طبق تازه‌ترین خبرها، دولت کانادا در برنامۀ بودجۀ امسالش بورسیۀ تحصیلی چهارمیلیون‌دلاری بریتیش کلمبیا را برای مقاطع تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته است و آن را دراختیار دَه دانشگاه برتر این استان قرار می‌دهد. در دانشگاه‌های برتر استان بریتیش کلمبیا، مانند دانشگاه‌های بریتیش کلمبیا و بریتیش کلمبیای شمالی و جزیرۀ ونکوور، تقریباً ۲۵۰ امتیاز مالی بر‌اساس شایستگی به دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی رشته‌های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات (STEM) تعلق می‌گیرد و در دو سال حداقل ۱۵هزار دلار کانادا به آنان پرداخت می‌شود.

هدف دولت کانادا حمایت از نسل جدید فناوری‌ها با پشتیبانی مالی مداوم از دانشجویان تحصیلات تکمیلی در رشته‌های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات (STEM) ازطریق اعطای بورسیه‌های تحصیلی است. ناگفته نماند هدف از تخصیص بورسیۀ تحصیلی چهارمیلیون‌دلاری بریتیش کلمبیا نیز پشتیبانی بیشتر از دانشجویان تحصیلات تکمیلی این استان اعلام شده است. دانشگاه‌های ارائه‌دهندۀ بورسیه‌های تحصیلات تکمیلی در حوزه‌های STEM عبارت‌اند از: دانشگاه بریتیش کلمبیا (بیش از ۱میلیون و ۶۵۰هزار دلار کانادا بودجه)، دانشگاه سایمون فریزر (بیش از ۶۳۰هزار دلار کانادا بودجه)، دانشگاه ویکتوریا (بیش از ۶۳۰هزار دلار کانادا بودجه)، دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی (بیش از ۲۵۵هزار دلار کانادا بودجه) و دانشگاه جزیرۀ ونکوور (بیش از ۱۳۵هزار دلار کانادا بودجه).

انجمن دانشجویی تحصیلات تکمیلی دانشگاه بریتیش کلمبیا به مسئولان استان مذکور توصیه‌هایی ازاین‌دست کرده است: ۱. بورسیه‌های تحصیلی فارغ‌التحصیلان این استان را برای رشته‌های غیر از حوزۀ STEM نیز افزایش دهند و اعطای بورسیه‌های تحصیلی را به برنامه‌ای دائمی برای استان بریتیش کلمبیا تبدیل کنند؛ ۲. اعتبار کافی دراختیار بخش پژوهش و تحقیق استعدادهای نوآورانه در استان بریتیش کلمبیا برای حل مشکلات جوامع محلی قرار دهند؛ ۳. براساس نیاز مالی دانشجویان کم‌درآمد و با درآمد متوسط، برایشان امتیازهای مالی در نظر گیرند.

درپایان، به این نکته هم باید اشاره کنیم علاوه‌بر بورسیۀ تحصیلی چهارمیلیون‌دلاری بریتیش کلمبیا که به دانشجویان تحصیلات تکمیلی تعلق خواهد گرفت، متقاضیان مستحق پشتیبانی مالی نیز از‌طریق StudentAid BC برای دریافت کمک‌هزینۀ مالی می‌توانند درخواست بدهند.

منبع: