بورسیه استانی ایتالیا یکی از بورسیه‌های محبوب‌ دنیا محسوب می‌شود؛ زیرا شرایط دریافت آن نسبتاً راحت و کمک‌هزینه‌ای  است که تمام شهریۀ دانشگاه‌های ایتالیایی و بخشی از هزینه‌های زندگی را پوشش می‌دهد. این بورسیه تمامی دانشجویانی را شامل می‌شود که از تمکّن مالی کافی برای گذراندن دوره‌های تحصیلی در ایتالیا بی‌بهره‌اند. شاید بهتر باشد برای بورسیۀ استانی نام «بورسیۀ جهان سوم» را نیاوریم؛ زیرا علاوه‌بر ایران، دانشجویان کشورهای دیگر و حتی خودِ دانشجویان ایتالیایی (درصورت داشتن شرایط لازم) از این بورسیه می‌توانند بهره‌مند شوند. در این مطلب، با مدارک بورسیه استانی ایتالیا آشنا خواهیم شد.

مدرک شناسایی سرپرست و اعضای خانواده

شناسنامۀ سرپرست (مادر یا پدر) به زبان ایتالیایی باید ترجمه شود و به تأییدیۀ دادگستری و امورخارجه و سفارت ایتالیا در تهران برسد.

مدرک مالی خانواده

فیش حقوقی یا گواهی حقوقی میزان درآمد ماهانۀ مربوط به کل سال سرپرست به زبان ایتالیایی باید ترجمه شود.

اجاره‌نامه یا سند ملکی

سند ملکی یا اجاره‌نامه‌ای که به نام سرپرست خانواده است، به زبان ایتالیایی باید ترجمه شود. شایان ذکر است اجاره‌نامه‌ یا محضری و در دفترخانۀ رسمی باید تنظیم شده باشد یا در بنگاه املاک با هولوگرام و کد رهگیری.

اقرارنامه یا توضیح شرحِ‌حال خانواده

اقرارنامۀ سرپرست خانواده براساس وضعیت تکفل اعضای خانواده، درآمد، اسکان، تملک و مالکیت خود و اعضای تحت‌تکفل باید تهیه و به زبان ایتالیایی ترجمه شود. گفتنی است آدرس ذکرشده در اقرارنامه باید همان آدرسی باشد که براساس آن سند ملکی یا اجاره‌نامه را ارائه کرده‌اید.

نامۀ بانکی و موجودی حساب خانواده

نامۀ موجودی حساب تمامی اعضای خانواده به زبان انگلیسی باید ارائه شود.

گواهی مربوط به شرایط خاص

مدرکی دال بر از کارافتادگی سرپرست خانواده باید تهیه و زبان به ایتالیایی ترجمه شود. البته همان‌طور‌که مشخص است، ارائۀ این مدرک در‌صورت از‌کار‌افتاده‌بودن سرپرست الزامی است. دریافت گواهی ازکارافتادگی به تأیید پزشک نیاز دارد. به‌عبارتِ‌دیگر، ‌گواهی از روی سرنسخۀ پزشک باید تنظیم شود و به تأیید نظام پزشکی برسد. نشانی نظام پزشکی ازاین‌قرار است‌: خیابان کارگر شمالی، بالاتر از جلال آل‌احمد، خیابان فرشی‌مقدم (شانزدهم)، شمارۀ ۱۱۹، سازمان نظام پزشکی. در این زمینه، گواهی‌های دیگری نظیر گواهی فوت یا طلاق‌نامه نیز پذیرفتنی هستند که همۀ آن‌ها نیز باید به ایتالیایی ترجمه شوند.

درپایان، پیشنهادی می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ بورسیه‌های ایتالیا و شرایط بورسیۀ تحصیلی ایتالیا، به این صفحه مراجعه کنید.