ممکن است در برخی از دوره‌ها تحصیلی (study programmes) مجبور به پرداخت هزینه بیشتری باشید.
 • امکان انجام کار دانشجویی به مدت ۲۰ ساعت در هفته (برای تامین برخی از هزینه‌های زندگی و تحصیل)
 • شرایط ساده دریافت ویزای تحصیلی
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در بیشتر دانشگاه‌های ایتالیا به خصوص مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری

مهاجرت و تحصیل رایگان در ایتالیا

مهاجرت و تحصیل رایگان در ایتالیا

یکی دیگر از مزیت‌های مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل، امکان استفاده از بورسیه‌های دولتی ایتالیا است. این بورسیه‌ها که بیشتر آن­­­ها از طرف دولت تامین مالی می‌­شود به دانشجویانی تعلق خواهد گرفت که به دلیل مسائل اقتصادی، در تامین هزینه­ های دانشگاه و زندگی در این کشور با مشکل مواجه شوند. از این رو دولت ایتالیا برای تشویق دانشجویان به ادامه تحصیل و کمک به آن­ها بورسیه‌های در نظر گرفته است که به نوعی می‌توان گفت تحصیل رایگان در ایتالیا یا تحصیل با هزینه بسیار پایین امکان­پذیر است.

بیشتر این بورسیه‌ها بر پایه نیاز (need-based) طراحی شده است و  همان­طور که از نام آن پیدا است، به دانشجویانی تعلق خواهد گرفت که بتوانند نشان دهند به دلیل وضعیت مالی قادر به پرداخت هزینه ­های تحصیل نیستند و این موضوع می­تواند مانع بزرگی برای دست­یابی به اهداف تحصیلی آن­ها (تحصیل در ایتالیا) باشد. در این نوع بورسیه، اگر دانشجو هنوز تحت پوشش والدین خود باشد و والدین به دلیل مشکلات مالی نتوانند هزینه ­های تحصیل فرزند خو را تامین کنند، می‌توانند برای دریافت این بورسیه درخواست خود را ارائه دهند. البته ممکن است فاکتور­های دیگر از طرف اعطا کنندگان این نوع بورسیه‌ها مورد بررسی قرار بگیرید. فاکتور‌های مانند (سن، میزان درآمد سالانه خانواده، وضعیت مسکن در ایران و تعداد خواهران و برادران) مورد بررسی قرار می‌گیرد نه سوابق تحصیلی متقاضی.

یکی از معرف‌ترین بورسیه‌های دولتی ایتالیا که طرف‌داران زیادی بین دانشجویان بین‌المللی به خصوص دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در ایتالیا دارد، بورسیه استانی است. بورسیه استانی یا (DIRITTO ALLO STUDIO UNIVERSITARIO) به طور خاص برای کمک به دانشجویان بین‌المللی طراحی شده است و در صورت موفقیت در کسب این بورسیه، داشجویانی که به دنبال مهاجرت تحصیلی به ایتالیا هستند، می‌توانند از مزیت‌های زیر بهره‌مند شوند.

 1. معافیت از پرداخت شهریه دانشگاه
 2. خوابگاه رایگان + یک وعده غذای رایگان (در روز) + کمک‌هزینه نقدی تا ۳۰۰۰ یورو در سال و در صورت عدم اختصاص خوابگاه و غذا به متقاضی، کمک‌هزینه تا ۵۲۰۰ یورو در سال خواهد بود
 3. تخفیف استفاده از حمل و نقل عمومی

البته علاوه‌بر این بورسیه، بورسیه‌های دیگری مانند، بورسیه استعداد­یابی (Invest Your Talent in Italy) و بورسیه وزارت امور خارجه و همکاری‌‌های بین‌‌‌‌‌المللی ایتالیا وجود دارد که هر کدام دارای شرایط خاص خود است. بنابراین می‌توان گفت مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل در صورت دریافت یکی از این بورسیه‌های دولتی می‌تواند شرایط بسیار ایده‌آلی برای دانشجویان در حین تحصیل ایجاد کند. اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه‌های دولتی ایتالیا»

شرایط سنی مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل و دریافت ویزا

شرایط سنی تحصیل در ایتالیا در مقاطع تحصیلی مختلف، متفاوت است؛ اما به طور کلی می‌توان گفت که دانشگاه‌های ایتالیا و سفارت این کشور، در این مورد چندان سخت‌گیر نیستند. برای مثال اگرچه گفته می‌شود که اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی برای متقاضیان بالای ۲۸ همراه با ریسک است، اما متقاضیانی با سن بیشتر (۳۰ سال به بالا) نیز توانسته‌اند ویزا دریافت کنند یا در مقطع کارشناسی ارشد، اگرچه معمولاً ریسک ویزای تحصیلی برای متقاضیان بالای ۳۵ سال مطرح می‌شود، اما دانشجویانی بوده‌اند که با سن بالاتر (۴۰ سال) نیز برای ادامه تحصیل در این مقطع از دانشگاه پذیرش و از سفارت ایتالیا ویزا دریافت کرده‌اند. برای تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا نیز محدودیت سنی خاصی وجود ندارد و رزومه تحصیلی، سوابق کاری و شرایط هر فرد جداگانه بررسی می‌شود. برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا و جزییات جدید مربوط به آن مطلب زیر را به دقت مطالعه کنید.

شرایط اقامت ایتالیا بعد از تحصیل

دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری می‌توانند بعد از پایان تحصیل برای دریافت اقامت موقت (temporary stay permit) یا به ایتالیایی (permesso di attesa occupazione) که حداکثر ۱۲ ماه است درخواست خود را ارائه دهند. در این ۱۲ ماه دانشجویان می‌توانند به صورت قانونی در ایتالیا زندگی کنند و به جستجوی کار بگردند. در صورتی که بتوانید ۵ سال به طور مداوم در این کشور کار و زندگی کنید، می‌توانید اقامت دائم ایتالیا را دریافت کنید. بنابراین با توجه به اینکه پیدا کردن کار نقش مهمی در دریافت اقامت دائم دارد، دانشجویان بهتر است شرایط رشته تحصیلی در دانشگاه و فرصت‌های شغلی مربوطه به این رشته را مورد بررسی قرار دهند. در حالت کلی ایتالیا در بخش‌های زیر دارای بیشترین میزان استخدام است.

 • خودروسازی
 • محصولات شیمیایی
 • فرآورد‌های غذایی
 • مهندسی
 • بیمه
 • داروسازی
 • ارتباطات از راه دور
 • مارک های لوکس و خرده فروشی
 • صنعت توریست و گردشگری

جمع‌بندی

با توجه به مطالب گفته شده در بالا، مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل به دلیل شرایط ساده‌ اخذ پذیرش و البته دریافت کمک هزینه‌های دولتی می‌تواند یکی از راه‌های دریافت اقامت این کشور صنعتی و مهم اروپایی باشد. کسب مدرک معتبر از دانشگاه‌های ایتالیا، شانس پیدا کردن کار در این کشور و حتی کشور‌های دیگر اروپایی را به مراتب افزایش خواهد و این موضوع می‌تواند کمک بزرگی برای دریافت اقامت اروپا از طریق تحصیل باشد.

منابع

https://www.educations.com