خوب، بلاخره تصمیم گرفتید رویای تحصیل در خارج از کشور را به واقعیت تبدیل کنید. در این شرایط، تحصیل در ایتالیا، تحصیل در اسپانیا یا حتی تحصیل در فرانسه هر کدام می‌تواند یکی از گزینه‌های مطلوب برای شما باشد. مسلماً برای به حداقل رساندن هزینه‌های تحصیل و زندگی، دانشگاه‌ها و موسساتی را هدف قرار می‌دهید که امکان دریافت بورسیه تحصیلی وجود داشته باشد. اما مشکل اینجاست که فرآیند دریافت بورسیه تحصیلی مناسب با شرایط شما از دانشگاه کار چندان راحتی نیست. شما می‌باست زمان بسیار زیادی صرف جمع آوری اطلاعات و مرور منابع مربوط به کمک هزینه تحصیلی کنید. Scholarship، Award، loan، Grant، bursaries و غیره اصطلاحاتی هستند که هنگام جستجو برای بهترین بورسیه تحصیلی با آن‌ها رو‌به‌رو خواهید شد. هرچند، تمامی این اصطلاحات از نظر معنایی چیزی جز کمک هزینه تحصیلی نیست، اما با این وجود، این کمک هزینه‌های تحصیلی با توجه به نوع ضوابط لازم برای اعطای آنها از طرف دانشگاه‌ها، موسسات و سازمان‌ها باهم متفاوت است. درک درستی از معنایی هر یک از اصطلاحات بالا می‌تواند شانس تحصیل رایگان یا حتی تحصیل کم هزینه برای کسانی که به دنبال یک تغییر بزرگ‌اند، افزایش دهد.

در این مطلب نگاهی کوتاه به این کمک هزینه‌های تحصیلی خواهیم پرداخت و برخی از بهترین بورسیه‌های تحصیلی دانشگاهی را معرفی خواهیم کرد.

بورسیه (Bursary)

بورسیه یا همان کمک هزینه تحصیلی مقدار پولی است که به دانشجو یا دانشجویان برای حمایت مالی آن‌ها در حین تحصیل اعطا می‌شود. در واقع این کمک هزینه‌های مالی که از طرف دانشگاه‌ها یا کالج‌ها پیشنهاد می‌شود از طرف والدین دانشجویان است. با این سیستم sliding scale گفته می‌شود، به این معنا که دانشجویانی که والدین آنها درآمدی کمتر از سقف مشخص دارند، می‌توانند از دانشجویانی که والدینشان بالاتر از این سقف مشخص درآمد دارند، پول بیشتری دریافت کنند. مسلماً اگر والدین شما جف بیزوس یا بیل گیتس باشد به هیچ عنوان چیزی دریافت نخواهید کرد. بورسیه شما مستقیماً از طرف دانشگاه خواهد بود و اینکه خبری از بازپرداخت آن نیست. بنابراین می‌توان گفت کلمه بورسیه به نوعی یک واژه کلی است که دربرگیرنده تمامی انواع کمک هزینه‌های تحصیلی است.

کمک هزینه تحصیلی (Scholarship)

Scholarship یکی از شناخته‌شده‌ترین کمک هزینه‌های تحصیلی در میان دانشجویان است. این نوع کمک هزینه تحصیلی بیشتر بر پایه شایستگی (شایستگی تحصیلی) است. در واقع این نوع کمک هزینه تحصیلی از دانشگاه‌ها و مراکز علمی یا موسسات خیریه به دانشجویان ممتاز و واجد شرایط اعطا می‌شود. این بورس‌ها معمولاً برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا) در نظر گرفته می‌شود و نیازی به بازپرداخت آن از طرف دانشجو نیست. دانشجویانی که قصد دریافت این نوع بورسیه‌های تحصیلی را دارند‌، می‌بایست از سوابق تحصیلی خوبی برخودار باشند و همچنین برای تمدید آن از طرف دانشگاه، عملکرد خوبی از خود نشان دهند. یکی از مهم‌ترین این بورس‌ها، بورس تحصیلی (Erasmus Mundus) است. این بورسیه که در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌گردد، کل شهریه دانشگاه را پوشش می‌دهد و ماهانه ۱۰۰۰ یورو به مدت ۲۴ ماه (طول دوره) به دریافت کننده این بورسیه تحصیلی اسپانیا پرداخت می‌کند.

انواع بورسیه تحصیلی (Scholarship):

بورسیه‌های تحصیلی Scholarship انواع مختلفی دارد که زیر به آن‌ها اشاره شده است.

 • بورسیه تحصیلی بر پایه شایستگی (Merit-based)

این بورسیه‌ها مبتنی بر شایستگی‌ها علمی، هنری، ورزشی یا سایر توانایی‌های دانشجویان است. بیشترین و رایج‌ترین بورسیه‌هایی که بر اساس شایستگی است توسط دانشگاه‌ها، کالج‌ها و سازمان‌های خصوصی به طور مستقیم به دانشجو اعطا می‌شود. البته در برخی از موارد بجای اینکه این کمک هزینه‌های تحصیلی مستقیم به دانشجو اعطاء شود، توسط موسسه یا نهادی که دانشجو را بورسیه کرده به دانشگاه یا موسسات آموزشی پرداخته می‌شود. بورسیه بر پایه شایستگی دانشگاه Hamburg ، بورسیه‌های دانشگاه پلی تکنیک میلان از این نوع کمک هزینه‌های مالی هستند.

 • بورسیه تحصیلی بر پایه نیاز (Need-based)

این نوع کمک هزینه برای دانشجویانی در نظر گرفته می‌شود که نیاز به کمک مالی برای ادامه تحصیل دارند. یکی از معروف‌ترین و یکی بورسیه‌های تحصیلی بر پایه نیاز، بورسیه‌های دولتی ایتالیا، بورسیه استانی یا بورسیه جهان سوم ایتالیا است. بورسیه استانی به دانشجویانی که در مقاطع مختلف تحصیلی از کارشناسی تا دکترا در ایتالیا تحصیل می‌کنند تعلق می‌گیرد. برای اعطای بورسیه جهان سوم یا بورسیه استانی ایتالیا مواردی همچون سن، میزان درآمد سالانه خانواده، وضعیت مسکن دانشجو و تعداد خواهران و برادران، مورد بررسی قرار می‌گیرد نه سوابق تحصیلی متقاضی.

 • بورسیه دانشجویان ویژ (Student-specific)

این بورسیه در واقع نوعی از کمک هزینه‌های تحصیلی است که به دانشجویانی اعطاء می‌شود که بر اساس جنسیت ، نژاد، مذهب، خانواده، و تاریخچه پزشکی یا بسیاری از عوامل خاص دیگر واجد شرایط هستند. بورسیه‌های اقلیت (Minority scholarships) از رایجترین نوع این کمک هزینه‌های تحصیلی هستند. به عنوان مثال دانشجویان بومی کانادا می‌توانند چه برای تحصیل در این کشور و چه در خارج از کانادا از این نوع بورسیه استفاده کنند. یکی دیگر از این بورسیه‌ها، بورسیه Gates Millennium Scholars است که به دانشجویان ممتاز آمریکایی آفریقایی، آمریکایی هندی و آمریکای لاتین که در کالج ثبت نام می‌کنند، اعطا می‌شود.

 • بورسیه مشاغل خاص (Career-specific)

این بورسیه‌ها برای دانشجویانی در نظر گرفته می‌شود که قصد تحصیل در یک رشته یا دوره خاص را دارند. اغلب این کمک هزینه‌های تحصیلی به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در رشته‌های با تقاضای بالا مواجه است مانند تحصیل در رشته پرستاری. برای مثال در ایالات متحده به پرستاران آینده بورس‌های تحصیلی کامل اعطاء می‌شود تا وارد این زمینه شوند، به ویژه اگر دانشجو قصد کار در یک جامعه با نیاز بالا را داشته باشد. بورسیه تحصیلی دانشگاه ادیث کوان استرالیا در رشته پرستاری، مامایی و بهداشت یکی از این نوع بورسیه‌ها است.

 • بورسیه ویژه کالج (College-specific)

بورسیه‌های تحصیلی ویژه کالج توسط دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها به متقاضیان دارای مهارت بالا پیشنهاد می‌شود. در واقع این بورسیه‌ها بر اساس پیشرفت تحصیلی و شخصی اعطاء می‌شود. البته باید توجه داشت برای دریافت برخی از این بورس‌های به “وثیقه” نیاز است. دانشجویانی که این کمک‌ هزینه‌های تحصیلی را دریافت می‌کنند ممکن است ملزم به کار برای یک کارفرمای خاص برای مدت زمانی مشخص یا کار در مناطق روستایی یا دورافتاده باشند.

 • بورسیه ورزشی (Athletic)

نوعی کمک هزینه تحصیلی یا جوایز مالی است که هزینه های کالج یا دانشگاه یا یک مدرسه خصوصی  را به ورزشکاران با استعداد اهدا می‌کند. بورسیه‌های ورزشی فردی هستند، (نه تیمی) که بر اساس توانایی فرد در یک رشته ورزشی اهدا می‌شوند. بورسیه‌های ورزشی در ایالات متحده رایج و متداول هستند.  بورسیه های ورزشی تا حد زیادی توسط انجمن ملی ورزشکاران کالج (NCAA) تنظیم می شود.

 • بورسیه‌های تحصیلی خلاقانه (Creative Contest Scholarships)

این بورسیه‌ها به دانشجویان خلاق ارائه می‌شود. در واقع این نوع کمک هزینه‌ها برای دانشجویانی در نظر گرفته شده است که دارای ایده‌های منحصر به فرد و خلاقانه هستند.  به عنوان مثال berlin school of creative leadership.

کمک هزینه تحصیلی (Award)

در برخی از موارد و البته ضوابط خاص ممکن است به دانشجویان این نوع کمک هزینه تحصیلی که به صورت پاداش است تعلق گیرد. کسب رتبه برتر در ترمی خاص، تائیدیه هیئت علمی در مورد صلاحیت برتر علمی دانشجو یا بسته به نوع موسسه یا سازمانی که این پاداش را در نظر گرفته (داشتن مقاله معتبر یا نیاز مالی) پاداش به دانشجویان اعطاء می‌شود. این پاداش‌‌ها ممکن است در طول چند ترم به دانشجویان تعلق بگیرید و البته نیازی به بازگشت آن نیست. میزان مبلغ پاداش به اندازه‌ای نخواهد بود که هزینه‌های تحصیلی را تامین کند. این مبلغ مستقیما به حساب دانشجو واریز می‌شود و برخی اوقات نیز ممکن است به صورت کوپن، بن خرید کتاب، هزینه سفر برای ارائه مقاله در کنفرانسی خاص و یا هزینه شرکت در یک دوره تخصصی باشد. Coca-Cola Scholars Foundation و Dell Scholars Program جز بزرگترین پادش‌های دانشگاهی در امریکا هستند.

وام تحصیلی (Loan)

وام دانشجویی یا وام تحصیلی (Student loan) نوعی وام (کمک هزینه) است که به دانشجویان برای کمک به پرداخت شهریه دانشگاه، هزینه کتاب‌ها و مخارج زندگی داده می‌شود. نکته حائز اهمیت این است که وام تحصیلی تنها در اختیار شهروندان کشور ارائه دهنده وام است و به دانشجویان بین‌‌المللی تعلق نمی‌گیرد. برای اخذ این نوع وام وجود ضامن (مقیم آن کشور) الزامی است. بازپرداخت وام‌های تحصیلی بعد از اتمام دوره دانشگاه شروع می شود و البته نرخ سود این وام‌ها پایین تر و  بازپرداخت آن‌ها نیز انعطاف‌پذیرتر از وام‌های دیگر است. دانشجویان بین‌المللی که در کانادا مشغول به تحصیل هستند می‌توانند برای دریافت وام تحصیلی از بانک‌های خصوصی کانادا اقدام کنند. برای دریافت وام دانشجویی می‌بایست فردی که دارای سابقه و اعتبار خوبی است به عنوان ضامن معرفی کنید.

کمک هزینه تحصیلی (Grant)

در بیشتر مواقع اصطلاحات Scholarship و Grant به صورت جایگزین استفاده می‌شود. اما معمولاً اختلافاتی بین این دو کمک هزینه تحصیلی وجود دارد. همان طور که در بالا اشاره شد، بیشتر بورسیه‌های تحصیلی (scholarship) بر پایه شایستگی است. به عنوان مثال داشتن معدل بالا و یا مقالات معتبر علمی در یک نشریه معتبر مثل Nature. اما کمک هزینه Grant بر اساس نیاز است. در واقع این کمک هزینه‌ها بر اساس وضعیت مالی دانشجو یا خانواده آن اعطاء می‌شود. Grant کمک هزینه‌ای بلاعوض است و انواع مختلفی دارد. این کمک هزینه تحصیلی از سوی نهادهای خصوصی و دولتی یا سازمان‌های خیریه برای هر سال تحصیلی جدید ارائه می‌شود. میزان این کمک هزینه‌ها نیز متغیر است و شرایط دریافت آن نیز از سوی سازمان و یا نهاد ارائه‌دهنده مشخص خواهد شد. بورسیه های تحصیلی آژانس توسعه و همکاری‌های بین‌المللی اسپانیا و  Study Grants for International Students در دانشگاه بولونیا ایتالیا نمونه‌های از انواع Grant هستند.

کمک هزینه تحصیلی (Fellowship)

کمک هزینه تحصیلی Fellowship می‌تواند بر اساس شرایط و ضوابط خاصی (غالباً بر اساس شایستگی) به برخی از دانشجویان اعطاء شود. در واقع این نوع کمک هزینه همانند دیگر کمک هزینه‌ها برای تامین بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی است. کمک هزینه Fellowship بیشتر به دانشجویان دوره دکترا و در مواردی کارشناسی ارشد و همچنین به گروه‌های پژوهشی‌ای تعلق می‌گیرد که بر روی موضوع ختصی متمرکز هستند و عموماً هر ساله تمدید می‌شود. فلوشیپ فوق دکتری بنتینگ یکی از معروف‌ترین فلوشیپ‌های دانشگاه‌های کانادا است. این بورسیه مختص به دانشجویان فوق دکتری که در زمینه‌های علوم طبیعی، علوم اجتماعی و سلامت فعالیت دارند است. مبلغ این بورسیه ۷۰۰۰۰ دلار در سال و برای مدت دو سال است.  دولت کانادا این بورسیه را در هر سال به ۷۰ نفر اعطا می‌کند. همچنین دانشجویانی که موفق به دریافت فلوشیپ دکتری در فرانسه شوند، ماهانه ۱۴۰۰ یورو به مدت ۳ سال از دانشگاه مقصد دریافت می‌کنند. فلوشیپ دکتری در فرانسه مانند قرارداد کاری است و هیچ شرایط سنی ندارد. این فلوشیپ قابلیت تمدید تا حداکثر ۵ سال را دارد. فلوشیپ‌های تحقیقاتی، فلوشیپ‌های تدریس، فلوشیپ‌های پزشکی از انواع مختلف این نوع کمک هزینه‌های تحصیلی به شمار می‌روند.

کمک هزینه معاف از پرداخت شهریه (Tuition Waiver)

کمک هزینه معاف از پرداخت شهریه در واقع نوعی از کمک‌های تحصیلی غیر پولی است که با توجه به امتیاز کسب شده در دوره پذیرش به بهترین داوطلبان اعطا می‌شود. حذف شهریه (Tuition Waiver ) تنها شامل شهریه دانشگاه (هزینه واحدهای درسی) می‌شود و ممکن است دانشجو کلاً یا بخشی از پرداخت شهریه معاف شود. همچنین این کمک هزینه تحصیلی می‌تواند شامل هزینه خوابگاه یا هزینه یک بازدید علمی باشد. در برخی از کشور‌های اسکاندیناوی (سوئد، نروژ، دانمارک، فلاند و …) به جای ارائه بورسیه، سیستم معافیت از پرداخت شهریه را برای دانشجویان نخبه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دنبال می‌کنند. معاف از پرداخت شهریه می‌تواند به صورت کامل (Full Fund) و جزئی (Partial Fund) باشد. در حالت کامل تمام هزینه‌های دانشگاه، محل زندگی یا خوابگاه، خوراک، کتاب‌های درسی و غیره برای کل مدت تحصیل (یا زمان مشخصی مثلا ۱ سال) توسط دانشگاه پرداخت می‌شود. در حالت جزئی تنها بخشی از هزینه‌های دانشگاه (حدود ۵۰ درصد) را دربرمی‌گیرد. یکی از این کمک هزینه‌های تحصیلی که به صورت معاف از پرداخت شهریه است مربوط به برنامه  Radboud  Scholarship برای دانشجویان غیر اروپایی در هلند است.

دستیار تحقیق (Research Assistantship)

دستیار تحقیق نوعی کمک هزینه تحصیلی است که در آن دانشجو در ازای دریافت شهریه جزئی یا کامل و یا کمک هزینه به عنوان “دستیار” فعالیت می‌کند. دانشجویانی که به آنها دستیار تحقیق اعطا می‌شوند، به عنوان دستیار آزمایشگاه شناخته می‌شوند. اما به واقع این افراد در آزمایشگاه کار نمی‌کنند بلکه اغلب در نوشتن مقاله یا کتاب کمک به استاد بوده و یا اگر نیاز به انجام نظر سنجی، تحقیقات و موارد دیگر باشد، فعالیت می‌کنند. در حالت کلی دانشجویانی که موفق به کسب دستیار تحقیق از طرف یک دانشگاه شده‌اند می‌بایست بر روی موارد زیر کار کنند:

 • جمع‌آوری داده‌ها، ورود و تجزیه و تحلیل آن‌ها
 • مرور ادبیات و دیگر کارهای کتابخانه
 • نوشتن گزارشات
 • سازماندهی و تمیز کردن آزمایشگاه یا مطب

دستیار تدریس (Teaching Assistantship)

دستیار تدریس ( Teaching Assistantship ) یا TA در واقع همانند یک استاد حمل تمرین است. در واقع TA نوعی از کار دانشجویی است که از طریق استاد به دانشجو داده می ‌شود و حقوقش را استاد یا دانشگاه پرداخت می‌کند. دستیاران آموزشی در دانشگاه‌ها معمولاً دانشجوی تحصیلات تکمیلی هستند که دانشجویان هم‌مقطع خود یا مقطع پایین‌تر را آموزش می‌دهند. با این وجود کار یا وظایف این افراد شرح مشخصی ندارد و بسته به درخواست استاد می تواند از تصحیح برگه ها، برگزاری امتحان، جلسه رفع اشکال یا مواردی دیگر باشد

قانون خاصی برای گرفتن TA وجود ندارد و معمولاً دانشجویانی که سطح علمی بالایی دارند در این پست قرار می‌گیرند. داشتن مهارت‌های ارتباطی بالا (Speaking) می‌تواند به دانشجویان ممتاز در گرفتن TA کمک کند.

بورسیه تحصیلی و انواع کمک هزینه های تحصیلی در کشور های مختلف

در ادامه به برخی از انواع بورسیه‌های تحصیلی مختلف در کشورهای اسپانیا، ایتالیا، کانادا و آلمان اشاره می‌کنیم.

بورسیه تحصیلی ایتالیا

یکی از دلایل انتخاب کشور ایتالیا برای ادامه تحصیلات دانشگاهی، بورسیه یا کمک هزینه‌هایی است که دولت و دانشگاه های ایتالیا به دانشجویان خارجی که در این کشور مشغول به تحصیل هستند پرداخت می‌کنند و از این طریق می‌توان بخشی از هزینه تحصیل در ایتالیا را پوشش داد. این بورسیه‌ها عبارتند از:

 • بورسیه استعدادیابی ایتالیا
 • بورسیه استانی یا بورسیه جهان سوم ایتالیا
 • بورسیه وزارت امور خارجه ایتالیا

برای دریافت اطلاعات کامل در مورد نحوه و شیوه دریافت این کمک هزینه‌های تحصیلی می‌توانید به صفحه بورسیه‌های دولتی ایتالیا مراجعه کنید.

بورسیه تحصیلی اسپانیا

مؤسسات بسیاری در اسپانیا بورسیه تحصیلی به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهند. برخی از این بورسیه ها مختص دانشجویان بین‌المللی است؛ اکثر بورسیه های تحصیلی وزارت آموزش، فرهنگ و ورزش اسپانیا در این دسته قرار دارند. هریک از بورسیه‌های تحصیلی اسپانیا شرایط دریافت متفاوتی دارند. برخی از این بورسیه‌ها به شرح زیر است.

 • بورسیه های تحصیلی آژانس توسعه و همکاری‌های بین‌المللی اسپانیا
 • بورسیه مرکز ابرپردازش بارسلونا – موقعیت پژوهشی دانشجویی CNS در اسپانیا
 • موقعیت های دکتری SIMPaP برای دانشجویان بین‌المللی در MATHEGRAM ITN
 • بورسیه کارشناسی ارشد اراسموس موندوس در رشته مطالعات زنان و جنسیت

با مراجعه به صفحه بورسیه تحصیلی اسپانیا می‌توانید اطلاعات کامل در مورد این کمک هزینه‌های تحصیلی را کسب کنید.

بورسیه تحصیلی آلمان

علاوه بر امکان تحصیل رایگان در آلمان شما می‌توانید برای تامین هزینه های زندگی از بورسیه‌های متعدد استفاده کنید. این بورسیه‌ها عبارتند از:

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع کمک هزینه‌های تحصیلی در این کشور به صفحه بورسیه های تحصیلی در آلمان مراجعه کنید.

بورسیه تحصیلی کانادا

این کشور برای جذب دانشجویان بین‌المللی ممتاز از سراسر جهان کمک هزینه‌های تحصیلی در نظر گرفته است که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • بورسیه وانیر
 • فلوشیپ فوق دکتری بنتینگ
 • بورسیه نهاد پیر الیوت ترودو
 • بورسیه بین‌المللی لستر پیرسون
 • بورسیه دانشگاه یورک
 • بورسیه دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • بورسیه دانشگاه کارلیتون
 • بورسیه دانشگاه مانیتوبا
 • بورسیه کارشناسی ارشد دانشگاه واترلو
 • بورسیه دانشگاه وینیپگ

اگر قصد در کانادا را دارید می‌توانید با مراجعه به صفحه بورسیه تحصیلی کانادا اطلاعات مفیدی در مورد انواع کمک هزینه‌های تحصیلی در این کشور کسب کنید.

برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام کنید

بعضی از دانشجویان هیچ گونه درخواستی برای دریافت این کمک هزینه‌های تحصیلی نمی‌کنند زیرا بر این باورند که اخذ این بورسیه‌ها تحصیلی بسیار رقابتی و شانس دریافت آن‌ها بسیار پایین است. اما نکته جالب در این است که این دانشجویان ممکن است کاملاً واجد شرایط برای دریافت این کمک‌ هزینه‌ها باشند. در واقع افراد زیادی مثل شما بر این باورند که دریافت این کمک هزینه‌های تحصیلی کار سخت و پیچیده‌ای است و دانشجو شرایط اولیه (شایستگی تحصیلی) برای دریافت این بورسیه‌ها را ندارد. بنابراین در بسیاری از موارد هیچ گونه درخواستی به دانشگاه برای دریافت این کمک‌های مالی ارائه نمی‌شود. برای مثال تحصیل در ایتالیا می‌تواند به طور کلی رایگان باشد اگر که بتوانید یکی از انواع بورسیه‌های ارائه شده توسط دانشگاه یا دولت ایتالیا را دریافت کنید.

همچنین برخی از بورسیه‌های تحصیلی وجود دارد که کمتر مورد توجه دانشجویان قرار می‌گیرد. در واقع برخی از این کمک هزینه‌های تحصیلی فقط قسمتی از مخارج زندگی یا تحصیل دانشجویان بین‌المللی را در بر می‌گیرند و دانشجویان باید برای تأمین هزینه‌های زندگی و تحصیل خود به دنبال پیدا کردن کار باشند. اغلب این نوع کمک‌های مالی کمتر مورد متوجه دانشجویان بین‌المللی قرار می‌گیرد و در نتیجه رقابت برای دریافت آن‌ها کم است.  برای مثال می‌توان به بورسیه نقره‌ای و بورسیه طلایی ایتالیا اشاره کرد. بورسیه نقره‌ای تنها معافیت از پرداخت شهریه را به همراه دارد و حداکثر مدت زمان استفاده از این بورسیه ۲ سال است. برای ادامه استفاده از این بورسیه در سال دوم، دانشجویان باید میانگین ۹۰۰ امتیاز بر اساس ECTS را در سال اول کسب کنند. بورسیه طلایی نه تنها شامل معافیت از پرداخت شهریه دانشگاه است بلکه مبلغی در حدود  ۵۰۰۰ یورو در سال به مدت ۲ سال به دانشجو پرداخت می‌کند. کسانی که این بورسیه را دریافت می‌کنند در خوابگاه‌های دانشگاه اتاق دو تخته به آنها داده می‌شود. هزینه سکونت در اتاق ۲ تخته از مبلغ بورسیه دانشجویان کسر شده و مابقی مبلغ بورسیه (حدود ۱۰۰ یورو) به حساب آنها واریز می‌شود. همچنین می‌توان به بورسیه دانشگاه وینیپگ کانادا اشاره کرد که تنها قسمتی از شهریه دانشگاه را شامل می‌شود. مبلغ این بورسیه ۳۵۰۰ دلار است.

هر چند ممکن است که برای دریافت برخی از کمک‌ هزینه‌های تحصیلی رقابت شدید میان دانشجویان باشد، اما بورسیه‌ها و کمک‌ هزینه‌های تحصیلی بسیاری وجود دارد که اینگونه نیست و شما می‌توانید با کمی جستجو یا دریافت مشاوره شانس خود را برای دریافت این کمک هزینه‌های تحصیلی امتحان کنید.

منبع:

www.topuniversities.com