همان‌طورکه در مطالب پیشین گفته‌ایم، کشور ایتالیا علاوه‌بر دانشگاه‌های برتر و باکیفیت، مکان‌های تاریخی و فرهنگ بسیار غنی دارد و در دانشگاه‌هایش، رشته‌های متعددی به زبان انگلیسی ارائه می‌‌شود. همین موضوع سبب می‌‌شود دانشجویان بین‌المللی فراوانی این کشور را برای تحصیل انتخاب کنند. تحصیل رایگان در ایتالیا یکی دیگر از دلایل جذابیت تحصیل در ایتالیا به‌حساب می‌آید. پزشکی یکی از رشته‌های پرطرفدار ارائه‌شده در دانشگاه‌های این کشور است‌؛ اراین‌رو، تصمیم گرفتیم در مطلب حاضر دربارۀ مزایای تحصیل پزشکی در ایتالیا بیشتر صحبت کنیم.

آموزش باکیفیت پزشکی در دانشگاه‌های برتر

نام برخی از دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا در میان مؤسسه‌های آموزشی برتر جهان دیده می‌شودکه همین موضوع یکی از مزایای تحصیل پزشکی در ایتالیا است. براساس رتبه‌بندی وبگاه QS، ۲۸ دانشگاه ایتالیا در میان ۵۰۰ دانشگاه پزشکی معتبر دنیا قرار گرفته‌اند که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از: دانشگاه میلان (رتبۀ ۷۲)، دانشگاه بولونیا (رتبۀ ۷۸)، دانشگاه ساپینزای رم (رتبۀ ۱۰۵)، دانشگاه پادوا (رتبۀ ۱۲۴) و دانشگاه پاویا (رتبۀ ۲۵۰).

پذیرش آسان

یکی دیگر از مزایای تحصیل پزشکی در ایتالیا این است که برخلاف بسیاری از کشورها، دانشگاه‌های پزشکی این کشور به مصاحبه و انگیزه‌نامه و GPA مشخصی نیازی ندارند و تنها معیار ارزیابی برای متقاضیان این رشته، نتیجۀ آزمون IMAT است. برای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ این آزمون، به صفحۀ یادشده مراجعه کنید.

هزینۀ مقرون‌به‌صرفۀ زندگی

به‌طورکلی، ایتالیا از‌جمله کشورهای اروپایی مقرون‌به‌صرفه برای زندگی و تحصیل است و دانشجویان با بهره‌بردن از بورسیه استانی ایتالیا، می‌توانند بدون پرداخت شهریه در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنند. طبق این بورسیه، مبلغی نیز به دانشجویان پرداخت می‌شود تا بتوانند راحت‌تر زندگی کنند.

دریافت مدرک اروپایی

دانشجویان رشتۀ پزشکی دانشگاه‌های ایتالیا پس از فارغ‌التحصیلی مدرک اروپایی پزشکی دریافت می‌کنند که این مدرک به آنان امکان کار‌کردن یا تخصص‌گرفتن در تمامی کشورهای اروپایی و انگلیس را می‌دهد. ناگفته نماند دانشجویانی که تمایل دارند زندگی حرفه‌ای‌شان را در آمریکا بگذرانند، می‌توانند USMLE را دریافت کنند.

تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی

همان‌طورکه در مقدمه گفتیم، دانشگاه‌های ایتالیا رشته‌های متعددی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند که پزشکی یکی از آن‌هاست. در ایتالیا، بیش از شانزده رشتۀ مرتبط با پزشکی به زبان انگلیسی تدریس می‌شود که بیشترشان در دانشگاه‌های دولتی است. همین موضوع به دانشجویان پزشکی ایتالیا امکان می‌دهد تا بتوانند زندگی حرفه‌ای خود را در سراسر جهان ادامه دهند.

دوره‌های Exchange

بیشترِ دانشگاه‌های ایتالیایی با بسیاری از دانشگاه‌های اروپا، حتی ایالات متحدۀ آمریکا، همکاری بین‌المللی دارند و دانشجویان پزشکی می‌توانند در یکی از دوره‌های Exchange دانشگاه‌های Partner شرکت کنند و یک نیمسال یا سال تحصیلی را در آن‌ها بگذرانند. گفتنی است هنگام گذراندن این دوره‌ها، دانشجویان باید امتحان‌های تئوری و عملی نیز پشت سر بگذارند.

در پایان، بد نیست بدانید ویژگی‌های دیگری نظیر سیستم حمل‌ونقل پیشرفته و آسان و دانشگاه‌های مجهز به امکانات به‌روز و سیستم درمانی عالی سبب شده‌اند که دانشجویان به تحصیل پزشکی در ایتالیا بیشتر تمایل پیدا کنند.

منابع: