تحصیل در خارج از کشور یک تصمیم بزرگ است که می‌تواند تاثیر بسزایی بر روی زندگی شما داشته باشد و شما را با چالش‌های جدی روبه‌رو کند. بدون شک کسب تجربه تحصیل در خارج از کشور می‌تواند بسیار مفید باشد اما نباید از سختی‌هایی که در ادامه مسیر ممکن است با آن‌ها مواجه شوید غافل بمانید. سختی‌هایی که گاه ممکن است شما را از هدفتان دور کند و در نهایت منجر به بازگشت شما به وطن شود. البته ممکن است شرایط به گونه‌ای برای شما رقم بخورد که این گزینه (بازگشت به خانه) بهترین گزینه باشد و مطمئناً کسی شما را از بابت رهایی از دانشگاه سرزنش نخواهد کرد. بنابراین بررسی شرایط تحصیل در خارج کشور و آگاهی از جزییات آن می‌تواند کمک کند تا شما با دیدی باز و هوشمندانه تصمیم بگیرید و بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. اگر به نبال گرفتن این تصمیم بزرگ و آینده‌ساز هستید، در این مطلب همراه ما باشید.

مزیت‌های تحصیل در خارج از کشور

همان طور که در مقدمه به آن اشاره شد، تحصیل در خارج از کشور دارای مزیت‌های فراوانی است که می‌تواند بسیار ارزشمند باشد. مزیت‌هایی مانند:

 • تقویت رزومه کاری (CV)

تحصیل و زندگی در یک محیط کاملاً جدید و دور از خانه می‌تواند دلیل قانع‌ کننده‌ای برای کارفرما باشد که نشان می‌دهد شما تجربه برخورد با افراد با فرهنگ‌های مختلف و همچنین سطح بالاتری از سازگاری را دارید.

 • تقویت زبان

مسلماً همه ما در دوران تحصیل دوره‌های مختلفی از زبان را گذرانده‌ایم اما استفاده درست و صحیح از آن همیشه یک مشکل اساسی برای ما بوده است. تحصیل در خارج از کشور این امکان را به ما خواهد داد که خود را معرض زبان (انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و…) قرار دهیم و برای درک بیشتر مردم و برطرف کردن نیاز خود، زبان را در حد عالی یاد بگیریم.

 • یادگیری روش‌های جدید آموزشی

هر چند که بودن در یک محیط آموزشی جدید می‌تواند کمی دلهره‌آور باشد، اما این این موضوع کمک می‌کند که ذهن شما روش‌های جدید یادگیری را بیاموزید و سریع‌تر خود را با محیط وفق دهید.

 • بدست‌‌ آوردن استقلال

بدون شک تنها کسی که می‌تواند به شما در یک شرایط سخت کمک کند، خودتان هستید. دوری از خانه و کسب تجربه زندگی دانشجویی در کشوری غیر از وطن خون موجب بدست‌‌ آوردن استقلال و پیدا کردن بهترین مسیر برای حل مشکلات از پیش تعیین نشده است.

 • ارتقاء سطح اعتماد به نفس

تحصیل در خارج از کشور به نوعی آزمایش نهایی اعتماد به نفس برای شما است. مسئولیت آن را بپزیرید و به جلو حرکت کنید و به خود و دیگران ثابت خواهید کرد که دارای سطح بالایی از اعتماد به نفس هستید.

 • آشنایی با فرهنگ‌های مختلف

تحصیل در خارج از کشور این فرصت را در اختیار شما قرار می‌دهد که از دیدن فرهنگ‌های دیگر کشور‌ها لذت ببرید، مقایسه کنید و یک زندگی جدید با فرهنگ جدید را تجربه کنید.

 • آشنایی با توانایی‌های خود

بودن در یک شرایط جدید می‌تواند به شما نشان دهد که توانایی‌های شما در چه حد است. تحصیل در خارج از کشور به شما کمک خواهد کرد نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید و برای بهتر شدن تلاش کنید.

 • کسب تجربه زندگی

یکی از مزیت‌های ویژه تحصیل در خارج از کشور کسب تجربه زندگی است. زندگی همراه با چالش‌ها و گاه شرایط پیچیده که به شما کمک می‌کند تا مشکلات از پیش تعیین نشده را پشت سر بگذارید و احساس پختگی کنید.

 • بدست آوردن ذهنیت جهانی

تحصیل در خارج از کشور کمک می‌کند که ذهن شما رشد کند و  می‌توانید از ذهنیت جهانی جدید خود برای پشتیبانی از استدلال‌ها و عقاید خود و همچنین هدایت آینده خود استفاده کنید.

بررسی شرایط تحصیل در خارج از کشور

به عنوان یک متقاضی، شما می‌بایست تمامی شرایط تحصیل در خارج از کشور را به طور جدی مورد بررسی قرار دهید. شرایطی مانند:

 • مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش
 • امکان انجام کار دانشجویی
 • بررسی موقعیت‌های شغلی مربوط به رشته مورد علاقه بعد از تحصیل
 • شرایط اقامت
 • هزینه‌های زندگی
 • هزینه‌های تحصیل
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی
 • تحصیل به زبان انگلیسی

در ادامه شرایط تحصیل در دو کشور مرح اروپایی (فرانسه و ایتالیا) را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

شرایط تحصیل در فرانسه

شرایط تحصیل در فرانسه نسبت به دیگر کشور‌های اروپایی به مراتب راحتر است. دانشگاه های فرانسه جزء بهترین دانشگاه‌های اروپا و جهان هستند که به خوبی خود را با نیاز دانشجویان وفق داده‌اند و با ایجاد یک محیط آرام و شرایط ایده‌آل برای تحصیل موفق به جلب رضایت بیشتر دانشجویان بین‌المللی خود شده‌اند.

شرایط تحصیل در فرانسه برای هر دوره تحصیلی (Program) و مقطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری) متفاوت است. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند می‌بایست با مراجعه به سایت دانشگاه و بررسی تمامی مدارک مورد نیاز  (Admission Requirements)  اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر کنند. به صورت کلی مقاطع تحصیلی در دانشگاه‌های فرانسه به شرح زیر است:

 • (Licence (L1, L2, and L3: لیسانس یا کارشناسی اولین دوره دانشگاهی است و به مدت ۳ سال (۶ ترم/ نیم سال تحصیلی) به طول می‌انجامد.
 • (Master (M1, M2: فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد دومین مقطع دانشگاهی بوده و طول مدت تحصیل در این مقطع ۲ سال است. این مقطع در دانشگاه‌های فرانسه به دو دسته زیر تقسیم می‌شود:
 1. Research Master یا کارشناسی ارشد تحقیقاتی که دانشجویان را برای تحصیل در مقطع دکتری آماده می‌کند.
 2. Vocational Master یا کارشناسی ارشد فنی-حرفه‌ای که دانشجویان را برای دنیای کار آماده می‌کند.
 • Doctorate یا دکتری، سومین مقطع دانشگاهی است و به مدت ۳ سال طول می‌کشد.

شرایط پذیرش و مدارک مورد نیاز

برای پذیرش در دانشگاه های فرانسه، علاوه بر ثبت اطلاعات شخصی باید ریز نمرات مقاطع قبلی خود را نیز ارائه دهید، زیرا برخی از دانشگاه‌ها برای سنجش توانایی دانشجو برای تحصیل در رشته انتخابی به بررسی ریزنمرات دانشجو می‌پردازند. همچینن گاهی آزمون‌های استانداردی مانند GRE، GMAT یا LSAT برای پذیرش الزامی هستند. داوطلبان برای درخواست پذیرش برای سال تحصیلی ۲۰۲۰، باید  به صورت آنلاین پرونده‌ای تشکیل دهند و بر روی نرم‌افزار Etudes en France آپلود کنند. مدارک عمومی جهت تشکیل پرونده عبارتند از:

متقاضیان مقطع دکتری توجه داشته باشند که برای درخواست پذیرش، ابتدا باید با استاد مربوطه از دانشگاه مورد نظر، مکاتبه کرده و در صورت دریافت پذیرش، برای تشکیل پرونده به سایت www.iran.campusfrance.org مراجعه کنند.

امکان تحصیل به زبان انگلیسی

برای تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی متقاضیان می‌بایست گواهی تسلط به زبان انگلیسی (IELTS یا TOEFL) را ارائه دهند. حداقل نمره زبان برای ورود به دانشگاه با توجه به نوع دانشگاه و نوع دوره انتخابی برای تحصیل متفاوت است. بنابراین این موضوع بسیار مهم است که برای آماده سازی مدارک جهت تحصیل در این کشور، می‌بایست به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کنید و از شرایط تحصیل و حداقل نمره زبان مطلع شوید.

هزینه تحصیل و زندگی

هزینه تحصیل در فرانسه برای دانشجویان بین‌المللی همانند هزینه‌ تحصیل برای دانشجویان بومی است و دولت این کشور هیچ گونه تبعضی برای تحصیل قائل نمی‌شود. هزینه تحصیل در فرانسه از شروع پاییز ۲۰۱۹ دستخوش تغییرات اساسی برای دانشجویان بین‌المللی شده است. در واقع دانشجویان بین‌المللی مجبور به پرداخت هزینه‌ تحصیل بیشتری از این تاریخ به بعد هستند. شهریه جدید دانشجویان بین المللی، از سپتامبر ۲۰۱۹ به شرح زیر است:

 • ۲۷۷۰ یورو در سال برای دوره‌های کارشناسی
 • ۳۷۷۰ یورو در سال برای دوره‌های کارشناسی ارشد
 • ۳۸۰ یورو برای دوره‌های دکتری

البته مبالغ بالا فقط مشمول حال دانشگاه‌های دولتی فرانسه است، هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی فرانسه کمی بالاتر و به طور معول بین ۳.۰۰۰ یورو تا ۲۰.۰۰۰ یورو در سال است. البته با توجه به اینکه این قانون به تازگی در این کشور تصویب شده بسیاری از دانشگاه‌های دولتی فرانسه هنوز بر اساس سیاست‌‌های قبلی عمل می‌کنند و تنها مبلغی در حدود ۲۰۰ یورو بابت شهریه از دانشجویان دریافت می‌کنند و ممکن است این قانون جدید مربوط به هزینه های تحصیل در فرانسه با توجه به اعتراضات گسترده دانشجویان و دانشگاه های این کشور به طور کامل منتفی شود. هزینه زندگی به عوامل مختلفی از جمله شهر محل زندگی و سبک زندگی بستگی دارد اما متوسط هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه حدود ۸۰۰-۱۰۰۰ یورو در ماه است.

کار دانشجویی

یکی از مزیت‌های تحصیل در فرانسه، امکان انجام کار دانشجویی در حین تحصیل است. در فرانسه هر دانشجو (از هر ملیت و در هر مقطع تحصیلی) پس از ثبت‌نام در یک مؤسسه آموزشی معتبر و با داشتن اجازه اقامت دانشجویی یا carte de séjour d’étudiant، حق کار کردن حین تحصیل را دارند.  برای اشتغال به کار پاره‌وقت دانشجویی، دیگر نیازی به دریافت «اجازه موقت اشتغال به کار» یا Autorisation Provisoire de Travail نیست. دانشجویان می‌توانند در طول ترم به‌صورت نیمه‌وقت (حداکثر حدود ۲۰ ساعت در هفته) و در تعطیلات به‌صورت تمام‌وقت کار کنند.

بورسیه تحصیلی

برخی از دانشجویان شرایط لازم برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی را دارند، اما این شرایط برای بسیاری از دانشجویان (به ویژه در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کالج) فراهم نیست. معروف‌ترین بورسیه تحصیلی در فرانسه، بورسیه ایفل است که توسط دولت فرانسه به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌گردد. این بورسیه به دانشجویان تحصیلات تکمیلی در حوزه‌های زیر تعلق می‌گیرد:

 • مهندسی
 • علوم پایه (مقطع دکتری)
 • حقوق
 • اقتصاد و مدیریت
 • علوم سیاسی

البته به جز این بورسیه، بورسیه‌های دیگری در فرانسه وجود دارد که ‌می‌توانند کمک شایانی برای تامین هزینه‌های زندگی شما باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه بورسیه تحصیلی فرانسه مراجعه کنید.

شرایط اقامت

اگر بعد از اتمام تحصیل قصد دریافت اقامت دائم در فرانسه را دارید، باید گواهی تعهد استخدام یا قرارداد کاری با حقوقی حداقل ۱/۵ برابر “حداقل حقوق در فرانسه” داشته باشید. کسانی که فرآیند ثبت شرکت (مرتبط با رشته تحصیلی) در فرانسه را آغاز کرده باشند، نیز می‌توانند درخواست اجازه اقامت موقت دهند. پس از ۵ سال متمادی زندگی در فرانسه، می‌توانید برای دریافت کارت اقامت (carte de résident) اقدام کنید. این کارت در واقع اجازه اقامت دائم در فرانسه است که البته باید هر ۱۰ سال آن را تمدید کنید. اعضای خانواده شما نیز می‌توانند پس از ۵ سال درخواست اقامت دائم دهند. اگر برای بیش از دو سال متوالی از فرانسه خارج شوید، اقامت دائم شما باطل خواهد شد.

شرایط تحصیل در ایتالیا

یکی دیگر از کشور‌های مطرح اروپایی که شرایط تحصیل در آن موجب شده تا دانشجویان بین‌المللی بیشماری از سراسر جهان برای تحصیل در دانشگاه‌های آن اقدام کنند، ایتالیا است. در واقع امکان دریافت پذیرش اکثر دانشگاه‌های ایتالیا بدون مدرک زبان، بدون شرط معدل، بدون گذراندن آزمون ورودی، بدون محدودیت سنی و حتی با داشتن گپ تحصیلی (وقفه ایجادشده پس از آخرین مدرک تحصیلی) وجود دارد.

شرایط تحصیل در ایتالیا همانند تحصیل در فرانسه برای هر دوره تحصیلی (Program) و مقطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری) متفاوت است. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند می‌بایست با مراجعه به سایت دانشگاه و بررسی تمامی مدارک مورد نیاز  (Admission Requirements)  اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر کنند. به صورت کلی مقاطع تحصیلی در دانشگاه‌های ایتالیا به شرح زیر است:

کارشناسی (Laurea یا سیکل اول)

laurea triennale یا corso di laurea di primo livello اختصاراً Laurea معادل مقطع کارشناسی علوم (BSc) در سیستم دانشگاهی اروپایی است که پس از یک دوره تحصیلی سه‌ ساله دریافت می‌شود. برای پذیرش در این دوره به مدرک دیپلم متوسطه نیاز است. دانش‌آموزان در صورتی پذیرفته می‌شوند که دیپلم دبیرستان یا گواهی دیگری که در ایتالیا مورد تأیید باشد، را داشته باشند. ورود به دوره‌های کارشناسی ممکن است به گذراندن یک آزمون ورودی یا رغبت‌سنجی نیاز داشته باشد. پس از دریافت مدرک کارشناسی laurea دانشجو می‌تواند مستقیماً وارد بازار کار شود یا تحصیل خود را در مقطع کارشناسی ارشد (Laurea Magistrale) یا سطح اول ارشد دانشگاهی ادامه دهد.

کارشناسی ارشد (Laurea Magistrale یا سیکل دوم)

Laurea Magistrale معادل مدرک کارشناسی ارشد علوم  (MSc)در سیستم دانشگاهی اروپایی است که پس از یک دوره دو ساله تحصیلات تکمیلی به‌دست می‌آید و دانشجو با گذراندن آن به دانش و مهارت تخصصی دست می‌یابد. برای پذیرش در این مقطع به مدرک کارشناسی نیاز دارید.کسانی که مدرک کارشناسی دارند و می‌خواهند برای دوره کارشناسی ارشد در رشته‌ای متفاوت اقدام کنند، باید نخست واحدهای مورد نیاز را بگذرانند. پذیرش دانشجویان منوط به ارائه مدرک یا تأیید صلاحیتی که در ایتالیا قابل قبول باشد، است. پس از پایان دوره کارشناسی ارشد امکان ورود به دوره دکتری فراهم می‌شود. همچنین دوره‌های کارشناسی ارشد پیوسته (Lauree Magistrali a Ciclo Unico)  نیز توسط دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند که پنج یا شش ساله هستند. دوره‌های کارشناسی ارشد پیوسته معمولاً در رشته‌های پزشکی، دامپزشکی، داروسازی، معماری و حقوق برگزار می‌شوند.

دکتری (Dottorato di Ricerca یا سیکل سوم)

مدرک دکتری بالاترین سطح تحصیل دانشگاهی است و دانشجویان برای دریافت آن باید یک آزمون جامع را بگذرانند و پس از دوره تحقیقات، از پایان‌نامه خود دفاع کنند. مدرک دکتری پس از یک دوره تحصیل و تحقیق که حداقل سه سال طول می‌کشد و تحت هدایت اساتید دانشگاه، اعطا می‌شود. هدف این دوره، تحصیل دانشجویان در سطحی بالا به‌منظور آماده‌سازی آنان برای استخدام به عنوان هیئت علمی دانشگاه، پژوهشگر یا دیگر موقعیت‌هایی که به دانش پیشرفته و مهارت‌های تحقیقاتی نیاز دارند، می‌باشد.

ارشد تخصصی و دوره‌های تکمیلی

برخی دانشگاه‌ها دوره‌های تخصصی یا تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهند که به ارتقاء سطح تحصیلات حرفه‌ای (سطح یک و دو مدارک ارشد دانشگاهی) دانشجویان کمک می‌کند. این دوره‌ها دانش و مهارت‌های مورد نیاز برای کارکردهای لازم در فعالیت‌های حرفه‌ای خاص را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند و آنها را برای کار در موقعیت‌های حرفه‌ای آماده می‌سازند.

شرایط پذیرش و مدارک مورد نیاز

همان طور که در بالا اشاره شد برای اخذ پذیرش بهتر است به سایت دانشگاه مراجعه کنید و اطلاعات مریوط به اخذ پذیرش را چندین بار بررسی کنید. در حالت کای مدارک زیر برای پذیرش الزامی است: دقت داشته باشید که برای تحصیل در کشور ایتالیا، باید به زبان ایتالیایی مسلط بوده و حداقل مدرک زبان ایتالیایی B2 را دارا باشید. (همین طور داشتن آیلتس ۶ یا ۶/۵ برای ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور کفایت خواهد کرد.)

مدارک مورد نیاز برای کارشناسی

 • ترجمه ریزنمرات دوره دبیرستان (و پیش‌دانشگاهی)
 • ترجمه مدرک دیپلم (و پیش‌دانشگاهی)
 • انگیزه‌نامه تحصیلی (SOP) (در صورت لزوم)
 • رزومه تحصیلی (CV) (در صورت لزوم)
 • مدرک زبان (انگلیسی یا ایتالیایی*)

* مدرک زبان انگلیسی برای دوره‌های انگلیسی‌زبان و مدرک زبان ایتالیایی برای دوره‌های ایتالیایی‌زبان مورد نیاز است. البته برای پذیرش در اکثر دوره‌ها به مدرک زبان نیازی نیست اما هنگام مصاحبه در سفارت ایتالیا برای دریافت ویزای تحصیلی، باید مدرک زبان ارائه دهید.

مدارک مورد نیاز برای کارشناسی ارشد

 • ترجمه ریزنمرات مقطع کارشناسی
 • ترجمه مدرک کارشناسی*
 • انگیزه‌نامه تحصیلی (SOP)
 • رزومه تحصیلی (CV)
 • توصیه‌نامه تحصیلی (Recommendation Letter)
 • مدرک زبان (انگلیسی یا ایتالیایی) **

* امکان اخذ پذیرش با اشتغال به تحصیل یا گواهی موقت دانشگاه نیز وجود دارد.

** برای پذیرش در اکثر دوره‌ها به مدرک زبان نیازی نیست.

مدارک مورد نیاز برای دکتری

 • ترجمه ریزنمرات مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • ترجمه مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • انگیزه‌نامه تحصیلی (SOP)
 • رزومه تحصیلی (CV)
 • توصیه‌نامه تحصیلی (Recommendation Letter)
 • مدرک زبان (انگلیسی یا ایتالیایی)
 • مقاله در زمینه تحصیلی
 • پروپوزال

امکان تحصیل به زبان انگلیسی

در ایتالیا شما می‌توانید دوره مناسب در رشته تحصیلی مورد علاقه‌تان را به زبان انگلیسی پیدا کنید؛ محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در ایتالیا عبارتند از:

 • معماری
 • طراحی، مد و دیگر رشته‌های هنری
 • مهندسی عمران، مکانیک، برق، کامپیوتر، صنایع و دیگر رشته‌های مهندسی
 • پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و رشته‌های پیراپزشکی
 • حقوق و روابط بین الملل
 • MBA و دیگر رشته‌های مدیریتی (مالی، بازاریابی، گردشگری، سلامت و…)
 • ریاضی و علوم کامپیوتر، فیزیک، شیمی و دیگر رشته‌های علوم پایه
 • کشاورزی و منابع طبیعی

هزینه تحصیل و زندگی

شهریه دانشگاه‌های دولتی ایتالیا برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، سالانه بین ۴۰۰۰-۸۰۰ یورو و برای مقطع دکتری تقریباً رایگان است. البته شهریه‌ها در دانشگاه‌ها، مقاطع و رشته‌های تحصیلی مختلف، متفاوت است. شهریه دانشگاه‌های خصوصی در ایتالیا معمولاً بین ۲۰۰۰۰-۶۰۰۰ یورو در سال است. هزینه زندگی در ایتالیا با توجه به اینکه کدام شهر را برای تحصیل انتخاب می‌کنید ممکن است متفاوت باشد، اما متوسط هزینه‌های زندگی دانشجویی در این کشور مبلغی حدود ۶۰۰-۸۰۰ یورو در ماه است.

بورسیه تحصیلی

یکی از بزرگترین مزیت‌های تحصیل در ایتالیا، امکان دریافت بورسیه استانی یا بورسیه جهان سوم است که می‌تواند بخش قابل توجهی از هزینه‌های زندگی در این کشور را تامین کند. بورسیه استانی بر اساس میزان درآمد خانواده و شرایط اقتصادی به افراد تعلق می‌گیرد. برای گرفتن این بورسیه فرد باید با ارائه مدارکی که دانشگاه می‌خواهد، اثبات کند که درآمد مورد نیاز (۱۸۰۰۰ یورو در سال) برای تحصیل و زندگی را ندارد. اکثر دانشجویان ایرانی موفق به دریافت این بورسیه می‌شوند.

این بورسیه شامل مواردی چون معافیت از پرداخت شهریه، کمک هزینه بین ۳۰۰۰ تا ۵۲۰۰ یورو در سال و مزایای دیگری است. لازم به ذکر است که مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی برای گرفتن این بورسیه تأثیری ندارد و صرفاً افراد بر اساس درآمد و دارایی خانواده ارزیابی می‌شوند.

کار دانشجویی

یکی از مزایای تحصیل در ایتالیا، امکان انجام ۲۰ ساعت کار در هفته حین تحصیل است. به این ترتیب اگر حداقل دستمزد را ۱۰ یورو در ساعت در نظر بگیریم، امکان کسب درآمد تا ۸۰۰ یورو در ماه برای دانشجویان وجود دارد. دانشجویان در زمینه‌هایی مانند دستیاری تدریس (TA) و دستیاری پژوهشی (RA) فریلنس کار با نرم افزار، آموزش زبان انگلیسی، کار در داخل دانشگاه (کتابخانه، بخش کمک به دانشجویان بین‌المللی و…)، راهنمای گردشگری (هر سال گرشگران بسیاری وارد ایتالیا می‌شوند)، انجام کارهای خدماتی در رستوران‌ها، هتل‌ها و… در ایتالیا فعالیت می‌کنند.

شرایط اقامت

بعد از اتمام تحصیل و در صورت پیدا کردن کار می‌توانید برای دریافت اقامت دائم از این کشور اقدام کنید. البته برای این کار باید ۴ سال مالیات پرداخت کنید. به عنوان یک فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های ایتالیا شانس شما برای پیدا کردن کار بسیار و اخذ اقامت کاری به مراتب بیشتر است. البته توجه داشته باشید که تسلط به زبان ایتالیایی یک امتیاز ویژه برای کار در این کشور محسوب می‌شود و پیشنهاد می‌شود در حین تحصیل (دوره‌های انگلیسی زبان) حتما زبان ایتالیایی خود را تقویت کنید.

جمع بندی

با توجه به مطالب بالا، برای انتخاب مقصد تحصیلی می‌بایست شرایط تحصیل در خارج از کشور به طور جدی مورد بررسی قرار گیرید. هر کشور دارای شرایط مخصوص به خود برای تحصیل است و اطلاع از این شرایط نقش تعیین کننده‌ایی در مسیر انتخاب دانشگاه، رشته و کشور مورد نظر دارد. بنابریان بهتر است قبل از تصمیم، زمانی را صرف تحقیق و جستجو برای بهترین گزینه در نظر بگیرید یا از متخصین در این زمینه کمک بگیرید.