بدون شک تحصیل زبان فرانسه در فرانسه یکی از بهترین و سریع‌ترین روش‌ها برای یادگیری این زبان و در ادامه تحصیل در فرانسه است. در واقع با توجه به اینکه یکی از شرایط لازم برای تحصیل در دانشگا های فرانسه داشتن مدرک زبان است، شما می‌تواند با حضور در دوره‌های زبان فرانسه در خود این کشور نه تنها مدرک زبان مورد نیاز را کسب کنید بلکه می‌توانید با شرایط زندگی و تحصیل در این کشور پیش از ورود به دانشگاه بیشتر آشنا شوید.  بنابراین اگر قصد تحصیل در فرانسه را دارید، یادگیری زبان فرانسه در خود این کشور می‌تواند شما را زودتر به هدفتان ( ورود به دانشگاه) نزدیک کند. در این مطلب نگاهی کوتاه به شرایط و مزیت‌های تحصیل زبان فرانسه در فرانسه خواهیم انداخت.

شرایط تحصیل

شرایط تحصیل زبان فرانسه در فرانسه برای دانشجویان بین‌المللی بسیار ساده است. برای اخذ پذیرش باید بالای ۱۸ سال سن و مدرک دیلپم داشته باشید. جهت اخذ پذیرش و ویزا برای تحصیل در کالج های زبان در فرانسه نیازی به داشتن مدرک زبان نیست. البته ارائه مدرک زبان فرانسه به سفارت نشان می‌دهد که شما به یادگیری زبان فرانسه علاقه دارید و این می‌تواند یک امتیاز مثبت در روز مصاحبه برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه باشد.

هزینه تحصیل زبان فرانسه در فرانسه

هزینه دوره های زبان در فرانسه از ۲۰۰۰ یورو به بالا است. هزینه دوره های زبان ارائه شده توسط دانشگاه‌های فرانسه، نسبت به هزینه کالج زبان در فرانسه پایین‌تر است اما ثبت نام در کالج‌های زبان فرانسه نیز امتیازاتی دارد، از جمله تعداد بسیار زیاد کالج های زبان در شهرهای مختلف فرانسه و تنوع دوره های این کالج ها که هر فرد متناسب با سطح زبان و اهداف خود از یادگیری زبان فرانسه می‌تواند دوره مناسبی را پیدا کند. همچنین شرایط برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه جهت شرکت در کالج های زبان در فرانسه فراهم‌تر است.  در ادامه به پنج کالج زبان معروف در فرانسه به همراه هزینه تحصیل در آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 1. NewDeal Institute : این کالج یکی از معروف‌ترین مراکز آموزش زبان فرانسه است که در محلی آرام در مرکز شهر بوردو واقع شده است. مدت دوره‌های زبان فرانسه در این کالج تا ۴۸ هفته است و کلاس‌ها با حداکثر ۱۲ نفر دانشجو برگزار می‌شود. اساتید این کالج دارای سابقه تدریس در کشورهای مختلف بوده و برای آموزش به دانشجویان دارای فرهنگ‌های مختلف بسیار مناسب هستند. همچنین کالج NewDeal Institute توسط مقامات فرانسوی مورد تأیید قرار گرفته است. این کالج دارای دوره فشرده (۳۰ درس در هفته/ دوره زبان عمومی + کارگاه‌های موضوعی بعدازظهر) با هزینه ۲۴۱ یورو در هفته بوده و دوره‌های زبان ۳۶ هفته‌ای آن برابر ۴۳۲۰ یورو است. هچنین این کالج از ۲۱ دسامبر ۲۰۱۹ تا ۵ ژوئن ۲۰۲۰ تعطیل بوده و در تعطیلات رسمی فعالیتی ندارد.
 2. The Alliance Française: موسسه زبان Alliance Français یکی از مشهورترین موسسات زبان در کشور فرانسه است. واحد این موسسه در شهر بوردو (The Alliance Française Bordeaux Aquitain) یا AFBA در مرکز شهر بوردو واقع شده و دارای تمامی سطوح (از سطح A1 تا سطح پیشرفته C1) است. این کالج دوره‌های فشرده زبان فرانسه را نیز برگزار می‌کند. دوره‌های فشرده (۳۶ هفته/ ۲۰ ساعت در هفته) هزینه‌ای معادل ۴۹۳۲ یورو دارد.
 3. Alpha.b Institut Linguistique : این کالج تنها کالج شهر نیس بوده و در مرکز این شهر واقع شده است. تمامی دوره‌های Alpha.b توسط اساتید مجرب و با انگیزه‌ای برگزار می‌شود که با استفاده از روش ارتباطی (communicative method)، دانشجویان را برای ارتباط هرچه بیشتر به زبان فرانسوی آماده می‌کنند. این کالج شامل دوره‌های فشرده از سطح A2 تا C1 (1 تا ۵۰ هفته/ ۳۰ درس در هفته در ۵/۲۲ساعت) است که هزینه‌ای معادل ۲۸۰ یورو در هفته دارد (۸۴۰۰ یورو در ۵۰ هفته). ظرفیت کلاس‌های این کالج حداکثر ۱۰ نفر است.
 4. Langue Onze Toulouse : این کالج در بافت تاریخی شهر Ville Rose واقع شده است. دوره‌های این کالج برای افراد از تمامی سنین با فرهنگ‌های مختلف و تمامی سطوح زبانی طراحی شده است. تعداد دانشجویان در کلاس‌ها از ۶ تا حداکثر ۱۲ نفر می‌باشند که در تابستان اکثراً از ۱۸ تا ۲۵ سال و در زمان‌های دیگر سال اکثراً ۳۰ تا ۷۰ سال هستند. این کالج دارای دوره‌های فشرده زبان فرانسه عمومی نیز می‌باشد که دوره ۳۶ هفته‌ای آن معادل ۵۶۷۰ یورو است.
 5. Lyon Bleu International : این کالج در شهر لیون قرار دارد و به طور متوسط ۱۹۰ دانشجو در تابستان و ۱۰۰ دانشجو در دیگر فصول سال در آن مشغول به تحصیل زبان فرانسه هستند. متوسط سن دانشجویان در تابستان ۲۵ و در فصول دیگر ۳۵ سال است. این کالج دوره‌های فشرده (۲۵ درس در هفته برای سطح A1) را نیز برگزار می‌کند. هزینه شرکت در کلاس‌های این کالج زبان، معادل ۲۲۴ یورو در هفته است که البته با افزایش مدت زمان دوره از هزینه پرداختی کاسته می‌شود‌ (برای مثال هزینه دوره ۳۷ هفته‌ای برابر ۶۸۵۵ یورو است).

مزیت‌های تحصیل زبان فرانسه در فرانسه

همان‌طور که در مقدمه اشاره شد، تحصیل در کالج زبان فرانسه در خود این کشور دارای مزیت‌های مهم و متعددی است که ‌می‌تواند شرایط تحصیل در این کشور را به مراتب ساده‌تر کند. این مزیت‌ها عبارتند از:

 • عدم نیاز به بازگشت به ایران برای تمدید ویزا

متقاضیان تحصیل در فرانسه، می‌توانند پس از گذراندن دوره زبان در فرانسه، از دانشگاه‌های فرانسه پذیرش بگیرند و ادامه تحصیل دهند. در این صورت برای تمدید ویزا می‌توانند در کشور فرانسه اقدام کنند و نیازی به بازگشت به ایران نیست.

 • یادگیری سریع و ارتقاء سطح زبان فرانسه

به طور کلی یادگیری یک زبان در کشوری که مردم به آن زبان صحبت می‌کنند، بسیار به فرآیند یادگیری زبان کمک می‌کند. قرار گرفتن در محیط و ارتباط با مردم، یادگیری مستقیم و مستمر، به کار بردن آموخته‌ها به‌طور روزانه و… باعث می‌شود که زبان را بسیار سریع‌تر و مانند یک فرد بومی یاد بگیرید. تحصیل در کالج زبان فرانسه و برقراری ارتباط با دیگر دانشجویان موجب ارتقاء سطح زبان فرانسه در مدت زمان بسیار کوتا‌ه‌تری می‌شود.

 • غوطه‌ور شدن و استفاده مکرر از زبان

زندگی در فرانسه شما را وادار به استفاده از زبان فرانسوی خواهد کرد. شما باید برای رفع نیازهای روزمره مانند رفت و آمد، خرید و… با مردم صحبت کنید. مردم به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند و تابلوی مغازه‌ها، تبلیغات و برنامه‌های تلویزیونی به زبان فرانسوی هستند. هر نوع ارتباطی با فرهنگ محلی، به دامنه لغات شما خواهد افزود و آنها را در ذهن شما تثبیت خواهد کرد و درک شما از زبان فرانسوی را بالا خواهد برد.

 • آشنایی با فرهنگ این کشور قبل از ورود به دانشگاه

پس از رفتن به فرانسه برای شرکت در دوره‌های زبان فرانسوی، شما هر روز با مردم و دیگر زبان‌آموزان در ارتباط خواهید بود. زندگی در فرانسه به شما فرصت درک فرهنگ مردم این کشور را خواهد داد. همچنین ارتباط با دیگر زبان‌آموزان، بستری را برای درک فرهنگ کشورهای مختلف برای شما فراهم خواهد نمود.

 • ارتقاء رزومه تحصیلی و کسب امتیاز ویژه جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های مطرح این کشور

علاوه بر یادگیری زبان فرانسوی و اهمیت آن در رزومه تحصیلی و کاری، گذراندن دوره زبان در کشوری غیر از کشور محل زندگی، امتیاز مثتبی در رزومه شما محسوب خواهد شد. پذیرفتن این چالش ضمن نشان دادن علاقه شما به زبان فرانسوی، تلاش شما را برای یادگیری موضوعات مورد علاقه‌تان را نشان می‌دهد و این می‌تواند دلیلی قانع کننده برای کمیته پذیرش دانشگاه جهت اعطا پذیرش به شما باشد.

 • بهره‌مندی از کمک‌هزینه مسکن

دولت فرانسه در راستای حمایت از دانشجویان و زبان‌آموزان، کمک‌هزینه‌ای را برای مسکن آنها اعطا می‌کند. این کمک‌هزینه حدود ۴۰% اجاره مسکن را پوشش می‌دهد. از آنجایی که اغلب دانشجویان درآمد نسبتاً کمی دارند، امکان استفاده از کمک هزینه مسکن در فرانسه برای جبران بخش قابل توجهی از اجاره آپارتمان‌ها را دارند. این کمک هزینه به صورت ماهانه به حساب دانشجو (یا صاحب‌خانه وی) واریز می‌شود.

 • اجازه انجام کار در حین تحصیل

دولت فرانسه امکان انجام ۲۰ ساعت کار در هفته را به دانشجویان و زبان‌آموزان می‌دهد. برای اشتغال به کار پاره‌وقت دانشجویی دیگر نیازی به دریافت «اجازه موقت اشتغال به کار» یا Autorisation Provisoire de Travail نیست.

 • استفاده از زبان فراسنه در دیگر کشورها

علاوه بر فرانسه، بلژیک (شهر والونی)، بروندی، کامرون، کانادا (استان کبک)، چاد، کومور، جیبوتی، دومینیکا، گینه استوایی، هائیتی، ماداگاسکار، رواندا، سنت لوسیا، ، سیشل، سوئیس و واناتو از جمله کشورهایی هستند که به این زبان صحبت می‌کنند و در نتیجه یادگیری این زبان می‌تواند شرایط بهتری را برای مهاجرت به دیگر کشورها فراهم کند.

 • مهاجرت به کانادا

افرادی که علاقه‌مند به مهاجرت به استان کبک کانادا از طریق برنامه PEQ دارند، یادگیری زبان فرانسه و شرکت در آزمون های زبان فرانسه یکی از شرایط لازم برای مهاجرت به این استان است.  تحصیل در کالج زبان فرانسه و کسب مدرک معتبر این زبان می‌تواند یک امتیاز ویژه برای مهاجرت به استان کبک کانادا باشد.

 • لذت بردن از خواندن برترین آثار ادبی

یادگیری زبان فرانسه این جازه را به شما خواهد داد که از خواندن شاهکار‌های ادبی این کشور لذت دوچندان ببرید. کشور و زبان فرانسه از ادبیاتی غنی برخوردار بوده و بهترین کتاب های ادبیات فرانسه از جمله برترین آثار ادبی جهان محسوب می‌شوند. بینوایان، بیگانه، گوژپشت نوتردام، مادام بوواری، در جستجوی زمان از دست رفته، شازده کوچولو و سرخ و سیاه از معروف‌ترین آثار ادبی این کشور است که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد.

 • امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌ های فرانسه پس از گذراندن دوره

زبان‌آموزان پس از پایان دوره زبان در فرانسه می‌توانند برای تحصیل وارد دانشگاه های این کشور شوند. در این صورت، برای تمدید ویزا نیازی به بازگشت به ایران نیست و می‌توان در خود کشور فرانسه اقدام کرد. دانشگاه‌های معتبر بسیاری در سراسر فرانسه وجود دارند. برجسته‌ترین و معروف‌ترین دانشگاه‌های فرانسه در شهر پاریس هستند اما در دیگر شهرها و مناطق فرانسه نیز دانشگاه‌های شناخته‌شده‌ای وجود دارند. همچنین کالج‌های بسیاری در فرانسه و به طور خاص شهر پاریس قرار دارند و دانشجویان می‌توانند مطابق با نیازهای خود در رشته‌های مختلف کالج مناسب را برای تحصیل انتخاب کنند. ۱۰ دانشگاه برتر فرانسه را (همراه با رتبه جهانی آنها طبق رتبه‌بندی QS برای سال ۲۰۲۰) :

 1. Université PSL (53)
 2. École Polytechnique (60)
 3. Sorbonne University (77)
 4. CentraleSupélec (139)
 5. École Normale Supérieure de Lyon (160)
 6. TELECOM ParisTech (224)
 7. Sciences Po (242)
 8. Ecole des Ponts ParisTech (250)
 9. University of Paris (253)
 10. Université Paris-Sud (262)

لیست کالج های زبان در فرانسه

در فهرست زیر می‌توانید نام برخی از موسسات یا کالج های زبان در فرانسه (همراه با شهر محل کالج) را مشاهده کنید:

 • Accord-Institut Superieur Prive (Paris)
 • Alliance Linguistique et Interculturelle de Paris (Paris)
 • Alliance Française
 • Alliance Française Bordeaux Aquitaine (Bordeaux)
 • Alliance Française Marseille-Provence (Marseille)
 • Alliance Francaise Paris Ile-De-France (Paris)
 • Alliance Française Rouen-Normandie (Rouen)
 • Alliance Française Strasbourg Europe – École de Langue et de Civilisation Françaises (Strasbourg)
 • Alpadia Lyon (Lyon)
 • B Institut Linguistique (Nice)
 • Centre de Français Langue Étrangère du Ciheam-Iamm (Montpellier)
 • CIEL
 • Centre International d’étude des Langues de Brest (Le Relecq-Kerhuon)
 • Centre International d’étude des Langues de Strasbourg (Strasbourg)
 • Centre International d’antibes (Antibes)
 • Centre Méditerranéen d’études Françaises (Cap d’Ail)
 • Centre International de Langue Française d’Annecy (Annecy)
 • École de Langue Française – Établissement Privé denseignement Supérieur (Paris)
 • Eurocentres Amboise – Centres Langues et Civilisations – Eurocentres France (Amboise)
 • Eurocentres La Rochelle – Centres Langues et Civilisations – Eurocentres France (La Rochelle)
 • Eurocentres Paris – Centres Langues et Civilisations – Eurocentres France
 • France Langue
 • France Langue Biarritz (Biarritz)
 • France Langue Bordeaux (Bordeaux)
 • France Langue Nice (Nice)
 • France Langue Paris Notre-Dame (Paris)
 • France Langue Paris Victor-Hugo (Paris)
 • French In Normandy (Rouen)
 • Institut Linguistique du Peyrou (Montpellier)
 • Institut détudes Françaises – Groupe Sup de Co La Rochelle (La Rochelle)
 • Institut de Français Langue Étrangère (Campus Adventiste) (Collonges-sous-Salève)
 • Institut de Langue et de Culture Françaises – Institut Catholique de Paris (Paris)
 • Institut de Touraine (Tours)
 • Institut Européen de Français (Montpellier)
 • Institut Français de Langues et de Services (Villeneuve-Sur-Lot)
 • Institut Français des Alpes (Annecy)
 • Institut International de Rambouillet (Rambouillet)
 • Institut Linguistique Adenet (Montpellier)
 • Institut Stralang (Strasbourg)
 • Institut Supérieur de Propédeutique d’Amiens (Amiens)
 • Institut Universitaire d’enseignement du Français Langue Etrangère – Université Paul-Valéry Montpellier 3 (Montpellier)
 • Is Aix En Provence (Aix-En-Provence)
 • Institut Universitaire de Langue et de Culture Françaises (Toulouse)
 • Langue Onze Toulouse (Toulouse)
 • L’étoile – Paris Language And Solutions – Établissement Libre d’enseignement Supérieur (Paris)
 • Lyon Bleu International (Lyon)
 • Millefeuille Provence – Centre Résidentiel de Français (Saint-Geniès-de-Comolas)
 • Newdeal Institut (Bordeaux)
 • Sciences Po, Campus de Paris (Paris)

دانشگاه‌های برگزارکننده دوره زبان در فرانسه

چندین دانشگاه در فرانسه، دوره زبان فرانسه برگزار می‌کنند. البته بسیاری از دوره های زبان فرانسه در دانشگاه‌های فرانسه، برای دانشجویان همان دانشگاه‌ها ارائه می‌شود و نه کسانی که تنها می‌خواهند برای دوره زبان اقدام کنند.

معروف‌ترین دانشگاه برگزارکننده دوره زبان در فرانسه، دانشگاه استراسبورگ (Université de Strasbourg) است. ثبت نام دوره زبان فرانسه در دانشگاه استراسبورگ برای سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۰ از ماه آپریل ۲۰۲۰ آغاز خواهد شد.

جمع بندی

برای تحصیل در بهترین دانشگاه های فرانسه نیاز به مدرک زبان (حداقل سطح B2 زبان فرانسه برای دوره‌های فرانسوی‌زبان و حداقل آیلتس ۶/۵ برای دوره‌های انگلیسی‌زبان) است. بنابراین با توجه به مطالب گفته شده در بالا، این امکان وجود دارد که شما بتوانید یادگیری زبان فرانسه را در خود این کشور انجام دهید و بلافاصله بعد از کسب مدرک زبان اقدام به اخذ پذیرش در رشته مورد علاقه خود از یکی از دانشگاه های فرانسه کنید.

منابع

https://www.mastersportal.com/articles/1645/top-international-universities-in-france.htmlwww.mastersportal.com