شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا به مراتب ساده‌تر از ویزای تحصیلی آلمان، فرانسه و اسپانیا است. این موضوع در کنار تحصیل در بهترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان موجب شده تا تحصیل در ایتالیا به عنوان یک گزینه محبوب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شود. در واقع شرایط ساده اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا موجب شده تا دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه شده‌اند بتوانند راحت‌تر برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنند. در این مطلب شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و نحوه دریافت آن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

شرایط سنی اخذ ویزا و تحصیل در ایتالیا

شرایط سنی تحصیل در ایتالیا در مقاطع تحصیلی مختلف، متفاوت است؛ اما به طور کلی می‌توان گفت که دانشگاه‌های ایتالیا و سفارت این کشور، در این مورد چندان سخت‌گیر نیستند. برای مثال اگرچه گفته می‌شود که اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی برای متقاضیان بالای ۲۸ همراه با ریسک است، اما متقاضیانی با سن بیشتر (۳۰ سال به بالا) نیز توانسته‌اند ویزا دریافت کنند یا در مقطع کارشناسی ارشد، اگرچه معمولاً ریسک ویزای تحصیلی برای متقاضیان بالای ۳۵ سال مطرح می‌شود، اما دانشجویانی بوده‌اند که با سن بالاتر (۴۰ سال) نیز برای ادامه تحصیل در این مقطع از دانشگاه پذیرش و از سفارت ایتالیا ویزا دریافت کرده‌اند. برای تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا نیز محدودیت سنی خاصی وجود ندارد و رزومه تحصیلی، سوابق کاری و شرایط هر فرد جداگانه بررسی می‌شود.

ویزای تحصیلی ایتالیا

پس از دریافت پذیرش از دانشگاه، می‌بایست برای ورود به این کشور و شرکت در کلاس‌های دانشگاه برای ویزای تحصیلی اقدام کنید. اولین قدم مشاهده مدارک مورد نیاز جهت صدور ویزای دانشجویی (بلند مدت) است. دقت داشته باشید که تنها وب‌سایت رسمی سفارت ایتاتیا مرجع اصلی و مورد اعتماد است و شما می‌بایست با ورود به این سایت اطلاعات و مدارک مورد نیاز را مورد بررسی قرار دهید.

بعد از بررسی کامل مدارک، دانشجویانی که قصد تقاضای ویزای دانشجویی دارند باید در ابتدا به سایت: prenotaonline مراجعه نموده  و در قسمت “VISTO PER STUDIO – IMMATRICOLAZIONE UNIVERSITARIA”  ثبت نام  و جهت رزرو وقت دانشجویی اقدام کنند.

بعد از رزرو وقت دانشجویی دانشجویان می‌بایست جهت تشکیل پرونده تحصیلی و مدارک دیگری را جهت تشکیل پرونده ویزا ارائه نمایند. این مدارک عبارتند از:

 • اصل تاییدیه تحصیلی مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی
 • اصل و ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات کامل چهار ساله به زبان ایتالیایی با مهر تایید وزارت امورخارجه و دادگستری
 • اصل و ترجمه مدرک لیسانس به همراه ریز نمرات کامل چهار ساله به زبان ایتالیایی با مهر تایید وزارت امورخارجه و دادگستری
 • اصل و ترجمه شناسنامه به زبان ایتالیایی با مهر تایید وزارت امورخارجه و دادگستری
 • ارایه دو نسخه کپی نیز از تمام صفحات فوق (ترجمه ایتالیایی و فارسی) الزامی است
 • سه قطعه عکس ۴۰× ۳۵ رنگی پشت نویسی شده
 • یک نسخه کپی از صفحه اول گذرنامه (کاملا” خوانا)
 • اصل و ۲ نسخه کپی از مدرک زبان:

برای رشته های به زبان انگلیسی داشتن یکی از مدارک زبان انگلیسی سطح  B2 زیر الزامی می‌باشد که حداقل نمره مورد قبول در هریک از آزمون های زیر ، ذکر شده است :

IELTS – 6,        TOEFLE – 78,          FCE -169                

برای رشته های به زبان ایتالیایی داشتن یکی از مدارک زبان ایتالیایی سطح B1 مورد تایید وزارت علوم ایتالیا الزامی است.

CELI- B1, CILS- B1, ROMA TRE- B1, DANTE ALIGHIERI- B1

 • فرم A تکمیل و امضا شده:

برای رشته های به زبان ایتالیایی

برای رشته های به زبان انگلیسی

مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده ویزا:

 • فرم رایگان درخواست روادید تکمیل و امضا شده(با الصاق عکس+یک قطعه عکس اضافی)
 • دو قطعه عکس ۰ ۴× ۳۵ رنگی پشت نویسی شده
 • اصل گذرنامه و یک نسخه کپی از صفحه اول
 • کپی رزرو بلیط یا اصل بلیط به مقصد ایتالیا به نام متقاضی (متقاضیان ترم دوم باید بلیط را برای بعد از ۱۵ فوریه رزرو نمایند).
 • رزرو هتل (حداقل ۱۰ روز اول اقامت) به نام دانشجو و در شهری که دانشجو قصد تحصیل دارد
 • ارائه گردش ۳ ماهه اخیر حساب بانکی به زبان انگلیسی به نام شخص دانشجو یا یکی از والدین دانشجو(در صورت ارائه گردش حساب والدین، ارائه ترجمه شناسامه آنان به زبان ایتالیایی یا انگلیسی الزامی می باشد.)
 • دو نسخه از نامه پذیرش دانشگاه
 • مبلغ ۶۰ یورو وجه نفد جهت درخواست ویزای دانشجویی

دقت داشته باشید که تمامی مدارک بالا باید کامل و بدون نقص باشد، هر گونه نقصی در مدارک ممکن است موجب عدم صدور ویزای تحصیلی شما شود یا آن را با مشکل مواجه کند.

همچنین علاوه بر ارایه مدارک فوق به سفارت ایتالیا، دانشجو باید به سایت دانشگاه انتخابی خود نیز مراجعه کند تا در صورت نیاز، مدارک تکمیلی مورد نظر آن دانشگاه را نیز تهیه و ارایه نماید.

توجه:

اگر بخش ارائه شده در سایت www.universitaly.it با سال تحصیلی جاری همخوانی نداشته باشد، دانشجو موظف است اقرارنامه‌ای، به زبان ایتالیایی یا انگلیسی، تنظیم و امضا کرده و در آن نام درست رشته و دانشگاه منتخب را ذکر کند.دانشجویان جهت دریافت اطلاعات بایستی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی با ذکر شماره تلفن به آدرس الکترنیکی studi.teheran@esteri.it ایمیل بزنند. با متقاضی در اسرع وقت تماس گرفته خواهد شد.

متقاضیان باید مدارک به زبان ایتالیایی را با Check List ایتالیایی و مدارک به زبان انگلیسی را با Check List انگلیسی ارایه دهند.

دقت داشته باشید که مدارک مورد نیاز حتما چندین بار با چک لیست مربوطه مورد بررسی قرار گیرد و در صورت ابهام در مورد هر یک از مدارک بهتر است به سفارت ایمیل بزنید و درخواست توضیح بیشتری در مورد آن کنید.