وبگاه Financial Times (FT) به‌رسم سال‌های گذشته، امسال نیز در دسامبر رده‌بندی مربوط به بهترین بیزینس اسکول‌های اروپا را منتشر کرد. در رتبه‌بندی جدید Financial Times، فرانسه در جایگاه مطلوبی قرار گرفته است؛ به‌گونه‌ای که از میان نود بیزینس اسکول حاضر در این رتبه‌بندی، ۲۲ بیزینس اسکول واقع در فرانسه هستند.

براساس رتبه‌بندی جدید Financial Times، در جمع دَه بیزینس اسکول برتر اروپا، چهار بیزینس اسکول فرانسوی هستند‌:

  • HEC Paris (رتبۀ اول)
  • INSEAD (رتبۀ سوم)
  • ESSEC (رتبۀ ششم)
  • ESCP (رتبۀ هشتم)

مؤسسه‌های یادشده همگی در پاریس یا اطراف این شهر قرار دارند؛ اما بیزینس اسکول‌های فرانسوی حاضر در این رتبه‌بندی فقط در پاریس نیستند و در دیگر شهرهای این کشور نیز واقع شده‌اند. به‌عنوان مثال، مدرسۀ مدیریت لیون در جایگاه بیستم و EM گرونوبل در جایگاه بیست‌وهشتم و بیزینس اسکول تولوز و IAE اکس مارسی به‌طورمشترک در جایگاه پنجاه‌وهشتم قرار گرفته‌اند. مؤسسه‌های دیگر نظیر بیزینس اسکول رن، بیزینس اسکول مون‌پلیه، بیزینس اسکول بورگونی، مدرسه‌های مدیریتی استرازبورگ و نرماندی نیز از‌جمله مدرسه‌های فرانسوی حاضر در این رتبه‌بندی هستند.

همان‌طورکه گفته شد، فرانسه با ۲۲ بیزینس اسکول بیشترین نماینده را در میان نود بیزینس اسکول حاضر در رتبه‌بندی جدید Financial Times دارد. پس از فرانسه، انگلیس با بیست و آلمان با هشت بیزینس اسکول به‌ترتیب رده‌های دوم و سوم را ازآنِ خود کرده‌اند.

به‌‌گفتۀ Financial Times، با وجود رکود اقتصادی و مشکلات سلامتی و محدودیت سفر تحمیل‌شده به جامعه براثر شیوع ویروس کرونا، تقاضا برای حضور در بیزینس اسکول‌های اروپایی همچنان پابرجا است. به‌دلایل متعددی بیزینس اسکو‌ل‌های اروپا به‌عنوان مؤسسه‌های برتر شناخته می‌شوند. به‌عنوان مثال، اروپا از بیزینس اسکول‌های مجهز و باکیفیتی بهره می‌برد که امروزه، زبان تدریس آن‌ها انگلیسی است. افزون‌براین، بیزینس اسکول‌های اروپایی درمقایسه‌با مؤسسه‌های آمریکایی شهریۀ کمتری دریافت می‌کنند.

منبع: