آیا در‌حال‌حاضر تحصیل خارج از کشور در دوران پساکرونا کار عاقلانه‌ای است؟ این پرسش از مدتی پیش در ذهن دانشجویان و کارمندان خارج از کشور به‌وجود آمده است و امروز می‌خواهیم به آن پاسخ دهیم. ازآنجاکه اقدامات احتیاطی ایمنی اِعمال شده است و مقاصد تحصیلی خارج از کشور بهبود مداوم در مهار بحران کووید-۱۹ را نشان می‌دهد، امکان تحصیل ایمن در خارج از کشور را بهتر می‌توان درک کرد. در ابتدا، به‌نظر می‌رسد موقعیت کنونی موقعیتی بُرد‌بُرد نیست؛ چراکه با تحصیل خارج از کشور در دوران پساکرونا، متقاضیان ممکن است سلامتی خود و دیگران را به‌خطر بیندازند یا به‌طور‌کلی ترک تحصیل کنند. باوجوداین، اگر به اقدامات ایمنی در محل توجه و مقصدهای دارای پروتکل‌های ایمنی معتبر در سطح ملی و محلی را دنبال کنیم، کاهش خطرهای مربوط به مسافرت در طول بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ کاملاً امکان‌پذیر است. در این مقاله، نکته‌هایی در زمینۀ تحصیل خارج از کشور در دوران پساکرونا بیان خواهیم کرد.

انتخاب شرکت هواپیمایی با استانداردهای ایمنی درخورتوجه

وزارت دفاع ایالات متحدۀ آمریکا دریافته است که اگر مسافران از ماسک‌های جراحی مداوم استفاده کنند، به‌دلیل نحوۀ گردش و فیلتر‌شدن هوا در هواپیما گسترش ویروس کرونا بسیار کاهش می‌یابد. این یافته خبر خوشحال‌کننده‌ای برای امنیت مسافران به‌حساب می‌آید. همچنین، بهتر است این نکتۀ ضروری را مدنظر قرار دهیم که خطوط هوایی را باید انتخاب کرد که استانداردهای ایمنی تعیین‌شده را رعایت کند. شرکت‌های هواپیمایی این چهار اقدام احتیاطی ایمنی مهم را باید دنبال کنند‌: ۱. استفادۀ اجباری از ماسک؛ ۲. تهیه و توزیع ماسک در هواپیما؛ ۲. ضدعفونی‌کردن هواپیما قبل از هر پرواز؛ ۴. جلوگیری از خرید صندلی وسط. ناگفته نماند Alaska، Delta، Southwest و Hawaiian چهار شرکت هواپیمایی پیشنهادی ایالات متحدۀ آمریکا هستند که استانداردهای ایمنی را کاملا رعایت می‌کنند.

مراجعه به منابع خبری موثق

مراجعه به منابع خبری موثق

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) پیشنهاد می‌کند اخبار مربوط به تصمیم‌های کشورها را از دو منبع دنبال کنند:

۱. وبگاه https://www.cdc.gov: ازطریق این وبگاه می‌توان به فهرست کشورها و موقعیتشان در موفقیت و پیشگیری از بیماری کرونا دسترسی داشت؛

۲. وبگاه https://travel.state.gov:این وبگاه جدیدترین اخبار مربوط به تغییرات محدودیت‌ها و اتخاذ تصمیمات جدید در پیشگیری از کرونا را به‌روز و اطلاع‌رسانی می‌کند.

منابع یادشده اخبار مربوط به تغییرات محدودیت‌ها و اتخاذ تصمیم‌های جدید به‌منظور پیشگیری و مهار بیماری کرونا را در کشورهای مختلف جهان اطلاع‌رسانی می‌کنند. منابع خبری پیشنهادی مرکز CDC به افراد پیشنهاد می‌کنند به مناطق کم‌خطر‌تر سفر یا از سفر به مناطق پرخطر پرهیز کنند. در این دو وبگاه،‌ کشورها در چهار سطح معرفی می‌شوند: ۱. مناطقی با خطر کم؛ ۲. مناطقی با خطر متوسط؛ ۳. مناطقی با خطر زیاد؛ ۴. مناطقی با خطر خیلی زیاد. همچنین، منطقه‌ای با نام «میزان خطر نامشخص» تعریف شده است. کشورهای این منطقه از گزارش داده‌های مربوط به بیماری همه‌گیر کرونا خودداری کرده‌اند و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) سفر به این مناطق را توصیه نمی‌کند.

تماس با دانشجویانی که خارج از کشور تحصیل می‌کنند

عموماً دانشجویان از مشاوره‌دادن به افراد علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور استقبال می‌کنند؛ بنابراین، با ارسال پیام و برقراری ارتباط با آنان، پرسش‌ها و نکته‌های مربوط به تحصیل در خارج از کشور را با آن‌ها می‌توان مطرح کرد. این پرسش‌ها ممکن است در ذهن بسیاری از متقاضیان تحصیل خارج از کشور در دوران پساکرونا وجود داشته باشد؛ مثلاً آیا ‌هنگام تحصیل در این دوران احساس امنیت می‌کنند؟ با چه موانعی روبه‌رو شده‌اند؟ آیا از تصمیم خود به تحصیل در دوران پساکرونا راضی‌اند؟ توصیه‌های ایمنی احتمالی آن‌ها برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور چیست؟

انتخاب مقصد پس از اطمینان از ایمنی لازم

متقاضیان پس از تحقیقات دربارۀ مقاصدی که در دوران کرونا ایمن به‌نظر می‌رسند، روی دانشگاه دلخواه و علایقشان باید تمرکز کنند. ازجمله عوامل مهم در تصمیم‌گیری برای تحصیل در خارج از کشور می‌توان به دانشگاه و رشتۀ مدنظر، کلاس‌ها، استادان و فعالیت‌های علمی و شخصی متقاضیان اشاره کرد. جست‌و‌جوی فهرست کامل برنامه‌ها و تحقیق دربارۀ کلاس‌ها و فعالیت‌های فوق‌برنامۀ ارائه‌شده به متقاضیان کمک می‌کند با خیال راحت برنامۀ دلخواهشان را پیدا کنند.

انتخاب مقصدی که به چهارچوب متقاضیان احترام بگذارد

دولت‌مردان کشورها و کمیتۀ پذیرش دانشگاه‌ها بسیار تلاش می‌کنند تا از ایمنی و موفقیت متقاضیان تحصیل در خارج از کشور مطمئن شوند. بنابراین، بررسی چگونگی تمرکز آن‌ها بر تحصیل خارج از کشور در دوران پساکرونا براساس چهارچوب‌های متقاضیان مهم به‌نظر می‌رسد.

پیگیری محدودیت‌های مسافرت و وقفه در صدور ویزا

با پیگیریِ محدودیت‌های همیشه در‌حال‌تغییر در مرزها و ویزا و مسافرت، می‌توان کشوری را انتخاب کرد که وضعیت و سیاست‌هایش را دائم تغییر نمی‌دهد. این موضوع بدین‌دلیل مهم است که متقاضیان نگران تغییرات لحظۀ آخر نباشند. افزون‌براین، آنان این نکته را نباید فراموش کنند که بهتر است گذرنامۀ به‌روز داشته باشند یا اگر به درخواست گذرنامه نیاز دارند، در سریع‌ترین زمان ممکن برای درخواست آن اقدام کنند.

خواندن وبلاگ و گوش‌دادن به پادکست‌ها

خواندن وبلاگ و گوش‌دادن به پادکست‌ها

بهترین راه برای آرامش اعصاب و به‌دست‌آوردن اطلاعات ارزشمند، شنیدن صحبت افرادی است که هم‌اکنون در خارج از کشور تحصیل می‌کنند. خواندن مطالب وبلاگ افراد فارغ‌التحصیل نیز روشی عالی برای یادگیری و کسب اطلاعات دربارۀ تحصیل خارج از کشور در دوران پساکرونا هستند.

داشتن انتظارات واقع‌بینانه

پس از جمع‌آوری نکته‌های مهم ایمنی از دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند، تعیین انتظارات واقعی برای موفقیت در خارج از کشور مفید خواهد بود. متقاضیان هرچه اطلاعات بیشتری از سایر دانشجویان در حال تحصیل‌ در خارج از کشور در دوران پساکرونا جمع‌آوری کنند، در درک پیش رو اتفاقات پیش رو توانمندتر خواهند بود. همچنین، هرچه از ساز‌و‌کار کشورها و دانشگاه‌ها در دوران پساکرونا بیشتر بدانند، آمادگی‌شان برای انجام و پیشبرد هدف‌ها بیشتر و انتظاراتشان واقع‌بینانه‌تر خواهد بود.

منبع: