آلمان یکی از پرطرفدارترین کشورها در بین دانشجویان بین‌المللی است. این محبوبیت به دلیل شهرت و اعتبار جهانی آلمان در علم و فناوری، دانشگاه‌های تراز اول، اقتصاد و صنعت بسیار قوی و پایین بودن هزینه تحصیل در این کشور است. یکی از مزایای تحصیل در آلمان، هزینه کم یا رایگان بودن دانشگاه‌های این کشور است. همچنین تعداد زیادی بورسیه در آلمان وجود دارد که امکان تحصیل رایگان در این کشور را فراهم می‌کند. علاوه بر این افزایش دوره‌هایی که به زبان انگلیسی در این کشور ارائه می‌شوند، محبوبیت این کشور در بین دانشجویان بین‌المللی را افزایش می‌دهد. در این مقاله به بررسی بورسیه های تحصیلی در آلمان برای مقاطع مختلف در سه دسته بورسیه‌های دولتی، بورسیه‌های غیردولتی و بورسیه‌های دانشگاهی می‌پردازیم.

بورسیه‌های دولتی در آلمان:

یکی از بورسیه های تحصیلی در آلمان بورسیه DAAD است. سرویس تبادل دانشگاهی آلمان یا DAAD، بورسیه‌های زیادی را برای دانشجویان بین‌المللی در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌کند.

از دیگر بورسیه های تحصیلی در آلمان می توان به اراسموس پلاس (+Erasmus) اشاره کرد. این مؤسسه که بزرگ‌ترین ارائه دهنده بورسیه تحصیلی در اتحادیه اروپا است، توسط کمیسیون اروپا اداره می‌شود و دانشجویان بین‌المللی را برای تحصیل در اروپا حمایت مالی می‌کند. این مؤسسه کمک‌هزینه‌ای برای پوشش هزینه زندگی برای کسانی که در یک برنامه تبادل برای تحصیل در اروپا شرکت می‌کنند، فراهم می‌کند.

بورسیه‌های غیردولتی در آلمان:

  • فلوشیپ بین‌المللی پسادکتری اینشتین کمک‌هزینه‌ای است که توسط مؤسسه تحقیقات پسادکتری اینشتین در دانشگاه برلین حمایت مالی می‌شود.
  • بورسیه Heinrich Böll برای دانشجویان بین‌المللی یکی دیگر از بورسیه های تحصیلی در آلمان است. این بورسیه برای تمام مقاطع تحصیلی است و به دانشجویان بین‌المللی علاقه‌مند به تحصیل در مؤسسات آموزش عالی معتبر آلمان تعلق می‌گیرد.
  • فلوشیپ تحقیقاتی مؤسسه Humboldt برای پژوهشگران پسادکتری بورسیه‌ای برای پژوهشگران و دانش‌پژوهان در هر زمینه علمی و از هر ملیتی است. دانشجویان کشورهای در حال توسعه می‌توانند برای دریافت فلوشیپ جورج فاستر (Georg Forster Fellowship) که یکی دیگر از بورسیه‌های تحصیلی مؤسسه Humboldt است، درخواست دهند.
  • بورسیه Konrad-Adenauer-Stiftung یا KAS بورسیه ماهانه دوره‌های  کارشناسی ارشد و دکتری برای متقاضیان بین‌المللی با کمتر از ۳۰ سال سن است که موفق به دریافت یک مدرک دانشگاهی در کشور خود شده‌اند. متقاضی باید نشان دهد که یک سابقه دانشگاهی موفق و سابقه انجام کار داوطلبانه در راستای خدمت به جامعه کشور خود را دارد و به مسائل سیاسی علاقه‌مند است.
  • بورسیه علوم Kurt Hansen بورسیه علوم برای تحصیل در آلمان است که توسط مؤسسه Bayer تأمین مالی می‌شود. این بورسیه در اختیار دانشجویانی که در حال آماده شدن برای تدریس در زمینه علوم هستند، قرار می‌گیرد.
  • فلوشیپ دانشجویان بین‌المللی Marie Curie برای کشورهای در حال توسعه بورسیه تحقیقاتی پسادکتری برای دانشجویان بین‌المللی علاقه‌مند به تحصیل در آلمان است که توسط کمیسیون اروپا تأمین مالی می‌شود.
  • بورسیه Mawista بورسیه‌ای برای دانشجویانی است که خارج از کشور خود تحصیل و از یک کودک نیز مراقبت می‌کنند؛ از جمله پدران و مادرانی که قصد تحصیل در آلمان را دارند. این بورسیه ۵۰۰ یورو در ماه و به مدت ۱۲ ماه پرداخت می‌شود.
  • Deutschland Stipendium یکی دیگر از بورسیه های تحصیلی در آلمان است که بر پایه شایستگی بوده و مبلغ آن ۳۰۰ یورو در ماه است. این بورسیه در اختیار دانشجویان بسیار مستعدی که در آلمان تحصیل می‌کنند قرار داده می‌شود. ملیت و درآمد شخصی دانشجو تأثیری در اعطای این بورسیه به دانشجو ندارند.
  • مؤسسه Helmholtz بزرگترین سازمان تحقیقاتی در کشور آلمان است که فلوشیپ‌های سالانه‌ای را به دانشجویان دکتری و پسادکتری از سراسر جهان اعطا می‌کند و به آنها فرصت انجام تحقیقات در یکی از مراکز تحقیقاتی Helmholtz در آلمان را همراه با پرداخت حقوق می‌دهد.

بورسیه های تحصیلی در آلمان – دانشگاه‌های خاص