شرایط سنی تحصیل در ایتالیا با توجه به نوع مقطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری) متفاوت است. در واقع دانشجویانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند می‌بایست قبل از اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه، شرایط سنی تحصیل در ایتالیا را مد نظر داشته باشند. بنابراین اگر به دنبال تحصیل در یکی از معتبر‌ترین و البته قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا و جهان در این کشور مهم اروپایی هستید، با ما در این مطلب” شرایط سنی تحصیل در ایتالیا” همراه شوید.

شرایط پذیرش و شرایط سنی تحصیل در ایتالیا

به دلیل شرایط ساده اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور، ایتالیا همواره یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی در بین دانشجویان بین‌المللی است. این شرایط ساده عبارتند از:

  • امکان دریافت پذیرش از اکثر دانشگاه‌های ایتالیا بدون مدرک زبان
  • اهمیت نداشتن معدل برای دریافت پذیرش
  • بدون گذراندن آزمون ورودی
  • بدون محدودیت سنی
  • داشتن گپ تحصیلی (وقفه ایجادشده پس از آخرین مدرک تحصیلی)

با توجه به موارد بالا، شرایط سنی تحصیل در ایتالیا و همچنین گپ تحصیلی از مزیت‌های انتخاب این کشور جهت ادامه تحصیل است.

مقاطع مختلف تحصیلی و شرایط سنی

همان‌طور که در مقدمه به آن اشاره شد، شرایط سنی تحصیل در ایتالیا با توجه به نوع مقطع تحصیلی ممکن است متفاوت باشد. بنابراین با توجه به اینکه دانشگاه‌های این کشور مهمترین رکن آموزش عالی در ایتالیا محسوب می‌شوند، شناخت از انواع مقاطع تحصیلی این کشور می‌تواند بسیار مفید باشد.

مقاطع تحصیلی دانشگاه‌ها به این صورت دسته‌بندی می‌شوند:

  • کارشناسی (Laurea)
  • کارشناسی ارشد (Laurea Magistrale)
  • دکتری (Dottorato di Ricerca)
  • ارشد تخصصی و دوره‌های تکمیلی

در ادامه به توضیح هریک مقاطع بالا و شرایط سنی لازم برای ورود به دانشگاه‌های ایتالیا خواهیم پرداخت.

شرایط سنی برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی

laurea triennale یا corso di laurea di primo livello (اختصاراً Laurea) معادل مقطع کارشناسی علوم (BSc) در سیستم دانشگاهی اروپایی است که پس از یک دوره تحصیلی سه‌ ساله دریافت می‌شود. برای پذیرش در این دوره به مدرک دیپلم متوسطه نیاز است. دانش‌آموزان در صورتی پذیرفته می‌شوند که دیپلم دبیرستان یا گواهی دیگری که در ایتالیا مورد تأیید باشد، را داشته باشند.

ورود به دوره‌های کارشناسی ممکن است به گذراندن یک آزمون ورودی یا رغبت‌سنجی نیاز داشته باشد.

پس از دریافت مدرک کارشناسی laurea دانشجو می‌تواند مستقیماً وارد بازار کار شود یا تحصیل خود را در مقطع کارشناسی ارشد (Laurea Magistrale) یا سطح اول ارشد دانشگاهی ادامه دهد.

شرایط سنی:

بهترین شرایط سنی برای ورود به دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع کارشناسی و البته اخذ ویزای تحصیلی، بلافاصله بعد از اتمام دوره دبیرستان است. اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی برای متقاضیان بالای ۲۸ همراه با ریسک است، اما متقاضیانی با سن بیشتر (۳۰ سال به بالا) نیز توانسته‌اند ویزا دریافت کنند.

شرایط سنی برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی‌ارشد

Laurea Magistrale معادل مدرک کارشناسی ارشد علوم  (MSc)در سیستم دانشگاهی اروپایی است که پس از یک دوره دو ساله تحصیلات تکمیلی به‌دست می‌آید و دانشجو با گذراندن آن به دانش و مهارت تخصصی دست می‌یابد. برای پذیرش در این مقطع به مدرک کارشناسی نیاز دارید.

کسانی که مدرک کارشناسی دارند و می‌خواهند برای دوره کارشناسی ارشد در رشته‌ای متفاوت اقدام کنند، باید نخست واحدهای مورد نیاز را بگذرانند. پذیرش دانشجویان منوط به ارائه مدرک یا تأیید صلاحیتی که در ایتالیا قابل قبول باشد، است.

پس از پایان دوره کارشناسی ارشد امکان ورود به دوره دکترا فراهم می‌شود.

دوره‌های کارشناسی ارشد پیوسته (Lauree Magistrali a Ciclo Unico)  نیز توسط دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند که پنج یا شش ساله هستند.

دوره‌های کارشناسی ارشد پیوسته معمولاً در رشته‌های پزشکی، دامپزشکی، داروسازی، معماری و حقوق برگزار می‌شوند.

شرایط سنی:

بهترین شرایط سنی برای ورود به دانشگاه‌های ایتالیا و دریافت ویزای تحصیلی این کشور در مقطع کارشناسی‌ارشد، کمتر از ۳۵ سال است. با این وجود دانشجویانی بوده‌اند که با سن بالاتر (۴۰ سال) نیز برای ادامه تحصیل در این مقطع از دانشگاه پذیرش و از سفارت ایتالیا ویزا دریافت کرده‌اند.

شرایط سنی برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری

مدرک دکترا بالاترین سطح تحصیل دانشگاهی است و دانشجویان برای دریافت آن باید یک آزمون جامع را بگذرانند و پس از دوره تحقیقات، از پایان‌نامه خود دفاع کنند. مدرک دکترا پس از یک دوره تحصیل و تحقیق که حداقل سه سال طول می‌کشد و تحت هدایت اساتید دانشگاه، اعطا می‌شود. هدف این دوره، تحصیل دانشجویان در سطحی بالا به‌منظور آماده‌سازی آنان برای استخدام به عنوان هیئت علمی دانشگاه، پژوهشگر، یا دیگر موقعیت‌هایی که به دانش پیشرفته و مهارت‌های تحقیقاتی نیاز دارند، می‌باشد.

شرایط سنی:

برای تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا نیز محدودیت سنی خاصی وجود ندارد و رزومه تحصیلی، سوابق کاری و شرایط هر فرد جداگانه بررسی می‌شود.

جمع‌بندی

تحصیل در ایتالیا و ورود به دانشگاه‌های این کشور هیچ گونه محدویت سنی ندارد. اما با توجه به اینکه ممکن است سفارت این کشور جهت صدور ویزای تحصیلی، سن شما را در نظر بگیرد، بهتر است در انتخاب مقطع تحصیلی با دقت بیشتری عمل کنید تا مشکلی در روند صدور ویزای تحصیلی شما ایجاد نشود.

منابع:

https://studyinitaly.it