یکی از امتیازات تحصیل در ایتالیا، امکان برخورداری از بورسیه تحصیلی ایتالیا است. در ایتالیا بورسیه‌های تحصیلی مختلفی وجود دارد. بعضی از این بورسیه‌ها توسط دولت ارائه می‌شوند و بعضی از سمت دانشگاه به دانشجویان تعلق می‌گیرد. بورسیه‌های دولتی به صورت کلی دو نوع هستند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم. در این مقاله به معرفی انواع و شرایط بورسیه تحصیلی ایتالیا شامل بورسیه دولتی «تحصیل در ایتالیا»، بورسیه دانشگاه‌های ایتالیا و به‌طور خاص بورسیه تحصیلی ایتالیا در دانشگاه پلی‌تکنیک میلان خواهیم پرداخت.

بورسیه دولتی «تحصیل در ایتالیا»

وزارت خارجه ایتالیا با هدف افزایش همکاری‌ در زمینه‌های علمی، فرهنگی و تکنولوژی، برای اتباع خارجی که ساکن ایتالیا نیستند، بورسیه تحصیلی‌ خاصی در نظر گرفته است. دانشجویان کشور‌های خاصی می‌توانند از این بورسیه استفاده کنند که کشور ایران هم در این لیست قرار دارد. این بورسیه برای مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان تعلق می‌گیرد.

کارشناسی ارشد

این بورسیه برای مدت ۶ یا ۹ ماه به دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا پذیرش گرفته‌اند تعلق می‌گیرد. دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد برای گرفتن این بورسیه اقدام می‌کنند حداکثر باید ۲۸ سال سن داشته باشند.

دکتری

این بورسیه به مدت ۶ یا ۹ ماه به دانشجویان مقطع دکتری تعلق می‌گیرد و متقاضیان در مقطع دکتری نباید بیشتر از ۳۰ سال سن داشته باشند.

دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته‌های زبان و فرهنگ ایتالیایی را دارند با ارائه مدرک زبان ایتالیایی (حداقل سطح A2) می‌توانند به مدت ۳ ماه از این بورسیه استفاده کنند.

مدرک زبان

برای رشته‌هایی که به زبان ایتالیایی تدریس می‌شوند، متقاضیان می‌بایست حداقل در سطح B2 مدرک زبان ایتالیایی داشته باشند و برای رشته‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، دانشجویان باید حداقل در سطح B2 (معادل آیلتس ۵/۵ تا ۵/۶ یا تافل ۷۰ تا ۸۰) مدرک زبان انگلیسی داشته باشند.

لازم به ذکر است که در صورت پایان دوره‌های ۳، ۶ و یا ۹ ماهه، در صورت عملکرد مناسب درسی، دانشجویان می‌توانند دوباره برای گرفتن این بورسیه اقدام کنند.

از آنجایی که این بورسیه یکی از بهترین بورسیه‌ها برای دانشجویان خارجی در ایتالیا محسوب می‌شود، رقابت برای گرفتن این بورسیه زیاد است. برای انتخاب کسانی که برنده این بورسیه هستند، کمیته‌هایی برای ارزیابی دانشجویان هر کشور تشکیل می‌شود و با توجه به رزومه افراد و توانایی آنها، افراد برنده انتخاب می‌شوند.

مزایا و بیمه

کسانی که این بورسیه را می‌گیرند، با توجه به قوانین دانشگاهی که در آن قبول شده‌اند، شهریه پرداخت نمی‌کنند ولی کسانی که در رشته‌های زبان و فرهنگ ایتالیایی پذیرش گرفته‌اند باید شهریه دانشگاه را پرداخت کنند.

دانشجویانی که موفق به دریافت این بورسیه شده‌ا‌ند، در طول مدت‌زمانی که از این بورسیه استفاده می‌کنند، دارای بیمه سلامت و پزشکی هستند اما این بیمه شامل مشکلات پزشکی که فرد بیمه‌شده از قبل دچار آن بوده، نمی‌شود.

دانشجویانی که این بورسیه را دارند، ماهیانه مبلغ ۹۰۰ یورو دریافت می‌کنند. مبلغ این بورسیه در چهار قسمت به حساب دانشجویان واریز می‌شود. اولین پرداختی پس از ثبت نام نهایی در دانشگاه واریز می‌شود و آخرین پرداختی هم پس از تأیید عملکرد مناسب تحصیلی دانشجو از سمت دانشگاه، به حساب شخص واریز می‌شود.

*لازم به ذکر است کسانی که بورسیه‌های دولتی دیگری دارند نمی‌توانند از این بورسیه استفاده کنند.

بورسیه استانی ایتالیا

نوع دیگری از بورسیه تحصیلی ایتالیا که دانشجویان می‌توانند از آن استفاده کنند، بورسیه استانی است که بر اساس میزان درآمد خانواده و شرایط اقتصادی به افراد تعلق می‌گیرد. برای گرفتن این بورسیه فرد باید با ارائه مدارکی که دانشگاه می‌خواهد، اثبات کند که درآمد مورد نیاز (۱۸۰۰۰ یورو در سال) برای تحصیل و زندگی را ندارد. اکثر دانشجویان ایرانی موفق به دریافت این بورسیه می‌شوند.

این بورسیه شامل مواردی چون معافیت از پرداخت شهریه، کمک هزینه بین ۳۰۰۰ تا ۵۲۰۰ یورو در سال و مزایای دیگری است. لازم به ذکر است که مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی برای گرفتن این بورسیه تأثیری ندارد و صرفاً افراد بر اساس درآمد و دارایی خانواده ارزیابی می‌شوند.

برای اطلاعات بیشتر به صفحه بورسیه استانی ایتالیا مراجعه کنید.

بورسیه دانشگاه‌ها

علاوه بر دو بورسیه که قبلاً توضیح دادیم، دانشگاه‌ها بورسیه‌های جداگانه‌ایی برای دانشجویان خارجی خود در نظر می‌گیرند. یکی از پرطرفدارترین دانشگاه‌های ایتالیا در میان دانشجویان ایرانی، دانشگاه پلی‌تکنیک میلان است که در ادامه بورسیه تحصیلی این دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی را معرفی می‌کنیم.

بورسیه‌های دانشگاه پلی تکنیک میلان

دانشگاه پلی‌تکنیک میلان تعدادی بورسیه برای دانشجویان با استعداد در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد در نظر گرفته است. تمامی دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه پذیرش گرفته‌اند، به صورت خودکار برای گرفتن این بورسیه ارزیابی می‌شوند و نیازی به ثبت نام جداگانه برای گرفتن این بورسیه نیست. در صورت گرفتن این بورسیه، دانشجو باید مبلغی حدود ۲۰۰ یورو برای انجام کار‌های اداری بپردازد. دانشگاه پلی تکنیک میلان، این بورسیه را در ۳ نوع مختلف ارائه می‌دهد.

بورسیه پلاتینی

مبلغ این بورسیه ۱۰۰۰۰ یورو در سال به مدت ۲ سال است و معافیت از پرداخت شهریه دانشگاه را هم به همراه دارد. مقداری از مبلغ این بورسیه صرف تأمین مخارج محل سکونت برای دانشجو می‌شود. کسانی که این بورسیه را دریافت می‌کنند در خوابگاه‌های دانشگاه اتاق یک تخته به آنها داده می‌شود. پس از کم کردن هزینه خوابگاه، مابقی مبلغ بورسیه به حساب دانشجو واریز می‌شود (حدود ۴۰۰۰ یورو). دانشجویان در صورت عدم تمایل به زندگی در خوابگاه، نمی‌توانند هزینه سکونت را به صورت نقدی درخواست کنند.

حداقل مدت زمان این بورسیه یک سال است و دانشجویانی که تا قبل از پایان یافتن سال تحصیلی (تحصیل کمتر از یک سال) بخواهند از دانشگاه انصراف دهند باید تمام مبلغی که از این بورسیه دریافت کرده‌اند را به دانشگاه پس بدهند.

حداکثر مدت زمان این بورسیه ۲ سال می‌باشد و پس از اتمام ۲ سال، تمامی هزینه‌های زندگی و شهریه دانشگاه تا زمان فارغ‌التحصیل شدن به عهده دانشجو می‌باشد. پس از اتمام سال اول، در صورت به دست آوردن نمرات و کارنامه مطلوب ( میانگین ۱۰۰۰ امتیاز بر اساس ECTS) این بورسیه برای سال دوم نیز ادامه پیدا می‌کند.

بورسیه طلایی

مبلغ این بورسیه ۵۰۰۰ یورو در سال به مدت ۲ سال می‌باشد و معافیت از پرداخت شهریه دانشگاه را هم به همراه دارد. کسانی که این بورسیه را دریافت می‌کنند در خوابگاه‌های دانشگاه اتاق دو تخته به آنها داده می‌شود. هزینه سکونت در اتاق ۲ تخته از مبلغ بورسیه دانشجویان کسر شده و مابقی مبلغ بورسیه (حدود ۱۰۰یورو) به حساب آنها واریز می‌شود.

برای ادامه استفاده از این بورسیه در سال دوم، در صورت به دست آوردن نمرات و کارنامه مطلوب ( میانگین ۷۰۰ امتیاز بر اساس ECTS) در سال اول، این بورسیه برای سال دوم ادامه پیدا می‌کند. تمامی قوانین دیگری که برای بورسیه پلاتینی وجود داشت برای این نوع بورسیه هم وجود دارد.

بورسیه نقره‌ای

این بورسیه تنها معافیت از پرداخت شهریه را به همراه دارد و حداکثر مدت زمان استفاده از این بورسیه ۲ سال است. برای ادامه استفاده از این بورسیه در سال دوم، دانشجویان باید میانگین ۹۰۰ امتیاز بر اساس ECTS را در سال اول کسب کنند.

به‌ طور کلی تعداد بورسیه‌های پلاتین کمتر از طلایی و نقره‌ای می‌باشد و معیار انتخاب دانشجویانی که این بورسیه‌ها را می‌گیرند عملکرد و نمرات مقطع قبلی (کارشناسی)، پورتفولیو (در صورت نیاز) و انگیزه‌نامه (motivation letter) می‌باشد. لازم به ذکر است کسانی که هر نوع بورسیه دیگری را دریافت کرده‌اند، نمی‌توانند از این بورسیه استفاده کنند.

منابع: