وبگاه Financial Times اخیراً رتبه‌بندی جدید مدرسه‌های مدیریت برتر اروپا را منتشر کرد که در آن، تنها ۲۱ مدرسۀ مدیریتی فرانسه ارزشیابی شده‌اند. براساس رتبه‌بندی این وبگاه، سال ۲۰۲۰ نقطۀ عطفی برای کارشناسی ارشد مدیریت بوده است؛ زیرا در سال ۲۰۱۹ که اقتصاد جهانی شکوفا شد و بازار کار در اروپا و آمریکا رونق گرفت، بیشترِ بیزینس اسکول‌هایی که کارشناسی ارشد مدیریت را ارائه می‌دادند، با کاهش تقاضای فراوان مواجه شدند. بااین‌حال براساس رتبه‌بندی Financial Times، همه‌گیری ویروس کرونا سبب افزایش درصد تقاضای دانشجویان برای تحصیل کارشناسی ارشد مدیریت شده است.

در رتبه‌بندی جدید وبگاه Financial Times، سه مدرسۀ مدیریتی اول فرانسه درمقایسه‌با سال گذشته بدون تغییر باقی مانده‌اند؛ به‌گونه‌ای که بیزینس اسکول HEC (پاریس) در ردۀ ۲ اروپا و ۱ فرانسه قرار دارد و بیزینس اسکول Essec نیز رتبۀ ۳ خود در اروپا و ۲ در فرانسه را حفظ کرده است. ناگفته نماند بیزینس اسکول ESCP همچنان رتبۀ ۳ را در فرانسه از‌آنِ خود کرده؛ ولی در میان بیزینس اسکول‌های اروپا، از ردۀ ۵ به ۶ نزول پیدا کرده است.

همچنین، فرانسه در رتبه بندی جدید Financial Times بسیار پیشرفت کرده و مدارسی نظیر بیزینس اسکول Edhec با رتبۀ ۱۶ در اروپا و ۴ در فرانسه و بیزینس اسکول NEOMA با رتبۀ ۲۸ در اروپا و ۵ در فرانسه روند روبه‌رشدی را طی کرده‌اند، تا جایی که NEOMA از جایگاه ۴۳ به جایگاه ۲۸ در اروپا و جایگاه ۵ در فرانسه رسیده است. EM Lyon نیز از جایگاه ۴۰ در اروپا به ۲۹ صعود کرده (رتبۀ ۶ در فرانسه) و بیزینس اسکول Rochelle نیز با هجده پله پیشرفت، به جایگاه ۴۸ در اروپا رسیده است. Essca، دیگر بیزینس اسکول نام‌آشنای فرانسه، از رتبۀ ۶۳ به ۵۶ رسیده است و بیزینس اسکول پاریس نیز به حوزۀ ارزشیابی این رتبه‌بندی وارد شده و جایگاه ۸۸ را ازآنِ خود کرده است.

در انتها، باید بگوییم که وبگاه Financial Times برای ارزیابی مدرسه‌های مدیریتی از معیارهای مشخصی استفاده می‌کند که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست. برای مثال، این دسته از مدرسه‌ها باید رشته‌های تمام‌وقت ارائه دهند و حداقل سی نفر فارغ‌التحصیل در سال داشته باشند. همچنین، AACSB یا Equis باید آن‌ها را معتبر بشناسند. درحقیقت، این رتبه‌بندی برمبنای هفده معیار انجام می‌شود که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از: مشاغل دانشجویان سابق مدرسه (درآمد آن‌ها و…)، جمعیت دانشکده و حضور هر دو جنس خانم و آقا، جمعیت دانشجویان بین‌المللی و استادان خارجی، کیفیت تدریس و تعداد استادان دارای مدرک دکتری.

برای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ مدرسه‌های مدیریتی فرانسه، به صفحۀ بهترین بیزینس اسکول‌های فرانسه مراجعه کنید.

منبع: