چندی پیش، دولت کانادا از تمام مسافران بین‌المللی بزرگ‌تر از پنج سال درخواست کرد که از ۲۲فوریۀ۲۰۲۱ هنگام ورود به خاک کانادا، آزمایش کرونا بدهند. حال جزئیات نهایی قانون آزمایش اجباری کرونا برای مسافران کانادا در وبگاه دولت کانادا منتشر شده است.

به‌گفتۀ دولت کانادا، حتی داشتن مدرک اثبات تزریق واکسن مسافران را از این قانون معاف نخواهد کرد. به‌طورکلی، تمام مسافران کانادا ۷۲ ساعت پیش از رسیدن به مرز کانادا یا شروع پرواز آزمایش کرونا باید بدهند و نتیجۀ آن را همراه داشته باشند. مسافرانی که از بیماری COVID-19 بهبود یافته‌اند؛ اما نتیجۀ آزمایششان مثبت است، مشروط بر اینکه چهارده تا نود روز قبل نیز آزمایش داده و نتیجۀ مثبت دریافت کرده باشند، به خاک کانادا می‌توانند وارد شوند. وبگاه دولت کانادا در توضیح این موضوع می‌گوید ممکن است نتیجۀ آزمایش افراد بهبودیافته از COVID-19 مدتی طولانی مثبت بماند.

تنها نتیجۀ بعضی از آزمایش‌های مولکولی COVID-19، مانند آزمایش PCR و RT-PCR برای ورود به کانادا پذیرفته می‌شود. همچنین، گفته می‌شود افسران مرزی بیشتری برای توضیح جزئیات قوانین جدید در درگاه‌های ورودی کانادا حضور خواهند یافت. آزمایش کرونا پیش از ورود به کانادا جایگزین قرنطینۀ اجباری نخواهد شد. براساس قانون کانادا، تمام مسافران این کشور پس از ورود به کانادا چهارده روز باید در قرنطینه بمانند. قرنطینه بدین‌معنی است که افراد در مدت مشخصی در خانه‌هایشان باید بمانند و برنامه‌ای مشخص برای تهیۀ موادغذایی و دارو داشته باشند. افرادی که قانون قرنطینه را رعایت نکنند، با جریمۀ نقدی حداکثر ۷۵۰هزار دلاری یا حداکثر شش ماه حبس مواجه خواهند شد.

آزمایش کرونا پس از رسیدن به کانادا

مسافران بین‌المللی که با خودرو شخصی به کانادا سفر می‌کنند، هنگام رسیدن به این کشور باید آزمایش کرونا بدهند. مسافران مرزهای زمینی فقط به مرزهایی می‌توانند وارد شوند که امکان آزمایش فوری کرونا را فراهم کرده‌اند. درحال‌حاضر، تنها پنج مرز زمینی زیر امکان آزمایش کرونا در محل را دارند:

  • مرز داگلاس (Douglas)، بریتیش کلمبیا
  • مرز کوتس (Coutts)، آلبرتا
  • پل کوئینستون‌لویستون (Queenston-Lewiston Bridge)، Niagara-on-the-Lake، انتاریو
  • بزرگراه ۱۵ سنت‌برنارد د لوکال (St. Bernard de Localle)، کبک
  • پل سنت‌استیون سوم (St. Stephen 3rd Bridge)، نیوبرانزویک

از ۴مارس۲۰۲۱، یازده مرز زمینی دیگر نیز امکان آزمایش کرونا در محل را فراهم خواهند کرد.

مسافران بین‌المللی هوایی نیز در زمان ورود به کانادا باید آزمایش کرونا بدهند. این مسافران سه روز پس از ورود در یکی از هتل‌های تأییدشده باید اقامت کنند تا نتیجۀ آزمایششان مشخص شود. افرادی که نتیجۀ آزمایششان منفی شود، می‌توانند به خانه بروند و بقیۀ زمان قرنطینۀ اجباری را در خانه بگذرانند. مسافرانی که نتیجۀ آزمایششان مثبت شود، تا پایان دورۀ قرنطینۀ چهارده‌روزه به مراکز درمانی خاص فرستاده می‌شوند.

برخی افراد از انجام آزمایش کرونا پس از ورود معاف‌اند. بعضی از افراد معاف از انجام آزمایش کرونا عبارت‌اند از: افرادی که نتیجۀ آزمایششان چهارده تا نود روز پیش از سفر به کانادا مثبت بوده است و کودکان کوچک‌تر از پنج سال و افرادی که از قانون قرنطینۀ اجباری معاف‌اند.

به‌طورکلی، مسافران کانادا باید سه مرتبه آزمایش COVID-19 بدهند: ۱. پیش از رسیدن به کانادا؛ ۲. در زمان رسیدن به کانادا؛ ۳. در انتهای دورۀ قرنطینه. اطلاعات لازم دربارۀ نحوۀ انجام آزمایش‌ها به مسافران در زمان ورود به کشور داده خواهد شد.

چک‌لیست اقدامات لازم مسافران کانادا

  1. مسافران کانادا نتیجۀ آزمایش کرونا را باید همراه داشته باشند. افرادی که نتیجۀ آزمایششان چهارده تا نود روز پیش از سفر به کانادا مثبت شده باشد و از این بیماری بهبود یافته باشند، به کانادا می‌توانند سفر کنند.
  2. مسافران برای سه روز در یکی از هتل‌های تأییدشدۀ دولت اتاقی باید رزرو کنند.
  3. مسافران برنامه‌ای برای قرنطینۀ چهارده‌روزۀ خود باید داشته باشند؛ یعنی باید بدانند چطور به محل قرنطینه خواهند رفت و وسایل لازم مانند غذا و موادغذایی و دارو را تهیه خواهند کرد.
  4. مسافران پیش از سفر به کانادا اپلیکیشن ArriveCAN را در تلفن‌همراه هوشمندشان باید نصب و اطلاعات شخصی لازم مانند شمارۀ پرواز و اطلاعات هویتی‌شان را در آن ثبت کنند. در طول قرنطینه، افراد نتیجۀ خودارزیابی روزانه برای نشانه‌های بیماری COVID-19 را نیز در این اپلیکیشن باید ثبت کنند.منبع: