شهر اوس (Ås) در جنوب اسلو، پایتخت کشور نروژ، قرار دارد و با بیش از بیست‌هزار نفر جمعیت، یکی از مناطق رو‌به‌رشد این کشور به‌شمار می‌آید. اقتصاد اوس بیشتر مبتنی‌بر کشاورزی است و در منطقۀ خود بزرگ‌ترین مرکز کشاورزی محسوب می‌شود. همچنین، این شهر میزبان دانشگاه علوم زیستی نروژ (Norwegian University of Life Sciences) است که تاریخ تأسیسش به سال ۱۸۵۹ باز می‌گردد و هم‌اکنون، بیش از پنج‌هزار نفر در آن مشغول تحصیل هستند. در این مقاله برای علاقه‌مندان به تحصیل در نروژ، شرایط تحصیل و زندگی در شهر اوس را تشریح می‌کنیم.

آب‌وهوای شهر اوس نروژ

تابستان‌های شهر اوس مطبوع و نیمه‌ابری و زمستان‌هایش بسیار سرد و طولانی و اغلب ‌ابری است. میانگین دمای هوای این شهر در طول سال بین ۷- تا ۲۱ درجۀ سانتی‌گراد است و به‌ندرت به کمتر از ۱۷- یا بیشتر از ۲۶ درجۀ سانتی‌گراد می‌رسد. بیشینه و کمینۀ دمای هوا در جولای به‌ترتیب ۲۱ و ۱۲ درجۀ سانتی‌گراد و در فوریه به‌ترتیب ۱- و ۷- درجۀ سانتی‌گراد است. افزون‌براین، حدود هشت ماه از سال در این شهر بارندگی است و احتمال بارش باران در تمام طول سال وجود دارد. نکتۀ مهم دیگر اینکه شش ماه از سال در این شهر باد با میانگین سرعت حدود ۸ کیلومتر‌بر‌ساعت می‌وزد.

دانشگاه علوم زیستی نروژ

همان‌طور‌که در مقدمه گفتیم، دانشگاه علوم زیستی نروژ از قرن نوزدهم شروع به‌کار کرد و امروزه، از بیش از پنج‌هزار نفر دانشجوی مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری میزبانی می‌کند. این دانشگاه هفت دانشکده دارد که عبارت‌اند از: دانشکدۀ چشم‌انداز و جامعه، دانشکدۀ مدیریت طبیعی و علوم محیط‌زیستی، دانشکدۀ علوم زیستی، مدرسۀ کسب‌وکار، دانشکدۀ شیمی و زیست‌فناوری و علوم غذایی، دانشکدۀ علوم پایه و فناوری و دانشکدۀ علوم دام‌پزشکی. برخی از رشته‌های انگلیسی‌زبان ارائه‌شده در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه علوم زیستی نروژ از‌این‌قرارند: تولید غذاهای دریایی، بوم‌شناسی، فناوری تولید غذا، علوم ژنوم، مطالعات محیطی بین‌المللی، مطالعات توسعۀ جهانی، علوم گیاهی، زراعت‌شناسی، علوم دامی، اقتصاد کاربردی و پایدار، علوم داده، معماری چشم‌انداز و رادیواکولوژی.

دانشگاه علوم زیستی نروژ


هزینه زندگی در شهر اوس

برآورد دقیقی از هزینه زندگی در شهر اوس دردسترس نیست؛ به‌همین‌سبب، به میانگین هزینۀ زندگی در نروژ اشاره می‌کنیم. متوسط هزینۀ زندگی در نروژ برای هر نفر بدون درنظرگرفتن اجارۀ مسکن حدود هزار یورو در ماه است. اجارۀ آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر ۹۶۰ یورو و اجارۀ آپارتمان مشابه خارج از مرکز شهر ۷۵۰ یورو در ماه برآورد می‌شود. همچنین، اجارۀ ماهانۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر به ۱،۵۰۰ یورو و اجارۀ ماهانۀ همان آپارتمان خارج از مرکز شهر به ۱،۲۰۰ یورو می‌رسد. گفتنی است بهای قبوض و خدمات شهری همچون آب، برق، سیستم گرمایش و سرمایش و حمل پسماند برای آپارتمان هشتادمتری به‌طورمتوسط ۱۶۰ یورو و هزینۀ اینترنت نامحدود با حداقل سرعت شصت مگابیت‌برثانیه ۴۷ یورو در ماه تخمین زده می‌شود. علاوه‌براین، برای خرید بلیت تک‌سفره و یک‌ماهۀ وسایل حمل‌ونقل عمومی به‌ترتیب ۳.۷ و ۷۲ یورو باید پرداخت کرد.

هزینۀ خرید غذا برای یک نفر از رستورانی ارزان‌قیمت ۱۷یورو و برای دو نفر از رستورانی نسبتاً گران‌قیمت‌تر ۷۶ یورو برآورد می‌شود. اگر بخواهید در خانه غذا بپزید، قیمت برخی از اقلام غذایی بدین‌شرح‌اند: یک لیتر شیر ۱.۸ یورو، دوازده عدد تخم‌مرغ ۳.۵ یورو، یک کیلوگرم فیلۀ مرغ ۱۲ یورو، یک کیلوگرم گوشت ۲۵ یورو، یک کیلوگرم موز ۲ یورو، یک کیلوگرم گوجه‌فرنگی ۳ یورو، یک کیلوگرم سیب‌زمینی ۲ یورو و یک کیلوگرم پیاز ۲ یورو.

منبع: