تحصیل در خارج از کشور اگر با انتخاب‌های درست همراه شود می‌تواند آینده شما را به بهترین شکل رقم بزند. یکی از مهم‌ترین انتخاب‌ها در ابتدای این مسیر، انتخاب کشور مقصد است. آلمان و انگلیس هر دو طرفداران زیادی را در بین متقاضیان مهاجرت تحصیلی دارند. اما سوال اینجا است که کدام یک از این دو برای تحصیل جای بهتری است؟ در این مقاله قصد داریم با بررسی ابعاد مختلف تحصیل در انگلستان و آلمان و مقایسه این ابعاد، به پاسخ این سوال برسیم که «آلمان یا انگلیس؟ کدام برای تحصیل بهتر است؟»

چرا تحصیل در اروپا؟

اروپا یا قاره سبز مقصد محبوب افراد زیادی از سراسر دنیا است؛ چرا که تعدادی از پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا در این قاره قرار دارند. کشورهایی مثل آلمان، ایتالیا، فرانسه، انگلیس، نروژ و اسپانیا جزو محبوب‌ترین مقصدهای مهاجرت در دنیا شناخته می‌شوند. اما سوال اینجا است که چرا تحصیل در اروپا گزینه خوبی است؟

  • تحصیل ارزان و رایگان: اگر اروپا را با آمریکای شمالی مقایسه کنیم، هزینه تحصیل در اروپا به‌مراتب ارزان‌تر از آمریکا و کانادا است. در حال حاضر تمکن مالی تحصیل در کانادا چند برابر تمکن مالی تحصیل در ایتالیا است. تحصیل رایگان در اروپا هم توسط بعضی از دانشگاه‌ها و کشورها به دانشجویان پیشنهاد می‌شود. برای اطلاعات بیشتر کافی است فرم ارزیابی رایگان ما را پر کنید (ارزیابی اولیه شرایط شما برای مهاجرت تحصیلی کاملا رایگان انجام می‌شود).
  • وجود فرصت‌های شغلی متنوع: جمعیت اروپا میانگین سنی بالایی دارد؛ در همین راستا بسیاری از کشورهای پیشرفته اروپایی با کمبود نیروی کار مواجه‌اند. این موضوع باعث شده شانس دانشجو برای پیدا کردن کار در حین تحصیل و همچنی بعد از فارغ‌التحصیلی در سطح بالایی قرار بگیرد.
  • ویزای معتبر شنگن: زمانی که ویزای یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای شما صادر می‌شود، برای سفر به سایر کشورهای عضو اتحادیه نیازی به اخذ ویزای دیگری نخواهید داشت؛ این یعنی در زمان تعطیلات بین دو ترم می‌توانید به سایر کشورهای اروپایی سفر کنید. ویزای معتبر شنگن برای اخذ سایر ویزاها مثل ویزای کانادا هم شانس شما را بالا می‌برد.
چرا تحصیل در اروپا؟.webp

آلمان یا انگلیس؟ کدام محل بهتری برای تحصیل است؟

برای انجام این مقایسه لازم است این دو کشور را از نظر فاکتورهای تاثیرگذار در زندگی دانشجویان مقایسه کنیم. این فاکتورها عبارتند از:

هزینه تحصیل و زندگی

یکی از مهم‌ترین مواردی که جواب سوال «آلمان یا انگلیس» را مشخص می‌کند، هزینه‌های تحصیل و زندگی و در این دو کشور است. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان هزینه‌ای ندارد و برای تحصیل در این دانشگاه‌ها فقط لازم است تمکن مالی خود را برای یک سال زندگی در آلمان اثبات کنید. تمکن مالی لازم برای زندگی یک‌ساله در آلمان ۱۱ هزار یورو محاسبه شده است که یعنی هزینه یک ماه زندگی در آلمان حدود ۹۰۰ یورو خواهد بود. هزینه یک ماه زندگی در انگلیس کمی از آلمان بیشتر و معادل ۹۵۰ یورو محاسبه می‌شود. علاوه بر این برای تحصیل در انگلیس لازم است شهریه بپردازید. هزینه شهریه دانشگاه های انگلیس از ۱۱ هزار یورو شروع می‌شود.

درصد موفقیت درخواست پذیرش

درصد موفقیت درخواست پذیرش به ما نشان می‌دهد از تمام کسانی که برای تحصیل در کشور مورد نظر اقدام کرده‌اند، چند درصد موفق به اخذ پذیرش شده‌اند. این درصد برای انگلیس ۷۸ و برای آلمان ۳۰ محاسبه می‌شود. این یعنی رقابت برای ورود به دانشگاه‌های آلمان نسبت به انگلیس بیشتر است؛ چرا که تحصیل در این کشور رایگان بوده و سطح دانشگاه‌های آلمان هم بالا است و در نتیجه مهاجرت تحصیلی به آلمان طرفداران زیادی دارد و همین موضوع باعث بالا رفتن سطح رقابت برای ورود به دانشگاه‌های این کشور می‌شود.

مزایای تحصیل در اروپا.webp

کار حین تحصیل

سقف ساعت کار دانشجویی در آلمان نسبت به انگلیس بالاتر است. از طرف دیگر شرکت‌های آلمانی بیشتر از شرکت‌های انگلیسی دانشجو جذب می‌کنند. آلمان اقتصاد پویاتری دارد و با کمبود نیروی کار مواجه است؛ برای همین می‌توان گفت کسانی که به کار حین تحصیل علاقه دارند بهتر است آلمان را انتخاب کنند.

آب و هوا

آلمان نسبت به انگلیس آب‌وهوای معتدل‌تری دارد. در واقع سرما یا گرمای خیلی شدید در آلمان بسیار کم‌یاب و در بعضی از مناطق آن نایاب است. در حالی که اکثر مناطق انگلیس تعداد قابل توجهی از روزهای سال دمای پایین یا هوای بارانی دارند.

امنیت و رفاه

هر دو کشور جزو قدرتمندترین اقتصادهای دنیا (آلمان سوم و انگلستان ششم) هستند و سطح رفاه در آن‌ها بالا است. از نظر امنیت هم اختلاف چندانی بین دو کشور وجود ندارد. البته از نظر شاخص‌های جرم و جنایت آلمان کمی بهتر از انگلستان است.

سیستم درمان و بیمه

هر دو کشور بیمه عمومی دارند که شامل حال دانشجویان خارجی هم می‌شود. در آلمان تمام افراد موظفند ماهانه ۱۰۰ یورو برای بیمه پرداخت کنند. البته در ازای این مبلغ دسترسی به یکی از بهترین سیستم‌های درمانی اروپا برای فرد ممکن خواهد بود. در طرف مقابل بیمه عمومی انگلیس رایگان است اما پوشش محدود دارد. ساکنان انگلیس می‌توانند خدمات عمومی پزشکی را به‌صورتی رایگان استفاده کنند اما برای خدمات تخصصی باید بیمه تکمیلی خریداری کرده یا هزینه‌ها را به‌صورت شخصی پرداخت کنند.

تحصیل در انگلیس.webp

ورود به بازار کار بعد از تحصیل

آلمان از نظر شاخص‌های اقتصادی مثل تولید ناخالص داخلی و همچنین نرخ بیکاری شرایط بهتری نسبت به انگلیس دارد. از طرف دیگر با توجه به بالا بودن میانگین سنی جامعه آلمان، نیاز به نیروی کار جوان از سمت دولت این کشور حس شده است و همین موضوع باعث می‌شود دانشجویان خارجی شانس خوبی برای ورود به بازار کار آلمان داشته باشند. در هر دو کشور اگر علاوه بر مدرک تحصیلی، مهارت شغلی داشته باشید، تا ۱۸ ماه بعد از پایان تحصیل به شما مهلت داده می‌شود کار پیدا کنید و اگر در این مدت موفق به پیدا کردن شغل شوید، اقامت شما تمدید خواهد شد.

سیم آخر و تحصیل در خارج از کشور

موسسه سیم آخر از کارشناسان باتجربه‌ای تشکیل شده است که آماده‌اند شما را در مسیر مهاجرت تحصیلی همراهی کنند. ما در ابتدای راه شرایط شما را کاملا رایگان بررسی می‌کنیم و به شما می‌گوییم برای چه کشورهایی شانس بیشتری دارید (برای درخواست ارزیابی رایگان این فرم کوتاه را تکمیل کنید). در این ارزیابی و مشاوره اولیه مسیر مهاجرت را به شما نشان می‌دهیم و در این مرحله انتخاب با شما است که با ما این مسیر را طی کنید یا نه. در صورت عقد قرارداد کارشناسان ما تمام تجربه خود را در اختیارتان می‌گذارند تا مدارکتان با دقت تکمیل شود، رزومه و انگیزه‌نامه با توجه به استانداردهای سفارت و دانشگاه نوشته شود، مدارک در زمان درست ارسال شوند و هر چالشی که ممکن است در این مسیر وجود داشته باشد را برایتان حل می‌کنیم.

جمع بندی

برای انتخاب بین دو مقصد مهاجرتی لازم است شرایط دو کشور را از نظر تحصیل دانشجویان خارجی با هم مقایسه کرد. آلمان و انگلیس هر دو کشورهای پیشرفته‌ای هستند که دانشگاه‌های بین‌المللی و سطح بالایی دارند. در این مقاله سعی کردیم شرایط تحصیل در دو کشور را مقایسه کنیم تا انتخاب برای شما ساده‌تر شود. در نهایت این شمایید که با توجه به شرایطتان یکی از این دو کشور را برای تحصیل انتخاب می‌کنید.

سوالات متداول


آلمان یا انگلیس؟ کدام برای تحصیل بهتر است؟

به‌طور کلی آلمان شرایط بهتری را برای تحصیل دانشجویان خارجی فراهم کرده است. البته نباید از این نکته غافل شد که یادگیری زبان آلمانی کار چندان راحتی نخواهد بود.

آلمان یا انگلیس؟ هزینه زندگی در کدام بیشتر است؟

هزینه زندگی در این دو کشور چندان تفاوتی با یکدیگر ندارد. البته باید توجه داشت که دانشگاه‌های آلمان رایگانند اما شهریه دانشگاه‌های انگلیس از ۱۱ هزار یورو آغاز می‌شود.

انگلیس برای ایرانیان مناسب تر است یا آلمان؟

از نظر فرهنگی تفاوت‌های بزرگی بین دو کشور وجود ندارد. با این وجود می‌توان گفت آلمان برای تحصیل و زندگی ایرانیان مناسب‌تر است.

روند دریافت پذیرش تحصیلی برای دانشگاه های انگلیس آسان تر است یا آلمان؟

آلمان با توجه به امکان تحصیل رایگان، رقابت سنگین‌تری برای اخذ پذیرش دارد. البته در روند اخذ پذیرش تفاوت چندانی وجود ندارد.

پروسه مهاجرت برای آلمان سریع تر است یا انگلیس؟

در حال حاضر صف سفارت آلمان از انگلیس طولانی‌تر است. شانس موفقیت درخواست پذیرش انگلیس هم از آلمان بالاتر است.