تحصیل در ایتالیا، یکی از بهترین کشور‌های جهان در زمینه آموزش، می‌تواند یک تجربه ارزشمند برای تمامی دانشجویان باشد. در واقع تحصیل در قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان و بودن در یک محیط آموزشی کاملاً منحصر به فرد می‌تواند شرایط متفاوتی را برای تحصیل فراهم آورد. با این جود چیزی که بیشتر دانشجویان بین‌المللی علاقه‌مند به تحصیل در این کشور به دنبال آن هستند، شرایط نسبتاً آسان بورسیه تحصیلی ایتالیا است. ایتالیا برای جذب دانشجویان از سراسر جهان و ایجاد یک محیط بین‌المللی در دانشگاه‌های خود، بورسیه‌های متعددی را در نظر گرفته است که می‌تواند بخشی از هزینه‌های تحصیل در این کشور را تامین کند. در این مطلب نگاهی کوتاه به شرایط بورسیه‌ تحصیلی ایتالیا خواهیم انداخت.

انواع بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا

در حالت کلی بورسیه‌های تحصیلی در ایتالیا به دو دسته بورسیه‌های دولتی و بورسیه‌های دانشگاهی تقسیم می‌شوند که شرایط دریافت هر کدام از بورسیه‌ها با هم متفاوت است.

شرایط دریافت بورسیه دانشگاهی ایتالیا

بورسیه‌های دانشگاهی در واقع کمک هزینه‌های تحصیلی از طرف دانشگاه است که یا می‌تواند به صورت کمک مالی باشد یا به صورت معافیت از پرداخت شهریه دانشگاه است که به دانشجویان با شرایط خاص تعلق می‌گیرد. در واقع بیشتر این بورسیه‌ها بر اساس شایستگی است. یعنی این بورسیه‌ها مبتنی بر شایستگی‌ها علمی، هنری، ورزشی یا سایر توانایی‌های دانشجویان است و در صورت داشتن شرایط لازم و درخواست دانشجو به آن‌ها اعطا می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این بورسیه‌ها و شرایط دریافت آن‌ها می‌بایست به سایت دانشگاه مراجعه کنید و قسمت  Scholarship بورسیه‌ها مربوط به هر دوره خاص را مورد بررسی قرار دهید. برخی از معتبر‌ترین بورسیه‌های دانشگاهی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Bologna University Study Grants for International Students (کمک هزینه تحصیلی دانشگاه بولونیا)
 • University of Pavia International Scholarships for Developing Country Students (بورسیه تحصیلی دانشگاه پاویا برای دانشجویان کشور‌های در حال توسعه)
 • Bocconi Merit and International Awards ( کمک هزینه‌های دانشگاه بوکونی)
 • Politecnico de Milano Merit-Based Scholarships for International Students (بورسیه‌های شایسته‌ محور دانشگاه پلی‌تکنیک میلان برای دانشجویان بین‌المللی)
 • ‌ Politecnico di Torino International Scholarships (بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه تورین)
 • University of Padova Scholarships for All Degree Courses ( بورسیه‌های دانشگاه پادوا برای تمامی دوره‌های تحصیلی)

همان‌طور که مشاهده می‌کنید هر دانشگاه بر اساس نیاز و شرایط خود بورسیه‌های برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند که تنها با مراجعه به سایت دانشگاه‌ می‌توانید اطلاعات مربوطه به بورسیه را بدست آورید. برای مثال، دانشگاه پلی‌تکنیک میلان تعدادی بورسیه برای دانشجویان با استعداد در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد در نظر گرفته است. تمامی دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه پذیرش گرفته‌اند، به صورت خودکار برای گرفتن این بورسیه ارزیابی می‌شوند و نیازی به ثبت نام جداگانه برای گرفتن این بورسیه نیست. در صورت گرفتن این بورسیه، دانشجو باید مبلغی حدود ۲۰۰ یورو برای انجام کار‌های اداری بپردازد. دانشگاه پلی تکنیک میلان، این بورسیه را در ۳ نوع مختلف ارائه می‌دهد.

بورسیه پلاتینی

مبلغ این بورسیه ۱۰۰۰۰ یورو در سال به مدت ۲ سال است و معافیت از پرداخت شهریه دانشگاه را هم به همراه دارد. مقداری از مبلغ این بورسیه صرف تأمین مخارج محل سکونت برای دانشجو می‌شود. کسانی که این بورسیه را دریافت می‌کنند در خوابگاه‌های دانشگاه اتاق یک تخته به آنها داده می‌شود. پس از کم کردن هزینه خوابگاه، مابقی مبلغ بورسیه به حساب دانشجو واریز می‌شود (حدود ۴۰۰۰ یورو). دانشجویان در صورت عدم تمایل به زندگی در خوابگاه، نمی‌توانند هزینه سکونت را به صورت نقدی درخواست کنند.

حداقل مدت زمان این بورسیه یک سال است و دانشجویانی که تا قبل از پایان یافتن سال تحصیلی (تحصیل کمتر از یک سال) بخواهند از دانشگاه انصراف دهند باید تمام مبلغی که از این بورسیه دریافت کرده‌اند را به دانشگاه پس بدهند.

حداکثر مدت زمان این بورسیه ۲ سال می‌باشد و پس از اتمام ۲ سال، تمامی هزینه‌های زندگی و شهریه دانشگاه تا زمان فارغ‌التحصیل شدن به عهده دانشجو می‌باشد. پس از اتمام سال اول، در صورت به دست آوردن نمرات و کارنامه مطلوب ( میانگین ۱۰۰۰ امتیاز بر اساس ECTS) این بورسیه برای سال دوم نیز ادامه پیدا می‌کند.

بورسیه طلایی

مبلغ این بورسیه ۵۰۰۰ یورو در سال به مدت ۲ سال می‌باشد و معافیت از پرداخت شهریه دانشگاه را هم به همراه دارد. کسانی که این بورسیه را دریافت می‌کنند در خوابگاه‌های دانشگاه اتاق دو تخته به آنها داده می‌شود. هزینه سکونت در اتاق ۲ تخته از مبلغ بورسیه دانشجویان کسر شده و مابقی مبلغ بورسیه (حدود ۱۰۰یورو) به حساب آنها واریز می‌شود.

برای ادامه استفاده از این بورسیه در سال دوم، در صورت به دست آوردن نمرات و کارنامه مطلوب ( میانگین ۷۰۰ امتیاز بر اساس ECTS) در سال اول، این بورسیه برای سال دوم ادامه پیدا می‌کند. تمامی قوانین دیگری که برای بورسیه پلاتینی وجود داشت برای این نوع بورسیه هم وجود دارد.

بورسیه نقره‌ای

این بورسیه تنها معافیت از پرداخت شهریه را به همراه دارد و حداکثر مدت زمان استفاده از این بورسیه ۲ سال است. برای ادامه استفاده از این بورسیه در سال دوم، دانشجویان باید میانگین ۹۰۰ امتیاز بر اساس ECTS را در سال اول کسب کنند.

به‌ طور کلی تعداد بورسیه‌های پلاتین کمتر از طلایی و نقره‌ای می‌باشد و معیار انتخاب دانشجویانی که این بورسیه‌ها را می‌گیرند عملکرد و نمرات مقطع قبلی (کارشناسی)، پورتفولیو (در صورت نیاز) و انگیزه‌نامه (motivation letter) می‌باشد. لازم به ذکر است کسانی که هر نوع بورسیه دیگری را دریافت کرده‌اند، نمی‌توانند از این بورسیه استفاده کنند.

شرایط دریافت بورسیه‌های دولتی

علاوه‌‌بر بورسیه‌های دانشگاه‌هی، بورسیه‌های از طرف دولت ایتالیا به دانشجویان تعلق می‌گیرد. که در زیر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

بورسیه وزارت خارجه ایتالیا

این بورسیه‌ از طرف وزارت خارجه ایتالیا و با هدف هدف افزایش همکاری‌ در زمینه‌های علمی، فرهنگی و تکنولوژی، برای اتباع خارجی که ساکن ایتالیا نیستند، در نظر گرفته می‌شود. این بورسیه برای مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان تعلق می‌گیرد.

بورسیه کارشناسی ارشد

این بورسیه برای مدت ۶ یا ۹ ماه به دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا پذیرش گرفته‌اند تعلق می‌گیرد. دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد برای گرفتن این بورسیه اقدام می‌کنند حداکثر باید ۲۸ سال سن داشته باشند.

بورسیه دکتری

این بورسیه به مدت ۶ یا ۹ ماه به دانشجویان مقطع دکتری تعلق می‌گیرد و متقاضیان در مقطع دکتری نباید بیشتر از ۳۰ سال سن داشته باشند.

دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته‌های زبان و فرهنگ ایتالیایی را دارند با ارائه مدرک زبان ایتالیایی (حداقل سطح A2) می‌توانند به مدت ۳ ماه از این بورسیه استفاده کنند.

مدرک زبان مورد نیاز

برای رشته‌هایی که به زبان ایتالیایی تدریس می‌شوند، متقاضیان می‌بایست حداقل در سطح B2 مدرک زبان ایتالیایی داشته باشند و برای رشته‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، دانشجویان باید حداقل در سطح B2 (معادل آیلتس ۵/۵ تا ۵/۶ یا تافل ۷۰ تا ۸۰) مدرک زبان انگلیسی داشته باشند.

لازم به ذکر است که در صورت پایان دوره‌های ۳، ۶ و یا ۹ ماهه، در صورت عملکرد مناسب درسی، دانشجویان می‌توانند دوباره برای گرفتن این بورسیه اقدام کنند.

از آنجایی که این بورسیه یکی از بهترین بورسیه‌ها برای دانشجویان خارجی در ایتالیا محسوب می‌شود، رقابت برای گرفتن این بورسیه زیاد است. برای انتخاب کسانی که برنده این بورسیه هستند، کمیته‌هایی برای ارزیابی دانشجویان هر کشور تشکیل می‌شود و با توجه به رزومه افراد و توانایی آنها، افراد برنده انتخاب می‌شوند.

مزایا و بیمه

کسانی که این بورسیه را می‌گیرند، با توجه به قوانین دانشگاهی که در آن قبول شده‌اند، شهریه پرداخت نمی‌کنند ولی کسانی که در رشته‌های زبان و فرهنگ ایتالیایی پذیرش گرفته‌اند باید شهریه دانشگاه را پرداخت کنند.

دانشجویانی که موفق به دریافت این بورسیه شده‌ا‌ند، در طول مدت‌زمانی که از این بورسیه استفاده می‌کنند، دارای بیمه سلامت و پزشکی هستند اما این بیمه شامل مشکلات پزشکی که فرد بیمه‌شده از قبل دچار آن بوده، نمی‌شود.

دانشجویانی که این بورسیه را دارند، ماهیانه مبلغ ۹۰۰ یورو دریافت می‌کنند. مبلغ این بورسیه در چهار قسمت به حساب دانشجویان واریز می‌شود. اولین پرداختی پس از ثبت نام نهایی در دانشگاه واریز می‌شود و آخرین پرداختی هم پس از تأیید عملکرد مناسب تحصیلی دانشجو از سمت دانشگاه، به حساب شخص واریز می‌شود.

*لازم به ذکر است کسانی که بورسیه‌های دولتی دیگری دارند نمی‌توانند از این بورسیه استفاده کنند.

بورسیه استانی یا بورسیه جهان سوم

معروف‌ترین و یکی از بهترین بورسیه‌های دولتی ایتالیا، بورسیه استانی یا بورسیه جهان سوم ایتالیا است. بورسیه استانی به دانشجویانی که در مقاطع مختلف تحصیلی از کارشناسی تا دکترا در ایتالیا تحصیل می‌کنند تعلق می‌گیرد. رشته تحصیلی، زبان تحصیل و یا مقطع تحصیلی در گرفتن این بورسیه تأثیری نداشته و صرفاً باید از طریق ارائه مدارک مالی، نیاز به دریافت این کمک هزینه در حین تحصیل را اثبات کرد.

شرایط دریافت بورسیه استانی

برای اعطای بورسیه جهان سوم یا بورسیه استانی ایتالیا مواردی همچون سن، میزان درآمد سالانه خانواده، وضعیت مسکن در ایران و تعداد خواهران و برادران، مورد بررسی قرار می‌گیرد نه سوابق تحصیلی متقاضی.

بورسیه استانی موارد زیر را پوشش می‌دهد:

 • معافیت از پرداخت شهریه دانشگاه
 • خوابگاه رایگان + یک وعده غذای رایگان (در روز) + کمک‌هزینه نقدی تا ۳۰۰۰ یورو در سال و در صورت عدم اختصاص خوابگاه و غذا به متقاضی، کمک‌هزینه تا ۵۲۰۰ یورو در سال خواهد بود
 • تخفیف استفاده از حمل و نقل عمومی

پرداخت اولین قسط بورسیه استانی ایتالیا ۳-۲ ماه پس از شروع تحصیل انجام می‌شود. از این رو دانشجویان برای ماه‌های نخست تحصیل باید مبلغی را در نظر بگیرد. هزینه زندگی شامل غذا، مسکن و… در شهرهای مختلف متفاوت است که مهم‌ترین تفاوت آنها هزینه اجاره مسکن است؛ به عنوان مثال هزینه مسکن در شهرهایی که از این نظر ارزانتر هستند مانند جنوا، باری، تورین و… ۶۰۰-۵۰۰ یورو در ماه و برای شهرهای گران‌تری مانند میلان تا ۹۰۰-۸۰۰ نیز می‌تواند برسد. بنابراین دانشجویان باید مبلغی حدود ۳۰۰۰-۲۰۰۰ یورو را برای سال نخست تحصیل در ایتالیا لحاظ کنند.

مدارک لازم برای بورسیه جهان سوم ایتالیا

مدارک زیر جهت اقدام برای دریافت بورسیه استانی یا بورسیه جهان سوم ایتالیا لازم است. همه این مدارک باید به زبان ایتالیایی ترجمه شده و به تأیید وزارت امورخارجه، وزارت دادگستری و سفارت ایتالیا در تهران برسد:

 • فیش حقوقی سرپرست خانواده مربوط به سال قبل با درآمد سالیانه کمتر از ۱۸۰۰۰ یورو (حدود ۸۵ میلیون تومان)
 • اجاره نامه محضری مربوط به سال قبل
 • اقرارنامه
 • شناسنامه سرپرست خانواده
 • پرینت حساب سرپرست خانواده

بورسیه استعداد یابی

یکی دیگر از معروف‌ترین بورسیه­ های دولتی ایتالیا به خصوص برای ایرانیان، بورسیه ای به نام استعداد خود را در ایتالیا سرمایه‌گذاری کنید (Invest Your Talent in Italy) یا بورسیه استعدادیابی ایتالیا است. این برنامه به دانشجویان دوره‌های کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی که اهل کشورهایی ازجمله ایران هستند، کمک‌هزینه اعطا می‌کند.

این برنامه را که به دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای کاریابی در زمینه‌هایی مانند مهندسی، معماری، طراحی، فناوری‌های پیشرفته، اقتصاد و مدیریت کمک می‌کند، وزارت امور خارجه ایتالیا، آژانس تجارت ایتالیا و Uni-Italia پشتیبانی می‌کنند.

مبلغ بورسیه استعدادیابی ایتالیا

مبلغ بورسیه ۸۱۰۰ یورو برای هر سال تحصیلی (۹ ماه) و معادل ۹۰۰ یورو در ماه است.

دریافت‌کنندگان این بورسیه از پرداخت شهریه نیز معاف خواهند بود.

نحوه پرداخت

هر سال ۳ بار مبلغ ۲.۷۰۰ یورو به دانشجویان پرداخت می‌شود.

شرایط دریافت بورسیه استعدادیابی ایتالیا

 • داشتن مدرک آیلتس حداقل ۶ یا تافل ۸۷
 • دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه های ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد در سال تحصیلی
 • محدودیت سنی: حداکثر ۲۵ سال

جمع‌بندی

بنابراین با توجه به مطالب بالا، متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا می‌توانند برای کاهش هزینه‌های خود (هزینه تحصیل و هزینه زندگی) با ارائه مدارک مورد نیاز برای دریافت یکی از بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا اقدام کنند. توجه داشته باشید دقت در ارسال مدارک برای دریافت بورسیه تحصیلی و زمان‌بندی مناسب برای ارسال مدارک می‌تواند کمک بزرگی برای دریافت این کمک هزینه‌های تحصیلی باشد.

منابع

https://www.scholars4dev.com