دارا بودن فرهنگ گسترده، جاذبه‌های گردشگری، هزینه‌های مقرون‌ به‌ صرفه و وجود دانشگاه‌های سطح بالا، شهر مادرید اسپانیا را نسبت به اکثر شهرهای دیگر این کشور متمایز کرده است. پایتخت اسپانیا رتبه ۲۷ را در رتبه‌بندی QS برای بهترین شهرهای دانشجویی جهان در سال ۲۰۱۹ را به خود اختصاص داده است. بنابراین تحصیل در مادرید می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب برای علاقه‌مندان تحصیل در اسپانیا باشد.

حمل و نقل در مادرید

دسترسی به مراکز تاریخی، فرودگاه‌ها، مرکز شهر و …. از طریق مترو امکان‌پذیر است. متروی این شهر هر روز از ساعت ۶ صبح شروع به فعالیت کرده و تا ۱:۳۰ بامداد به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

اتوبوس نیز گزینه مناسبی برای جابه‌جایی درون شهری می‌باشد. فعالیت این بخش از ساعت ۶ صبح آغاز شده و تا ساعات ۱۱:۳۰ شب ادامه دارد. البته برای مسافرت‌های درون‌شهری اتوبوس‌های شبانه‌ای نیز وجود دارند که به اصطلاح آنها را جغد یا (“búhos”) می‌نامند.

با این حال عده‌ای از مردم نیز ترجیح می‌دهند که از تاکسی برای مسافرت‌های روزمره خود استفاده کنند. این تاکسی‌ها تمام روز مشغول فعالیت هستند.

هزینه حمل و نقل در مادرید

یک بلیط تک‌سفره در مترو که شامل ۵ ایستگاه می‌شود هزینه‌ای برابر با ۱.۵۰ یورو در بردارد. علاوه بر این شما می‌توانید برای حمل و نقل خود از کارت متروباس استفاده کنید که هم در مترو و هم در اتوبوس کارایی دارد. هزینه شارژ این کارت به ازای هر ۱۰ سفر ۱۲.۲۰ یورو می‌باشد.

البته توریست‌ها می‌توانند از کارت‌های توریستی استفاده کنند که قابل استفاده در مترو، اتوبوس و قطار است و هزینه‌ی آن بین ۸.۴۰ تا ۷۰.۸۰ یورو می‌باشد. همین‌طور در مادرید مالتی‌کارت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کارت تقریباً شبیه کارت‌های توریستی است با این تفاوت که در آن نیاز به پرداخت هزینه‌ی صدور کارت ندارید.